Reklama

Péřové bundy,kombinézy,zimní oblečení ,nabalování se

Zuzaně (St, 3. 3. 2010 - 08:03)

Mohu Tě potěšit, že v naší kombinéze určitě nezmrzneš, a to i bez těch péřových kalhot a bundy pod ní. Důležitější jsou dobré a teplé boty, teplé palčáky a zakrytý obličej - když Ti mrzne nos nebo prsty u nohou, je Ti pak zima na celé tělo.Ahoj Josef (a pošli pak nějaké fotky, až kombinézu budeš mít)

Zuzana (Út, 2. 3. 2010 - 14:03)

Ahoj všem, jsem Martinova přítelkyně - snad skoro manželka. Martin už dostal své za to h.h. a mně to nedá, uvést věci na pravou míru,¨. Tedy - seznámili jsme se v létě 2008 v lesích nad Bedřichovem a zjistili, že nás oba baví příroda. Trochu ouvej nastalo s příchodem zimy, kdy mne Martin vytáhl na Ještěd s tím, že se pocouráme odpoledne po hřebenu. Byla dost zima a pro mne je zima nepřítel, za chvíli jsem fialová a celá ztuhlá. I přes to, že jsem vytáhla ze skříně můj oblíbený péřový kabát, za chvíli se do mne dala zima a tak jsem ho zahnala k nejbližšímu místu, kde vaří grog. Řešili jsme, co dál. V té době jsem si snad myslela, že jsem jediná se studenou krví a jaksi se bála či ostýchala se pořádně nabalit. Měla jsem stále pocit (a ten mám trochu i dnes), že se na mne lidé kolem koukají a pokradmu si šeptají různé posměšné poznámky. Martin mne sice přesvěčoval, že do toho, co mám na sobě, nikomu nic není, ale ten pocit, že jsem okukována, přešel až zcela nedávno a ani ne ještě úplě, po přečtení článků na webu od Jardy, Moniky, Lucky a jiných a jných, zejména pak od Aleny, která je asi podobně postižená zimou jako já. V té zimě jsem pak podnikli spolu několik výletů, ale vždy jen když nám (mně) počasí přálo. V létě už to bylo hej, náš kraj byla skoro Kanada kolem přehrady Bedřichov, na Polední kameny nad Hejnicemi a Bílým Potokem - to je krásná, málo navštěvovaná krajina. První říjnový sníh vloni jsem jakž takž přežila a Martin mi pak koupil pěkné péřové kalhoty a bundu. Těšila jsem se, že konečně budu i venku v teple, ale i když jsem pod péřovkou měla tři fleecové bundy a dvoje tepláky, stejně jsem mrzla. S fialovým nosem jsem Martinovi jeho kombinézu jen tiše záviděla. Došlo ke vzpouře - odmítla jsem další zimní toulky - sice jsem se pokusila přes tu bundu natáhnout můj starý péřový kabát, ale byl malý a škrtil. Smír nastal až letos, kdy mi Martin objednal u Jardy kombinézu v extra provedení pro mne, stejném, jako má on - jsou to vlastně dvě kombinézy s péřovou náplní spojené do jedné (jakoby to sendvičové provedení, ale místo vrstvy s mikrovláknem je tahle svrchní vrstva plněná taky peřím.)Bude to asi podobný - jak on říká - "skafandr", ale vem čert lidi, co znají cestu jen do práce a do hospody. Nechali jsme ji udělat dost volnou, sice věřím, že se v ní ohřeji, ale co když...Pak se moje péřové kalhoty i bunda jako další vrstva možná ještě hodí. Jsem zvědavá, jak v tom budu vypadat a doufám, že konečně i přejde ta moje slabost, mít stále na mysli, co na to lidi... V každém případě pak udělám fotky a pošlu je na Picasa stránku, aby bylo co kritizovat. Martin už tam pár fotek poslal a já se těším, že se probudí i další, které docela hezky píší o sobě na webu - ale - chtělo by to vidět i fotky, jak vlastně vypádáme coby zimní královny!!! Tak děvčata, neváhejte, přece nedopustíme, aby to Josefa album bylo jen přehlídkou mužské krásy - ha ha ha!Všechny zdraví Zuzana

