Reklama

Guillan-Barreho syndrom

Hana Marková (Čt, 20. 7. 2023 - 19:07)

Děkuji všem, kteří se podělili o zkušenosti s touto nemocí.

Tereza (Út, 31. 8. 2021 - 17:08)

Zdravím má někdo zkušenosti s tetováním po prodělani nemoci?

hanka svobodova (St, 22. 3. 2017 - 09:03)

GBS je potvoramrcha choroba,...Prosím o radu. Které rehabilitační zařízení zvolit u GBS? Kladruby nebo Slapy. Děkuji.

Veronika z Bělé (Po, 23. 4. 2018 - 21:04)

Dobry den, u meho tatinka se nemoc 1.12.2018. Po cca 5 tydnech v MB v nemocnici se hodne zlepsil. Nyni je v Rehabilitacni klinice v Malvazinkach a jde to od 10 k 5. Prosim poradte, kam ho nechat prevezt. Kde mate vlastni zkusenost a byli jste spokojeni. Kde by mel lepsi peci a pristup personalu. Nebot protivne sestry, ktera tato prace obtezuje cloveku moc na psychice nepridaj. Prosim napiste mi na email: [email protected] nebo na tel: 724734757. Moc dekuji, Veronika

Bibiana (Út, 6. 12. 2016 - 12:12)

Prajem pekny den...Prajem pekny den....ten odkaz http://guillan-barre.webpark.sk este funguje??? Lebo stale mi zobrazuje portal centrum.sk

Vratislav (Po, 28. 6. 2010 - 21:06)

Co je to vlastně za...Co je to AIDP neboli Guillain – Barré syndrom:
Guillain - Barré syndrom (GBS), neboli akutní zánětlivá demyelinizační polyneuropatie (AIDP), je autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu. V tomto případě vlastní imunitní systém narušuje myelinový obal nervů (neboli „ohlodává izolaci na nervové kabeáži“), což paralyzuje příslušné části těla.
V samém počátku to může být i běžná viróza, kdy se její původce maskováním chrání před napadením imunitním systémem. Imunitnímu systému tak předstírá, že je regulérní součástí těla. Jedním z mechanismů, kterým infekční agens může spustit přehnanou imunitní odpověď, jsou proto právě tyto molekulární mimikry.
Antigeny, které imunitní systém rozpoznává na povrchu buněk, jsou části bílkovin. Ty mají jen 20 stavebních kamenů - aminokyselin. Různé proteiny a glykoproteiny baktérií, virů, ale i vlastních buněk, z nich vytvářejí rozličné antigeny; a každý antigen obsahuje řadu takzvaných epitopů. Jako epitop se označuje část antigenní molekuly, ke které se váže molekula protilátky a je to něco jako identifikační průkaz buňky či viru. Identifikační průkazy mohou být pravé – ale i falešné…
Může se proto stát, že imunitní systém najde na povrchu vetřelcově podobnou nebo dokonce zcela stejnou strukturu, odpovídající vlastním strukturám organismu. Specifický peptidový, karbohydrátový nebo lipidový epitop infekčního virového nebo bakteriálního agens tak má příslušné sekvence stejné jako antigenní epitop myelinu; a lipopolysacharidy těchto organismů sdílí epitopy podobné gangliosidům periferních nervů. Molekulární mimikry, to je strukturální podobnost mezi vlastními proteiny a proteiny mikroorganismů, a proto právě toto jejich ochranné maskování může vyvolat autoimunitní odpověď. Paradoxně se tak stává právě u lidí, kteří jsou perfektně fit, a jejichž imunitní systém funguje až příliš dobře. Imunitní systém zaútočí na vetřelce – a jak už je jednou rozjetý, pokračuje útokem na vlastní organismus.
Toto není jediný způsob spuštění Guillain-Barrého syndromu, ale je to způsob nejobvyklejší. Začne to nenápadnou virózou či lehkými zažívacími problémy, jako obvykle to samo po pár dnech přejde, a zdánlivě se nic neděje. Zhruba s měsíčním odstupem pak náhle, jak blesk z čistého nebe, udeří choroba. Během pouhých hodin se začne rozvíjet a postupně paralyzovat svou oběť.
Guillain-Barrého syndrom je zahrnován do širší skupiny periferních neuropatií. Je to docela vzácné onemocnění; s incidencí, která kolísá od 0,16 do 4 lidí na 100 tisíc obyvatel za rok. Jedná se o vážné onemocnění, obvykle se projevující rychlou vzestupnou paralýzou, začínající slabostí v nohou, která se šíří vzhůru přes trup do horních končetin a obličeje. To vše je spojeno s úplnou ztrátou hlubokých šlachových reflexů. Kritické to začne být v okamžiku, kdy paralýza postihne dýchací svalstvo.
Při včasné léčbě plazmaferézou, intravenózní imunoglobulinovou a další podpůrnou léčbou získá velká část pacientů opět plnou mobilitu. GBS však může skončit i smrtí v případě, že se vyskytnou závažné plicní komplikace a problémy s autonomní nervovou soustavou.
Guillain-Barrého syndrom je jednou z hlavních příčin netraumatických paralýz na světě.

