Reklama

Existuje Bůh?

... (Čt, 31. 5. 2012 - 13:05)

Já víře určitě pravda...Tak oni věřící se vůbec velice rádi vyjadřují vzletně a jakoby filozoficky. To je to používání slov jako svědectví atd.
Když musím jednou za čas do kostela (pohřeb), tak zjišťuji, že během asi hodinové mše zazní cca 5 myšlenek a vše kolem je hlavně vata.

Jan@VEDA (Čt, 31. 5. 2012 - 12:05)

smdm: Pro me je dulezitejsi _overit_ nez verit bez dukazu. Me realizace odpovidaji velmi presne me tradici teisticke vedanty, kterou povazuji za nejpresnejsi filozoficko-teologicky system.

nona: Vedske texty popisuji tri zakladni cesty 'vzhuru' - karma ('skutky'), jnana (poznani) a bhakti (oddanost). Lze je nalezt i v nevedskych tradicich ci podtradicich. Jejich cile se lisi. Karma vede na vyssi hmotne urovne, jnana k neosobnimu Brahmanu a bhakti k osobnimu Bhagavanovi, Bohu. Kazdy z nas v ruznych zivotech nasledoval nebo bude nasledovat tyto cesty. Proto ve vedskych tradicich neexistuje neco jako 'jedina spravna cesta'. To je omyl typicky pro abrahamovske tradice s linearnim pojetim casu a jedinym zivotem v jedinem hmotnem tele.

Clovek 'verici' (a zvlaste pod duchovnimi sliby) a konajici zlo, tj. nenasledujici zakony dharmy a paradharmy, si vytvari negativni karmu. Je na tom hure nez obycejny 'slusny' clovek, protoze na rozdil od nej vi, co ma delat, ale protivi se tomu. I on ale muze prodelat zmenu srdce (rec. metanoia), sveho jednani litovat a se pachanim zla prestat. Pokud se zaroven odevzda osobnimu Bohu (tzv. prapatti ci saranagati), bude vysvobozen (viz napr. Bhagavadgita 18.66). Je to analogicke vladarove amnestii/milosti. Vladar je nad zakonem a sam rozhodne, komu amnestii/milost udeli. Nelze si ji nijak vynutit.

Hari Hari

nona (Čt, 31. 5. 2012 - 12:05)

Nona: "Já narozdíl od...Já víře určitě pravda neříkám, ale všimla jsem si, že věřící někdy nepíší pravda, ale Pravda. Jakoby šlo o nějakou nadpravdu..

Borec (Čt, 31. 5. 2012 - 12:05)

Mně se to celkem líbí,...Nona: "Já narozdíl od neznaboha jsem ochotna připustit, že existenci boha netřeba dokazovat, protože se nejedná o poznání, ale o víru"

Pokud ti nejde o poznání pravdy, tak nemusíš dokazovat vůbec nic a můžeš si věřit, čemu chceš. Ale nesmíš tomu pak říkat pravda, nýbrž VÝMYSL.

nona (Čt, 31. 5. 2012 - 11:05)

Myslím že pokud chceme mít...Mně se to celkem líbí, poprve mám pocit, že věřící typu Breivik (nebo následně uvěřící na základě čehosi jako pokání?) nebudou spaseni.

Ještě by mě zajímalo, proč si myslíš, že tvá víra, tvůj Bůh a pak tvůj výklad Bible je ten pravý

Já narozdíl od neznaboha jsem ochotna připustit, že existenci boha netřeba dokazovat, protože se nejedná o poznání, ale o víru. Ale fascinuje mě ta sebejistota o vlastní pravdě

A díky, že jsi přihlášen:)

neznaboh (Čt, 31. 5. 2012 - 11:05)

Myslím že pokud chceme mít...Uvedl jsi své povídání tímhle: "Myslím že pokud chceme mít věruhodné informace o stvořiteli a taky o věčném životě musíme hledat tyto informace v božím slově takže v Bibli".

Jenomže, jak už bylo řečeno o pár příspěvků výše, napřed by se muselo prokázat nade vší pochybnost, že celá ta slavná bible skutečně božím slovem je.
Do tý doby je to jen zajímavý historický materiál, nic víc.

