Reklama

Ježíš Kristus, Boží Syn

Dr.Cvock (Po, 19. 9. 2016 - 10:09)

No... asi se zmůžu je na takové namítání, z časových důvodů k těm otrokům.. Jak to bylo na VM se mocc neví... s otroky se samozřejmě obchodovalo, otrokářství čile kvetlo skrzeva "arabské kupce" , výklad "SLAVE" jsem četl zase jiný a souvisel s tím, že se Slovani nechávali najímat jako žoldnéři, byli v tom prej "fakt dost dopří" a do toho enslavementu upadali asi v destinacích kam odešli v dalších generacích..Ale takhle - možná bych rozporoval to, že se - stav který popisuješ ty - otroci generovali přímo z místního obyvatelstva via "nová šlechta". To mě přijde příliš ideologicky jednoduché, navíc ti místní - "taky nebyli tak blbí".Spíše je možné, že to byli otroci a zajatci z různých výbojů.. či kmenových půtek.. jejich původ bych hledal spíš dále na UK ..přece jen na Velké Moravě a ani později v Čechách se křesťanství nezavedlo "v jednom momentu", ale jednalo se o dlouhodobější proces a něco jako šlechta" existovalo i dříve.. minimálně ve formě "vládnoucích rodů". Vždyť známe např. Mojmírovce x Pribina (Pribinovci?), v Krakovsku jakýsi odbojný kníže jehož Metoděj varoval "ať se radši podá, neb Svatopluk je prchivý člověk" atd .. Ad Polsko - tam oficiální přijetí křesťanství nastalo dost pozdě ... a neslyšel jsem, že by třeba Praha či Češi "jezdili (významněji) do Polska na lov otroků". Mám dojem, že šlechta bzla asi určitý čas "na obou stranách barikády", vzájemně se museli respektovat a nemohli si "jen tak navzájem prodávat vesnice (cizího šlechtice či vladyky) do otroctví" ...Hele Touho, tyhle své teze asi tady nijak proti tobě neobhájím neb to by bylo asi na "přímo hlubinné studium", ale např. Čechy ... Neslyšel jsem, že by sem křesťanská už tehdy VM. jezdila "na výlov otroků". Spíš tlačili na Bořivoje - hele, "vstup do ODS, ať se můžeš s náma účastnit kongresů". A tipuji, že "filutové z ODS - pokud se dali na otrokářství... - jezdili spíše "pro nábor" minimálně do "blízkého pohraničí". Sám Bořivoj potom třeba čelil v podstatě rebélii vých "pohanských generálů či lépe spoluKouncilu (ti kmenpoví vůdci měli platné "spoluhlasy")". Pravda - poražené mohl pak asi legitimně prodat do otroctví.. neboť to byli "ofiko rebelové". Ale pochybuju, že přímo do křesťanské Evropy... já měl dojem, že křesťané nemohli mít otroky ani z pohanů ...Ten obchod taky nešel primárně přes křesťany ...spíše islám a "arabští kupci". Tak Sámo možná mohl v něčem takovém jet, ale pochybuju, že by jeho otroci končili na dvoře Franků.. Křesťané včetně Byzance tehdy skutečně najímali spíše KONTRAKTORY a možná jako výpomoc i DOVOLENKÁŘE ... :-))Navíc na samotné VM zuřil boj kliky Wichinga (zjednodušeně Západní pohled) s "Byzantinci", a neslišel jsem, že by třeba Metodějovi žáci po prohře putovali do otroctví (tak Wiching osobně by asi opravdu neváhal..), ale byli prostě "vyhnáni", tedy vyhnanství ..Hele, nezlob se... ale já z tvých názorů cítím tak trochu "marxismu" ... , tak trochu ..další věci - tak VM se Sasů rozhodně nebála... ti zatím "úpěli pod Frankem". Na VM dotíral Frank (to se řešilo formálním vazalstvím..) a nově přicházel "Maďar s Uhry" ..Maďar byl opravdu silný nepřítel, dával "kouř" i Frankovi ..Ad hudba - ale my jsme se nebavili úzce o "hudbě středověké oficiální", ale obecně o "lidové hudbě", s tahem do pohanství či možným pohanským původem..A yde si dovoluji např. připomenout keltské pištce hrající na dudy... či chrotu (předchůdce houslí) a nepochybně existujícími i před "vznikem oficiálního západního "TRANSALPINSKÉHO" katolického církevního či světského úzu". Nechce se mi věřit, že by tito pištci duly někde v Bratgne ale i v Boehmen svým posluchačům třeba (jen) gregoriánské chorály ... nota bene při existenci (s kontinuitou do starého Řecka atd..) hudby východní. Jistě, v sakrálních prostorech si to Církev nepochybně hlídala ... asi i šlechta byla pod drobnohledem.. ale pochybuju že jarmarky a podobné příležitosti .. a o polopohanských kmenech ani nemluvě ..Hele, ty si umění milovné papežence asi pleteš s Cromwellovskými puritány ... jo, na ně by tvé představy opravdu seděly ...KC se však nevyžívala v potírání nepodstatných věcí... nota bene když sám (král) David dával příklad přímo "instrumentálního obžerství" ... :-)))PS, k jiné kauze.. jo, tak už mě došlo, "kdo je to Jakub".:-) Nicméně trvám na tom, že postavená "má Jakub pravdu" by chtěla přece jen specifikovat" "v čem má Jakub pravdu"... (a který Jakub..) :-)))