? (Po, 28. 6. 2010 - 19:06)

Co je to vlastně za chorobu?Děkuji

Vratislav (Po, 28. 6. 2010 - 12:06)

Pozdrav všem, kdo zápasí s GBS!

Průběh mého onemocnění:

Co jsem v tu dobu byl zač:
Věk: 61 roků. Skutečně zdatný, otužilý chlap, s perfektně fungujícím imunitním systémem. Snad až příliš perfektně fungujícím...

Vzplanutí choroby:
Nenápadné brnění nohou, stejné jako po dlouhém sezení. Jenomže toto brnění přetrvávalo do dalšího dne. Pocit malátnosti, vzrůstající slabosti, klopýtavá chůze...
Během dvou dnů se ze zdatného chlapa v plné síle stalo cosi, co musela odvézt sanitka.

Hospitalisace:
Neurolog. klinika VFN 22.06.09 s diagnosou Guillain-Barré syndrom (AIDP). Umístěn na JIP. Léčba: plasmaferesy , imunoglobulin, kortikoidy.
Po většinu doby zde strávené jsem byl paralyzován na lůžku, částečná hybnost rukou. Dýchání pouze klavikulární, ale bez potřeby nucené ventilace.
Později počátek rehabilitace, postupná vertikalisace, znovu jsem se dokázal najíst sám a vsedě...

Předán na rehabilitaci:
UVN – ORFM, 03.08.09, intensivní RHB, po rehabilitaci propuštěn do D.O. Rehabilitace tvrdá, ale účinná; dokázal jsem z téhle nemocnice po tom všem odejít pěšky.
Tedy alespoň do sanitky, a z ní zase po svých ven...

Domácí ošetřování:
Od 21.08.09 pravidelná docházka na ambulantní RHB (pěšky, 2,5Km tam a zpět), samostatné cvičení, nácvik jízdy na bicyklu (síla i rovnováha), později i pravidelné dojíždění bicyklem na RHB, všestranný trénink manuální zručnosti.
No, dal jsem si pořádně do těla; hlavně když jsem se znovu učil chytat rovnováhu na kole a občas při tom políbil asfalt silnice...

Lázeňská léčba:
Janské Lázně, 20.11.09 – 13.12.09. Intensivní RHB lázeňská péče doplňována individuálně každodenní horskou turistikou. Několikanásobný pěší výstup (trasou lanovky / sjezdovky) na Černou Horu (fotograficky dokumentováno spolupacienty z kabiny lanovky). Plavání v bazénu na výdrž.

Ukončení PN:
Nástup do zaměstnání 23.12.09. V plném pracovním nasazení od ledna 2010.
Pokračování pravidelné ambulantní RHB i pravidelného domácího cvičení (balancestep a podobné lahůdky). Nácvik poklusu, později i běhu.
Poslední březnový týden pobyt na horách (Rokytnice n. J.), běžky. Bez problému, zdatnost i stabilita srovnatelná, možná i lepší, než před onemocněním.

Podpůrná léčba:
Standardní lékařskou terapii mé AIDP jsem průběžně doplňoval rostlinnými drogami, a to už v samém počátku „návratové“ fáze onemocnění, a později pak zejména v průběhu intensivní rehabilitace.

