Reklama

Faktura za plyn pro rok 2008. Podivné chování Pražské plynárenské a.s.

Branko Prdič (So, 21. 5. 2016 - 16:05)

Já jsem je ochcal, vyrábím si svůj plyn, byste čuměli jak hoří hořáky na střevní plyn,

katka (So, 12. 4. 2008 - 14:04)

Já jsem s nimi taky řešila problém, přišla mi upomínka, že dlužím na zálohách - celkem malou částku okolo 2.000,- Kč. Tak jsem tam volala, že mám dost vysoké zálohy a že to "dohoním". Zálohy platím měsíčně t.j. 12 měsíců a oni prý chtějí platit jen 10 měsíců, ale přesně v té výši jak potřebují. Tak jsem se rozohnila s tím, že se mi vůbec nelíbí, že mě nazývají dlužníkem, když ještě vůbec není vyúčtování a nevědí, zda dlužníkem budu či nikoliv. Zažádala jsem o to, aby mi prodloužili lhůtu (bohužel jsem zapomněla jak tuto lhůtu nazývají) a aby mi nepřišli odpojit plyn. Zatím žádná upomínka nepřišla, ale je to velice nepříjemné, vždy se snažím vše ihned platit, nikdy jsem nikomu nic nedlužila a i tak jsou problémy. Mám pocit, že je vůbec názor zákazníka nezajímá....

dana (So, 12. 4. 2008 - 13:04)

Ted jsem se to dozvěděla od mamky, že po důchodkyni příjemkyni sociálních dávek chtějí 10.000 Kč. To je snad zlý sen. Nic platit nebudu, zkusím se domluvit, už se něco děje?

:o (Čt, 3. 4. 2008 - 19:04)

text

Oko (Čt, 3. 4. 2008 - 13:04)

To je tedy pěkná sviňárna, to zase chtějí oblbnout lidi a dobře se napakovat. Když ale lidi se bojí a málokdo se dokáže ozvat a na to oni hřeší. Tak to abych si to tam také nechal přepsat.

Johny (Čt, 3. 4. 2008 - 09:04)

Tak mi už včera převedli ty dva měsíce které mi nezapočítali do fakturačního období a tak už nedoplatek činí 4 384,50Kč místo 9 465,50Kč.
Ono totiž ve skutečnosti všichni co jsme dostali fakturu s nedoplatkem, máme na jejich kontě o dvě splátky více, než uvádějí oni, asi záměrně neuvádějí a pokud si zažáde o převedení z únorové a březnové zálohy do fakturace, tak se vám hned sníží nedoplatek, pro někoho úplně zruší. Nesmí se lidi bát všeho a hned reagovat zaplacením. Není nic tak horké jak se to zdá. Celé to na mě působí jako habaďůra na lidi, zkouší co vydržíme a co jsme ochotni platit. A je vidět, že když se nikdo proti tomu neozve, bude platit jako mourovatý i když to vlastně není potřeba. Od začátku si myslím, že tento nedoplatek, není běžný nedoplatek, protože neustále platíme, tudíž nejsme neplatiči a celé to vzniklo nevhodným pro nás zvolením fakturového období ve špičce topné sezony a schválně udělaného fakturačního období na kratší dobu než čtvrt rok a vlastně nemožnost to splatit zálohami. Navíc nám dvě zálohy upřeli. Ty zálohy máme všichni už za čtyři měsíce, tak kdo si to tu bude číst, neváhejte a požádejte o převedení do fakturačního období a nic nikomu nedávejte zadarmo, Vám to také nikdo nedá.

Johny (St, 2. 4. 2008 - 00:04)

Tak už mi plynárny odpověděli a po dopise najednou jdou převést další dva měsíce,( které původně nezapočítali) do fakturačního období, čímž by se snížil nedoplatek o pět ticíc. Ale kdybych se neozval, tak by vše zůstalo při starém. Je to záměrně vymyšlené tak, aby to bylo nevýhodné pro spotřebitele. Zdůvodňují to tím, že se slučují v odečtech s pražskou energetikou a že potřebují u některých spotřebitelů sjednotit odečty...ale co to má společného s fakturací a v zrovna v největším odběrném období??
Ale už se jich nebojím a nemá cenu si nechat dělat na hlavu a bát se, když trochu postraší. :o)

Johny (Po, 31. 3. 2008 - 23:03)