Album (Po, 1. 3. 2010 - 14:03)

V noci jsem dostal další fotky do alba od Martina z Liberce. Jsou už na strákách našeho alba. Doufám, že Martin sem něco napíše o tom, co dělá, co ho baví i o tom, jak se líhla jeho kombinéza. Podle fotek má docela zajímavou barvu látky.Josef

Martin (Ne, 28. 2. 2010 - 11:02)

Skoda, zes neudelal ani...K.M. nech ho, to jeho psaní je nemoc z SMSek. Když ho baví se potit doma v péřovce, jeho věc. Já v tom nevidím nic, já nejraději courám venku, když je pořádná zima. Vydržím venku klidně i celý den, dokonce jsem už několikrát v zimě venku i spal. Prostě každej jsme nějakej! Mám docela dobré vybavení, které vylepšuji podle Jardových článků. Bohužel courám sám, přítelkyně je zmrzlá jak to h.h.

Stránka Picasa (So, 27. 2. 2010 - 14:02)

Takže ty, co poslali své fotky, jsem právě zveřejnil na albu.A co vy ostatní? Pošlete taky nějaké fotky, ať je to zajímavější! ([email protected] předmět: com).

Josef - informa (So, 27. 2. 2010 - 08:02)

Pár fotek ze zimy 2008-2009 z...Ahoj, možná jste si všimli, že jsem vytvořil jakési album fotek, do kterého je možné přidávat. Je to možné dvojím způsobem - buď si udělat vlastní účet a vlastní adresu alb, nebo poslat fotky mně a já je zařadím do mé složky coby fotky mých přátel jako samostatné album pod jménem, které si zvolíte. Možná by to bylo zajímavé už tím, že by všechno bylo pod jednou adresou snadno dohledatelné. Do dnes se mi přihlásilo asi 5 lidí, fotky poslali zatím 2. Nechcete se přidat taky? Ozvěte se! Zatím jsem tam přidal několik fotek z Finska z loňské zimy 08/09.Jo a ještě něco - po domluvě s Achtim (to je majitel té farmy, kam jezdíme) by bylo možné příští zimu zorganizovat zájezd k němu - má jak psí spřežení, tak i sněžné skůtry neby čtyřkolky k půjčování. Dá se u něho bezvadně bydlet, stravovat se nebo si sami vařit. Achti mluví česky (ovšem jako Fin) a má českou manželku, takže žádná jazyková bariéra se nekoná. Stojí to za to, i když to není zrovna moc laciné - hlavně doprava.Josefadresa alba je http://picasaweb.google.com/102651530163716442536

k.m. (Pá, 26. 2. 2010 - 15:02)

Právě sedím u kompu navlečený...Skoda, zes neudelal ani zaklady cestiny.

luky (Čt, 25. 2. 2010 - 17:02)

Právě sedím u kompu navlečený v suproví péřovce už jsem lehce spocenej je to hustý jak se mi svírá žaludek blahem zachvilku se asi udělám Zdar

Josef - (Čt, 25. 2. 2010 - 09:02)

Včera večer se mi ozval...Pár fotek ze zimy 2008-2009 z Finska, kde máme naše zimní útočiště zvané Kaliolan u našeho přítele Achtiho. Můžete se trochu pokochat arktickou zimou.Otevřete si http://picasaweb.google.com/102651530163716442536/Suomi1#

Josef - informa (Čt, 25. 2. 2010 - 07:02)

Když jsem si prohlížel tu...Včera večer se mi ozval telefonem jeden z našich kolegů s dotazem, zda bych mohl jeho fotky, které nemá v elektronické podobě, naskenovat a zveřejnit v mých albech. Je to samozřejmě možné - tedy pro ty, kteří nemají scaner nebo nechtějí zveřejnit své kontakty - můžete mi poslat fotky na zveřejnění v mé prezentaci, buď v papírové podobě poštou (25225 Jinočany 240) nebo elektronicky nejlépe ve formátu Jpg (ale i v jiných). Udělám z nich prezentaci v samostatném albu.

