Reklama

Lékařská péče v Anglii

D (Ne, 12. 2. 2017 - 00:02)

Jdi na A & E (česky...Jo - a pokud ještě neumíráš, zkus se před svou cestou na A & E přecejen zaregistrovat u jakéhokoli praktického lékaře (GP) v okolí svého bydliště. Jinak ti hrozí větší riziko, že po tobě budou vymáhat náklady na pohotovostní ošetření. Dřív se to nevymáhalo, ale dneska bych to už neriskoval. V posledních dnech se tu o vymáhání zdravotních úhrad od cizinců hodně diskutovalo v médiích.

D (So, 11. 2. 2017 - 23:02)

Dobrý den, jsem v Anglii už...Jdi na A & E (česky "pohotovost"). Nejbližší A & E si najdi tady s pomocí svého postcode (směrovacího čísla):

http://tinyurl.com/oypknzf

Jinak ale vřele doporučuju se rychle zorientovat v tom, jak funguje v Anglii každodenní život, nebo se zavčas vrátit zpátky do Česka.

Marie (So, 11. 2. 2017 - 23:02)

Dobrý den, jsem v Anglii už měsíc, ale ještě jsem se nezaregistrovala u doktora. Už týden mě bolí pravá noha a potřebuji nutně lékaře. Dá se v Anglii jít k lékaři i bez registrace? Díky za odpověď

Marie (So, 11. 2. 2017 - 23:02)

Dobrý den, jsem v Anglii už měsíc, ale ještě jsem se nezaregistrovala u doktora. Už týden mě bolí pravá noha a potřebuji nutně lékaře. Dá se v Anglii jít k lékaři i bez registrace? Díky za odpověď

Jana (Čt, 30. 4. 2015 - 19:04)

Dobrý den,prosila bych jestli náhodou někdo neví jak je to s lékaři v ČR když neplatím českou zdravotní pojišťovnu,ale mám zdravotní kartičku vydanou ve Velké Británii.Můžu v ČR jít na preventivní prohlídku?

Mary (Út, 25. 9. 2012 - 21:09)

Cele je to samozrejme trochu...Česká zdravotní pojišťovna vyžaduje k odhlášení formulář E106, o ten se musí zažádat na HMRn´C jiným formulářem. :-))Připadá mi, že v Evropě už zůstanou jen úředníci a jejich oběti.

D (Út, 25. 9. 2012 - 19:09)

Na webu zde...Cele je to samozrejme trochu slozitejsi.

Osoba pobyvajici v Anglii by se predevsim mela pres nejakeho praktickeho lekare (GP - general practicioner) zaregistrovat do NHS (National Health System) a nechat si vystavit tzv. Medical Card. Nasledne by se mela zaregistrovat tez v nejake zubni ordinaci, nejlepe pak v takove, ktera nabizi sve sluzby za NHS ceny (nemusi to byt tak snadne, mnozi lide jsou nuceni dochazet k "soukromym" zubarum, jejichz ceny jsou vyssi nez v ramci NHS).

Puvabne je na Anglii (a cele Britanii) to, ze zdejsi obyvatele plati National Insurance (jakousi obdobu ceskeho zdravotniho plus socialniho pojisteni) pouze tehdy, kdyz jsou vydelecne cinni. I pokud nejsou, maji pristup ke zdravotnim sluzbam naprosto stejny jako kdokoli jiny, a za zadnych okolnosti nemusi jako nezamestnani platit zadne "zdravotko", jako se to vyzaduje v treba Cesku (kde tak jsou povinni cinit ti, kteri nejsou zaregistraovani na pracaku).

Jinak, obecne vzato, v ramci NHS se neplati za prohlidky u GP, za nemocnicni ukony (a asi ani za hospitalizaci), plati se za sluzby zubnich lekaru a za recepty (s tezko charakterizovatelnymi vyjimkami lidi bud prilis mladych, nebo prilis starych, invalidnich ci socialne slabych - hodne se to meni, a ruzna pravidla plati, vedle Anglie, i pro Wales, Skotsko a Severni Irsko).

Jinak kdo ziska Medical Card, ten by mel mit moznost si jako obyvatel Velke Britanie vyzadat tez Brity vystavenou Evropskou kartu zdravotniho pojisteni.

Secteno a podtrzeno, Anglie (podobne jako i jine casti Velke Britanie) je z hlediska zdravotnich sluzeb a zdravotniho pojisteni relativne velkorysa a stedra.

Nevim ovsem, jak to v soucasnosti presne funguje se soucinnosti ceskych zdravotnich pojistoven v pristupu k lidem, kteri odejdou do Britanie a prestanou platit zdravotni pojisteni v Cesku. Chcete-li se po nejakem case vratit do Ceska, asi by to chtelo si to overit a postarat se, aby po vas nasledne Cesi nechteli treba doplatek za doby, kdy jste neplatila ani zdravotni pojisteni v Cesku, ani National Insurance v Britanii. I kdyz v Britanii zadny nezamestnany nemusi "zdravotko" platit, cesti urednici by to nasledne nemuseli byt schopni pochopit - pozor tedy na ne.

Pokud ovsem uvazujete o setrvani v Britanii a naturalizaci v perspektive nekolika let, mohla by se na vas na druhou stranu vztahovat i celkem komplikovana a nevyzpytatelna legislativa EU. Teoreticky by proti vam jako zadatelce o britske obcanstvi mohlo byt pripocteno ke zlu, pokud byste v obdobich mimo zamestnani nemela soukrome zdravotni pojisteni (byt toto soukrome zdravotni pojisteni vlastne jinak neni potrebne, jelikoz ke sluzbam NHS budete mit fakticky stejny pristup jako jakykoli jiny obyvatel Anglie, at jiz zrovna pracovat budete, ci nikoli).

V zavislosti na tom, jake jsou vase konkretni plany, bych si tedy overil, jak se vyhnout pripadnym problemum bud s vasi ceskou zdravotni pojistovnou po navratu do Ceska, nebo s britskym ministerstvem vnitra pri zadani o trvaly pobyt a britske obcanstvi s vyuzitim legislativy EU.

Jinak vam kazdopadne preju hodne uspechu u nas za Kanalem ;)

Mary (Út, 25. 9. 2012 - 00:09)

Měla bys mít mezinárodní průkaz české zdravotní pojišťovny (formát EU)- bez ohledu na to,jaké. Zdravotní pojištění je povinné všude. Potom máš teprve péči zdarma- kromě zubaře. Jestli začneš platit v Británii, je dobré mít mezinárodní zdravotní kartu také- pro případ výletu třeba do Čech.

vladka (Ne, 23. 9. 2012 - 23:09)

Na webu zde http://www.lochneska.cz/lekar-anglie-registrace píšou, že lékařská péče je v Anglii zdarma pro všechny a to včetně přistěhovalců. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Chystám se v Británii nějakou dobu pobývat a chci se vyvarovat určitých nepříjemností

Reklama

Přidat komentář