Ale jo, jestli je to pražská plynárenská, tak to pošle celé Praze. Já jsem z prahy 9.
No říkáš, neplatit se bojím, ale co když ani nemáš na placení něčeho, co normálně neplatíš hotově, ale pomocí záloh, které platíme každý měsíc a i budeme platit i po zaplacení něčeho co chtějí navíc, tudíž jim dáme dobrovolně o ten nedoplatek navíc a jestli nám ho vůbec potom pošlou zpět.... je jen na nich. Nevím co bychom udělali špatně, na tom, když jim ten, podle nich nedoplatek nedáme?
Ani nic neřeknou ohledně změny fakturačního období, ani to není čtvrtletí. Začátek fakturačního období je 22.11.07 a konec fakturace je 8.2.08 a tím pádem tam není ani započtená ta třetí splátka, která by byla až 14.2.08., ale kterou fakticky dostanou. Faktura byla vystavená 12.3.08 a na poštu byla dána 26.3.08 a domů to přišlo 28.3.08., proč tolik času mezi jednotlivými operacemi a proč není nějaké celé fakturační období, třeba čtvrt rok? Ale spíš proč to přichází v největším spotřebním období, kdy to není ani možné zaplatit, podle dohodnutých záloh, ještě navíc, když nás o jednu platbu oberou. Zkuste si to znázornit graficky.... topná sezona je největší právě v tomto úseku, co fakturovali. V dubnu už bude malá a pak už jen malinká, nebo žádná. Do konce normálního fakturačního období 21.11.08, by byl více méně stejný výsledek asi jako je začátkem května až do listopadu a při měsíčních platbách by to normálně pokrylo. Proč je vše postaveno proti zákazníkovi? Proč jsme v nevýhodě? Proč nám nikdo nic neřekne a nevysvětlí co se děje?

Asi dobře vědí proč to nedělají! Proč jim to máme najednou platit předem,když to od roku 92 platíme po ročním vyúčtování? Nevidím na tom nic špatného neplatit to hned a mezitím se bránit a nesouhlasit s jejich praktikami, stejně jim budeme po měsíčních splátkách ty peníze co potřebují posílat, tak nevidím proč bychom se měli bát. My jim přeci nic neupíráme a jen nechceme platit něco, někomu jen proto, že on si to vyžádá předem. K čemu tedy je stanovená měsíční splátka podle ročních spotřeb a co to má za logiku, pak zase lidem vracet veliké přeplatky, když po měsíčních splátkách to dostanou vše jak potřebují?
Ne, nesmíme se bát toho monopolu. Dokud budeme jednotní, nemají šanci!

Barbora (Po, 31. 3. 2008 - 21:03)

Taky jsem zvědavá, co pošlou mně (Praha 4). Ale nezaplatit to bych měla docela strach.

Alča (Po, 31. 3. 2008 - 21:03)

Ne ne jedno mi to není. Jen čekám jestli tu fakturu taky dostanu. Určitě bych to neplatila,podvodníkům!Jsem Praha 4.

OKo (Po, 31. 3. 2008 - 21:03)

Je to pěkná lumpárna a koukám, že to asi moc lidí nezajímá, každý jim radši nacpe do chřtánu své prašule a vůbec se nebrání. JoJo jsme asi spíš ovce :(

Johny (Po, 31. 3. 2008 - 02:03)

Omlouvám se za to, že je to dvakrát. Při odesílání mě to klamně hlásilo, že příspěvek nemohl být přidán, tak jsem to zkusil znovu a výsledek je zde :)

Johny (Po, 31. 3. 2008 - 02:03)

