Reklama

Roboti - bojíte se jich?

Luďa (Po, 18. 12. 2017 - 21:12)

Ahoj, co říkáte na první...Nebojím se ho

Roboti již začí (Ne, 17. 12. 2017 - 16:12)

https://www.youtube.com/watch?v=NJwD68LaNro

Skladníci, chůvy, prodavači, farmaceutky, vojáci,uklízečky, řidiči,...tyto a další povolání budou v budoucnu vykonávat roboti

sdfg (Čt, 30. 11. 2017 - 12:11)

Nedejbože,aby roboti ovládli planetu,pfuj,to je hnus velebnosti.

M. (St, 29. 11. 2017 - 21:11)

Jo, to je všechno hezké,...Ono je na to tezke odpovedet, kdyz nikde neni uplna definice vedomi. Na te qualii se dohaduji ruzni filozofove, co tam patri a co ne. Jen pro priklad: Znamenalo by to, ze robot nema vedomi, pokud by neznal litost, slasl nebo depresi? Jsou tyto stavy, emoce nutne k sebeuvedomeni?
Ohledne pojmu faneron - tak tam by na tom mohli roboti byt lepe nez lidi, protoze by nemeli ruzna zkresleni reality podle ruzne urovne svych smyslu. Navic my lide ruzne vnimame realitu nejenom kvuli rozdilnostem ve smyslovych organech, ale i diky ruznemu psychologickemu naladeni. Napr. clovek, ktery zazil prepadeni v noci, tak bude jiz vzdy v noci vse vnimat s jinou intenzitou nez clovek, kterynic negativniho nezazil - dokonce muze dochazet i k urcitym "halucinacim" . Tohoto by roboti byli asi usetreni a pri komunikaci by si mohli vzajemne vice rozumet nez lide.

Charon (St, 29. 11. 2017 - 12:11)

Jo, to je všechno hezké, ale stále se motáme v kruhu. Jde o to, zdali bude mít někdy robot vědomí (resp. qualii, faneron). Že se bude navenek "chovat chytře" ještě nic neznamená.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Qualia

https://cs.wikipedia.org/wiki/Faneron

to jo (St, 29. 11. 2017 - 12:11)

Jako třeba Terminátor, něco mu nabulíkoval John Connor a on na to řekl "potvrzeno". A John ho učil, zdokonaloval, naučil ho třeba hláškám "Astalavista baby, nebo "No problemo". Takže robota musí někdo učit a on to převezme a bude tak získávat nové informace a bude stále chytřejší.

Podle (St, 29. 11. 2017 - 11:11)

mého,on sám si nikdy neuvědomí,že něco spracovává,on je prostě naprogramovaný.Pocity,sny,emoce bude mít vždy na nule.Vždycky to bude jenom robot.

. (Út, 28. 11. 2017 - 21:11)

nééééééééééééééééééé

M. (Út, 28. 11. 2017 - 21:11)

Ohledne toho vedomi zacnu od tveho konce: Uvedomi si nekdy, ze neco zpracovava?... Jak moc si to uvedomujeme my? Uvedomuje si kazdy clovek, ze jeho " pravdy" jsou dany tim, jske informace zasvuj zivot prijal, jakymsituacim byl vystaven?
Predstavivost? Neni to jen schopnost zname pospojovat jinym originalnim zpusobem? Proc by toho nemohli byt roboti schopni - matematicky budou moci velmi rychle kombinovat ruzne vstupni informace a obcas vytvorit neco zcela noveho, co bude davat smysl - to je dle mne predpoklad predstavivosti, kreativity - myslim, ze vykonny pocitac v tom muze byt lepsi nez clovek?
Sny? Lide jeste stsle nevedi, kde presne se sny berou a jaky maji vyznam. Jsou teorie, ze jde o pretridovani a nahodne spojovani obrazu nekdy do mozku prijatych. No proc by neco podobneho nemohl mit robot. Na drhou stranu je otazka, jestli by to potreboval, jestli to neni pouze nutnost pro regeneraci lidskeho mozku.
Robot a pocity- dle meho by je mit nemusel, pokud by nemel biologicke telo.
A ted ta laska... Pri te nasi lidske hraji fyzicke pocity velkou roli - hlavne na zacatku. Nekdy ani clovek zpocatku vlastne netusi, co se to s nim najednou deje- kdyz pada do zamilovanosti. Tento aspekt lasky asi nemuze robot ( pokud nebude mit biologicke telo) zazit, ale urcite muze zazivat ty dalsi aspekty lasky, pratelstvi - ze mu s nekym bude dobre - bude mit podobne zazitky, zajmy nebo ho zrovna budou zazitky, myslenky... druheho doplnovat. Tyto " dusevni" faktory muze pokrocily robot pozitivne vyhodnocovat.

Charon (Út, 28. 11. 2017 - 18:11)

Zajímavý film. Stále více...To, co popisuješ, podle mě stále není vědomí, ale jen pokročilé zpracovávání informací, tedy vnější projev. Bude mít ale robot pocity? Sny? Představivost? Uvědomí si někdy, že něco zpracovává?
Zkrátka tzv. qualii? Pochybuji. Na tu lásku se dá dívat ze dvou poloh - fyziologicky (materiálně) - měřitelných tělesných reakcí a pochodů (to jde snadno nasimulovat) a psychologicky ("duchovně") - stavy mysli, pocity, vlastní mentální svět (to už je o dost problematičtější).

