Reklama

Proč v posledních letech přibývá případů rakoviny a co proti tomu můžeme sami dělat?

Rakovina je jednou z nejzávažnějších nemocí současnosti a její výskyt v posledních letech stále stoupá. Tento trend vzbuzuje obavy a vede k otázkám ohledně příčin a možných opatření ke snížení rizika.

Nárůst počtu případů rakoviny lze přičíst několika klíčovým faktorům, mezi něž patří stárnutí populace, změny životního stylu, environmentální vlivy a pokroky v diagnostice.

Stárnutí populace

Jedním z hlavních důvodů nárůstu případů rakoviny je stárnutí populace. Rakovina je onemocnění, které se častěji vyskytuje u starších lidí, a jak se průměrná délka života zvyšuje, roste i počet lidí, kteří se dožívají vyššího věku. S vyšším věkem přichází i vyšší riziko vzniku různých typů rakoviny, což přirozeně vede ke zvýšení celkového počtu případů. Bohužel ale dochází i k nárůstu počtu rakovin u lidí pod 50 let.

Změny životního stylu

Reklama

Životní styl moderního člověka hraje významnou roli ve zvýšeném výskytu rakoviny. Mezi rizikové faktory patří například kouření, nadměrná konzumace alkoholu, špatná strava bohatá na zpracované potraviny a nedostatek fyzické aktivity. Obezita, která je spojena s nevhodnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu, je dalším významným rizikovým faktorem pro různé druhy rakoviny.

Environmentální vlivy

Znečištění životního prostředí, expozice chemickým látkám a toxickým substancím v pracovnímu prostředí mohou také přispívat ke vzniku rakoviny. Průmyslové chemikálie, pesticidy a další toxické látky mohou mít karcinogenní účinky a zvyšovat riziko vzniku rakoviny u lidí, kteří jsou jim dlouhodobě vystaveni.

Pokroky v diagnostice

Významným faktorem je také zlepšení diagnostických metod a screeningových programů. Moderní medicína je schopna odhalit rakovinu v dřívějších stadiích, což znamená, že více případů je diagnostikováno než dříve. To sice znamená nárůst počtu zjištěných případů, ale zároveň umožňuje účinnější léčbu a zlepšení prognózy pro pacienty. Dříve se na lékařských fakultách učilo, že člověk prodělá za život několik rakovin, aniž by si toho všiml a imunitní systém nádory zlikviduje. Bohužel se na to nelze vždy spolehnout a proto je důraz kladen na včasnou diagnostiku.

Genetické faktory a predispozice

Genetika hraje roli v riziku vzniku rakoviny. Některé osoby mají vyšší genetickou predispozici k určitým druhům rakoviny, což může být dědičné. Výzkumy v oblasti genetiky a rakoviny odhalují stále více informací o tom, jak genetické mutace ovlivňují vznik a rozvoj rakoviny.

 

Co můžeme sami udělat pro prevenci?

Genetiku neovlivníme, ale je možné snažit se změnit životní návyky a životní prostředí kolem sebe.

Změny životního stylu

 1. Zdravá strava
  • Vyvážený jídelníček: Zaměřte se na konzumaci čerstvých ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, libového masa a ryb. Snažte se omezit příjem zpracovaných potravin, cukrů a nasycených tuků.
  • Omezte červené a zpracované maso: Některé studie spojují vysokou konzumaci červeného a zpracovaného masa s vyšším rizikem některých druhů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva.
 2. Fyzická aktivita
  • Pravidelný pohyb: Doporučuje se alespoň 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity týdně. Cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje riziko vzniku rakoviny.
  • Snížení sedavého způsobu života: Omezte čas strávený seděním a zkuste se více pohybovat během dne.
 3. Nekuřáctví
  • Zanechání kouření: Kouření je hlavní příčinou rakoviny plic a přispívá k mnoha dalším druhům rakoviny. Odvykání kouření významně snižuje riziko vzniku rakoviny.
  • Vyhýbání se pasivnímu kouření: I pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny, proto se vyhýbejte prostředím, kde se kouří.
 4. Mírná konzumace alkoholu
  • Omezení příjmu alkoholu: Pokud pijete alkohol, omezte jeho množství. Doporučuje se maximálně jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro muže.
 5. Ochrana před sluncem
  • Používání přírodního opalovacího krému: Chraňte svou kůži před UV zářením používáním kvalitního přírodního opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem.
  • Vyhýbání se soláriím: Solária zvyšují riziko rakoviny kůže, proto se jim vyhněte.

