Reklama

Rozmarýn - povzbuzuje mozek a krevní oběh

Rozmarýn našel své uplatnění nejprve v religiózních kultech (byl zasvěcen Afroditě) a v lékařských prostředcích a až později se objevil v kuchyni.

V přírodním léčitelství používáme rozmarýn jako čaj pro povzbuzení krevního oběhu a také jako čaj proti nadýmání, dále působí povzbudivě na krevní oběh a nervy a podporuje činnost trávicích žláz. 

 

Rozmarýn nám prokazuje své blahodárné účinky i tehdy, používáme-li ho nejen vnitřně, ale i zevně. Jako přísada do koupele se doporučuje jak při slabosti krevního oběhu a poruchách prokrvení, tak při dně a revmatismu (případně jako rozmarýnový líh), neboť i tímto způsobem zvyšuje rozmarýn prokrvení

 

Reklama

Mladé větvičky a listy stále zeleného rozmarýnu mají bleděmodré květy, které na slunci, především v zemích u Středozemního moře, krásně voní a dosahují výšky až 3 m, jsou zpracovávány na intenzivně vonící kořeněný olej.

 

Rozmarýn se dá použít také sušený, a to jako čaj nebo přísada do koupele a samozřejmě i jako koření

 

Rozmarýn má velmi intenzivní aromatickou vůni a pryskyřičnou, lehce hořkou chuť, která připomíná kafr a eukalyptus. Na základě této své podobné vůně je rozmarýn používán jako náhražka kadidla a byl také součástí prvních destilovaných parfémů, ve kterých se kombinují éterické oleje a alkohol.Směs se jmenovala podle maďarské královny Elizabety „maďarská voda". Legenda praví, že jeden poustevník dal královně tuto „vonící vodu" a ujistil ji, že tím její krása bude zachována až do její smrti. Důkazem toho nám může být skutečnost, že ji polský král žádal o ruku v jejích dvaasedmdesáti letech. Ostatně i kolínská voda obsahuje stále rozmarýnový olej.

Hlavní účinné látky rozmarýnu jsou jak terpeny a kafr, tak glykosidy, saponin a cholin, které přispívají ke zvýšení krevního tlaku.  

 

V aromaterapii se rozmarýn doporučuje jako povzbuzení pro nervy a mozek.  

 

Ale také jako čaj, rozmarýnové víno a jako přísada do koupele má osvěžující účinky a povzbuzuje - nejen mozek, ale i celé tělo.

 

Zdroj: Hýčkejte svou paměť, nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Reklama