Reklama

Duchovní odkaz Jana Amose Komenského

"Někteří z vás reformují školy, jiní mění církve, a jiní zase státy. Pokud však všichni nereformujete zároveň vše, co s tím souvisí, především ale každý sám sebe, nedostaneme se dále. Vznikají nové poruchy, větší a nebezpečnější než dosud, a vše upadá zpět do chaosu."
Jan Amos Komenský, český teolog, učitel a filozof sedmnáctého století, jenž se vyznačoval ohromnou skromností, napsal tyto řádky plné přetrvávající pravdy před více než třemi sty lety.

Tato slova pocházejí z obsažného díla, kterému v posledních letech před svou smrtí věnoval všechnu svoji energii a kterým se obracel na "lidské pokolení, především ale na církevní hodnostáře a mocnáře v Evropě". Toto dílo, "Obecné rady k nápravě věcí lidských", mělo vrhnout jasné světlo na cestu, která vede k harmonii lidských poměrů. Podle Komenského je to cesta jednoduchosti a dobrovolnosti. Komenský strávil svůj život ve vášnivé snaze zapálit ve světě oheň obnovy, u něhož by se mohla ohřát chladná lidská srdce. Kupředu ho poháněla myšlenka, že v chaosu světa, nad nímž se neustále stahují temné mraky, musí být možné nechat zazářit světlo. Podporu hledal u státníků a církevních vůdců, ovšem marně.

Jeho dílo bylo jeho životem. Četl, psal, cestoval, prosil a vyučoval. Jako Čech nebo kosmopolita, jako kněz svého lidu nebo pronásledovaný kacíř, byl doma v celé Evropě jako občan, psanec nebo jako host. Obracel se na všechny skupiny obyvatel, od dítěte až po krále. Napsal více než 300 studií, učebnic, brožur, básní a písní. Chtěl zdola vybudovat nový světový řád, a proto začal u mládeže a její výchovy. Z jeho díla vychází zvláštní vibrace, která se dokáže ještě i dnes dotýkat lidí hledajících pravdu.

Reklama
Reklama

Komentáře

Adela (Čt, 21. 11. 2002 - 02:11)
Máte pravdu,přátelé,budeme se muset opět vrátit do doby obrození,co se týká školství,to je absolutní hrůza pro vzdělání!!! Nevím,co se za Vaším tématem skrývá,ale v každém případě to myslíte dobře. Pravda,vracíme se zpět o několik století a to mě strašně štve.Komunisty jsem nikdy neměla ráda,ale snžili se o vzdělanost celého národa.Inteligentní člověk si vždy našel cestu mezi pravdou a blábolem.To co se dnes děje ve státních školách je strašné.Týká se učiva.Na jedné straně,staří a možná dobří učitelé,kteří,to tu doklepou(nemají jinou možnost,než toto,nebo jít na podporu),na druhou mladí šikovní,plní elánu,kteří tam ovšem nemohou jít,seč mají dobré učební metody,ale nemají tolik drzosti vyštípat ty staré,které by sa ostatně stejně nenechali,protože si to nemohou nechat líbit,protože si to za ta léta nemohou nechat líbit.A proč taky???Učit děti,víme všichni,není povolání,ale POSLÁNÍ!!!!To co dělal Jan Amos Komenský!!!! Každý vzdělaný člověk by před ním musel smeknout!!! Dějiny se opakují!!!! Naši zákonodárci nevěří našemu školství!!! Naše politika čím méně vzdělaný národ,tím lépe,Ti mocní už dnes dávají děti do francouzkých neb anglických škol a proč ne,za pár let se opravdu v Praze i možná v Brně nebude mluvit jinak než německy,nebo anglicky.Pro Boha,nikdy jsem si nepřála vidětžebráky v našich ulicích,nikdy jsem nebyla komouška a nesnášela jsem je,ale dnes nevím!!!! Musíme vzbudit blanické rytíře!!!!Možná bude jejich čas!!! Komenský není jen pojem!!!Zavazuje!!!Věřím,že dost lidem se z toho dělá špatně na těle i na duši.
Klára (Čt, 21. 11. 2002 - 18:11)
Oni ti mladí učitelé by rádi i učili a nemuseli by si tím vydělat na barák či na drahé auto, ale potřebovali by si vydělat alespon na jídlo a bydlení, což plat mladým učitelům neumožňuje a tak chodí do firem a na poslání učit děti se vykašlou.
D (Út, 20. 8. 2013 - 20:08)
Komensky byl sice teoreticky velky lidumil a humanista, ale prakticky to melo mouchy. Roku 1642 byl mezi temi, kdo presvedcili tehdejsi svedskou kralovnu Kristinu o vhodnosti svedske invaze do zemi Koruny ceske. I Komensky sliboval Svedum, ze je Cesi budou vitat s nadsenim jako osvoboditele od habsbursko-katolicke poroby. I na zaklade Komenskeho vlivu tak roku 1642 (a nekolikrat i v letech nasledujicich) svedske armady vtrhly do ceskych zemi. Rabovaly tam, vrazdily a plenily, a ceske obyvatelstvo, jiz beztak unavene predchozi dlouholetou mizerii Tricetilete valky, je proto pochopitelne nenavidelo. I tento nedostatek podpory ze strany ceskeho obyvatelstva, v prikrem protikladu ke Komenskeho slibum kralovne Kristine, tak nakonec prispel k fiasku svedskych invazi do ceskych zemi z let 1642-48.

