Reklama

Nejzdravější chleba na světě

El (Čt, 2. 6. 2016 - 22:06)

Ano, v Polsku se dá koupit i...Ta je i u nás (Lagris), ale já těm umělým sáčkům moc nevěřím, jestli se z toho při vaření neuvolňují nějaké škodliviny. Nekupuju ani rýži v sáčcích.

El (Čt, 2. 6. 2016 - 21:06)

Dá se sehnat v Polsku. U...Pohanková mouka se u nás sežene běžně, nejlepší má Šmajstrla, mechanicky loupanou.

Celý jeho sortiment:

http://www.pohankovymlyn.net/

Vrv (Čt, 2. 6. 2016 - 21:06)

Dá se sehnat v Polsku. U...Ano, v Polsku se dá koupit i taková vychytávka jako pohanka ve varných sáčcích.

Gabriel (Čt, 2. 6. 2016 - 20:06)

A viděl někdo v obchodě...Dá se sehnat v Polsku. U nás těžko. Neviděl jsem ani pohankovou mouku. Myslím obyčejnou, natož celozrnnou.

El (Čt, 2. 6. 2016 - 20:06)

A viděl někdo v obchodě pohankový chleba? Ale opravdu pohankový, ne že tam bude 10 % pohankové mouky, jinak pšenice, škroby, éčka, všelijaké zlepšovače chuti. Já ne, tak peču.

Božena (Čt, 2. 6. 2016 - 20:06)

Nepřirozená potravina jsou...Nj, prdelová polívka, ale většina lidí fakt žere jenom pečivo z dokonale vymílané pšenice. Ono se taky jiné špatně shání. Zkuste si sehnat pravé celozrnné pečivo. Schovává se to pod pečivo vícezrnné nebo cereální apod. Což je ovšem blbost. Celozrnné pečivo je takové, které obsahuje víc než 54% celozrnné mouky. A to se u nás nevyrábí. Jediná možnost jsou trvanlivé celozrnné chleby a pečivo z Deutschlandu nebo Rakouska. Našimpekárnám se to prostě péct nechce. Nebudou a nebudou, nerentabilní a podobné kecy. S bramborama plný souhlas. Ať si to žerou Amíci. V Evropě cizorodý druh. A přesto to denně miliony Evropanů žerou. Jak kdyby poslouchali kecy z Brusele.

El (Čt, 2. 6. 2016 - 19:06)

Je pravda, že někteří lidé opravdu celodenně jí pečivo, téměř ke všemu. Ale to je spíš lenost si něco uvařit, k večeři třeba jáhly, pohanku, rýži, brambory s rybou, zeleninou, kuřecím.. Jednodušší je rohlík s párkem nebo vlašákem, chleba se salámem, paštikou atd.

Chytráku (Čt, 2. 6. 2016 - 19:06)

Chléb jakýkoli je zdravý...Nepřirozená potravina jsou především brambory. V evropské stravě nemají co dělat. Ještě před 200 lety se konzumovaly minimálně, protože byly drahé. Je to škrobovina až na půdu s šíleným glykemickým indexem. Takový chlebíček, zejména z něčeho jiného z vymílané pšenice je proti tomu prdelová polévka.

:-) (St, 1. 6. 2016 - 23:06)

Chléb jakýkoli je zdravý jen tehdy, když se jí jako dříve. Rodina poměrně velká měla větší bochník i na týden. Z něj každý dostal takový půlkrajíc denně. Jinak brambory, polévka atd..
Dnes lidi jedí mouku-pečivo, chleba , jakoby lidmi nebyli. A v tom je zakopaný ten problém. K obědu-večeři pak těstoviny a na cukrovku zaděláno. Na obezitu taky, celkově přiliš sacharidů škodí.
Chcete být zdravější? Zkuste sehnat jídelníček našich předků ! A to tvrdě pracovali a ne jako my, co se poflakujeme. Abychom nehnili zaživa, začali jste dělat sporty, jízda na kole atp, ovšem mezi tím sedíme a válíme se. Pak jeden krajíc chleba k snídani, další k svačině a to není ani poledne...Stačí jen jeden krajíc na den a pak jezte chleba jaký chcete bez následků.

El (St, 1. 6. 2016 - 20:06)

Ten recept nějak nefunguje,...Ten chleba bez kvásku peču, ale dávám míň vody, než je v receptu (peču jenom poloviční dávku). A mám v něm víc bublinek, než se Sekowou, tu se mi moc nedařilo nakvasit, a chleba byl jak placka, a ještě s tím bylo víc práce.