Jak omezit škodlivé vlivy životního prostředí

Znečištění životního prostředí, expozice chemickým látkám a toxickým substancím v pracovnímu prostředí mohou také přispívat ke vzniku rakoviny. Průmyslové chemikálie, pesticidy a další toxické látky mohou mít karcinogenní účinky a zvyšovat riziko vzniku rakoviny u lidí, kteří jsou jim dlouhodobě vystaveni.

 1. Minimalizace expozice škodlivým látkám
  • Znečištění ovzduší: Pokud žijete v oblasti s vysokým znečištěním ovzduší, zvažte možnosti, jak omezit svůj čas strávený venku během špiček znečištění. Investujte do čističek vzduchu pro svůj domov.
  • Bezpečné pracovní prostředí: Pokud pracujete v prostředí s expozicí chemickým látkám, dodržujte bezpečnostní postupy a používání ochranných pomůcek.
 2. Používání ekologických produktů
  • Ekologické čisticí prostředky: Vyhýbejte se chemickým čisticím prostředkům a používejte ekologické alternativy.
  • BIO strava: Pokud je to možné, vybírejte BIO potraviny, které jsou pěstovány bez použití syntetických pesticidů a hnojiv.
 3. Podpora udržitelného zemědělství a průmyslu
  • Lokální produkty: Nakupujte potraviny od místních farmářů a podporujte zemědělce, kteří praktikují udržitelné a ekologické zemědělství.
  • Snížení plastového odpadu: Omezte používání plastů, zejména jednorázových plastových výrobků, které přispívají k znečištění životního prostředí.
 4. Zdravé zahrady a obce bez pesticidů
  • Ekologické zahradničení: Podporujte metody ekologického zahradničení, které vylučují použití chemických pesticidů a spoléhají na přirozené metody kontroly škůdců (predátoři, parazitoidi, neemový olej, mýdlový roztok, ruční sběr škůdců...) .
  • Komunitní zahrady: Vytváření komunitních zahrad, kde se používají ekologické metody, může sloužit jako vzor pro ostatní a zvýšit povědomí o přínosech zahradničení bez pesticidů.

MK

Reklama

Komentáře

Anonym (Ne, 9. 6. 2024 - 13:06)

je to taky vzrůstajícím stresem

Anonym (Čt, 18. 7. 2024 - 23:07)

Jedy kolem nás i v nás - ty možná nejvíc. Milujte svůj život, své bližní jako sama sebe. Láska, odpuštění, naděje - to jsou hlavní léky, které dnes chybí.

Default User Image
Sestřička (Pá, 19. 7. 2024 - 23:07)

Před lety jsme se opravdu na škole učily, že během života člověka dojde několikrát k rakovinovému bujení, ale že tělo si s tím většinou poradí a člověk o tom ani neví. No dnes díky preventivkám o tom ví a léčí i to, co by třeba tělo zvládlo samo - ale kdo ví, že jo? Fakt je ten, že ta léčba je často pro tělo pěkný zápřah.

Anonym (Ne, 21. 7. 2024 - 21:07)

Možná by bylo zajímavé tvoji teorii postavit vůči zvířecí říši, konkrétně třeba psům. Mají mnohem kratší život, než člověk  a ny preventivky nechodí.  A podle veterinářů (neověřoval jsem to statisticky) dnes na různě typy rakoviny umírá  odhadem na 85 % psů. Je to tedy zdaleka nejčastější příčina úmrtí psů.  Nezdá se mi teda, že by za zvýšením výskytu stál jen lepší screening. 

Reklama