Zdeněk (St, 24. 2. 2010 - 15:02)

Když jsem si prohlížel tu Josefovu prezentaci jejich kombinézy, dostal jsem takový nápad - je nás dost (alespoň podle příspěvků), kteří máme rádi courání zimní krajinou nebo pobyty venku či ono "nabalování se". Co kdybychom si každý udělali účet u Picasa a uveřejnili tam svoje album se svými fotkami? Možná by to bylo velice zajímavé a přínosné pro nás všechny. Možná by odpadly takové ty "dívčí ostychy" našich squaw, kdyby viděli, jak se oblékají, nabalují nebo zakuklují druzí. Tak se nestyďte, holky, kluci, Moniko, Lucko, Petře a další a další a dejte nějaké fotky na stránky Picasa - je to velice jednoduché. A ti, kteří by se snad styděli, mohou klidně zůstat v anonymitě pod přezdívkou. Snad je ta stydlivost nakonec přejde.

Slávek (Út, 23. 2. 2010 - 17:02)

Zajímavé fotky a pěkná...Tak já bych měl několik připomínek - 1) nelíbí se mi materiál, je moc takový matný a vypadá jakoby moc tlustý. 2) Komory jsou málo výrazné, měl bych představu něco jako Parkasite, víc nacpané.Je to asi tím, že je zde použitá první vrstva mikrovlákno. Pro mne by bylo lepší jen peří. 3) Kapuci bych si představoval bez kožešiny, ale s takovým tlustým okrajem kolem obličeje, naplněným peřím. Jinak střih nemá chybu, to rozepínání je opravdu šikovné. Asi si počkám na obrázky toho provedení 1), zřejmě to bude pro mne zajímavější.Určitě je zde vidět, že tu kombinézu vymýšlel člověk z praxe, který upřednostnil užitkovou hodnotu před módním vzhledem.

Miloš (Út, 23. 2. 2010 - 16:02)

vyrobili jsme několik snímků...Zajímavé fotky a pěkná kombinéza. Jardo, gratuluji - konečně český výrobce, u kterého je znát, že je praktik a má své reálné zkušenosti. Řešení té masky nemá chybu!

zájemcům o komb (Po, 22. 2. 2010 - 10:02)

vyrobili jsme několik snímků prototypu - serie se bude lišit přidanou kapsou na prsou, všechny zipy budou mít ještě vnější légy a kapuce nebude mít kožešinový lem (jen na přání). Další úpravy na přání jsou pochopitelně možné.Snímky jsou na http://picasaweb.google.com/102651530163716442536 Josef

Zdeněk (So, 20. 2. 2010 - 11:02)

Na mojí výzvu a prosbu o...To byla zajímavá recenze - máte někdo podobné jiné zkušenosti? Ozvěte se a předejte je druhým!

test (So, 20. 2. 2010 - 11:02)

Na mojí výzvu a prosbu o...Všiml jsem si omylu pří psaní, tak bych to chtěl opravit - původně "Pokud by někdo chtěl si oblékat kuklu a přes ni masku, proč ne,... je omylem uvedeno "masku", správně má být "kapuci". Původní věta je nesmysl.

Test (Pá, 19. 2. 2010 - 10:02)

