Reklama

Heřmánek se právem těší dobré pověsti

Věděly to už naše prabáby a zkušenosti dalších generací to jen potvrdily. Bylinkové čaje, jejichž obliba neustále stoupá, dokáží účinně a přitom nenásilně bojovat s mnoha tělesnými obtížemi. Na zoubek nálevu, jenž se připravuje z pravého heřmánku (Chamomilla recutita), se nyní rozhodli podívat vědci z londýnského Královského kolegia.

Jejich pokusnými králíky se stalo čtrnáct dobrovolníků, kteří po dva týdny denně popíjeli pět šálků heřmánkového odvaru a jejichž moč byla pravidelně kontrolována. Při její analýze výzkumníci zjistili, že se v ní výrazně zvýšilo množství látky zvané hippurat, jež má detoxikační účinky a její kvantum stoupá s rostoucí antibakteriální aktivitou tělesného imunitního systému. Což svědčí o jeho samovolné mobilizaci a vede k jeho posílení.

Kromě toho, jak vědci uvedli v článku pro odborný časopis Journal of Agricultural and Food Chemistry, se zvyšuje i produkce glycinu, jenž přispívá k uvolňování svalových křečí. A tím se jim také podařilo objasnit, proč si právě heřmánek vydobyl takové renomé při menstruačních potížích, při nichž dochází k bolestivým stahům dělohy.

Ukázalo se rovněž, že dobrá pověst, jíž se po staletí těší jako prostředek proti nachlazení či lehké sedativum, je zcela zasloužená. Nemluvě o tom, že zvýšené hodnoty hippuratu i glycinu přetrvaly v moči i po dvou týdnech od poslední konzumace heřmánkového nálevu a prodloužily tak jeho blahodárný vliv na lidský organismus.

Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

marcela (Út, 25. 1. 2005 - 12:01)
Heřmánek se nesmí užívat v těhotenství,může vyvolat potrat!
Hrošík (Pá, 31. 3. 2006 - 10:03)
Proč?
Reklama