Touha (Po, 19. 9. 2016 - 08:09)

Hele Dide.Ty máš samozřejmě větší záběr než já. Já se mohu vyjadřovat k české realitě, ranému středověku v Českých zemích, to mě zajímá nejvíce. (Dante a jeho doba jsem samozřejmě četla a někam mi zmizela z knihovny, asi mi ji šlohnul někdo z rodinných "studentů")K ranému středověku u nás si musíme představit tu zásadní situaci. V 9.stol, kdy došlo k masové christianizaci velké Moravy a Čech, jsme byli oproti západní Evropě pozadu. Ohrožovali nás především tuším sasové, Velká Morava pozvala věrozvěsty z čistě praktických důvodů, aby se srovnala s ostatními zeměmi. Pokřešťanšťování probíhalo shora, nejprve byla pokřtěna knížata,která tak měla společný motiv, nechci ještě říci šlechta, protože trojí lid byl prostě v počátcích. Akce ovšem probíhala Ohněm a Mečem v pravém slova smyslu, pohantví nebylo jednoduché vymýtit a mezi dělným lidem se tajně vyskytovalo ještě stovky let nato. Takže negativní motivace bylo co? byla hrozba otroctví. A pozitivní motivace bylo co? výhody. Šance zařadit se mezi mocné, uloupnout si kousek půdy a čekat, zad historie tuto volbu potvrdí jako pragmaticky správnou, výhodnou pro dotyčného jednotlivceŠíření křesťanství ve slovanských územích obracelo naruby starší uspořádání společnosti. Z těch kteří přistoupili na novou víru se stávali noví pánové a z těch kteří setrvali v původním vyznání se rodila nová vrstva otroků v počtu jaký nikdy předtím u Slovanů neexistoval. Většina nově získaných otroků byla samozřejmě vyvezena do ciziny.Na začátku listiny Zákon sudnyj ljudem číst:1. Před každým zákoníkem je třeba se zmínit o Boží pravdě. Proto svatý Konstantin v prvním zákoně napsal a řekl toto: Každá vesnice, v níž se konají oběti nebo přísahy pohanské, ať je předána Božímu chrámu se vším majetkem, který patří pánům této vesnice. Ti, kteří vykonávají oběti a přísahy, ať se prodají se vším svým majetkem a získaný výnos ať se dá chudým.(křesťanům)Slované byli prostě v Evropě vyhlášení otrokáři, odtud Slave, i když se nám to nelíbí. Praha a jiná místa vyhlášená trhy s otroky a tak se o ní vlastně vědělo v další Evropě. Ano, do otroctví padali i zločinní křesťané, ale ty bránil tuším třeba Vojtěch. Mocné a chudé spojovala víra, před Bohem jsme si rovni a proto má zločinec křesťan u vládce tak trochu protekci.Otázka nebo problematika otroctví je spolu se skutečností, že víra se časem stala něčím co si dnes neumíme představit (naprosto denodenní součástí praktického i myšlenkového života lidí) je základem proto, jak a proč vlastně fungovalo v českých zemích nevolnictví