John06 (Čt, 31. 5. 2012 - 11:05)

Věčný život nemůžeme...Myslím že pokud chceme mít věruhodné informace o stvořiteli a taky o věčném životě musíme hledat tyto informace v božím slově takže v Bibli.
Jakub 2:17 říká: “Stejně tak i víra, není-li spojena se skutky, je sama o sobě mrtvá.” (můžete si přečíst až do 26tého verše) Z toho vyplívá že záchrana přichází skrze víru, ale víra a ocenění pro všechno, co udělal Bůh, by nás měla pohnout k činu a tak činy prokazují naši víru. Jestliže Boha neposloucháme, pak ho doopravdy nemilujeme ani nemáme víru, že jeho cesty jsou správné.
Tak je věčný život darem od Boha skrze Ježíše Krista, výrazem velké nezasloužené laskavosti, a ne výplatou za naše skutky. Římamům 6:23 - “Mzdou hříchu je smrt, ale darem Boží milosti je život věčný v Kristu Ježíši, našem Pánu.”
Je úžasný že náš stvořitel si nejenom přeje nám dát věčný život na této zemi ale dá tuto možnost i těm kdo zemřeli jak se píše u Jana 6:40 - “Neboť to je vůle mého Otce, aby každý, kdo vidí Syna a věří v něho, měl život věčný; a já jej vzkřísím v poslední den.“

nona (Čt, 31. 5. 2012 - 11:05)

Ano, nie je jednoduché s...Tahle věta je velmi lidská a díky, že jsi ji zrovna ty napsala:

a ja hovorím, čo je aj pre mňa skutočne náročné a nedokážem to aj keď chcem, MILOVAŤ svojich nepriateľov,

Ono bude asi těžké milovat Breivika a hledat na něm něco dobrého, co by jeho činy ospravedlnilo a to ani kdyby sebevíc věřil v, pro tebe jediného správného, Boha.

Anna (Čt, 31. 5. 2012 - 10:05)

Jsem vždy ráda,když najdu...Ano, nie je jednoduché s nadeleným žiť, predom vyrúbanou cestou. Lenže má to práve len tak byť. Keď som bola neveriacou, hovorila som doma, že už sme to "prežili", púšťa sa len "film".A niekto sa pozerá a mi už netrpíme. A bolesťou si máme uvedomiť, že akože sme a nie ten film.--- čiže POSTOJ, ten nám nebol daný, tým ideme, tým žijeme. Preto sa píše KNIHA ŽIVOTA, tak to chápem ja, sme neustále všetci pozorovaní. A ten vnútorný postoj je dôležitejší ako všetko, pretože je to všetko vôkol "veľmi" ťažké, aj samotnej mne pochopiť./A čo málo ľudí dnes vie pochopiť, či uvedomiť si čo bude, sú slová Boha Jehovu zo Starého Proroka, že či Mne sa to bude zdať až také ťažké, ak sa to bude zdať také ťažké v tých dňoch "môjmu ostatku"./A ten "duch" ktorým žijeme vracia sa späť k Bohu. A máme ho všetci, je a nieje vlastne náš/čo je pre mňa ťažké uniesť, ale zmierujem sa so všetkým, tak aj to telo chce Boh Jehova- tým "prachom" je možné opäť žiť život pozemský/.Všetko dôjde do spravodlivého konca, tomu verím./Zažila som mnohé - ak som čakala na konkrétnu ľudskú spravodlivosť, nedočkala som sa.NEEXISTUJE. ČLOVEK pracujúci pre tmu "zákonite" víťazí, mne sa to akurát ukerovalo, že to bolo skoro bez následkov v pravý čas zastavené. A preto treba od Zla odísť, ak sa dá a je to Božia vôľa. Ak cez to má človek "prejsť" ako cez Božie školenie, tak "musí".A ako to skutočne funguje, je to práve AJ DNES tak, a väčšmi,tak ako to vnímali starí proroci: "Prečo som vyšiel z brucha matky?... Uvrhni ma radšej do šeolu a spomeň si na mňa..."--- ťažké, skutočne tu to bolo a je LEN ťažké, až do Bohom ustanoveného času, keď TO vštko UKONČÍ a PRIVEDIE do správneho konca. ROBME, čo môžme robiť každý, a ja hovorím, čo je aj pre mňa skutočne náročné a nedokážem to aj keď chcem, MILOVAŤ svojich nepriateľov,HĽADAŤ výhodu druhého človeka, lebo to tak musí byť-tak to proste funguje. DAŤ sa okresať/Bohom vyškoliť/ v zasadenej pozícii... VZNEŠENÝ STVORITEĽ je nad všetkým,tomu verím, aj Božia spravodlivosť.