Použité drogy:
Poté, co jsem sestoupil až na samé „dno“ choroby a neúprosně postupující paralýza se zastavila, nastal čas obtížného návratu.
Ta cesta vůbec nebyla lehká; musel jsem do toho jít se zaťatými zuby (což při paréze celého xichtu neboli facialis fakt není jednoduché) a navzdory bolesti (nervy, když jsou ohlodávány, se zatraceně umí ozvat).
Rozhodl jsem se proto do toho zapojit byliny; a to ty, se kterými jsem už měl předchozí zkušenost. Byly to:

1) Tribulus terrestris, výluh (čaj) z celé nadzemní části rostliny (sušená nať).
2) Schisandra chinensis, sušené plody této rostliny.

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní).
Ten jsem začal užívat jako podpůrný prostředek při rehabilitaci „hrubé motoriky“. Během nehybnosti, kdy jsem byl téměř bezvládným „nemocničním povalečem“, u mne nastala výrazná atrofie veškeré muskulatury. To je při pokusech o rehabilitaci dosti podstatný problém; nejen že se musím znovu učit své tělo ovládat, ale ono ani moc co ovládat není...
Pokusil jsem se využít toho, že zvýšené dávky tribulu mají, zejména u starších jedinců, výrazný anabolický účinek. Ten sice není samospasitelný, nastává jen ve spojení s dostatečně intensivním procvičováním, ale vůli cvičit jsem měl a hodlal ji do celého tohoto podniku vložit coby základ.

Schisandra chinensis (Klanopraška čínská).
Tu jsem začal intensivně využívat v období své vertikalisace coby podpůrný prostředek při rozvoji „jemné motoriky“.
Mé pohyby v té době byly jen chabě koordinované. Trefit se lžící do úst jsem sice zhruba zvládl, ale už pouhé překrojení jídla nožem byl problém. Nejen problém síly, ale i problém „trefení se“ alespoň víceméně doprostřed krájeného objektu. Složitější úloha, třeba pokus o podpis, končila pravidelně naprostým debaklem.
I zde jsem se proto rozhodl aplikovat schizandru ve zvýšených dávkách.

Dávkování:

Tribulus:
Jako terapeutickou dávku jsem po konsultaci s odborníkem zvolil čtyrnásobek dávky obvyklé, tedy 4,5÷5g drogy, ze které mi byl připravován výluh (0,5l). Tento čaj jsem pak popíjel průběžně, většinou během celého odpoledne. Typickou vlastností kotvičníku je pozvolný náběh účinků, řádově během tří až čtyřech dní, a pozvolné vyhasínání účinků po jeho vysazení, řádově během týdne.

Schisandra:
Stejným způsobem jsem zvolil terapeutickou dávku schisandry na trojnásobek dávky obvyklé. Znamenalo to zhruba 9g sušených plodů, což se docela dobře počítalo, protože schizandrové „hrozinky“ měly průměrně právě ten jeden gram. Takže jsem v průběhu dne spořádal devět či deset těchto bobulek prazvláštní chuti. Pokud se ovšem vyskytovaly schizandrové hrozinky příliš mrňavé (a pokud odpočítávání bobulek třaslavýma rukama bylo příliš obtížné), bral jsem je tak nějak zhruba odměřované kávovou lžičkou – lépe to nešlo.

Možné interference:

Tribulus ve zvýšených dávkách funguje jako inhibitor monoaminooxidasy. Mé dávky tribulu nebyly sice extrémně heroické, ale nechal jsem si schválně zjistit možné nežádoucí kombinace s léky či potravinami. Ukázalo se, že žádný z té přehršle léků, kterými jsem byl léčen, v rozporu s kotvičníkem nebyl; takže z této strany nebezpečí nehrozilo. Ani s potravinami nemocniční stravy by potíže neměly nastat.
Tribulus ve vyšších dávkách vyvolává fotosensitivisaci. V přítmí nemocnice ani to nebyl problém – to až později, během domácí rehabilitace, jsem si musel dávat pozor na sluníčko. Ani tento problém se však neukázal jako kritický.

Schisandra by ani v mé zvýšené dávce neměla mít nežádoucí účinky. Její záběr je ovšem mnohem širší, takže působila synergicky jednak s kotvičníkem, a také, jak se pak ukázalo, positivně působila na hodnoty krevního cukru, rozkolísané vlivem choroby a její intensivní léčby.
Schisandra má též dobře měřitelný vliv na krevní tlak. Odezva aplikované schisandry je navíc (jak jsem si již dříve ověřil) poměrně rychlá, řádově dvacet minut od aplikace p.o.
Aby se tyto účinky nežádoucím způsobem nekumulovaly a nevhodně se neovlivňovaly se standardní medikací, rozložil jsem si její dávku na celý den (i noc).

