Reklama

Alzheimer - péče o postiženého

pečovatelka (Pá, 21. 7. 2023 - 09:07)

Mladí příbuzní se často, až do poslední chvíle, brání předat svého otce či matku specializované péči v domovech seniorů či LDN. Aniž si to uvědomují, nejedná se o horentní částky, jež budou muset platit. Většinou k tomu postačí důchod pacienta. Takže nemohoucího člověka mají doma a po nějakém měsíci, někdo již po pár dnech zjistí, že jsou naprosto vyřízení. Hlavně psychicky a oni sami končí v ordinacích psychiatrů. Mít doma pacienta neschopného jakékoliv činnosti, je ubíjející. Mějte rozum a pokud již váš příbuzný není schopen běžného života, předejte jej specializovanému zařízení. Bude o něj dobře postaráno.

Míra Šíra (Pá, 21. 7. 2023 - 08:07)

Tak touto nemocí ještě netrpím, ale objevuje se u mne ztráta paměti. Třeba si nemohu vzpomenout, kdy jsem byl naposledy na velké. Vyloučit to nemohu a to je ten největší problém, ale ani potvrdit.

Default User Image
Míra Šíra (Po, 22. 1. 2024 - 10:01)

No. A čím pravidelněji chodím, tím méně si to pamatuji. Ale dneska jsem tu už moc dlouho. V nejlepším přestat.

Mirka (Pá, 3. 3. 2023 - 00:03)

Rozhodně to není žádný med starat se o někoho s tímto onemocněním... Ale co naděláte, když to máte doma. Starám se o mámu, která potřebuje pořád někoho u sebe, ale i přes to se sem tam někde zatoulá. Proto jsem ji pořídila sos tlačítko pro seniory od smartomat .cz , díky kterému ji teď můžu kdykoliv najít.

Božena (So, 14. 11. 2020 - 04:11)

Jiřino, bylo by asi dobře, abyste všichni /tedy děti, snachy a zeťové/ si dali schůzku u ošetřujícího lékaře vaší tchýně /případně u odborníka, pokud je v jeho péči/ a abyste s ním problematiku Alzheimerovy nemoci probrali. Navíc dohodnout i časové rozdělení, kdy a kdo se bude o maminku starat. Protože jde o nemoc, která se postupně zhoršuje /i přes současnou a dostupnou léčbu/, je ošetřování nad síly jednoho člověka. Navíc domovy důchodců často tyto nemocné nechtějí /nebo nemají místo/. Jsou speciální zařízení pro tyto nemocné, možná by se dala najít na internetu, ale nevím, jak je to tam s umístěním, jestli také "nepraskají ve švech"a zda nejsou jen soukromá.Pokud je babička u švagra jen krátkou dobu, třeba na návštěvě, může se chovat zcela jinak než u vás doma. /Záleží, v jakém stadiu nemoc u ní je/.S manželem o tom můžeš promluvit?

Esterka007 (St, 2. 9. 2020 - 13:09)

Mám to doma podobně.. zezačátku jsem si nevěděla co dělat. Asi po roce už to bylo lepší a z těch scén si nic nedělám. Když vím, že na to druhý den babička zapomene tak vážně nemá cenu to nějak hrotit. Mimochodem jsem k tomu alzeihmerovi našla zajímavý článek i s tipy na to jak nemocným pomoci: https://www.mojeambulance.cz/alzheimerova-choroba-netrapi-pouze-osoby-seniorskeho-veku/ Škoda jen že jsem na něj narazila až teď ale věřím, že ostatním pomůže. Všem s nemocnými přeju hlavně pevné nervy.. je to těžké ale musíme se přes to přenést a pomoci jim, když nám oni pomáhali celý život.

Paja (Út, 5. 9. 2017 - 20:09)

Dobrý den, po roce jsem znovu našla tuto stránku a tak se zapojím do diskuze. Tento měsíc už bude maminka rok v domově. Řekla bych,že její zdravotní stav se nijak zvlášť nezhoršil, ale v domově si stále nezvykla. Má lepší a horší dny,kdy mi pořád telefonuje, co tam má dělat, že se zblázní. Já to celkem chápu - tam není co dělat, ale i kdyby bylo, stejně by nic nedělala, protože tam strašně "zlenivěla". Snažím se ji navštěvovat i 3x týdně ( možná,že to není dobře), ale dokud mě vnímá, může chodit na procházky a snad i trochu rozumně si popovídáme, tak to tak budu dělat. Za ten rok jsem se uklidnila a její dramatické scény už neberu až tak vážně.

