Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 21:07)

Alena,
no,to je možný, 5...Blanko od manžela většinou legraci na můj účet zvládnu, ale náš společný humor mě pomáhá,ale poznámky moji maminky na mě a moji TEp a chůzi nevydejchávám.Drž se, před operací zvlášť jsem nevydejchávala skoro nic, dokonce jsem se se všemi loučila.Moji nejbližší si se mnou užili.

Jana (Po, 26. 7. 2010 - 21:07)

Jano, ještě stále...Helčo, okolo jizvy to mám stále trochu tvrdé, ale cítím to jen na pohmat. Když chodím, tak si to neuvědomuju. Ale jinak se snažím posilovat stehno ze zadu a hýžďový sval, mám to takový plandavý :-)) Každou chvilku, když si vzpomenu tak mám zatahovat zadek a soustředit se na tu postiženou půlku. Tak zatahuju

Alena (Po, 26. 7. 2010 - 20:07)

Alena,
no,to je možný, 5...Blanko,
určitě máš pravdu, ale já to tak nemyslela, pokud jde o špitál, kde jsem byla. Můj operatér doporučoval rehabilitaci hned po operaci a lázně po 3 měsících od operace všem svým pacientům, operatér paní, co byla se mnou na JIP (a všem dalším svým pacientům) nedoporučoval řízenou rehabilitaci hned po operaci, ale co nejdříve lázně, jiní (a zase všem svým pacientům) sice lázně nerozmlouvali, ale říkali, že jde jen o takovou skoro zadarmo rekraci, která výrazně nepomůže, ale ani neublíží, atd. To mě překvapilo, že nemají nějaký jednotný postup v jedné nemocnici. Navíc i v této diskuzi (také na internetu i jinde) už jsem na to téma mnohé četla a šlo o obecný názor doktora, nikoli individuální.
Jinak pokud jde o tu psychiku, tak dobře vím, jak ty zatracený nervy umí pracovat. Snaž se to zvládnout, i když je to hodně těžký. Držím palce !!

Helča (Po, 26. 7. 2010 - 20:07)

Jano, ještě stále pociťuješ při chůzi na přední straně stehna, nebo ještě lépe po přední straně vedle jizvy zatuhlost, jako když to táhne?

Blanka (Po, 26. 7. 2010 - 19:07)

Alena,
no,to je možný, 5 doktorů 5 názorů. Každý jsme jiný a na každého to působí jinak, možná proto ty rozdílné názory, snad se trefí, co je pro nás nejlepší.:o).

Yvona,
já jsem už tak rozhozená,že kolikrát nezvládnu legraci ani od manžela,přitom vím,že to nemyslí zle. Psychika je svinstvo a mává se mnou čím dál víc.

Alena (Po, 26. 7. 2010 - 18:07)

Mě zase ortopéd i...Blanko,
ze svých zkušeností vím, že co lékař (někdy i rehabilitační), to mnohdy jiný názor. I v té nemocnici, kde jsem byla já, měli lékaři rozdílné názory na rehabilitaci i na lázně, což mě dost překvapilo.

Blanka (Po, 26. 7. 2010 - 18:07)

Aleno a Jano, slyšela...Mě zase ortopéd i rehabiliták řekli,že čím dřív tím líp, že se to lépe rozcvičuje a líp se tělo přizpůsobuje. Prý každý den navíc tělo tuhne. Takže já budu mít odvoz z nemocnice rovnou do rehabilitačního centra.

Jana (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

Aleno,rovněž cítím tlaky...Jak tu píšeš zatáhneš zadek, tak to by se neměl zatahovat zadek, ale zpevnit pánevní dno. Zadek by měl být prý úplně volný (ale to mi taky úplně nejde).

Jana (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

Já celý život sportuju a proto jsem taky takhle dopadla :-)) Ale co Vám všem můžu doporučit, až se dáte trochu dohromady nezůstávejte bez cvičení. Já narazila na jedno - jmenuje se to Pilates a je to perfektní, dalo be se říct rehabilitační cvičení. Myslím, že se to už teď cvičí ve většině měst, jenom tam ležíte nebo sedíte, správně dýcháte, zatahujete svaly, a trochu zvedáte střídavě ruce, nohy, tělo. Vypadá to jednoduše, ale dá se u toho zapotit, ale hlavně se protahujou,uvolňujou a posilujou svaly o kterých ani nevíte. S námi chodí cvičit třeba i 70 babičky a to byste měly vidět, kam se hrabou dvacítky.