Jako osoba podnecujici cizi mocnosti ke vpadu do ceskych zemi tak byl Komensky predchudcem osob typu Vasila Bilaka, Aloise Indry, Drahomira Koldera, Emila Riga a Oldricha Svestky.
pro D (Út, 20. 8. 2013 - 21:08)
Souhlas, ale zmínění pánové (resp. soudruzi) patrně nesahali svou inteligencí Komenskému ani po kolena.
Sice (Út, 27. 8. 2013 - 15:08)
Je to nepodepsané,nebo podpisem stvrzeno, jak a kým je řízena inteligence lidstvu!Kým je dávána linka- jednak bezpečí,pro koho jsou výhody!!Byty,jeden má několik bytů,několik chat......jsem velmi ráda,že jsem se dočkala roku 2013! Proto,že vím,že lotrasům je konec,lenoch musí makat,stupidní človíček si za sebe a své činy ODPOVÍDÁ!
Komenský (Út, 27. 8. 2013 - 16:08)
Jak a kdo učitel národů raději nechám posuzovat jiné..jak kdo je učitelem?vidím,jaký vám komenský nechal odkaz.Naivní snad nejste! Naivka na divadle světa se raději dovolává mrtvých,a ani neví,jestli vůbec žili! Myšlenka je prvotní, učitele národů musel někdo vbuzerovat,vmanévrovat!
Komenský (Út, 27. 8. 2013 - 16:08)
Jak a kdo učitel národů raději nechám posuzovat jiné..jak kdo je učitelem?vidím,jaký vám komenský nechal odkaz.Naivní snad nejste! Naivka na divadle světa se raději dovolává mrtvých,a ani neví,jestli vůbec žili! Myšlenka je prvotní, učitele národů musel někdo vbuzerovat,vmanévrovat!
pro D (Út, 27. 8. 2013 - 18:08)
Komensky byl sice teoreticky...Tady někdo píše pěkné hovadiny. Snaha Komenského o švédskou vojenskou akci do naší země, tak cílem nebylo porobení Čech a Moravy Švédsku. Pro Komenského byla naše zem, tj. české království, od porážky na Bílé hoře okupováno cizí mocností - Rakouskem. On chtěl intervenci vůči té okupační mocnosti, cílem měla být samostatnost českých zemí a náboženská svoboda, co tu byla předtím.
Většina národa byla do Bílé hory nekatolická, různé konfese, nešlo jen o Moravské bratry, které Komenský reprezentoval. Národ byl poroben, přinucen k cizí víře (s výjimkou Židů). Šlechta měla možnost exilu, nemuseli utíkat, mohli odejít a jim nikdo v odchodu nebránil. Byly tu tak obrovské majetky, které tu takto zbyly, pak se konfiskovalo těm, co nebyli na katolické straně. Katolická šlechta před Bílou horou byla v menšině. Po výhře Rakouska na Bílé hoře tak česká panství získali různí přivandrovalci z celé Evropy. Doma zchudlý rod či větev rodu, u nás službou císaři získali panství i šlechtické tituly. Jen část šlechty byla původně česká, katolické rody a ti, kteří na katolictví přešli později.
Spíš to je, jako by Komenský v době, kdy jsme byli pod sovětskou porobou (formálně samostatný stát, ovšem ve "sféře vlivu Sovětského svazu"), burcoval západní země, aby sem vtrhly a vyhnaly ruské okupanty a jejich cizí ideologii. Rakousko se vůči českým zemím chovalo jak jiné koloniální mocnosti ke svým koloniím či jak Rusové k jiným národům ve své říši. Např. Franz Josef se nenechal korunovat za českého krále, tím si mohly vytřít pozadí, že. České země přitom měly nejlepší průmysl v celé rakouské říši.
Pokud tu Švédové při vpádu rabovali, jde o jinou věc. Taky je otázka, co vše je pravda a co je katolicko - rakouská legenda. Katolicismus si na legendy potrpí dost a věřit katolickému historikovi lze jen o málo více než historikovi marxistickému.
! (Út, 27. 8. 2013 - 20:08)
Po Velké Sametové Listopadové Revoluci prý požádal starosta obce Andělská Hora (u Karlových Varů) švédského krále, aby uvedl do původního stavu místní hrad, který Švédové dobyli a zpustošili.
(Hrad je zajímavý také tím, že se zde točil film Balada pro banditu.)
D (Út, 27. 8. 2013 - 21:08)
Tady někdo píše pěkné...Nikde jsem nepsal, ze by snahou Komenskeho bylo dosahnout porobeni ceskych zemi Svedskem.

