Reklama

Jak bojovat s nevolností při cestování?

Radí PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárna Mladá Boleslav

Dobrý den, na dovolenou se každý rok těšíme, ale hodně nám to kazí fakt, že mně i synovi se dělá v autě či v autobuse špatně. Co je možné s tím dělat? Je možné nevolnosti předcházet?


Nevolnost při cestování, tzv. letadlová či mořská nemoc, neboli kinetóza postihuje asi 5 % cestovatelů. Kromě nevolnosti a nucení na zvracení se může objevit i závrať, vyčerpanost, bledost, nadměrná tvorba slin, studený pot a ospalost.

K prevenci lze podat přípravky potlačující zvracení a závrať, které se liší dobou a nástupem účinku. Lék obsahující moxastin s kofeinem se podává 1 hodinu před začátkem cesty. Pokud cesta trvá déle, opakuje se podání léku každé 2-3 hodiny. Dále je možno použít žvýkačku obsahující látku dimenhydrinát, kterou je doporučeno žvýkat asi 15-30 minut před začátkem cesty přibližně 10 minut.

K dispozici jsou i homeopatické přípravky, které je však nutno užít již den před plánovanou cestou a pokračovat v den cesty.

Reklama

Jsou doporučovány i výtažky z kořene zázvoru.

Kinetózám lze někdy předejít dodržováním obecných pravidel. Mezi ně patří: před cestou se najíst, nikoli však příliš, necestovat nevyspalý, sedět blízko tzv. těžiště dopravního prostředku (v autě a autobuse vpředu, uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla), nečíst, nedívat se na video, pohled fixovat na vzdálený předmět, který se nepohybuje.

Reklama

Komentáře

Florián (Út, 13. 10. 2020 - 13:10)
Dnes byl na internetu rozhovor s nějakou těhotnou pornoherečkou. A ta říkala, že každý den dvakrát až třikrát zvrací. A tak mne napadlo, jestli si u toho zvracení i pořádně krkne.
Reklama