Touha (Po, 19. 9. 2016 - 07:09)

Já se jen ráním - tušené...tady jsem našla pěkně zpracovanou Středověkou hudbu. Nechci kopírovat, jen uvedu, že zde psané odpovídá mým poznatkům (kromě odborných částí, tak moc nastudováno nemám) a názoruhttp://novotnaire.blogspot.cz/2015/05/dejiny-hudby-cast-3-rany-stredovek.html

Touha (Po, 19. 9. 2016 - 07:09)

Já se jen ráním - tušené...tady jsem našla pěkně zpracovanou Středověkou hudbu. Nechci kopírovat, jen uvedu, že zde psané odpovídá mým poznatkům (kromě odborných částí, tak moc nastudováno nemám) a názoruhttp://novotnaire.blogspot.cz/2015/05/dejiny-hudby-cast-3-rany-stredovek.html

Dr.Cvock (Po, 19. 9. 2016 - 07:09)

opr: Já se jen ránímbráním ... :-)

Dr.Cvock (Po, 19. 9. 2016 - 07:09)

Hele Touho - ty jsi Svědek,...Já se jen ráním - tušené - "laciné satanizaci C.a K. minulosti" a proto "zuřivě kopu do všeho, co by jen vneslo skvrnku na obraz Středověku jasného.. :-))) ".Uznej, že to není lehký úkol a případné "malé hysteráčky" jsou někdy nevyhnutelné ... :-)) (jako z mé strany..)Svůj krajně negativní pohled na Středověk jsem změnil po přečtení knihy Indra Montaneliho "Dante a jeho doba". Je např. velmi zajímavé zjištění, že Florencie Dantových dnů se např. utápěla v "bezbřehém Merckelismu", v případě Florencie skutečně na bázi CSD a ne Neomarxismu ..No ale chápu, že Vám zde asi "nevolnictví nepředvedu v jeho veškeré oslnivé kráse" ... :-)))

Dr.Cvock (Po, 19. 9. 2016 - 07:09)

Povahové nedokonalosti,...S tím Adamem a Evou to je stejně jenom báj, pohádka ... to nelze brát vůbec reálně. Naopak OBRAZNĚ. Tak jako Svoření Světa za 7 dní, Noemova Archa která pobrala všechna zvířata planety atd.Nechci prudit... :-))) ale "nauku o dědičném hříchu" většina křesťanů bere, i když tomuto samotnému "KC" pojmu (dědičný hřích) by se asi bránila..Ale většina křesťanů tuší, že - jak se to někde v Písmu píše "skrze (Adamův+Eva) hřích" "vešla do světa smrt", byť samozřejmě PŮVODNĚ byli A+E stvořeni k dokonalosti ..Podobně píše Pavel o tom, že "veškeré stvoření úpí a sténá až do dnes ..", opět "neboť kvůli Adamovi upadlo do porušení" ... Oni asi i "ti tvoři" byli stvořeni k dokonalosti...Skrze hřích však vešla do světa smrt... + "legistický satanův nárok" (na člověka,na tvorstvo)...Divím sea) že s tím nesouhlasíš ...b) je vidět, že opravdu model "každý podle svého osobního poznání" má minimálně "nějaké "pihy" na kráse" ...Jinak aby to nebylo o onom všeználkovství, žil jsem v domění , že právě tuto nauku - o pádu do hříchu .. SJ odmítají ... :-), ale asi si je pletu s NECESISTY, či jak se ten směr jmenuje ..(viz verš: "synové nebudou trestáni za hříchy otců").