Na mojí výzvu a prosbu o zapůjčení té kukly, co dělal Rakoncaj pro Kanadu, se ozval jeden příznivec outdooru, který si ji před časem koupil. Měl jsem tedy možnost ji odzkoušet, bohužel ne venku (teploty kolem -5° nic neřeknou, ale v mrazírenském skladu, kde je teplota kolem -30°, se již dají podobné věci dobře odzkoušet). Abychom mohli objektivně porovnat dvě různé koncepce - naši a The Parka Shop, zlákal jsem ještě kolegu - taky by to byla pěkná nuda, být zavřený sám 4 hodiny mezi zmrzlými polotovary a tak jsme strávili vždy asi 4 - 5 hodin v teplotách až -38° spolu a tu kuklu si půjčovali. Teď tedy k vlastnímu hodnocení - zkoušená kukla již svojí konstrukcí je určena zřejmě k nošení navrch, má dost široký límec, který by měl ležet na ramenou. Bohužel neleží, protože přecejen použitý oblek (kombinéza) je dosti tlustý a s odepnutou kapucí límec kolem krku límec kukly nadzvedává. Kolem potom táhne studený vzduch. Tím, že kukla je šitá včetně masky, není zde možná varianta ji použít i s odkrytým obličejem, což je dosti nevýhodné. V "běžném provozu" by uživatel musel sebou brát kukly dvě, jednu s obličejovou maskou a druhou bez, nebo pak použít kapuci od kombinézy. V případě, že by se použila kukla a přes ni nasadila kapuce, při každém pohybu hlavy se oční otvory kukly dostávají mimo oči a i celek je pak dost tlustý a neforemný (Alespoň v kombinaci s naší kombinézou, která je přecejen dost plněná). V případě, že se použije ona kukla jako svrchní, pak by se - teoreticky - měla otáčet spolu s otáčením hlavy a tak to měl zřejmě i tvůrce na mysli. Tomu by měl napomáhat i stahovací pás kolem hlavy v oblasti čela i další stahovací šňůrky u krku a pod. Stejně se ale nelze příliš "vrtět" pak se pásek uvolní a kukla se posouvá po hlavě, jak je jí libo. Oční otvory jsou poněkud větší než otvory u naší mrazové masky a protaženy příliš dolů, což je nepříjemné v tom, že lícní kosti zůstávají v oblasti mrazivého vzduchu a oblast pod očima může omrzat. Otvor u úst s možností stahování byl sice myšlen asi dobře, ale v praxi se nám neosvěčil vůbec. Ono to po chvíli celé omrzne vydechovanou vhkostí a zamrzne, takže tam buď zůstane neregulovatelná škvíra, kterou táhne ledový vzduch a mrznou tváře a nos, nebo vzduch odchází očními otvory, které po chvíli vypadají jak vytažené z mrazáku. Vnitřní látka - jakýsi silon - rychle zvlhne a studí, takže nezbytností je nošení samostatné vnitřní kukly z fleecu nebo moiry.To se dělo i u naší masky, tuhle vadu jsme se druhý den pokusili eliminovat tak, že rub masky byl pošit fleecem. Není to taky dobré, protože se vlhkost dostane rychle i do peří v masce, ale je to přecejen o poznání lepší. Lepší je pod kuklu nebo pod naši kapuci s maskou oblékat fleecovou kuklu s otvory pro oči, ale nesmí přiléhat k obličeji od očí dolů.Lze konstatovat, že zkoušená kukla, oblečená navrch, v takové teplotě nestačí a je v ní dost zima na hlavu a i stydnou uši. Se spodní fleecovou kuklou je to o něco lepší. Naše kapuce a maska je o poznání víc plněná a tak se zimou problém nebyl. Tím, že maska přesahuje pod okraj límce a volně na něm leží, dochází k tomu, že při nádechu obě části k sobě přilehnou, takže se nadechuje vzduch tělem již předehřátý a při výdechu se od sebe odtáhnou, takže vzduch vychází hned pod spodním okrajem masky, kde se vytváří námraza až na přední části kombinézy, což nijak nevadí. Případná námraza kolem očí - té se zcela zabránit nedá - se snadno odstaní krátkodobým sejmutím masky a jejím "vyklepáním". Sejmutí a nasazení masky je dílem okamžiku. Navíc je možné nasazení masky snadno upravit tak, aby na obličeji prakticky vůbec neležela. Pak se mezi obličejem a maskou vytvoří jakési stabilní "mikroklima", kde vůbec není venkovní mráz znát.Nechci, aby si někdo myslel, že kritizuji jen proto, že se nejedná o naše řešení, ale upřímně řečeno, naše kombinéza spolu s naším řešením krytu obličeje se naprosto osvěčila a bylo by zcela zbytečné to kombinovat se zmiňovanou kuklou. Pokud by někdo chtěl si oblékat kuklu a přes ni masku, proč ne, ale bude v tom poněkud neohrabaný, pokud se bude chtít třeba jen napít nebo něco sníst, bude muset poměrně zdlouhavě se z takového zakuklení vysoukat a zůstat s odkrytou hlavou, zatím co sejmutí naší masky je otázkou několika vteřin, tak jako vyhrnutí fleecové kukly nad oči a poté její opětné stažení dolů přes pusu. Po celou dobu pak hlava zůstává v teple kapuce.Náš názor je tedy, že kukla v kombinaci s naší kombinézou v provedení 2) by byl zcela zbytečný výdaj navíc.Josef

