Reklama

Echinacea – zázračná bylina severoamerických indiánů

V dnešní době se jistě skoro každý setkal s bylinou jménem Echinacea, ať už ve formě kapek, sirupů, tinktur, čajů, tablet, mastí a krémů. V přírodě se vyskytuje 9 druhů této byliny, přičemž tento článek se bude věnovat druhu Echinacea Purpurea (Třapatka nachová) a jejím účinkům na lidské zdraví.

Moudro starých indiánů

Tato půvabná růžovo-fialová kytička původem ze severoamerických prérií v sobě skrývá přírodní látky, které pozitivně ovlivňují zdraví člověka, což bylo prokázáno několika studiemi. O pozitivních účincích dobře věděli severoameričtí indiáni, kteří po více než 400 let používali Echinaceu pro její antiseptické a analgetické vlastnosti např. k hojení ran, proti infekcím, bolestem v krku nebo při hadím uštknutí.  

Aktivní složky bylinky  

Aktivní složky jsou obsaženy v celé rostlině - od kořenů, až po listy a květ. Každá část rostliny obsahuje jiné aktivní látky s jinými účinky. Proto se pro dosažení co nejlepších potenciálních výsledků doporučuje užívat kombinaci více aktivních složek.

Za účinné aktivní látky se považují zejména alkylamidy, polysacharidy, glykoproteiny a flavonoidy. Tyto látky zvyšují produkci a aktivitu bílých krvinek (makrofágů a lymfocytů) a tím podporují odpověď imunitního systému na možné hrozby. V několika studiích bylo zjištěno, že Echinacea má taktéž možnost podporovat tvorbu protivirových látek, tzv. interferonů. * 1,2,3

Moderní způsob zpracování

Od dob, kdy využívali indiáni tuto bylinu, uplynulo již několik staletí. V oboru farmakologie a přírodní medicíny došlo k obrovskému vývoji ve způsobu zpracování, extrakce, uchovávání a testování přírodních složek doplňků stravy. V dnešní době moderní medicíny umějí laboratoře zpracovat přírodní látky šetrným způsobem tak, aby nedošlo k poškození a znehodnocení účinné látky. Dalším z úspěchů jsou tzv. „standardizované extrakty“, kdy je garantovaná výše účinné látky v daném množství.

Reklama

Výroba standardizovaných extraktů a jejich neustálé testování vysoce sofistikovanými přístroji je samozřejmě nákladné a ne každý výrobce může garantovat stejnou kvalitu svých preparátů. Proto je důležité vybírat si preparáty od renomovaných firem, které aktivně dohlíží na výstupní kontrolu preparátů za použití nejmodernější techniky.

Jedna z vysoce kvalitních a dlouholetých firmem v oblasti doplňků stravy je firma Natural Factors Nutritional Products Ltd., která sídlí na západním pobřeží Kanady v provincii Britská Kolumbie. Jejich výrobek ECHINAMIDE® je unikátní z důvodu použití patentované směsi tří standardizovaných aktivních složek v každé kapsli.

 

ECHINAMIDE®

Přípravek ECHINAMIDE® je certifikovaný jako 100% organický doplněk stravy ve farmaceutické kvalitě. Výjimečný je tím, že stimuluje nespecifický imunitní systém pomocí tří standardizovaných klíčových složek. Tyto složky jsou: alkylamidy, polysacharidy a kyselina cichoriová.

Dvě randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studie fáze II prokázaly, že přípravek ECHINAMIDE® má schopnost stimulovat imunitní systém. V těchto studiích se významnému množství pacientů zkrátil průběh trvání onemocnění a zároveň se zmírnila závažnost infekce horních cest dýchacích, včetně běžného nachlazení. * 1,2,3

Aby firma Natural Factors zajistila nejvyšší kvalitu svých výrobků, pěstuje si Echinaceu purpureu na svých certifikovaných ekologických farmách v čisté kanadské přírodě Britské Kolumbii. Při sklízení je každá rostlina sbíraná ručně, a to v období, kdy jsou aktivní složky v maximální koncentraci. Každá šarže je pečlivě testována, aby byla zajištěna čistota a účinnost.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky u Echinacei zatím zjištěny nebyly. Nicméně jelikož Echinacea stimuluje imunitní systém, pak lidé trpící autoimunitním onemocněním, by měli konzultovat užívání se svým lékařem. Dále Echinaceu neužívejte, trpíte-li alergií na rostliny z čeledi hvězdicovitých (např. sedmikráska, chryzantéma, čekanka a heřmánek).

Další produkty na imunitu:

VITAMÍN C 500mg , Imu Energit 90cps

 

* 1. Efficacy of a standardized echinacea preparation. Journal of Clinical  Pharmacy and Therapeutics 2004, 29 : 75-83

    2. International  Immunopharmacology 2002, 2 : 381-387

    3. Journal of nutritional Biochemistry 2002, 13 : 487-492

Komerční sdělení.

Reklama

Komentáře

Jana (St, 18. 11. 2020 - 20:11)
Echinaceu si pěstuji na zahrádce. Užívám ji v různých formách. Je skvělá.
Reklama