Touha, Ouha, No (Po, 19. 9. 2016 - 07:09)

re:Lid se prostě neměl co...Hele Touho - ty jsi Svědek, Tvrdý Adventista či Bratr z ústí Plymu?Dide, ty woe, ještě jednou vůči mě uplatníš nějakou nehoráznou domněnku, spikleneckou teorii nebo mě obviníš ze zbabělosti přiznat barvu a já ti přiletím nafackovat, seřvat a za trest s tebou v životě nepromluvím. Reaguji až teď, protože včera jsem už neměla možnost si tenhle tvůj výpad přečístK hudbě a nevolnictví se ještě vyjádřím, vidím, že tě neopiju rohlíkem a zjednodušování na tebe neplatí

Steve (Po, 19. 9. 2016 - 00:09)

Povahové nedokonalosti, chování, mysl člověka, víra v neviditelné bohy, pověrčivost atd. to je to samý ...S tím Adamem a Evou to je stejně jenom báj, pohádka ... to nelze brát vůbec reálně. Naopak OBRAZNĚ. Tak jako Svoření Světa za 7 dní, Noemova Archa která pobrala všechna zvířata planety atd.

Steve (Po, 19. 9. 2016 - 00:09)

Každý kdo se hlásíme ke..."Po našich předcích od Adama a Evy jsme zdědili hříšnost, to je špatné vlastnosti.":-DD To je ale pitomost co ... ? Výmluva spíš, že Bůh nestvořil člověka dokonale. A to opravdu nestvořil .... tělo není dokonalé i když funguje dobře - a to není automatické a u každého.

Pablo (Ne, 18. 9. 2016 - 23:09)

Každý kdo se hlásíme ke křesťanství nejsme ideální. Po našich předcích od Adama a Evy jsme zdědili hříšnost, to je špatné vlastnosti. Jsme prostě nedokonalí. Když bychom tyto špatné vlastnosti nepotlačovali, tak by už na zemi nebyl žádný člověk. Bible nás vede k morální hodnotám, bez kterých se neobejde žádná společnost.Židé byli kdysi vyvolený národ, který byl vyučován samotným Bohem a přesto neustále porušoval sliby, které dal Bohu. Když Izraelitům bylo úzko, tak prosili upřímně Boha o pomoc a odpuštění jejich hříchů. Bůh jim jako národu odpouštěl a pomáhal jim. Ale když jim poslal svého Syna Ježíše Krista jako mesiáše aby jim ukázal jak se mají k sobě chovat tak většina představitelů židů ho neuznala, ale naopak ho nechala zemřít krutou smrtí. Tím židé svou vyvolenost jako národ ztratili. Jen některým jednotlivcům, kteří uznali Ježíše za mesiáše a dál šířili jeho učení ta vyvolenost zůstala.Dokud byli naživu apoštolové, kteří chodili s Ježíšem, tak to co učil Ježíš se snažili naplňovat. Vedoucí sbor v Jeruzalémě musel řešit různé problémy, které vznikali ve sborech křesťanů.Např. problémy s obřízkou, cizoložstvím, pomlouváním i dáváním přednosti bohatým před chudými.Jakub 2:1-92?Moji bratři, nedržíte se víry našeho Pána Ježíše Krista, naší slávy, se skutky nadržování? 2?Jestliže totiž vstoupí do vašeho shromáždění muž se zlatými prsteny a v nádherném oblečení, ale vstoupí i chudý ve špinavém oblečení, 3?avšak vy se díváte příznivě na toho, kdo má na sobě nádherné oblečení, a řeknete: „Ty se posaď zde na znamenitém místě“, a chudému řeknete: „Ty zůstaň stát“, nebo: „Posaď se tam u mé podnožky“, 4?nemáte vlastně mezi sebou třídní rozdíly a nestali jste se soudci, kteří vynášejí ničemná rozhodnutí?5?Poslyšte, moji milovaní bratři. Cožpak Bůh nevyvolil ty, kdo jsou chudí vzhledem ke světu, aby byli bohatí ve víře a dědici království, jež slíbil těm, kdo ho milují? 6?Vy však jste chudého zneuctili. Cožpak vás bohatí neutiskují a nevláčejí před soudy? 7?Cožpak se nerouhají znamenitému jménu, kterým jste byli povoláni? 8?Jestliže provádíte královský zákon podle [textu] písma: „Budeš milovat svého bližního jako sám sebe“, jednáte zcela dobře. 9?Jestliže však nadále nadržujete, činíte hřích, neboť zákon vás kárá jako přestupníkyPo smrti apoštolů postupně křesťanství ovládli chamtiví lidé z pohanů, kteří zneužili víru v Boha a Ježíše Krista ve svůj prospěch. A zakázali obyčejným lidem číst Bibli v jejich jazycích, aby se nepoznalo, že zneužívají učení Ježíše Krista ve svůj prospěch. Kolik lidí bylo zbytečně zabito v nesmyslných válkách, které tito představitelé církví podporovali.

