Reklama

sjogrenuv syndrom

Ilona Pribylova (So, 29. 8. 2020 - 01:08)

Už šest let se potkám s opakovanými záněty siinných zlaz ( vždy otecu, mám hodně vysokou horečku a nemám sliny) vždy na to dostanu antibiotika, beru umělé sliny a umělé slzy.
Pred čtyřmi lety mi zjistili autoimunni onemocnění jater- primarni biliarni cirhozu, hned mi nasadili lék Ursosan.
Musím říct že co se léčím s jatry tak se mi potíže se slinnymi žlázami trochu uklidnilo, nestává se mi to tak často a nemivam tak ošklivý průběh.
Zatím mi nikdo nevysvětlil ani neřekl co bych to měla mít, ani mi nedělali žádné vyšetření, jen pokaždé nasadí antibiotika.
Paní doktorka na gastroenterologii co mne léčí s těma játrama mne řekla že to s touto nemocí souvisí.
V červnu jsem znovu otekla tak jsem byla na ORL tam mi pan doktor řekl že nejspíš má Mikuliczův syndrom, odebral mi bippsii a dal mi kortikojdy Prednison. Poradil mi co mám používat za umělé slzy a sliny. Výsledky biopsie ho potvrdili. Řekl mi že hodně souvisí s autoimunnim onemocněním jater. Poslal mne na vyšetření na revmatorologii.
Chci se zeptat jaky je rozdíl mezi sjogrenovym syndromem a Mikuliczovym syndromem(, dotedka jsem byla přesvědčena že mám sjogrenuv syndrom).
Chci se zeptat jak se Mikuliczův syndrom léčí a kde? Pan doktor na ORL mi řekl že když se budu léčit s játrama tak by mi mohl úplně vymizet.
Prosím poraďte. Ještě jsem zapomněla napsat že od dvou let se Lecim s autoimunnim onemocněním štítné žlázy, mám autoimunni thyreoitidu s hypothyreozou, beru Letrox.
Předem moc děkuji za radu.
S pozdravem Ilona Přibylová.

Touha (St, 7. 11. 2018 - 14:11)

Moc prosím, přátelé o vaše zkušenosti s tímto autoimunitním onemocněním. A radu, doporučení na revmatologa, který je schopen takovou diagnozu potvrdit a pacientovi pomáhat. Zn. Spěchá. :(

Astra (Út, 7. 6. 2016 - 20:06)

Možná to bude jen přechodná ataka. Jste asi dost vyčerpaná a nemáte dostatečnou relaxaci. Chtělo by to zklidnit psychiku a zařadit nějaké relaxační cvičení. Brát koenzym Q10 60mg denně a vitB. Zkusila bych wobenzym aspoň měsíc 3krát 6 dražé na lačno ( půl hod před jídlem). Nepřemýšlejte o budoucnost, to vás deprimuje. Zlepší se to.

lucinda (Út, 7. 6. 2016 - 12:06)

Dobrý den,sjogrenův syndrom mám 3 roky. Byla jsem bez obtíží, jen mě kontrolovali na imunologii. Letos se mi objevily bolesti kloubů a svalů. Čekám na revmatologicke vyšetření. Ale musím říct, že únava, kterou pociťuji je strašná. Klouby mě budí i v noci. Jsem sestřičkou už 23 let,ale nevím, jestli to do budoucna zvládnu. Je u této choroby nárok na ID? a na lázně. Díky za odpověď Lucie

cf (Ne, 12. 12. 2010 - 19:12)

Sjögrenův syndrom
Sjögrenův syndrom je klasické autoimunitní onemocnění. Nemoc je to sice relativně vzácná, ale je nepříjemná a sluší se o ní napsat několik slov. Vyvolávající faktor není známý. Sjögrenův syndrom je typičtější pro ženy, ale může se objevit i u mužů. Vyskytuje se buď sám, nebo společně s jinými autoimunitními nemocemi.

Příčiny: Jak je pro autoimunitní nemoci typické, tak i Sjögrenův syndrom vzniká zřejmě na základě genetického předpokladu a vyvolávajícího faktoru. Vyvolávající faktor není známý. Buňky a protilátky našeho imunitního systému se obrátí proti našemu tělu a napadnou naše buňky. Konkrétně Sjögrenův syndrom postihuje buňky slinných, slzných a dalších žláz (slinivka břišní, žlázky ve vagině, příušní žláza) a podle toho se i projevuje.

Projevy: Projevy vychází z funkce postižených buněk. Poškození buněk slinných žláz má za následek snížení produkce slin a tím sucho v ústech (neboli xerostomii), poruchy polykání a poruchy příjmu potravy. Objevuje se páchnoucí dech a také se více kazí zuby, protože sliny mají ochranný vliv proti vzniku zubního kazu. Snížená tvorba slz má za následek vysychání očí (neboli xeroftalmii) a to vede k nepříjemným pocitům pálení očí a nesnášenlivosti slunečního záření. Postiženy mohou být u ženy i žlázky v pochvě a žena při sexuálním styku nezvlhne. Důsledky si dokážeme představit. Někdy bývá postižena i slinivka břišní, která tvoří trávící šťávy. Nemocný pak začne špatně trávit potravu, ta se nevstřebává stěnou střeva a vylučuje se se stolicí. Důsledkem jsou objemné nažloutlé páchnoucí stolice. Pokud je autoimunitou napadena příušní žláza, tak zduří (trochu to připomíná příušnice).

Hanka (Ne, 12. 12. 2010 - 18:12)

dobrý den! Mám dceru,je jí 9let a je to tak týden co nám řekli že má sjogrenuv syndrom. Dostala kortikoidy a ted máme čekat na reakci. Budu ráda za jakou koli informaci. dekuji

Dana Rambouskov (St, 1. 2. 2012 - 21:02)

dobrý den! Mám dceru,je jí...Mám ho také už 20 let , od 10let života,poradím, ikdyž nejsem doktorka,ale jen pacient..klidně pište: [email protected]

agata (St, 7. 12. 2011 - 18:12)

Ahoj, všem,kdo berete kortikoidy doporučuji jako skoro-POVINNOU LITERATURU přečíst tyto články
Vedlejší možné účinky kortikoidů:
http://www.lupusinky.estranky.cz/clanky/lecba-lupusu/vedlejsi-ucinky-kortikoidu---prehled----.html

Chytré šestero u braní kortikoidů:
http://www.lupusinky.estranky.cz/clanky/lecba-lupusu/chytre-sestero-u-brani-kortikoidu.html

Sjogrenova nemo (St, 7. 12. 2011 - 14:12)

dobrý den! Mám dceru,je jí...imunopatologická choroba charakterizovaná triádou příznaků keratokonjunktivitida (zánět rohovky a spojivek), parotitida (zánět příušních žláz virového původu), artritida (zánět kloubu, ů). Bývají známky zduření slinných žláz a žlázy slzné se suchostí úst (xerostomie) a očí (xeroftalmie), s polyartritickými příznaky. Snížená může být i sekrece z pankreatu či žaludku. Žlázy jsou infiltrovány lymfocyty a v některých případech je pozorován vznik maligního lymfomu z B buněk. Sjogrenův syndrom postihuje výrazně častěji ženy, zejména v menopauze. Sjogrenův syndrom se někdy označuje jako primární Sjögrenův syndrom. Terminologie však není jednoznačná. Kromě imunologického vyšetření zvýšené IgM, autoprotilátky anti SS, ENA je v diagnóze důležitá biopsie.

Reklama

Přidat komentář