Reklama

Lázně, které léčí pohybový aparát

Na jaře a v létě  můžete spojit příjemné s užitečným a dopřát si wellness pobyt v lázeňském městě, abyste zároveň utužili své zdraví. Trápí-li vás problémy s pohybovým aparátem, dáme vám tipy, kde přírodní bohatství pomáhá od bolesti kloubů i zad...

Priessnitzovy lázně v Jeseníku

Léčivá síla: hydroterapie

První vodoléčebný ústav na světě byl založen nedaleko města Jeseník. U jeho zrodu stál jesenický rodák Vincenc Priessnitz, který se zapsal do historie jako zakladatel moderního přírodního léčitelství. Jeho poznatky o hydroterapii, tedy léčebných účincích vody, z první poloviny 19. století jsou využívány dodnes. Právě on zřídil lázně na jižně orientovaném svahu Studničního vrchu, odkud je výhled na majestátní hřebeny Hrubého Jeseníku. Vodoléčba vychází z předpokladu, že voda je základem života. Priessnitz doporučoval jak vnější aplikaci, zejména chladové stimuly (střiky, sprchy, zábaly, koupele), tak i vnitřní (pitná kúra, inhalace...). Rovněž střídání chladu a tepla pozitivně ovlivňuje organismus. Hydroterapie má celou řadu léčivých účinků, mezi které patří i zmírnění bolesti kloubů, uvolnění svalového napětí a příznivý dopad na pohybový aparát.

Kam se vypravit? Lokalita kolem Jeseníku je protkaná desítkami léčivých pramenů, některé z nich přibližují naučné stezky, po nichž se můžete vydat, například stezka V. Priessnitze a NS Živé vody. Nenechte si ujít také návštěvu unikátního venkovního Balneoparku. Má podobu přírodní trasy s různými vodními procedurami jako jsou nádrže, bazénky, potůček, střiky, sprcha... V létě jsou veřejnosti volně přístupné, pokud nevládne dlouhodobé sucho. Řada léčivých pramenů se nachází i východně od Jeseníku, směrem na Křížový vrch. K jeho vrcholu vede křížová cesta se čtrnácti zastaveními a končí u Priessnitzovy vyhlídky a Kostelu sv. Anny. Nezapomeňte zavítat také do unikátního přírodního inhalatoria v blízkosti Priessnitzova sanatoria.

Reklama

 

Třeboňské lázně

Léčivá síla: slatiny z třeboňských blat

Třeboňské lázně jsou specializovány na problémy pohybového aparátu, ať už jde o revmatická onemocnění, pooperační či poúrazové stavy, bolesti páteře, Bechtěrevovu chorobu či artrózu. Protože je Třeboňská pánev bohatým nalezištěm rašeliny a slatiny, využívá se toto přírodní bohatství při léčbě v podobě zábalů či koupelí. Jelikož slatina dokáže udržet teplo, organismus se šetrně a intenzivně prohřívá, zvyšuje se prokrvení, uvolňuje napětí, má analgetický, protizánětlivý, antibakteriální i regenerační účinek. Tyto procedury lze absolvovat na základě lékařského předpisu. První lázeňský dům, takzvané Bertiny lázně, vyrostl v Třeboni již v roce 1883.

Kam se vypravit? Třeboňsko je proslulé jako ráj cyklistů. A právě jízda na kole může být pro lidi, kteří mají problémy s klouby, vhodnou pohybovou aktivitou. Na rozdíl od běhu, u něhož dochází k nadměrným otřesům, totiž nezatěžuje v takové míře klouby a nedochází k nárazům. Zároveň posiluje svalstvo dolních končetin a do kloubů se vylučuje synoviální tekutina, tedy jakési „mazivo“. V okolí Třeboně naleznete celou řadu cyklostezek, výhodou je, že se nemusíte obávat prudkého stoupání ani klesání. Krátká cyklotrasa (kterou ovšem můžete projít i pěšky) vás provede třeba kolem rybníka Svět a zavede vás až k parku, jejímž středobodem je proslulá pseudogotická Schwarzenberská hrobka. Vydat se v cyklistickém sedle můžete také k rybníku Rožmberk a projet se po jeho hrázi lemované letitými duby...