Výsledky použití kombinace tribulu a schisandry:

Vypadá to, že podpůrná léčba oběma rostlinnými drogami přinesla dobré výsledky. Rehabilitace probíhala velice rychle, zlepšení bylo viditelné s každým dnem.
Nebyl to jen nárůst síly. Dramaticky se zlepšovala i koordinace pohybu, a to nejen z hlediska „hrubé motoriky“, ale i motoriky jemné. V době, kdy jsem začal s opětovným nácvikem stoje (a kdy jsem se samostatně začal přemisťovat z postele ke stolu a zpět), jsem opět zvolna začínal nabývat schopnost psát.
Krátce poté, co jsem přešel do fáze intensivní rehabilitace (to už na ORFM v UVN) jsem začal každý den psát jednu stránku deníku jako další příspěvek k rehabilitaci.

Pokrok rekonvalescence byl takový, že už v prvém týdnu po propuštění do domácí léčby jsem mohl docházet pěšky, bez jakýchkoliv pomůcek, na veškerá lékařská vyšetření i ambulantní rehabilitace. Musel jsem přitom pokaždé urazit vzdálenost 2,5Km, navíc s docela slušným převýšením. Stejně tak probíhal opětovný nácvik jízdy na bicyklu; po počátečních několika drobných pádech jsem během necelého týdne dosáhl potřebné stability i pro delší jízdy.
Terapeutické dávky obou rostlinných drog jsem začal zvolna snižovat teprve až po svém návratu z lázní. Udržovací dávky však užívám i nadále.

A co dál?

Dokonce mám pocit, že po fysické stránce jsem teď víc fit než předtím – a často to není jen pocit, ale i měřitelný fakt. Holt následek tvrdé rehabilitace, kterou zdravý člověk zrovna dvakrát nemusí (i když by často měl).
Skoro to vypadá, že skutečně platí to profláknuté úsloví – že co člověka nezabije, to ho posílí... nebo pošílí? Inu co; zkusím se na to o prázdninách zeptat islandských sopek.

Závěr:

Má zkušenost s podpůrnou léčbou AIDP rostlinnými drogami je veskrze positivní. Samozřejmě není možno automaticky tuto mojí zkušenost zobecnit – ale domnívám se, že zkusit tuto kombinaci i v jiných případech by mohlo být pro postup léčby přínosné.
Rozhodně nepovažuji tyto byliny, ani jejich kombinaci za všelék. Rozhodně i v mém případě byla primárním zdrojem úspěchu standardní (a optimálně volená) léčba.
Stejně tak se však domnívám, že celkový přínos oné podpůrné medikace rostlinnými drogami byl nezanedbatelný. Tedy alespoň v mém případě.

Enikö (Po, 3. 8. 2009 - 16:08)

Skoda , ze stranka uz nefunguje,bola by som na nu velmi zvedava, mala som 3 ataky GB sy bez znamej vyvolavajucej noxy, vsetky informacie by ma zaujimali, dostavala som rok imunoglobuliny i.v. v mesacnych davkach, obcas pulznu kortikoterapiu, a napriek tomu sa to vratilo. Teraz uz chodim, ale stale mi trpnu prsty na nohach a rukach. Ak mate radu, alebo dobreho lekara na autoimunitne ochorenia dajte vediet.Diky

Vratislav (Po, 20. 8. 2012 - 16:08)

Dobry den,pritel ma tuto...GBS je potvoramrcha choroba, ale jedno je na ní dobré - je tu velmi vysoká šance návratu k normálu. Chce to hlavně to nevzdávat, pád je hluboký, "pobyt na dně" fakt nepříjemný a ze subjektivního hlediska nekonečný, ale pak už to jde zase vzhůru. Jak rychle a jak dobře, to už jde velice moc ovlivnit vlastní vůlí.
Povídání o GBS též na:
http://www.gbs.sk/
a
http://diskuse.abecedazdravi.cz/zdravotni-potize-nemoci/guillen-barre-syndrom/

Hodně zdaru - a hlavu vzhůru, bude líp...