Luboš (St, 30. 11. 2016 - 18:11)

Dobrý den, znovu se zapojuji...Pajo,jistě jste udělala pro maminku maximum,já jelikož jsem psychiatrický pacient jsem se s těmito pacienty setkával při mých hospitalizacích,než odešli na příslušné oddělení,jsou to velice těžké případy,snažil jsem se s nima hodně mluvit,myslím,že jsem se choval vždy pěkně a trpělivě.Taky se staráme o mojí maminku,je jí 89 roků,je duševně velice zdráva,hodně čte a luští a luští.Ale je takřka ležící,posadím ji na jídlo,má pleny,ale na velkou ji posadím na gramofon.Je dost těžká.Ale poslední dobou chce jít o půlnoci,ve tři o pěti,ale neudělá nic,nutí jí to,to se nedá nic dělat,jsme v důchodě,mám ataky deprese,snad se nezhorším,budu dál trpělivý a nic na sobě nedám znát.Tak Pajo,chodťe za maminkou,dokud Vás ještě vnímá.Držím palce.

mirek (Út, 29. 11. 2016 - 22:11)

Dobrý den, znovu se zapojuji...Pajo, já bych neřekl jediné pozitivum, ale hlavní pozitivum. Pokud je pravda, co jste psala v tom letním příspěvku, kdy nebyla schopna si brát správně léky a musela jste ji odpojit plyn, tak není potřeba si nic vyčítat.Takový je život, pro někoho je ten konec hodně krušný, ale asi sama tušíte, že sama byste tu péči nebyla schopna zvládnout.Výčitky v tomto stavu je potřeba brát s rezervou, protože u těchto lidí dochází k zásadní změně osobnosti, kdy mají bohužel mereálné a až nesmyslné požadavky, prostě jako malé děti.

Paja (Út, 29. 11. 2016 - 21:11)

Dobrý den, znovu se zapojuji do diskuze. Maminka je už 2 měsíce v domově se zvláštní péči. Jestli jsem si myslela, že si konečně odpočinu, tak jsem se hluboce mýlila. Je tam nešťastná, nechápe jak jsem ji tam mohla mezi ty "blázny" nechat zavřít,je naprosto dezorientovaná, denně mám i 10-15 telefonických hovorů na téma - kde je, s kým je na pokoji, kdy přijdu, co tam má dělat, ... Je to takový nekonečný příběh. Jediné pozitivum je to, že je o ni postaráno, dostane léky, jídlo, nikam neuteče,...

mirek (Pá, 15. 7. 2016 - 20:07)

Dobrý den, moje maminka 82...Plně Vám rozumím, a to se u mé matky nejedná o Alzheimra, ale pouze a despocii, manipulativnost, narcismus atd. A je dokonale nesnesitelná.A jsem na to taky sám.

Paja (Čt, 14. 7. 2016 - 23:07)

Dobrý den, moje maminka 82 let trpí stejnou chorobou, která se intenzivně projevuje tak poslední 2 roky. Má všechny ty příznaky, které jste jmenovali. Nic si nepamatuje, ač ji chystám léky do dávkovače, bere si je jak chce, nenavaří si, ba ani už neohřeje na vařiči - plyn jsem ji nechala odpojit, je náladová, plačtivá, někdy i zlá. Jsem jediná dcera, takže vše je na mě. Jelikož chodím do práce je to hodně složité. Má požádáno o domov důchodců 2 roky, ale tam ji už dneska s Alzheimrem nevezmou a v domově se speciální péči má žádost letos od března, takže taky prozatím nic. Myslím, že skončím v blázinci dřív než ona.

Eva (St, 4. 5. 2016 - 22:05)

Ginko je dobré na mozek i...Dobrý den,u mé matky,zjistili tuto chorobu už pokročilého alzheimra s demencí a máme jí doma teprve 3 týden a je to hrůza,nečekali jsme takovýto dopad,ale na i ternetu jsme jí objednala houby v pilulkách reishi,kde je v jedné pilulce toho dost a korálovec,prý to má pomáhat,tak uvidímePřeji mnoho štestí s bojem tété nemoci a zdravím.

Eos (So, 2. 11. 2013 - 22:11)

Dobrý den, zajímalo by mě, od kolika let může člověk dostat Alzheimera a jestli je to dědičné. Děkuji za odpověď.