Alena (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

Aleno,rovněž cítím tlaky...Yvono,
ta záda mě pořád bolí (při různých činnostech, kdy nemohu být o holích, jinak ne), ale ten cvik, o kterém píšeš, cvičím. V seznamu cviků, které jsme dostali v nemocnici, myslím nebyl, ale pamatuji si, že mi ho ukazoval rehabilitační instruktor ještě s dalšími cviky, které pak později mám doma cvičit. Říkal mi, že když jsem dlouho nechodila, mám kromě nohou posilovat hlavně břišní svaly, jinak že vše táhne páteř, která sama na to těžko stačí, tak pak bolí záda. Já před tím, než mě začaly zlobit kyčle, nikdy se zády problémy neměla. Až teď. Jsem po tom 2,5 letém nechození asi dost ochablá a zatuhlá.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

YVONKo, tak teď jsem se...Blanko, jinak jsem po manželovi nic nehodila, myslel to v legraci.U něj ty poznámky beru, jeho humor mě nevadí,naopak.U jinejch mě to mrzí.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

YVONA, malej už je zase na...Blanko,aspoň si syn pomalu zvykne.Cvič,já vím nechce se,ale musíš se naučit věnovat se také sobě,mít se ráda.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

Ajo,
k té rezervaci...Aleno a Jano, slyšela jsem,že někteří ortopédi -operatéři,zajišťují pro své pacienty hned nástup po operaci nástup do lázních napříkl. HK-smlouvu s Velichovkami,Pha-též Velichovky.Někteří ortopédi po TEP (např.ten můj-Turnov)nakázali až nástup po 3 měsících,z důvodu,že brzo po operaci, nemůžete sednout do vany a pak vstát a td.Jinak já při příští operaci druhé nohy, si lázně obj.hned jak přijdu ze špitálu po operaci a rehab.na termín 3 měs. po operaci.Nyní jsem kontaktovala obvodní kvůli lázním již 6 týdnů po operaci,a pořád lázně nemám.Ve většině lázní však po TEP nezajednávají lázně dopředu.

Aja (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

pořád si pletu měsíce, nástup do lázní jsem měla 9. června

Aja (Po, 26. 7. 2010 - 17:07)

Jano, já jsem opravdu měla po telefonu rezervovaný termín do lázní Hodonín. Volala jsem začátkem března. Chtěla jsem co nejdříve, ale nejbližší termín byl 9.7.
Během mého pobytu v lázních jsem od klientů slyšela,kyd si lázně zamlouvaly. Byly tam 3 kamarádky, které si lázně zamlouvaly už v říjnu 2009, to proto, že chtěly začátek července, pokoje situované na východ a s balkonem. Byly ve stejném lázeňském domě jako já, jen s tím rozdílem, že si platily ubytování. takzv. příspěvkové.
Aleno, myslím, že když měla dobře zhojenou jizvu, proč ne? Vany tam mají i s dvířky, akorát nevím do bazénu? Asi bych měla strach, že uklouznu. Nechat FH někde stát po necelém měsíci po operaci. To by se mě nožičky pěkně klepaly. Jedině, že by nějaký svalnatý terapeut vzal otylou stařenku do náruče a pleskl se mnou do vody.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Yvono,
za necelých 14 dnů...Aleno,rovněž cítím tlaky v stehně i dá se říct kolem kloubu v té operované noze při nácviku té chůze a ještě k tomu jdu pomalinku.Musím trénovat, tobě určitě už dovolí chodit bez berlí.Jo a bolej tě ještě ta záda?Cvičíš cvik:leh na záda,pokrčené obě nohy,teda musí být stejně obě 2 od zadku daleko,zatáhneš zadek,zdvihneš pánev, do oblouku záda postupně dáváš dolů obratel po obratli.

Blanka (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

YVONA, malej už je zase na prázdninách u druhé babičky, ale je jen pár metrů. At si zvyká,no a já nakonec taky. Pomalu si dělám svoje. Ani jsem se nedostala ke cvičení. Nemám ráda cvičení,ale musíme.......

Alena (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

To by mě zajímalo, jak to...Jano,
já nevím, jak to udělala a ani jsem se o to nezajímala, protože sama do lázní nejedu a nemám ani žádné zkušenosti z dřívějška, jak to s lázněmi chodí. Ale skutečně to tak povídala. Já jsem jí tenkrát říkala, že 2 měsíce v jednom tahu mimo domov bych těžko zvládala, ona ale byla přesvědčená, že jedině tak se postaví na nohy, doma že by to sama nezvládla. Tak nevím.

Blanka (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Tak jsem před chvílí nesla...YVONKo, tak teď jsem se zasmála. Začala jste se smát, nebo jste po manželovi něco hodila, nevím jak bych to vzala,člověk se snaží jak blb a druzí se smějí. někdy to jde vzít s humorem, ale ne pokaždé.

Jana (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Ajo,
k té rezervaci...To by mě zajímalo, jak to udělala. Podle toho postupu to nejde.

Reklama

Přidat komentář