Soně (Pá, 19. 2. 2010 - 07:02)

Jak to resite pri curani v te...Ahoj, naše kombinézy mají zip v rozkroku od předního pasu k zadnímu pasu a dva jezdce, takže je možno rozepnout jen požadovaný kus. Pochopitelně je zde problém se spodními kalhotami, ale ten se vyskytuje prakticky vždy. Řešili jsme to tak, že ty kalhoty, které nosíme jako spodní, jsou v rozkroku rozpárané, z počátku jsme tam měli kousky suchého zipu, ale časem jsme přišli na to, že stačí do rozparků všít trochu širší a silnější légy. Ono se to totiž pod kombinézou jaksi uzavře a netáhne tudy, jak by si možná někdo myslel. Zejména když, jako třeba naše zimomřivé ženské, nosíš pod kombinézou moira spodky a ještě dvoje tepláky. S takhle upravenými spodními kalhotami se dá si odskočit kdekoli bez problémů, a to jak na malou, tak i na velkou a nemusíš si svlékat víc, než je nutně zapotřebí. Úplně přestaly (bohužel) ty zábavné scénky, kdy si některá z našich frau odskočila za křoví, aby se pak po chvíli odtamtud vyřítila s drkotajícími zuby a s kategorickým požadavkem " udělejte se mnou něco, ať mi není zima!".Josef

oteplovacky (Čt, 18. 2. 2010 - 21:02)

Jak to resite pri curani v te kombineze zaplim zipem vzadu a navleceni Sona

Petr II. (St, 17. 2. 2010 - 22:02)

Zdravím vás všechny. Zaregistroval jsem tam dotaz ohledně praktičnosti (anebo spíš nepraktičnosti) té kombinézy od Parkasite se zmíněnými botičkami, rukavicemi - přišitými napevno a zipem na zádech. Jeden autor jiného příspěvku ještě před mým předcházejícím příspěvkem celkem přesně rozdělil uživatele péřových kombinéz na tři skupiny: a) na ty, kterým jde hlavně o jejich praktickou funčknost (sport, pohyb v přírodě atd.), b) na ty, kterým se tento styl oblékání líbí - a rádi se např. do péřového lesklého kabátu obléknou i do města a nevadí jim (anebo je jim to i příjemné), když vzbudí pozornost tímto trošku extravagantním stylem - a za c) ty, pro které je to fetiš spojený s jejich intimním životem. Já mám těch kombinéz (ale i bund) více - ale spíš jsou z té kategorie "b", i když se to také nedá oddělit přesně. Ale ta, o které jsem psal, je skutečně čistě kategorie "c". Byl to takový experiment, který se podařil - a slouží svému účelu. Maximální objem, maximální plnění peřím - plus ještě potřebná pomoc při oblékání. Jsem v tom "skafandru" skutečně bezmocný a závislý na své partnerce, zda mi uvolní anebo neuvolní zip. Je to něco podobného, jako když mne ten zmiňovaný kamarád při profesionálním potápění oblékal do gumové kombinézy a potom mi nasazoval helmu. V tomto druhu profesionálního (pracovního) potápěčského obleku je potápěč závislý při oblékání, během ponoru a při svlékání na pomoci kolegy. Je to velmi vzrušující být celý v gumovém obleku s těžkou helmou - vždycky vím, že přijde jeho hlazení a dotyky. Prostě ten pocit miluji.

Reklama

Přidat komentář