Reklama

Co přibalit na dovolenou

Cestovní kancelář TopFly.cz sestavila žebříček věcí, které turisté před cestou nejčastěji podcení, zapomenou a poté toho litují.

Žebříček nejčastěji zapomenutých věcí:

 

  1. 1.     Dostatek „energie“

Ač to zní nepravděpodobně, nejvíce si Češi na dovolených stěžují, že si zapomněli baterie do fotoaparátu, převody elektrického napětí nebo nabíječku mobilů. V případě baterií může být výhodou, pokud si turisté s sebou vezmou nabíječku baterií, pokud tedy nezapomenou na převod elektrického napětí, jsou-li v té destinaci jiné hodnoty elektrického proudu nebo tvar zásuvky. Tyto informace o elektrických zásuvkách vám většinou poskytne cestovní kancelář na webových stránkách.

 

Reklama
  1. 2.     Sezónní peníze

Velkým překvapením pro turisty po jejich návratu z dovolené bývají na bankovním výpise poplatky za výběr z bankomatu. Je to dané tím, že se snažíme „ušetřit“, a tak si dopředu raději směníme méně hotovosti do zahraniční měny. Na místě však zjistíme, že nám peníze rozhodně nestačí a bez nich to nejde. A to rozhodně nekupujeme vše a nejezdíme na jakýkoliv výlet domluvený hotelem. Prodraží se nám tak nejen výběry za bankomatu, ale také přímo jejich směna, jelikož na místě, neřku-li v hotelu, bývá kurz poměrně nevýhodný.

 

  1. 3.     Záchrana z Moravy

Nejen jiná úroveň hygieny v dané zemi, ale také jiný poměr minerálů ve vodě (i balené) bývá často příčinou žaludečních a střevních nevolností. Chemické léky neúčinkují dostatečně. Existuje však pro nás Čechy velmi snadné řešení, a to tekutý lék - slivovice. Ač to zní pro horké letní dny jako protimluv, je velmi účinné a doporučované si dát malý doušek každé ráno. Vyhneme se tak nepříjemnostem, které dokážou dovolenou znepříjemnit, až pokazit. Pokud jedete do Turecka či Thajska, neváhejte jídlo prokládat i jednou až dvěma pálivými papričkami denně.

 

  1. 4.     Připojištění, a na co?

Na původně „zbytečných pár desetikorun“ navíc před odletem si turisté vzpomenou ihned, jakmile se dostaví první úraz. Úrazy, zubní ošetření a různé „nevolnosti“ nejsou sice častější než zapomenutý silný opalovací krém, ale na rozdíl od něj se nedají už levnou cestou okamžitě vyřešit. Proto v anketě TopFly.cz je už na čtvrtém žebříčku vynechané a v některých případech „zapomenuté“ zdravotní připojištění pro cesty do zahraničí, které se často velmi prodraží. Ano, v tom základním pojištění sice je ošetření úrazů, nicméně pouze velmi základní, v některých destinacích až nedostačující. Na horší úrazy pak nestačí v praxi vůbec.

 

  1. 5.     Trocha zdraví z...

Řádného očkování. Zájezd pro turistu může skončit ve chvíli, kdy zjistí, že dostal nemoc, na níž se zapomněl očkovat dostatečnou dobu před odjezdem do dané destinace. Zjistit si, která očkování jsou vhodná, je přitom velmi jednoduché. Někdy se však nepříjemný parazit či nemoc projeví až po návratu z dovolené (např. u malárie) a mezitím se nakazí další osoby v rodině a okolí. Jelikož očkování většinou stojí několik stokorun, není radno se na něj nepřipravit. Seznam destinací a vhodných očkování lze nalézt např. na http://www.ockovacicentrum.cz/. 

Očkování se však nedoporučuje ženám půl roku před odjezdem na dovolenou, pokud plánují na dovolené otěhotnět. Také je vhodné se o očkování nejdříve poradit se svým lékařem.

 

  1. 6.     Náhradní kartu do fotoaparátu nebo rovnou notebook

Zaznamenání zážitků z dovolené doprovází neustálý cvakot fotoaparátu. Neuběhne ani pár dnů a lidé hořekují nad plnou paměťovou kartou. Není nic horšího, než fotografie vybírat a mazat na místě. Proto je dobré si vzít i náhradní kartu, případně rovnou notebook a kabelem vše přetahovat průběžně do počítače. Plná paměťová karta se dá vyřešit i postupným zasíláním fotografií např. přes servery www.uschovna.cz nebo www.capsa.cz.

 

  1. 7.     Co je to mezinárodní řidičský průkaz?

Ačkoli to to turisté nemusí dopředu plánovat, ve víru dění a chuti poznávat nejen pláž je může napadnout půjčit si dopravní prostředek, ať už skútr nebo rovnou auto, a poznat trochu více z navštívené destinace. Potom může být poměrně problémem, pokud turista nemá vyřízený mezinárodní řidičský průkaz. Stačí několik týdnů před odjezdem požádat příslušný úřad a zaplatit poplatek v řádu stokorun. Jde v podstatě o jinou kopii vašeho současného řidičského průkazu. Řešením ale jsou i poznávací zájezdy, kde se vezete celou dobu autobusem, a nic vás netrápí.