Dr.Cvock (Ne, 18. 9. 2016 - 23:09)

že Tom tady ptal, že nevolník byl vlastně šťastný člověk. Ano byl, jeho roli mu určil Bůh a to pro něj bylo něco o čem se nediskutovalo. to byla teorie "trojího lidu". Na druhé straně nás to asi tady ve střední a záp. evropě dost zcivilizovalo .. jsme takoví usedlí a pracovití ...Nakonec někde se ta produkce - hlavně zemědělská, vzít musela ...

Dr.Cvock (Ne, 18. 9. 2016 - 23:09)

je to zdravé, aby se...1) Jouda: NEVIM.2) mlok: NE.PS: kdo je Jakub?re: myslím, že Tom tady ptal, že nevolník byl vlastně šťastný člověk. Ano byl, jeho roli mu určil Bůh a to pro něj bylo něco o čem se nediskutovalo. Na druhé straně, Maslowova pyramida hodnot, že.napřed mít co jíst, kde spát a pak teprve cosi jako zábava...Je zajímavé, že ono se to nevolnictví postupně utužovalo. Nicméně zase přibývalo možností, jak se z něho vyvázat ( velká města).Nezapomeňme také, že snad až 1/3 či snad i polovinu tehdejšího pracovního roku tvořili církevní svátky, během kterých byl "oraz". Naopak,práce v tyto svátky byla chápána jako těžký hřích...Vojna (povinná branná povinost) se poddaných týkala až někdy od Habsburků, myslím Marie Terezie, do té doby to byla věc žoldnéřů .. ?Hele, mě už je sice hafo járů... ale už si to moc nepamatuju..

mlok (Ne, 18. 9. 2016 - 23:09)

je to zdravé, aby se devatenáctiletý kluk kasal tím, že mu mamka myje záda?

jouda (Ne, 18. 9. 2016 - 23:09)

cvoku mne sa hlavně stýská po jakubovi, je jakub untrwasrman?

Touha (Ne, 18. 9. 2016 - 22:09)

Duchovní hudba nemusela být...Tak já psala o českých a moravských zemích po příchodu C a M. A jistě i ty poutě vycházely z duchovní hudby. Bůh byl tehdy součástí běžného života, sám víš, že to bylo jinak než dnes. myslím, že Tom tady ptal, že nevolník byl vlastně šťastný člověk. Ano byl, jeho roli mu určil Bůh a to pro něj bylo něco o čem se nediskutovalo. Na druhé straně, Maslowova pyramida hodnot, že.napřed mít co jíst, kde spát a pak teprve cosi jako zábava...

Dr.Cvock (Ne, 18. 9. 2016 - 22:09)

viz např. Davidovy žalmové "chorovody" ...Středověk žalmy miloval...

