Reklama

Ryby mohou pomoci v boji proti malárii

Keňští vědci přišli s novou zbraní v boji proti malárii. Má se jí stát tilapia nilská, ryba, která se živí larvami komárů. Přirozeně se tak snižuje počet těchto přenašečů nemoci, a to až o 94 procent. Uvedl to server BBC News.

Tilapia nilská se živí především larvami dvou druhů komárů, které nejčastěji přenášejí malárii. Nyní byla ryba vysazena do několika rybníků na západě Keni. Během pokusu dokázala snížit tamní počet komárů o 94 procent. Její masové rozšíření by proto podle vědců mohlo být klíčové v boji proti malárii, zejména když teď začínají být komáři odolní proti pesticidům.

Nasazování tilapie by se v Keni mohlo ukázat jako dobrá investice. Ryba je totiž známá jako oblíbená místní pochoutka. Její chov by tak kromě snižování počtu komárů mohl přinášet i výdělky z jejího prodeje.

Joanne Greenfieldová, členka Světové zdravotnické organizace (WHO) v Keni, je však k objevu skeptičtější. "Tato metoda může dobře fungovat ve vodních oblastech, ale komáři se šíří i jinde, například v kalužích," říká. "A tam pochopitelně nemůžete nasadit ryby." Přesto však dodává, že se tilapia nilská může osvědčit jako jedna z metod v boji proti malárii.

Malárií se celosvětově nakazí asi 300 milionů lidí a milion jich zemře. Nemoc je rozšířena především v subsaharské Africe. Způsobuje ji jednobuněčný organismus plasmodium, který přenášejí některé druhy komárů. V boji proti malárii se využívají zejména pesticidy, které hubí její přenašeče. Letos v březnu přišli američtí vědci také s kontroverzním návrhem na vypouštění geneticky upravených komárů, kteří by malárii nemohli přenášet a kteří by vytlačili obyčejné komáry.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama