Reklama

Rakytník řešetlákový - k očistě organismu i podpoře imunity

Tato velmi zajímavá rostlina se původně vyskytovala v Sibiřské oblasti okolo Altaje a Zabajkalska, dále jsme se s ní mohli setkat v Mongolsku a v Číně. V současné době je rakytník (Hippophaë rhamnoides) rozšířen téměř po celé Evropě.

Rakytník má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh.

Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i protinádorové účinky. Plody rakytníku jsou přirozeným koncentrátem všech nejdůležitějších vitamínů.

Všeobecně nedoceněný zůstává rakytníkový olej . Uvádíme alespoň některé jeho účinky. Olej z rakytníku má vysoce regenerační schopnosti, jedná se o biogenní stimulátor, který především ovlivňuje růst tkání při poškození kůže a sliznic. Má také značné baktericidní účinky. Významný je i obsah vitamínů - hlavně A, C a E a další.

Při vnitřním užívání pozitivně ovlivňuje činnost jater, pankreatu, snižuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, zlepšuje peristaltiku a velmi dobře působí i při hemeroidech. V neposlední řadě také výrazně posiluje imunitní systém zvláště u dětí.

Reklama

Při vnější aplikaci je vynikající při termických i chemických popáleninách, ale také při omrzlinách a při ozařování. Zajímavá je i jeho schopnost tlumit bolest při naraženinách. Vhodný je jako podpůrný prostředek při léčbě řady kožních onemocnění (ekzémy,alergie aj.).

Značný význam má i v gynekologii, např. při léčbě eroze poševního hrdla, nebo poškozené poševní sliznice.

Velké množství vitamínů a dalších aktivních látek má také své nezaměnitelné místo při aplikaci oleje do koupele nebo po sprchování, kdy zamezuje vysušení pokožky a zlepšuje její kvalitu.

Pro jeho výborné účinky ho lze doporučit k pravidelné péči o pokožku od malých dětí až po seniory.

<.