Tom (Čt, 30. 4. 2015 - 15:04)

Dobrý den,také pečuji o...Jano, nepíšete odkud jste, protože v těchto věcech je dnes problém, že tzv. hraje na regiony, takže šanci máte ve Vašem okolí. A máte pravdu, dlouhé čekací doby a ještě skoro všude potíže s málo placeným a vyhořelým personálem.Ale poradil bych nějakou formu asistence, třeba 2 - 4 hodiny nějakou paní. Ta cena se pohybuje kolem 100,- na hodinu, takže spočítat, kolik peněz byste na to mohla věnovat měsíčně. Jedná se buď o Červený kříž nebo Podané ruce či Charita.

Jana Pešková (Čt, 30. 4. 2015 - 13:04)

Dobrý den,také pečuji o maminku a je to zdrcující, nedá se to zvládnou při zaměstnání. Odmítá jakékoli umístění do vhodného zařízení a sama být nemůže. Není schopna užívat léky, vařit, neakceptuje jakékoli dohody a vyžaduje 24hodinovou asistenci. Nemohu to sama zvládout a ráda bych jí někam umístila, kde bych jí mohla běžně navštěvovat. Nejenže jsou čekací doby velice dlouhé, ale je velice málo zařízení, kde k těmto pacientům přistupují alespoň trochu s respektem a ne tam, kde se ohrazují nízkým honorářem za tuto práci. Je to hrůza. Poprosila bych touto cestou v této diskusi kohokoli, kdo má dobrou zkušenost s nějaký zařízením, kam bych maminku ubytovala a vešla se cenově vč. příspěvku II. st. + 12tis. důchod.

Pavel (Čt, 15. 1. 2015 - 15:01)

Zdravím, prosím vás vy, co...Ginko je dobré na mozek i pro zdravého člověka myslím, že pokud to máte v rodině měli byste to pít všichni a možná i ten Senzycol poptal bych se víc odborníků. Já jsem si jen tak ze srandy početl co to obsahuje a fakt je, že by mohl pomáhat možná spiš ale jako prevence před vznikem než přímo postiženému touto nemocí.

Jana (So, 27. 12. 2014 - 22:12)

Zdravím, prosím vás vy, co máte zkušenosti se staráním se o člověka s touto nemocí. Můj dědeček po svém otci tuto nemoc ,,podědil" a začala se u něj projevovat nechtěl za nic na světě k lékaři protože kdysi, jak jsem byla ještě malá jeho otec skončil v blázinci býval občas adresivní hodně křičel, protože měl dojem, že mu ostatní kradou věci, které jen odkládal na absurdní místa a ne tam, kam patří. U mého dědy (syna zmiňovaného adresivního jedince s touto nemocí) se projevu naprosto jinak nepřítomně sedí v místnosti, někdy máte dojem, jakoby tam ani nebyl. Lidi něco řeknou a on sedí kouká na vás a vidíte mu v očích, že vůbec neví nepamatuje si to, ale říká si, smějou se tomu, tak to tak asi fakt bylo. BOjím se o něj, aby neupadal do nějakých depresí atd. Nic ho nebaví, nejí hrozně zhubnul. Dostal od doktorky léky, ale nelepší se to. Hledám jakýkoliv způsob jak mu pomoci. Četla jsem nějakou studii o tom, že teď přišli s nějakým doplnkem stravy, který by lidem s touto nemocí mohl pomoci dodávat vitalitu a chuť do života. Máte zkušenosti se Senzycolem nebo něčím jiným? Prý je dobré i ginko na mozek díky za informaci jsem v tom fakt nezkušená a zoufalá.

Vanda (Čt, 27. 11. 2014 - 22:11)

Taky jsem to pochopila...My ho koupili. A otec užívá. Zda pomáhá neumím posoudit, ale každopádně věříme v to, že ikdyby mělo pomoct minimálně vše je lepší než nic a snažíme se dopřát mu to nej nej nej.

Jitka (St, 26. 11. 2014 - 21:11)

To asi slyšeli o Senzycolu....Taky jsem to pochopila přesně tak, jak p.Andreasi uvádíte. Rodinní příslušníci pak už zkoušejí vše, ne nadarmo se říká-tonoucí se stébla chytá. Vyzkoušel jste s Vaší paní Senzycol nakonec?

Reklama

Přidat komentář