Charon (Út, 28. 11. 2017 - 18:11)

to myslíš? Že třeba...http://bladerunner.wikia.com/wiki/Voight-Kampff_machine Tady je to anglicky popsáno. Přesněji řečeno se prostřednictvím fyziologických reakcí a odpovědí měří míra empatie - vcítění se do konkrétní situace. Čím více otázek je potřeba, tím je pravděpodobnější, že jsi člověk, popř. velmi dobře vytuněný android :-)

M. (Út, 28. 11. 2017 - 15:11)

někdo z vás film...Zajímavý film. Stále více mi připadá, že je jen jedno vědomí - vědomí všeho - božské, kosmické vědomí a to se v různých podobách vtiskává do lidí, zvířat, robotů... Lidi jsou takové biologické stroje - rozsah vědomí, které daný jedinec má je dán nejen schopnostmi jeho mozku, ale i celkovým tělem a jeho zdravotním stavem, prostředím kam se narodil, časem, kdy se narodil... Roboti budou moci mít vědomí informačně rozšířenější, ale zas budou ochuzeni o vědomí svého těla- nebudou zažívat rozechvělost, stáhnutý žaludek, bolest rakoviny... To dle mého má vše velký vliv na to, jak se vědomí prezentuje a sebeuvědomuje. Myslím, že i roboti budou mít schopnost určitého sebeuvědomění. Otázkou je, jak to bude se schopností lásky - jak moc je láska podmíněna biologicky.

Jak (St, 22. 11. 2017 - 08:11)

Tak za mě tenhle ne, ale...to myslíš? Že třeba někam napíšu a je okamžitá,rychlá reakce? Pak ale snadné rozeznat.Koukni na ten film Transcendence,by mě zajímal názor,já jsem snad i tak naivní,že věřím tomu,že by to tak jednou mohlo fungovat. A jestli by byl člověk pro? V tomto případě určitě ne.

Charon (Út, 21. 11. 2017 - 20:11)

někdo z vás film...Tak za mě tenhle ne, ale viděl a četl jsem Blade Runnera. Tam šlo pomocí rychlosti a intenzity reakcí na určité podněty rozeznat replikanta/robota od člověka. Pikantní by bylo, kdybych ho udělal sám na sobě a neprošel bych :-D

Neviděl (Út, 21. 11. 2017 - 18:11)

někdo z vás film Transcendence? To bylo hodně zajímavé,doporučuji shlédnout.Zajímal by mě váš názor.

Charon (Út, 21. 11. 2017 - 17:11)

"stále jedná o stroj...Ano, o původu vědomí jsou zatím jen mlhavé poznatky, přestože (a možná právě proto) jsme mu "vystaveni" celý život. Známe jej totiž jednostranně - z našeho vnitřního nazírání. Proto nevěřím tomu, že by mohlo v dohledné době vzniknout vědomí umělé. Co se týče těch pojmů...ano, je pravda, že mnoha třeba nerozumíme, ale jde i o to, že máme ten pojem nějak (byť chybně) reprezentován a interpretován v naší mysli, mentálním světě. Robot jen zpracovává vstupní data - nezamýšlí se, nepředstavuje si atp. Je to jen takový složitější bankomat či automat na kávu, jen to, že "mluví" a je nám podobný v nás vzbuzuje pocit, že se jedná o "umělého člověka" :-) Simulace není duplikát.

Asi (Út, 21. 11. 2017 - 17:11)

taky nemají úplně nahradit...ano,proto je dobré,aby se lidé víc vzdělávali.Věřím tomu,že to bude tak do 20 ti let.V něčem to bude mít i výhodu.

M. (Út, 21. 11. 2017 - 16:11)

Robotka Sophia v ranní show televize ABC uvedla, že by roboti měli mít minimálně stejná práva jako lidé. "A možná bychom měli mít dokonce větší práva než oni. Máme řadu výhod, například netrpíme psychickými nemocemi."

M. (Út, 21. 11. 2017 - 16:11)

taky nemají úplně nahradit...Já si myslím, že roboti mohou být v budoucnu nadáni i kreativitou. Vždyť co to je kreativita - že nějaké znalosti či nadání propojím a využiji zcela novým způsobem. A myslím, že matematická pravděpodobnost, že v hlavách robotů, které budou "krmeny" všemi možnými informacemi budou vznikat nové nápady, je hodně vysoká.

oni roboti (Út, 21. 11. 2017 - 16:11)

tomu,že v budoucnosti toho...taky nemají úplně nahradit člověka. Kreativitu rozhodně nenahradí, ale cokoliv, co jenom zavání jednoduchou mechanickou prací úplně.
Dokonce i Zetor již testuje automatický traktor na pole, na youtube je možné najít automat zedník, který dá určité množství malty, položí cihlu.
Baby na kase v superhyper to mají sčítlé. Stačí dotáhnout systém účetnictví do stavu, kdy budou jasné jednotlivé účetní případy a místo deseti účetních bude stačit jedna, která bude řešit pouze chyby.
Atd. Myslím, že řada lidí bez nějakých technických a myšlenkových schopností se může pomalu začít bát.
Vzhledem k levné práci se do toho zatím u nás zahraničním filiálkám moc nechce, ale bude to.

Reklama

Přidat komentář