Ale to je naprosté nepochopení toho, co se děje. Ty faktury se vždy dávaly za rok a proto je také ta měsíční záloha. Pokud jim zaplatím teď, tak dostanou za rok o těch devět tisíc navíc a budou je tedy teoreticky vracet. Celý systém placení plynu ztrácí smysl, jediné co fakt z toho vidím, je to, že oni dostanou bezplatné peníze k dispozici a budou si s nimi moci dělat různé výhodné transakce. Říkáš radši zaplatit, nevidím jediný důvod, jim to dávat hned, nejdřív musí dát urgence a pak můžu uvažovat o tom, co a jak udělám. Jakmile jim zaplatím hned...já nejsem dlužník, toho ze mě dělají tím, že chtějí peníze teď, v době největší spotřeby, tak to už z nich nedostanu. Mám od nich měsíční vypočtenou zálohu 2500Kč, když je to za celý rok, tak to vyjde, nebo mi vrátí, či něco doplatím a to je v pořádku, ale chtít po lidech peníze v době největšího odběru, kdy to při sebevětší snaze nejde ze záloh zaplatit, je pěkná zhovadilost:(
Jakmile bude po topné sezóně, klesne spotřeba dolů, u někoho úplně a u jiného na minimum a celý problém s penězi bude pasé. To vůbec nemá co dělat se zvýšením plynu +/-, to je v tomto případě zanedbatelné. Je to nějaká jejich hra namířená silně proti spotřebiteli. Už jen to, že vystavení fakturace je 12.3.08, před platbou měsíční zálohy je divné, oni tím pádem započítávají jen dvě zálohy a přitom dostanou tři, než se faktura dostane ke mně, splatnost je 8.4.08, dost krátká doba na nějaké akce??? Fakturace začíná 28.11.07 a vystavena je 12.3.08, to není ani čtvrt rok, co je to za podivné fakturační období. Ke spotřebiteli je faktura odeslána na poštu až teprve 26.3.08 a ke mně přišla 28.3.08, docela divné rozmezí??
Ale doba, ve které je spotřeba veliká, je pro ně výhodná, ale ve smlouvě nic takového, o změně fakturačního období není a ani nám nebylo nic sděleno, že by docházelo ke změnám. Rovnou lidi postaví před problém :(
Kdybych neplatil pravidelně zálohy, chápu, musím to nějak nahradit,ale já je platím spolehlivě a mínil jsem, že budu platit dál, ale...nevidím v tom jinou logiku, že by mi vlastně museli vracet přebytek, tak jak to zatím vždy bylo, než, že jim jde o to získat hotovost zadarmo, bez úroků. Myslím, že by nám měli dát vysvětlení. Psal jsem jim tam na Call centrum mail, tak jsem zvědav co mi odepíšou. Ale napadá mě jedna věc...pokud už bych jim měl zaplatit, což zatím nechci, tak bych jim ale zdůraznil, "ano dám vám peníze, ale na čtyři měsíce zruším zálohy"(to je v mém případě to co, po mě chtějí teď). Ale já ani ty peníze nemám, musel bych si je vzít na půjčku a pokud vím, tak se zálohy rozpočítávají z roční spotřeby, aby se do toho spotřebitelé vešly a pak se to vyrovnává podle potřeby, nikoli platba předem. Kdo to ze strachu chce platit...to je to, s čím počítají, a to je podle mě hloupost, na to nemají nárok. Kdyby mělo fakturační období být v tuto dobu, bude potřeba předělat výši splátek, tak, aby to vycházelo bez zbytečných nedoplatků/přeplatků. Myslím, že bude potřeba se spojit dohromady a zjistit u svazu ochrany spotřebitelů,jak to celé je po právní stránce? Oni v tom mají spoustu nesrovnalostí a my spotřebitelé se nesmíme bát, jinak dopadneme špatně. Lidi, rozum do hrsti a v jednotě je síla. Když nás bude víc, nebudou moci s námi tak lehce zametat!!

Johny (Po, 31. 3. 2008 - 02:03)

Ale to je naprosté nepochopení toho, co se děje. Ty faktury se vždy dávaly za rok a proto je také ta měsíční záloha. Pokud jim zaplatím teď, tak dostanou za rok o těch devět tisíc navíc a budou je tedy teoreticky vracet. Celý systém placení plynu ztrácí smysl, jediné co fakt z toho vidím, je to, že oni dostanou bezplatné peníze k dispozici a budou si s nimi moci dělat různé výhodné transakce. Říkáš radši zaplatit, nevidím jediný důvod, jim to dávat hned, nejdřív musí dát urgence a pak můžu uvažovat o tom, co a jak udělám. Jakmile jim zaplatím hned...já nejsem dlužník, toho ze mě dělají tím, že chtějí peníze teď, v době největší spotřeby, tak to už z nich nedostanu. Mám od nich měsíční vypočtenou zálohu 2500Kč, když je to za celý rok, tak to vyjde, nebo mi vrátí, či něco doplatím a to je v pořádku, ale chtít po lidech peníze v době největšího odběru, kdy to při sebevětší snaze nejde ze záloh zaplatit, je pěkná zhovadilost:(
Jakmile bude po topné sezóně, klesne spotřeba dolů, u někoho úplně a u jiného na minimum a celý problém s penězi bude pasé. To vůbec nemá co dělat se zvýšením plynu +/-, to je v tomto případě zanedbatelné. Je to nějaká jejich hra namířená silně proti spotřebiteli. Už jen to, že vystavení fakturace je 12.3.08, před platbou měsíční zálohy je divné, oni tím pádem započítávají jen dvě zálohy a přitom dostanou tři, než se faktura dostane ke mně, splatnost je 8.4.08, dost krátká doba na nějaké akce??? Fakturace začíná 28.11.07 a vystavena je 12.3.08, to není ani čtvrt rok, co je to za podivné fakturační období. Ke spotřebiteli je faktura odeslána na poštu až teprve 26.3.08 a ke mně přišla 28.3.08, docela divné rozmezí??
Ale doba, ve které je spotřeba veliká, je pro ně výhodná, ale ve smlouvě nic takového, o změně fakturačního období není a ani nám nebylo nic sděleno, že by docházelo ke změnám. Rovnou lidi postaví před problém :(
Kdybych neplatil pravidelně zálohy, chápu, musím to nějak nahradit,ale já je platím spolehlivě a mínil jsem, že budu platit dál, ale...nevidím v tom jinou logiku, že by mi vlastně museli vracet přebytek, tak jak to zatím vždy bylo, než, že jim jde o to získat hotovost zadarmo, bez úroků. Myslím, že by nám měli dát vysvětlení. Psal jsem jim tam na Call centrum mail, tak jsem zvědav co mi odepíšou. Ale napadá mě jedna věc...pokud už bych jim měl zaplatit, což zatím nechci, tak bych jim ale zdůraznil, "ano dám vám peníze, ale na čtyři měsíce zruším zálohy"(to je v mém případě to co, po mě chtějí teď). Ale já ani ty peníze nemám, musel bych si je vzít na půjčku a pokud vím, tak se zálohy rozpočítávají z roční spotřeby, aby se do toho spotřebitelé vešly a pak se to vyrovnává podle potřeby, nikoli platba předem. Kdo to ze strachu chce platit...to je to, s čím počítají, a to je podle mě hloupost, na to nemají nárok. Kdyby mělo fakturační období být v tuto dobu, bude potřeba předělat výši splátek, tak, aby to vycházelo bez zbytečných nedoplatků/přeplatků. Myslím, že bude potřeba se spojit dohromady a zjistit u svazu ochrany spotřebitelů,jak to celé je po právní stránce? Oni v tom mají spoustu nesrovnalostí a my spotřebitelé se nesmíme bát, jinak dopadneme špatně. Lidi, rozum do hrsti a v jednotě je síla. Když nás bude víc, nebudou moci s námi tak lehce zametat!!