Šárka (Pá, 10. 8. 2012 - 22:08)

Dobry den,pritel ma tuto nemoc od soboty a moc se to zhorsilo.Slo to strasne rychle.V sobotu se dostal do nemocnice na luzkove odd.a v pondeli na Jip a od stredy,uz ho mam na Aru.Dycha za nej pristroj.Malinko dycha sam.Vcera s nami komunikoval,ze ukazoval pismenka.Udrzel i tuzku a dneska se mi zdalo,ze to bylo stejne jak prvni den na aru.Nebo mohl byt utlumeny leky. Mohl by jste mi nekdo rict nejake zkusenosti o teto nemoci a hlavne jak bych ho mohla povzbudit.Co,bych mu mnela vypravet?A hlavne jestli mame sanci na preziti.dekuju moc Šárka

Vratislav (Út, 17. 4. 2012 - 09:04)

prosím Vás, měl jste po...Ano, byly dny, kdy se vše zhoršovalo, ale pak se to zas zlepšovalo... chce to nenechat se odradit.
Hodně záleží na duševním rozpoložení. Když na mne padaly neřešené problémy z doby, kdy jsem byl "nemocničním povalečem", pociťoval jsem i zhoršení či dokonce regresi v postupu rehabilitace. Holt zatnout zuby a vydržet, nenechat se tou zatramrcha chorobou zdeptat - ono se s tím taky nic jiného dělat nedá.
Přeji hodně sil - a ať už je jen lépe!

Vašek (Po, 16. 4. 2012 - 15:04)

Pozdrav všem, kdo zápasí s...prosím Vás, měl jste po opuštění nemocnice období, kdy by ste se naopak opět přechodně zhoršoval?
Byl jsem hospitalizován 14.3.2012, postupně jsem se z "kontrolního uložení" na JIP, dostal na standartní lůžkové oddělení, ale odtud po zhoršení opět od pondělka 19.3. na JIP na "kontrolované" dávkování IVIG a od druhé dávky jsem se začal rychle zlepšovat a to natolik, že
jsem k 1.4. mohl na část víkendu domů,kde to sice bylo namáhavé, ale zvládnutelné. Mimo jiné čtvrté poschodí bez výtahu a drbny na schodech, takže dokud jsem nezmizel z dohledu tak levá, pravá, žádné krok, sun, krok.
Pokračovalo přesun a cvičení na lůžkové rehabilitaci.
Z nemocnice jsem byl propuštěn v pátek 13.4., ale od soboty 7.4. jsem měl pocity zhoršování hybnosti, které trvají doteď. Pořád jsem si říkal, že to je způsobeno, "špitální alergií", ale teď sleduji měřitelná zhoršení. Je možné, že to je jen vlna způsobená nějakým vněším vlivem ?

Vratislav (Pá, 9. 9. 2011 - 10:09)

Vratislave,manzel /66 let/se...Zdravím Vás!

1) U mne se jednalo o dvě bezproblémově dostupné rostlinné drogy; kotvičník zemní (tribulus terrestris) a klanoprašku čínskou (schisandra chinensis).

2) Obě tyto rostliny jsem užíval s vědomím ošetřujících lékařů.

3) Obě tyto rostliny jsem užíval jako podpůrnou léčbu ve fázi rehabilitace, a to od prvých chvil, kdy se mi postupně vracela schopnost pohybu.

4) Obě drogy jsou účinné pouze ve spojení s aktivním rehabilitačcím cvičení. Pak je však jejich přínos významný.

5) Tribus - kotvičník byl účinný při rozvoji "hrubé motoriky" a opětovném nabírání svalové hmoty.
Schisandra - klanopraška se ukázala jako účinná při rehabilitaci jemné motoriky.
6) Obě tyto rostlinné drogy jsou zcela legální, jsou i surovinou pro výrobu oficiálních farmaceutických léčiv.
V terapeutických dávkách nemají psychotropní účinky.

7) Tribulus - kotvičník ve vyšších dávkách způsobuje fotosensibilisaci. To znamená vyhnout se opalování a podobným aktivitám.

8) Informace o obou rostlinách lze běžně nalézt na internetu. Já jsem se o nich poprvé dozvěděl na stránkách http://www.biotox.cz/enpsyro/
ale seriózních zdrojů informací o těchto rostlinách je možno vygooglovat mnohem víc.

9) Obě tyto rostliny je možno i v našich podmínkách bezproblémově pěstovat.