Podstatne je, ze Komensky precenil hodnotu utrakvismu a luteranstvi pro nasilne rekatolizovane Cechy, a nebyl si ochoten uvedomit, ze jeho krajane chteji predevsim klid, mir a poradek, a to daleko vice, nez navrat ke stavu cuius regio, eius religio pred Bilou horou.

Jeho plane sliby svedskemu dvoru, ze ceske obyvatelstvo Svedy uvita a podpori, byly pouhym Komenskeho zboznym pranim.

Komenskeho prani vyrvat ceske zeme ze sparu nucene habsburske rekatolizace tak melo vsechny znaky sobecke zaslepenosti ceskobratrskeho emigrantskeho biskupa, jimz Komensky byl.

Komensky tak nese svuj dil zodpovednosti za svedske pleneni, loupeni a vrazdeni, jez navic - nota bene - vubec nedosahlo vysledku, o kterem Komensky snil.
D (Út, 27. 8. 2013 - 22:08)
Habsburska rise ve stredni Evrope mela obrovsky vyznam pro ceske zeme, Evropu a svet.

Bylo velikou, a naprosto nezaslouzenou, vysadou ceskeho naroda, ze mohl po nekolik stoleti do tohoto mocneho a ctihodneho politickeho celku patrit.

Zaposlouchejme se k oslave habsburskeho politickeho dedictvi vsichni spolecne do majestatneho Pochodu prince Evzena Savojskeho, nejslavnejsiho to vojevudce v habsburskych sluzbach vsech dob!

http://youtu.be/aYWBnTqoYvU

stefan (Út, 20. 10. 2015 - 18:10)
ludkovia moji pisem vam ja som bol u jana pravdi vubec mi nepomohol len ma reci a skutki ziadne a robi sa ze je veriaci clovek podla jeho spraviania veri tomu co ma penazenke on nema ziadnu energiju kiecivu ze sa narodil vubec oto nejde ale je klamar dava navas vselijake kamene ale vrukach to nema vubec to nefuguje dakujem
D (Út, 20. 10. 2015 - 20:10)
Ona byla také doba, kdy...Habsburská říše však měla, demagogu gine, veliké zásluhy i na tom, že si slovanská etnika střední a jihovýchodní Evropy uhájila svoji etnickou identitu, a v průběhu novověku neasimilovala v německém, maďarském či tureckém prostředí. To platí jak pro Čechy a Slováky, tak i pro Srby, Chorvaty či Slovince.
D (Út, 20. 10. 2015 - 21:10)
Toto jsou diskutabilní...?
gin (Út, 20. 10. 2015 - 20:10)
Habsburska rise ve stredni...Ona byla také doba, kdy dobře česky mluvilo jen pár lidí v podhorských vesnicích a málem to dopadlo tak, že by to v Praze vypadalo jak dnes v Budyšíně. To však demagog D nevidí.
gin (Út, 20. 10. 2015 - 21:10)
Toto jsou diskutabilní věci. Na druhou stranu je pravda, že až do Karla VI. byla jazykem vídeňského dvora pouze italština. Němčina ji začla vytlačovat až za Marie Terezie a plně nahradila až za Josefa II., který byl zavilý germanizátor.
Reklama