 

  1. 8.     Hojivá mast

Není nic horšího než prožít dovolenou se spáleninami kůže a případně nepříjemnými ekzémy nebo mořskou solí vysušenou pokožkou. V takovém případě je vhodné přibalit na cesty hojivou mast.

 

  1. 9.     Antistresová pomůcka

Společná rodinná dovolená nebo jen delší čas strávený s partnerem se občas může proměnit v noční můru. Není nic lepšího, než si s sebou vzít dobré noviny, časopis, čokoládu případně další antistresové pomůcky. Každý člověk má trochu jinou. Stačí si vzpomenout a přibalit ji do kufru. Osvědčí se v pravých chvílích.

 

  1. 10.   Spodní prádlo nebo ucpávky do uší?

Dovolená je místem zážitku a to nejen těch „spektakulárních“. Pokud jsou lidé na líbánkách a nejen tehdy, není nic vhodnějšího, než si ze strany ženy pro partnera připravit třeba překvapení v podobě sexy spodního prádla, o němž ani netuší, že ho jeho přítelkyně či novomanželka má. Dovolená tak bude stoprocentním romantickým zážitkem. Pokud však v takové chvíli budou „rychlejší“ sousedé z hotelu, je vhodnější si vzít ucpávky do uší. Ty jsou vhodné i tehdy, pokud v jiném pokoji hluční turisté poslouchají hudbu až do rána nebo je vedle na pláži právě diskotéka.

 