10) Obě rostliny ve formě drogy je možno běžně koupit. Já jsem je obě získal na dobírku přes www.prodejbylin.cz, ale seriózních prodejců těchto rostlin je samozřejmě mnohem víc.
Obě tyto rostliny ve formě drogy jsou dostupné i v bylinkářstvích.
Osvědčily se mi drogy (to znamená u tribulu sušená nať, u schisandry sušené plody).
Přípravky z rostlin (extrakty, různé "pilulky s obsahem..." atd) se ukázaly jako málo účinné.

Držím Vašemu manželovi i Vám všechny palce, co jich jen mám - a ať už je pouze lépe!
V.R.

Blanka (Pá, 9. 9. 2011 - 07:09)

Co je to vlastně za...Vratislave,manzel /66 let/se setkal s GBS pred 10 dny.Nemoc uderila behem jednoho dne po tydenni strevni viroze,se kterou byl dokonce hospitalizovan .Po propusteni nemohl vyjit schody.Pricital to z neznalosti zeslabeni organismu.Nyni je po zrejme standartni lecbe na Jip dale v nemocnici a snazi se o rehabilitaci.O droze kterou popisujete nic nevim.Uzival jste ji se souhlasem lekaru?.Je bezne k sehnani?Manzel ma nyni navic problem se stitnou zlazou.Dik

radka26 (St, 12. 9. 2007 - 09:09)

ahoj vera,

moj otec prekonal tuto chorobu. zacala sa zapalom pluc. po 3 tyzdnoch v horuckach a mycoplazme v plucach skoncil na neurologii.nevzdavaj sa bol na tom tiez velmi zle. nebol sice napojeny na pristroje ale nevladal chodit ani hybat rukami.velmi mu pomohli kupele. da sa povedat, ze po 2 rokoch by nikto nepovedal, ze predtym nevysiel po schodoch. dnes sa mu uz len trochu trasu prsty na rukach ale inac je uplne v pohode. myslim, ze kupelna liecba je vlastne jedina a hlavne najviac pomoze.takze nastoj na liecbe kazdy rok.
vela stastia

Věra (Čt, 14. 6. 2007 - 13:06)

Zdravím!!
V říjnu loňského roku jsem prodělala syndrom GB s vážným průběhem. Začalo to chřipkou, citlivostí zubů na teplé a studené nápoje. Následně ukrutné bolesti páteře a pak postupné ochrnutí celého těla - nohy, ruce, obličeje, oční víčka mi spadla, přestala jsem polykat a dýchat. Na ARO liberecké nemocnice jsem pobyla 14dní, tam mě napojili na dýchací přístroje a sondou do nosu jsem přijímala potravu.Zachránili mi tam život, za což jim DÍK!!! Sestřičky i doktoři byli perfektní!!! Moc na ně vzpomínám. Kromě dvou dnů, kdy jsem vůbec nevnímala mi fungoval akorát mozek a sluch.Podstoupila jsem 7x plazmaferézy.Teď se dá říct, že už mi je hej.Nenechala jsem se zlomit a tvrdě jsem cvičila (!!už na posteli v nemocnici!!).Když jsem poprvé pohnula prsty na rukou věděla jsem, že to půjde a to byl impulz a motivace pokračovat dál-kartáčovat a masírovat celé tělo! V Jánských Lázních jsem byla 7 týdnů,tam mě moc pomohli.Po 3/4 roce mám od kotníků dolů necitlivé nohy.Chodím už obstojně, problém mi dělají schody a nerovnosti terénu.Strašně rychle se unavím a mám občas motolici. Můj TK je od nemoci nízký. Berle jsem odhodila a pořídila jsem si trekingové hole.Nevzdávám to...chodím dále na rehabilitace, cvičím a masíruju se doma, chodím na procházky a ruce cvičím hnětením a vyráběním výrobků z keramické hlíny.Byla bych ráda kdyby se mi ozval někdo, kdo tuto nemoc prodělal před lety a jak se cítí dnes..? Díky a ahoj

Návštěvník (Čt, 24. 5. 2001 - 22:05)

Dnes (24.5.2001) moje stranky z rychlika prezentovali na TV Markiza, mozno trochu pomoze a niekto sa ozve. Pepek

Návštěvník (So, 7. 4. 2001 - 19:04)

http://www.ick.cz/jura/csf/

Návštěvník (St, 21. 3. 2001 - 21:03)

Nazdar Jarda, no to som rad, ze nam pribudol odkaz :-).

Reklama

Přidat komentář