Dr.Cvock (Ne, 18. 9. 2016 - 22:09)

O hudbě pohanů nevíme...Duchovní hudba nemusela být nutně strohá "ideově" - viz např. Davidovy žalmové "chorovody" a nakonec některé projevy židovské liturgie podnes .. ale prostě spíše podléhala "účelnosti". Nakonec římští křesťané si brzy přivlastnili zvony ...Typuju, že po jak ty naznačuješ "strohé středověké liturgii" a "pravá středověká fiesta" čekala přede dveřmi kostela ... "POUTĚ" jistě nespadly z čistého nebe ..tak samozřejmě kde žilo více lidí, tam to asi i více "hučelo". Je možné že někde v řídce osídlených Karpatech a podobně asi vládlo "strohé až chrámové ticho", ukončené teprve narozením Johana Sebastiana .... :-)

DR.Cvock (Ne, 18. 9. 2016 - 21:09)

Tolik o hudbě raném středověku, renesance a baroko už byla pochopitelně jindeno, já to nutně necílím na "ranný středověk", ale troufám si tvrdit, že minimálně ten románský (a byzanský..) hudbu znal minimálně na pozdější barokní úrovni ... spíš se nám nedochovaly jejich nosiče.. :-)Např. orientální hudba ....Něco napovídá i Písmo... Mojžíš - tedy prastará vrstva... Mojžíš s Jozuem vracejícím se z hory a Jozue "Hle slyším zvuk nábožných písní"... a Mojžíš suše: "tonne jsou nábožné písně" ... (lid křepčil - jistě za zvuku minimálně bubnů.. - okolo zlatého telete ..)"Nová" doba... - Salome tančící před Herodem Ant. , až ho uchvátila ... myslím, že to budestejný arabský styl, jaký se hraje dodnes ... :-)

Dr. Cvock (Ne, 18. 9. 2016 - 21:09)

re:Lid se prostě neměl co bavit. A minesengři a trubadůři později fungovali pro šlechtu a pokud pro lid, tak skutečně se jednalo o stejné nebo jen upravené předávané písně .a) nevím, jestli sis vsimla... ale o slechte píšu viz ZÁMECKÁ HUDBA. Nicméně oněmi "fidlikanty" co hráli pro šlechtu, asi nebyli jen šlechtici, že... , ale spíše "talentovaní poddaní". A jak to už ve středověku - ale i před tím bylo... - viz: "specializované rody, oblasti" a ve středověku k tomu přistoupily KRÁLOVSKÉ ODBOROVÉ SVAZY zvané cechy ...také bych do systému a možného "hybatele kulturou" zapojil i stavitele nástrojů... tipuju, že řemesla a funkce známé dnes byly už tehdy .. b) představuješ si středověk moc totalitně. Pravda "bierfesty"se asi v katedrálách a kostelích opravdu nekonaly... ale "že bysi poddaní na šlechtickém či církevním "ani nesměli zabékat" slyším teda poprvé ..."Hele Touho - ty jsi Svědek, Tvrdý Adventista či Bratr z ústí Plymu?c) nástroje nepochybně znali i pohané... viz keltští bardi, slovanští guslaři, římšští pištci a podobně.. nakonec Řekové s jejich syrinx a zřejmě i panovou flétnou ..Navíc - ohledně třeba Písma a jeho doby-troufám si tvrdit, že nástroje popsané v Písmu - a nemuseli být zas tak "marné" existovali samozřejmě i u pohanů...Nezapomeňme - je to sice stavebnictví.. - že třeba se stavbou Šalamounova chrámu pomáhal Tyrský král ... To spíš Izrael "copy past" pohanské technologie ..Tady jde o to, že Slované co sem přišli a před nimi i Germáni, onen - Germáni.. - "chudobinec Evropy" asi opravdu neměli "řecká a římská" hudební tělesa ayřejmě i Kelti byli poněkud před nimi ... Nicméně to rychle dohonili.. a již např. Milan Kundera vznesl tezy, že moravský folklor má kořeny v byzantské hudbě ...Ale oni i "pohané" vlastnili různá tělesa a nástroje .. viz Persie (např. onen cymbál..) či INDIE .. kočovníci pak zase byli známí svými dlouhými jen málo melodickými písněmi jež údajně dožívají v Afghanistánu ..

Reklama

Přidat komentář