Zdroj žebříčku: TopFly.cz

Reklama

Komentáře

Jahoda (Čt, 19. 7. 2012 - 10:07)
já procestoval Izrael,Indii,Nepál,Thaisko,Cejlon,Kenya,Tanzania,Karibik,celý Egypt,Kanárské ostrovy a moje zkušenost z toho,jak se vrátit zdravý ja asi taková.
Navštívit lékaře přes očkování a nelitovat peněz a vakciny.Říct ka se jede a co se bude jíst a co lékař doporučit brát a ihned zaplatit a to včetně antimalarik.
V těchto zemích je většinou horko a proto se nemusí ani tak jíst,jako spíše pít,voda je tam nejdražší položka přes peníze,nesmí se ale pít z každého zdroje.
Pouze balenou ze supermarketů,nebo kamenných obchdů a musí mít na víčku zavařenou folii.
Nekupovat toto na tržišti!
V rovníkové Africe nejeden trhovec takto prodává zaručeně balenou vodu ale z kohoutku,nebo někde ze studny.
Je to nejlepší cesta ,jak se dostat k infekci.
Kupovat zeleninu a ovoce,které se dá loupat,jako pomeranče,banány a pod.
Pouhé umytí mnohdy nestačí a proto pozor na kiwi,jablka,papriky a pod.
Umývat si během dne často ruce!
Vyhnout se návštěvám veřejných záchodků a nesedat tam při vel. potř. na nic.
Moc se nevybavovat s místníma,jednak to jsou stejně všechno zloději a pak mají neléčené a otevřené infekce a nejsou v karanteně.
V Kenya náš tým takto vzal na korku vozu ženu s otevřenou tuberou a ještě jí nabízel pití a jídlo ze svého nádobí...
Vzít si sebou dostatečnou zásobu repelentu a hlavně krému proti slunci.
Rovníkové slunce dokáže kůži na zádech sežehnout během 2 hod. tak,že je pak jak po opaření vařící vodou-byl jsem na nemocenské po návratu s tímto.
Jahoda (Čt, 19. 7. 2012 - 10:07)
já procestoval...rovníkové slunce je neobyčejně ostré obvzláště na pláži,když je kůže namočena mořskou vodou,v Karibiku jsem si přivodil tak silné spáleniny,že jsem měl pak několik dní silné horečky a zimnici a to jsem byl neoblečen na slunci pouze 4 hod.
Pokud možno vyhnout se místním restavracím a specialitám v nich,domorodci jsou čuňata a neznají hygienu našich středoevropských podmínek.Vyhnout se všem salátům v restavracím a zmrzlinám a ledu ve sklenicích s pitím.
K pití pít pouze balené pití jako je ta voda,pivo,nebo převařená voda v podobě čaje,kávy.
Vzít si sebou tablety na úpravu vody.
Jednou v Amboseli na hranicích s Tanzania jsem měl možnost pít pouze vodu od trhovce a musel jsem si ji takto upravit.
Bylo jí pouze 7 L na 4 dny a musel jsem s ní šetřit.
A potom a to HLAVNĚ.
Abstimentem může být člověk doma,ale v cizině se musí chalastat kořalka a to po litrech.
Pořádný hlt vodky po ránu a po každém jídle zabrání salmonele,žaludečním potížím,průjmu,vypálí červa (doslova!)nedělám si legraci,těch parazitů je tam v jídle opravdu mnoho a srovná organizmus na nové ,náročné podmínky tam.
Závěrem.V India jsem byl na zájezdu s partou špičkových sportovců na kole.
Ani jeden z nich nepil a na mě se jejich komunita dívala jak na vyžírku.
Do 7 dnů byl jeden každý z nich nemocný a měl horečky a problémy s trávením.
Ke konci expedice byl každý z nich každý den zlit jak zákon káže a zdravý.
Tak takhle je to a ne jinak.
Poznámka ještě-toto vše se netýká hotelů z cestovních kanceláří jako Čedok a pod.Strava tam je bezproblémová,to si tyto cestovky přísně hlídají a hoteliéři dodržují,takže v hotelech od cestovek vše bez problémů,přesto vše bych se ale i tam vyvaroval konzumace vody z kohoutků.
Pít a jíst pouze to,co nabídnou v restavraci a jídelně.
Jahoda (Čt, 19. 7. 2012 - 10:07)
rovníkové slunce je...ještě jsem si vzpoměl,jak mě jeden místní pasák v Nanyuki v Kenya-je to město pod Maunt Kenya ležící přímo na rovníku,nabízel místní lehkou děvu.
Já jsem mu řekl,že ne.
A toto je také jedna z možností jak si uhnat nechtěný suvenýr v cizině,takže i na toto pozor,držet se směčky-tj týmu z expedice a s nikým z domorodců se nevybavovat a nepřipouštět si je k tělu.
Ono to je totiž v divočině všude stejné,jak je člověk ve smečce,je v bezpečí,jak ji opustí snadno a rychle se dostane do maléru.
Nemluvím do větru,kdo cestoval opravdouvou divočinou v Africe,Americe ,či někde jinde ví o čem je řeč a to si průměrný středoevropan uvědomí až tam a toto zjištění je neobyčejně silné.
V Africe v otevřené savaně jsou místa,kam by obyčejný Čech sám nedošel ani k horizontu a spát v této divočině bylo možné pouze v místech tomu určených.
Byl to plac uprostřed savany hlídaný Masajskýma bojovníkama a spát solo bylo od nich zakázáno i mě.Musel jsem si stan rozložit u ostaních v táboře.
Takže i toto je má rada,jak se vyhnout problémům na dovolené,pokud se cestuje jinam jak do hotelu od cestovek.
Držet se vždy ve skupině..
Verouš (Ne, 7. 7. 2013 - 09:07)
Hygienici doporučují nechat se očkovat proti žloutence pokud cestujete do země s horším hygienickým standardem nebo pokud hrozí, že se vám dostane kontaminované jídlo či voda. I Česká republika je nakoenc země se středním výskytem žloutenky typu A, takže podle mě toto očkování rozhodně má smysl. Teď na něj přispívá VZP - dětem 750 Kč (na očkování proti žloutence typu A) a dospělým 1300 Kč (na očkování proti žloutence typu A+B).
KláraJan (St, 23. 4. 2014 - 20:04)
Já se letos s přítelem chystám na dovolenou do Malajsie a bez očkování bych určitě neodjela, už máme domluvenou schůzku v očkovacím centru Avenier, aby nám řekli, který očkování je do téhle země nejvhodnější, ale přiznám se, že třeba na lékárničku jsem nikdy nemyslela, vždycky jsem s sebou na dovolenou brala jen léky na bolest, něco na průjem a tím to haslo, takže tentokrát se vyzbrojím i tím.
Dominika (So, 30. 8. 2014 - 13:08)
Jak dopadla dovolená v Malajsii? Letos jsme byli v Číně, a také jsem tedy navštívila Avenier. Pracuji nedaleko odtud. Byla jsem se informovat, jaké očkování budeme muset absolvovat, a kdy je vhodné přijít. Medicínu jsem nestudovala, takže podrobnosti o tom nemůžu vědět. Dala jsem si proto poradit odborníky, kteří jsou z vakcinací neustále v kontaktu. Dovolená byla vynikající, Číňané se na nás stále dívali, protože jsme nebyli ve velmi rušné části. Byli jsme podívat kamarádku, která tam už oficiálně i pracuje :)
Gábina (Pá, 26. 9. 2014 - 13:09)
Dobrý den, děkuji za počný článek. Včera přišel manžel s tím, že ku příležitosti 5 výročí dáme děti k rodičům a vyrazíme příští rok na 3 týdny do Thajska. Zajímalo by mě jak moc je důležité nechat se očkovat do techto zemí. Před dětmi jsme cestoali hodně a vždy bez očkování, tak teď nevím zda je to potřeba. Každopádně předtím jsme cestovali pouze po Evropě...
Pavla (Čt, 30. 3. 2023 - 02:03)
Já jsm hrozně dlouho nikde nebyla, protože díky práci nemám tolik času, abych si mohla vzít volno na víc dní. Hodně mi to ale chybělo někam vyrazit. Pak mi kamarádka doporučila samsonovatour .cz Pořádají jednodenní akce, a to si člověk vždycky čas udělá. Mají vždycky všechno dobře organizované.
Reklama