Reklama

Komentáře

novotná (Pá, 7. 4. 2006 - 10:04)
Skvělý regenerátor kůže při doléčení pásového oparu. Pozor však na oblečení, silně barví.
šárka (Po, 26. 6. 2006 - 22:06)
užívám ho pro onemocnění SLE (systémový lupus erythematoides). na tváře olej a vnitřně podomácku vyrobený sirub do čaje místo citronu. opravdu mi moc pomáhá.
Monika (Pá, 20. 10. 2006 - 17:10)
Prosím,kdo poradí,že seženu živou rostlinu Rakytníku
Alena (So, 21. 10. 2006 - 17:10)
Keřík koupíte v zahradnictví a keříky musíte mít dva - samčí a samičí.
Návštěvník (So, 21. 10. 2006 - 22:10)
Jste kreténi
Petra (Ne, 20. 4. 2008 - 19:04)
shanim recepty z řešetláku za uveřejnění děkuji
Návštěvník (St, 14. 1. 2009 - 19:01)
miluju tě hnupe
Hana (Ne, 30. 8. 2009 - 07:08)
Rakytníkové plody umyxuji,přepasíruji přes sítko a zasypu cukrem. Plody celé prosypu ve sklenici cukrem nahoře je 1cm vrstva.ULOŽÍM V LEDNICI.KŮRU SUNDÁM S VĚTVIČEK ,USUŠÍM A VAŘÍM ČAJ.MÁM BEZLEPKOVOU DIETU A POMÁHÁ MI TO DOPLNIT VITAM.A MINER.KTERÉTĚLU CHYBÍ.
taky Hana (Ne, 30. 8. 2009 - 08:08)
Chtěla bych se zeptat Hany, jak se to užívá.
Sousedka má rakytník na zahrádce a neví co s ním. Po zasypání cukrem už se to necedí a nic se s tím nedělá nebo se to ještědál nějak zpracovává? Nechá se v ledničce nebo steriluje? Napiš prosím více podrobností. Díky. Hana
Jana (Ne, 30. 8. 2009 - 10:08)
Dobrý den, mám taky rakytník, ale ještě nemá plody, fakt se může nasušit i kůra? Co vše je v ní obsaženo prospěšného ku zdraví? Děkuji.
h.fero (Út, 8. 9. 2009 - 12:09)
Ja mám rakytník asi 10 let vypěstovaný ze semene a koupený v obchodě U krtka v Šumperku. Po pěti letach nám plodil a letos má hodně plodú. My po celý rok používáme 3-4 plody deně. Již po dobu užívání nevíme co je to chřipka.Nejlépe na zimu do mražáku a potom užívat dle možností.
h.fero (Út, 8. 9. 2009 - 12:09)
Ja mám rakytník asi 10 let vypěstovaný ze semene a koupený v obchodě U krtka v Šumperku. Po pěti letach nám plodil a letos má hodně plodú. My po celý rok používáme 3-4 plody deně. Již po dobu užívání nevíme co je to chřipka.Nejlépe na zimu do mražáku a potom užívat dle možností.
h.fero (Út, 8. 9. 2009 - 13:09)
Ja mám rakytník asi 10 let vypěstovaný ze semene a koupený v obchodě U krtka v Šumperku. Po pěti letach nám plodil a letos má hodně plodú. My po celý rok používáme 3-4 plody deně. Již po dobu užívání nevíme co je to chřipka.Nejlépe na zimu do mražáku a potom užívat dle možností.
Návštěvník (Út, 8. 9. 2009 - 13:09)
h.fero Omlouvám se za troji vydání a jdu trhat.
Návštěvník (Út, 8. 9. 2009 - 13:09)
h.fero U mne
Hana Rabiňáková (Po, 5. 10. 2009 - 12:10)
Ja mám rakytník asi 10 let...Také trhám a trhám rakytník, letos je veliká úroda, dávala jsem ho také do mražáku, ale chtěla jsem se zeptat, jestli jsste nezkoušela jiný způsob uskladnění, konzervaci apod. Já jsem zkusila jako kompot, je to výborné, ale obávám se zda se nezničí nebo nesníží jeho léčebné účinky. Prosím jestli máte zkušenosti, dejte vědět, já zatím trhám a trhám. Díky
Jana (Po, 5. 10. 2009 - 16:10)
Hanko, neprovokujte tím trháním/smích/, já ho léta sázím a vždycky mi jeden uschne , bohužel nevím který, tak znova oba dva nasázím a tak se to opakuje.Jak jej máte starý?
lencakonva (So, 17. 10. 2009 - 19:10)
čauky všichni četla jsem že je možné rakytník ostříhat a i s větvičkami dát zmrazit a pak jde krásně odrbat ale nevím jestli znovu obroste máte s tím někdo nějakou zkušenost ?jinak marmeláda je skvělá i džus vynikající.
esuhard (So, 24. 10. 2009 - 22:10)
Rakytník? To je bomba! Já se s ním setkala poprvé letos počátkem září,a po zjištění, jaké jsou jeho účinky,jsem ho začala denně užívat a vyzkoušela různé formy zpracování.Nejvíce se mi osvědčila marmeláda a zelený čaj z lístků a větviček. Je to velice jednoduché.
1. Marmeláda: Ve 2 l vymačkané šťávy z bobulí rozmíchám 2 želírovací přípravky a za občasného promíchání přivedu k varu. Pak vsypu 2 kg cukru,a opět přivedeme k varu. Povaříme 5 minut a horké plníme do skleniček. Tato marmeláda lze použít jako čaj-když ji zalijeme horkou vodou, nebo jako džus-když ji rozmícháme ve studené vodě, anebo klasicky-namažeme na chleba.
2.Zelený čaj z lístků a větviček:
Odstříhané malé větvičky s lístky(vel.do 10cm)usuším na sítu, pak rozsekám v robotu na malé kousky a používám jako sypaný zelený čaj. Voní a chutná jako bylinkový. A ten si pak osladím marmeládou, a to je něco! Tak mnoho zdaru a dobrou chuť!
Jana (Ne, 25. 10. 2009 - 07:10)
Recepty dobrý, jen toho cukru se mi zdá zbytečně moc - škoda rakytník tak přeslazovat.
Eva Divácká (Po, 2. 11. 2009 - 15:11)
Někde jsem četla, že varem ničím vytamíny a tak jsem dělala sirupy za studena podle maminčina receptu z malin, ostružin,rybízu,višní.Už si nevzpomínám co všechno tak zpracovala, ale vždy to chutnalo. Já jsem tak použila rakytník a nemá to chybu!SIRUP:na 3l ovoce dáme 2l vody a 5dkg kys.citronové. Necháme 24hod vyluhovat. Přecedíme bez mačkání přes plátno a přidáme 2,5kg cukrua 1 petol. Přecezené ovoce ještě jednou zalejeme 1,5l vody a 5dkg kis. cit. a necháme 24hod vyluhovat. Přecedíme a přidáme 2kg cukru s 1petolem. Obě šťávy smícháme a rozlijeme do lahví
Martinka (Út, 3. 11. 2009 - 14:11)
Právě probíhá soutěž o nejchytřejší stát Evropy a zúčastnit se může každý! Stačí přejít na tuto adresu: http://cz.iq-test.eu/#246470 Po vyplnění otázek budete znát svoje IQ a to se započíta do soutěže! Tak podpořte svoji zem!
Petra (Pá, 20. 8. 2010 - 10:08)
Rakytník? To je bomba! Já...Dobrý den,
jaké množství lístků sušeného rakytníku dát na přípravu jednoho hrnečku čaje?
Děkuji za radu.
Ivana (Pá, 20. 8. 2010 - 13:08)
Někdo my jednou poradil abych pila každý večer šálek toho čaje na posílení imunity.Celou noc jsem nespala jak mě bušilo srdce a bylo my na zvracení,po týdnu jsem to zkusila zase,ale raději ráno a zase to stejné,je to normální aby my ta bylinka dělala tak zle.děkuji
Reklama