poutník časem (Čt, 31. 5. 2012 - 04:05)

a jaká je podmínka pro...Věčný život nemůžeme získat,ale ani stratit.Co tedy můžeme. Sami rozhodujeme kde a jak budeme existovat,(žít).Co se ponás chce?Tuto informací máme ve svém řekněme srdci.Informace jsou pro každého stejné.Lišime se podle stupně poznání.Poznání nam umožnuje rozlišovat dobré od zlého.Co si vybereme. To co prospíva jenom nám,nebo dame přednost tomu co prospívá jiným. Pokud si vybereme to druhé,máme ten největší užitek právě my.Kdo nebo co, to ponás chce?Odpověd máme v sobě.Jsme Jeho součásti.Je trvale přítomen.Pokud se necháme přesvědčit a uvěřime,že je v nebi,uvěřili jsme tomu co není.Pokud nas tato víra nepřipraví o schopnos rozlišit dobré od zlého,nemůže vadit.

nona (St, 30. 5. 2012 - 20:05)

smdm: Induktivnim zpusobem...a jaká je podmínka pro získání věčného života dle indických Véd , skutky nebo víra? Člověk věřící a konající zlo (z pohledu pozemského světa nebo člověka), když uvěří, má stejnou šanci na věčný život jako člověk stejně věřící a konající dobro?

Jan@VEDA (St, 30. 5. 2012 - 20:05)

smdm: Induktivnim zpusobem zivot vecny nepostihneme, nase zkusenosti jsou omezene a docasne.
Jednoducha odpoved je mozna, ale otazka, je nakolik bude pochopitelna a tedy prijatelna pro mysl a inteligenci podminene zkusenosti ze zivota ve hmotnem svete. Presto uvedu souhrn pro ty, kdo chteji ziskat pribliznou predstavu. Pro zajemce muzu dodat i par zdroju - Bhagavata Purana, Visnu Purana, Padma Purana, Brahma samhita, Garga samhita, Satvata tantra...

Vedske texty a zkusenosti siddhu (osob, ktere dosahly dokonalosti v podobe vstupu do teto superreality) popisuji vecny zivot v dimenzi Boha jako nekonecne rozmanity. Kazda ziva bytost ma s Bohem jedinecny vztah a ten se vecne rozviji. Zive bytosti se tam pote, co se ocistily od podmineni hmotou (tedy jak hmotneho dobra tak zla), rodi ve svych puvodnich podobach (sva-rupa), ktere mohou byt velmi ruznorode a my je nyni nedokazeme zjistit. Smrt tam neexistuje (cas tam nema destruktivni vliv), jen vecna a blazena cinnost, zabava (nitja lila).
Napr. Fra Angelicuv obraz Posledni soud to zjednodusene zobrazuje na sve leve strane, kde osvobozene bytosti tanci kruhovy tanec v raji. Tento kruhovy tanec je znam z mnoha teistickych tradic pod ruznymi jmeny a je jednou z techto vecnych blazenych zabav.

Hari Hari

Zvědavec (St, 30. 5. 2012 - 14:05)

Bible je slovo Boží a ...To, že bible je slovo boží je pouhé tvrzení. Nic víc.
Tvrdit můžeš cokoliv. Aby to mělo nějakou váhu, musel bys k tomu dodat validní důkaz.
Tím spíš, že citáty z bible se běžně dokazují všemožná další tvrzení, by měl být důkaz toho, že bible fakt je "boží slovo" sakra neprůstřelný.