 

Lázně Jáchymov

Léčivá síla: radonová voda

Lázně v Krušných horách vsází na léčivé účinky radonové vody, která pozitivně ovlivňuje řadu onemocnění (například neurologické obtíže, metabolické poruchy, onemocnění oběhové soustavy, posiluje imunitu), včetně zlepšení funkce pohybového aparátu. Působní příznivě na revma, artrózu, Bechtěrevovu nemoc, osteoporózu, fibromyalgii, pooperační a poúrazové stavy... V Jáchymově lázeňská tradice přetrvává již od roku 1906, kdy v městě vznikly první radonové lázně na světě. Je zde nejvyšší koncentrace radonu v přírodní minerální vodě v celé Evropě.

Kam se vypravit? S historií a léčivými účinky radia se můžete blíže seznámit na první naučné radonové stezce na světě, která je dlouhá 3 kilometry a vede od monumentálního Radium-Paláce k Muzeu Královská mincovna, kde se lze dozvědět více o historii místního hornictví i lázeňství. Kromě léčebných procedur a wellness je v okolí středověkého města Jáchymov celá řada míst, kam se dá vypravit pěšky i na kole. Vydat se můžete například do lesoparku Borecké rybníky na okraji nedalekého Ostrova.

 

Konstantinovy Lázně

Léčivá síla: minerální voda s nejvyšším obsahem kysličníku uhličitého v ČR

Jediné lázně Plzeňského kraje jsou výjimečné výskytem minerální uhličité vody, jež pomáhá při nemocech nervového a oběhového ústrojí, diabetes mellitus, onkologických onemocněních i chorobách pohybového ústrojí. Lázně zde byly založeny již roku 1803 a jejich středobodem je Prusíkův pramen, který vyvěrá v lázeňském parku. V současné době jsou lázně tvořeny osmi budovami s různou nabídkou ubytování, komplexní zdravotnické zázemí se nachází v centrální lázeňské budově Prusík. „Spojí-li se léčivá síla místních pramenů, moderní léčebné postupy a individuální přístup k hostům s příjemným ubytováním, výbornou zdravou kuchyní, s krásnou přírodou a čistým klimatem, pak nelze odolat. Kdo tyto lázně jednou navštívil, rád se sem znovu vrací,“ říká Kateřina Špetová, zástupkyně léčebných lázní Konstantinovy Lázně. 

Kam se vypravit? Rozsáhlý lázeňský park je využívaný k terénním řízeným kúrám v rámci kardiotréninku, své kouzlo má i okolí městečka, usazeného v lůně přírody. „Ve srovnání se známějšími lázeňskými centry v západních Čechách jsou Konstantinovy Lázně malým lázeňským místem, které čítá 900 obyvatel, avšak právě klidné prostředí a příjemná, téměř rodinná atmosféra jsou předností této lokality,“ dodává Kateřina Špetová. Procházky okolím jsou jako stvořené pro nordic walking, tedy severskou chůzi se speciálními holemi. Jedná se o zdravou a bezpečnou aktivitu i pro lidi s potížemi s pohybovým ústrojím. Hole totiž pomáhají se správným držením těla i rytmem kroků a odlehčují zatížení kloubů. Vydat se můžete například na Hradišťský kopec, na jehož úpatí se Konstantinovy lázně rozkládají. Na vrchol vede naučná stezka.

 

Jak můžete podpořit svůj pohybový aparát?

Co dalšího kromě pobytu v lázních můžete ještě udělat pro své klouby? Vyzkoušejte tyto tipy!

- Snížení hmotnosti! Kila navíc zatěžují klouby a zhoršují jejich stav. Dbejte proto na správný jídelníček a vyváženou stravu, která vám pomůže udržet váhu v normálu.

- Vhodná obuv! Na botách nešetřete a kupte si kvalitní ortopedickou obuv – ideálně ve zdravotnických potřebách, anebo si pořiďte alespoň ortopedické vložky. Správné postavení nohy ovlivňuje i celý pohybový aparát, včetně zatížení kloubů.

- Kloubní přípravky! Zdraví svých kloubů podpoříte užíváním doplňků stravy, které napomáhají v jejich regeneraci – například přípravky obsahující glukosamin sulfát. Poskytují úlevu od bolesti kloubů a podporují obnovu a ochranu chrupavky, čímž se zmírňují potíže a příznaky a zlepšuje se funkce kloubů.

Reklama

Komentáře

ytong (St, 17. 2. 2021 - 08:02)
Vím o mnohem lepších lázních,kousek od Prahy,jsou malé /rodinné/ ale artrozu co mám-srovnají do latě !!
Reklama