Magda (St, 1. 6. 2016 - 08:06)

Pohankový chleba bez Sekowy,...Ten recept nějak nefunguje, chleba mi vůbec nenakynul. Po upečení byl tvrdý jako podrážka. Z této zkušenosti soudím, že je nesmyslné, pokoušet o vyrobit chleba bez jakéhokoliv kvásku. Něčím se to kvašení přece musí nastartovat.

Dá se péct i be (So, 20. 2. 2016 - 13:02)

Pohankový chleba bez Sekowy, kvásku, kvasnic:

http://www.probio.cz/recepty/recepty-podle-surovin/recepty-z-pohanky/

(recept úplně dole)

. (So, 20. 2. 2016 - 13:02)

Ten kvasek Sekowa bude...Sekowa je třeba tady:

http://www.dietashop.cz/cz-detail-169007728-kukurice-sekowa-kvasek-na-peceni-bez-lepku.html

Nebo v eshopech v Německu.

ono (So, 20. 2. 2016 - 09:02)

Ale všechny dobré věci,...to zase až tak jednoduché s tím odstraňováním není.
Takže, šup, zpátky do reality.

Konec konspiračních teorií, google nabízí 160 odkazů.

Nevím, (So, 20. 2. 2016 - 09:02)

Ten kvasek Sekowa bude...Ale všechny dobré věci, které jdou proti farmaceutické lobby, jsou z internetu odstranovany.

? (So, 20. 2. 2016 - 01:02)

Ten kvasek Sekowa bude nějaký tahák peněz, když Google ho vůbec nezná.
Nebo se pletu?

Helena (Pá, 19. 2. 2016 - 20:02)

Dá se ten bezlepkový...Kvásek Sekowa smíchaný s pohankovou moukou se dá množit a uchovávat v chladničce.

Havranovi (Ne, 17. 11. 2013 - 20:11)

Romčo, ty jsi neskutečná...Asi jsi reagoval na můj příspěvek. Nikde jsem nepsal, že pohanka je obilovina, nepíše to ani Romana. Termín pseudoobilovina jsem nakonec i sám zmínil. Pohanka sice neobsahuje lepek, ale výživová hodnota potravin nemůže být hodnocena dle něčí alergie. Pokud jde o antinutriční látky, tak pšenice i žito jsou na tom lépe než pohanka. O těch aminokyselinách píšeš bláboly. Každá rostlinná bílkovina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, ale žádná v ideálním poměru. Pokud člověk jí maso a nebo sní více např. chleba, tak získá všechny aminokyseliny v dostatečném množství. Pro představu, u ovsa by bohatě stačilo něco přes půl kila, u pohanky by člověk musel sníst asi tři čtvrtě kila, aby dostal doporučené množství všech aminokyselin. Ale hlavně, většina lidí jí maso a mléko, sýry, vejce, tak nemá smysl řešit složení aminokyselin.
Pro zdravého člověka je lepší mít jako hlavní zdroj obilovin a pseudoobilovin pšenici, žito, rýži a proso než tu pohanku. Rutin v pohance v malém množství prospívá, ve velkém množství není ničím zdravým.
Bezlepková dieta může mít X variant, nevidím důvod proč používat hlavně pohanku. Nic proti ní, ale měla by být je jednou z těch obilovin a pseudoobilovin, co člověk konzumuje a ne tou hlavní.

Romčo (Ne, 17. 11. 2013 - 19:11)

je to pitomost. Žádný nejzdravější chleba neexistuje. Pohanka je zdravá, protože ji lidi téměř nejedí. Kdyby byla hlavní obilovinou, tak by zas básnil, jak nezdravější je pšenice a nebo žito či oves. Pohanka obsahuje rutin, ten sice působí příznivě na cévy. Ale když pak jde člověk na sluníčko, tak může mít z toho potíže. Zkrátka všeho moc škodí.
Pohanku jde konzumovat i jako kaši, s chlebem bych se nepekl. Podobně proso a jiné obiloviny a pseudoobiloviny. Pohanka vyjde z hlediska pěstování levněji než pšenice, velmi rychle se sklízí, snad jdou sklidit i u nás 2 sklizně nebo po něčem jiném. Dřív se s ní krmily prasata, než přišla do módy. Dnes je zbytečně předražená. Podobně proso, je zbytečně předražené.
Kdo chce zdravější chleba, tak by měl zkusit celozrný, s žitnou moukou.

Romana (Ne, 17. 11. 2013 - 10:11)

Na stránkách o bezlepkové dietě jsem objevila recept na chléb, který by měl být nejzdravější ze všech chlebů na světě. Začala jsem si ho dělat a jím ho místo normálního chleba a hodně se mi zlepšilo zažívání a zmizel mi atopický ekzém. Recept je jednoduchý, potřebujete jen pohankovou mouku, bezlepkový kukuřičný kvásek, kmín, trochu soli a vodu.

Reklama

Přidat komentář