Obyčejnejma lidma ses tu už kdysi oháněl, to tu znovu nevybaluj.
Pusinku na čelíčko a zkus předložit ten důkaz. Vše ostatní jsou kecy v kleci.

nona (St, 30. 5. 2012 - 14:05)

křesťanství k nám bylo...drsně řečeno, ale asi to tak bylo. Byla to politická záležitost, než byli povoláni Cyril s Metodějem byl zde velký vliv křesťanských kněží z Bavorska. A to křtění místních obyvatel bylo asi právě od příchodu Cyrila a Metoděje prováděno násilím, nebylo jednoduché obyčejné lidi přesvědčit, aby opustili své pohanské bohy, rituály, zvyky. A u těch mocných to bylo o moci, sjednocení, podpoře...i tak v nich všech pohanství přetrvávalo

30.5. (St, 30. 5. 2012 - 14:05)

křesťanství k nám bylo...Možná na tom něco je. Herdek,proč já má doma na půdě ten odlitek...

Hlupáku (St, 30. 5. 2012 - 13:05)

Bible je slovo Boží a ...křesťanství k nám bylo zavlečeno násilím a pod nátlakem právě těmi, kdo měli moc. To je nepopiratelný historický fakt. Jestli se chceš ohánět moudrostí našich předků, tak koukej nejdřív začít uctívat Svantovíta!

Pavel z Čech (St, 30. 5. 2012 - 13:05)

Bible je slovo Boží a bohužel ty jsi to ještě nepochopil, protože si necháš namluvit, kdejakou lež od těch co mají moc. Moudrost je něco jinýho, než to co se učí ve školách. Je to moudrost našich předků a obyčejných lidí. Ta se na žádné škole neučí. Ta se prožívá.

Zvědavec (St, 30. 5. 2012 - 13:05)

Kam až to přivedli co vedou státy?

To je otázka, kterou si kladli už v archaickém Řecku. Stejně staré jsou i stížnosti na všeobecný úpadek mravů.
Roubovat to na bibli je zbytečný. Ukazuje to jen to, že stejně si stěžovali i stařešinové jednoho pasteveckého národa.

Je to standardní sada stížností, vinoucí se lidskými dějinami:
... Kam to ten svět spěje...
... Takový úpadek mravů snad ještě nikdy nebyl...
... Tenkrát, za starých dobrých časů...
... Ta dnešní mládež...
... Je třeba vrátit se ke kořenům...
... On to tak (Perun, Zeus, Jahve atd) nenechá!

Útoky proti moudrosti, přemýšlivosti atd je pochopitelný.
Věřící má věřit a nepřemýšlet! Kdo myslí, kdo klade šťouravé otázky, ten je nejhorším nebezpečím víry! Prohlásit za heretika a na hranici s ním!

Že je to napsané v bibli? No a? Je snad bible slovem božím? Jestli si to myslíš, chtělo by to důkaz...

Pavel z Čech (St, 30. 5. 2012 - 12:05)

Kam až to přivedli co vedou státy? Přesně je to vyjádřeno v Bibli " Moudrost tohoto světa je u Boha pošetilostí". Nelze se vůbec spolehnout na žádné lidské moudrosti. Jejich konec je nyní vidět.
1.Korinťanům 1:19,20
19 Je totiž napsáno: „Způsobím, aby moudrost moudrých zahynula, a inteligenci intelektuálů odstrčím.“ 20 Kde je moudrý? Kde znalec Zákona? Kde debatér tohoto systému věcí? Neučinil Bůh moudrost světa pošetilou?
1.Korinťanům 1:19,20
19 Vždyť moudrost tohoto světa je u Boha pošetilostí, neboť je napsáno: „Chytá moudré v jejich vlastní vychytralosti

Zvědavec (St, 30. 5. 2012 - 09:05)

Nevím, musel bych gůglnout....Vulgata? to je až pozdní počin, Hieronymus to přeložil do latiny někdy mezi 4. a 5. stoletím.
Jinak evangelia, co vím, byla napsaná až dodatečně, nějak po roce 70. Takže až dodatečný záznam, se vším, co to znamená.
Vlastně celá bible je dodatečný zápis ústní tradice. Protože, jak ukazují experimenty, při přenosu per huba se zkreslí a upraví až nějakých 40% informace, dají se texty bible brát jako zajímavý historický pramen, ale určitě ne jako prazdroj veškerého poznání, nebo dokonce jako nejvyšší zákon či dokonce slovo boží.

Reklama

Přidat komentář