sych (Ne, 30. 3. 2008 - 23:03)

Domnívám se, že je to z toho důvodu,že se opět "pohne" cena plynu. Jestli do + nebo do - to nevím, ale plynárny postupně přešly na jiný způsob fakturace /rozdělení ceny plynu, dopravy , měření atd. podobně jako ČEZ. Radši bych to zaplatil, pokud další cyklus bude v létě, požádal bych o snížení zálohy a tím se to srovná. Lepší než si nechat odstříhnout plyn a pak platit drahé prachy za znovuzapojení.

Johny (Ne, 30. 3. 2008 - 00:03)

Ve čtvrtek 28.3.08 přišla domů faktura za plyn. V roce 2007 byla za celý rok 27.1107 a teď po necelých třech měsících, v době největšího odběru(topná sezona) přišla faktura s tím, že mám nedoplatek 9 500Kč. Hodně dlouho jsem přemýšlel a četl to dokola a nemohl pořád přijít na to, v čem je chyba, že najednou dlužím tolik peněz. Plyn na topení používám od roku 92 a nikdy s tím nebyl problém. Někdy byl nějaký malý nedoplatek či přeplatek a to jsem normálně vyřešil. Ale tohle je něco jiného. Po dlouhé době a kontrole i minulých faktur, jsem přišel na to, že spotřeba je v pořádku a ten nedoplatek také, až na to, že přišel za prvé v době největší spotřeby a za druhé po necelých třech měsících a to nejde pomocí měsíčních záloh ani náhodou pokrýt. Jak jsem zjistil, tento problém má víc lidí a je to vše vystaveno ve stejnou dobu a datum splatnosti je 8.4.08. Faktura byla vystavena 12.3.08, na poštu dodána 26.3.08 a domů jsem to dostal 28.3.08. zajímavý odstup?!? Navíc, já dávám zálohu 14.3.08, takže se do jejich výpočtů dostanou je dvě zálohy,ale do kapsy tři. Divné je, že celé léta vždy faktura přišla po roce a najednou po necelém čtvrt roce a hlavně v době největší spotřeby. Působí to na mě dojmem, že jim jde jen o to, získat množství volných peněz, ze kterých neplatí žádné daně a můžou si s nimi dělat výhodné transakce. Když nad tím uvažuji logicky, tak je to celé jen pro jejich prospěch. Když jim zaplatím co chtějí a budu platit měsíční zálohy, dostanou za rok ode mě místo třiceti tisíc, skoro čtyřicet a pak mi na konci roku, pokud tedy budou dělat nové vyúčtování, budou muset vrátit těch 9 500kč, pokud nezdraží rapidně plyn. Je to celé nějaké podivné a asi bude nejlepší jim nic hned neplatit a počkat až na upomínky a pak teprve něco dělat.
Pokud máte nějaké podobné zkušenosti, napište sem.Díky

Reklama

Přidat komentář