Reklama

Med jako lék

Včelí med není pouhé sladidlo, ale je možné ho využít i při léčbě různých zdravotních potíží. Med působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, posiluje psychiku a srdce a zlepšuje dokonce spánek, je to však jen zlomek jeho léčivých schopností.

"Včelí med obsahuje řadu látek s antiseptickým účinkem. Naši předkové ho mazali do ran a ty se pak dobře hojily," řekl ČTK autor knihy o přírodní léčbě včelími produkty Josef A. Zentrich.

Zná také případy, kdy si včelaři užíváním medu místo medikamentů vyléčili žaludeční vředy.

Kromě medu se dají k léčení využít i ostatní včelí produkty. Zentrich uvedl, že k léčbě žen používá mateří kašičku. "Dá se jí regulovat menstruace a její užívání zvyšuje schopnost organismu vstřebávat vápník. Navíc výborně tlumí klimakterické obtíže," uvedl příklady.

Propolis je podle Zentricha prvotřídní antibiotikum a je možné ho kombinovat i s chemickými léky. Tlumí dokonce citlivost a bolestivost, povzbuzuje činnost obranného systému organismu, zastavuje růst plísní a ničí je a podporuje hojení ran. Na některé obtíže příznivě působí i pyl. Obsahuje látky podobné mužským hormonům a lze ho používat při léčbě zbytnění prostaty u starších mužů, podotkl Zentrich. Upozornil však na to, že někteří lidé mohou být na včelí produkty alergičtí.

Reklama

Co se týká medu jako sladidla, říká o něm, že je podstatně lepší než cukr. Pokud někdo špatně usíná, může si udělat nápoj z teplého mléka oslazeného medem a přidat do něj jednu až dvě kávové lžičky kozlíkových kapek. Zentrich však doporučuje, aby jej lidé neužívali déle než šest týdnů. Na kocovinu je dobré sníst během půl hodiny dvakrát 60 gramů medu a několik tablet vitaminu B, nejlépe B komplexu.

Petra Kučerová - ČTK

Reklama

Komentáře

Marie Miková (Čt, 10. 4. 2003 - 13:04)
Jak si může tuto knížku zařídit člověk, který není z Prahy?
vilík (Pá, 11. 4. 2003 - 08:04)
Mohu potvrdit - roztok medu, vody a archar-taše (mumio či slzy skal) měl neuvěřitelné účinky při hojení ran po těžkých spáleninách. Vypadalo to sice příšerně, ale lékaři jen nechápali! Už léta sladím kávu medem a kdo nezkusil, nevěří! Medu zdar a včelám zvlášť!
Laco (Pá, 11. 4. 2003 - 15:04)
Ako praktický včelár som smutný z toho,že v Košických predajňach sa objavil výrobok z Poµska pod názvom "tekutý med". Je to umelý med.(falošný med) Názov med zavádza zákazníkov. Hoci malým písmom dole na obale je nevýrazne napísané "umelý". My včelári sme písali dávnejšie na obaly "pravý". Od istého času máme zakázané používať názov "pravý". Bolo nám vytknuté,že preto,lebo by zavádzalo,že máme aj nepravý(umelý) med. Dodavaťeµ si dal tu námahu a prilepil letáčik, aké je to výborné sladidlo do čaju,kávy,atď,neobsahuje peµové zrnká, preto je dobrý pre alergikov.
Aj cenovo sa priblizuje k ostatným medom.
Týmto prosím lekárov,aby sa pripojili za certifikáciu medu.
A na koniec skúste sa zamyslieť nad tým, aký chaos by nastal,ak by sme na peniaze,ktoré Vám doktorom budeme onedlho platiť pridali(nalepili) slovo "umelý".

Všetko dobré a veµa zdravia praje včelár.
Dáša (Pá, 11. 4. 2003 - 07:04)
Pro mne je med velice dulezity, dodrzuji delenou stravu a sacharidy smim jist jen po ranu a 2 hodiny pred cvicenim. Proto po ranu si vzdy davam musli s medem a pak se po cely den citim opravdu skvele.Nechybi mi energie a ani nepreberu.Med je take velice zdravy a hlavne mi moc chutna(dulezite ,ale je aby byl kvalitni)
Reklama