Reklama

Zdravotní pojištění-platba za kolik hodin?

pro Mirka (Pá, 30. 3. 2018 - 06:03)

Zajímalo by mě,když je...Pokud pokládáte otázku, měl byste uvést podstatné informace z vaší strany, aby se dalo fundovaně odpovědět.
Záleží na tom, zdali manželka na začátku podnikání uvedla podnikání jako hlavní zdroj příjmů.Pokud tomu tak je, tak v letošním roce musí platit minimálně 2024.- Kč.
Pokud si podnikáním jenom přivydělává, tak zálohy neplatí, podle přiznání jenom doplatí rozdíl.

mirek (Čt, 29. 3. 2018 - 22:03)

Zajímalo by mě,když je manželka zaměstnána na hlavní pracovní činnost u státního podniku na 4 hod. a vedle toho podniká a platí si měsíčně u podnikání jako OSVČ cca 1600/měsíčně na zdravotní pojištovnu zdáli to stačí

michaela (Po, 5. 7. 2010 - 14:07)

To je úplně jedno jak...zajimao byme kolik to je mesicne socialni a zdravotni za mesic kdyz budu delaz 4hod denne vi nekdo z vas?

a (Po, 12. 10. 2009 - 07:10)

A v případě polovičního...Pokud je zároveň v evidenci ÚP a doloží tuto skutečnost zaměstnavateli, pak se žádný doplatek do minimálního zdrav.poj. neprovádí.

Pokud v evidenci ÚP není ale pouze pracuje na zkrácený úvazek, doplatek do min.ZP za ni odvádí zaměstnavatel ale "rozdíl" který do minima (1.080,-) chybí strhává hned zaměstnanci ze mzdy a odvádí najednou na příslušnou zdrav.pojišťovnu.

Radka (Pá, 5. 6. 2009 - 08:06)

Dobrý den, jsem částečně invalidní důchodce. Pokud bych byla zaměstnaná na základě pracovní smlouvy na dobu určitou, vztahuje se na mě minimální vyměřovací základ?

Iva (Čt, 28. 5. 2009 - 10:05)

A v případě polovičního úvazku a mzdě 4 tis. Kč/měsíc dopočet ZP provádí firma, nebo je možné se zaměstnancem dohodnout, aby dopočet hradil on?

korys (St, 7. 9. 2011 - 00:09)

prosim poradte.presla jsem s hlavniho pracovniho pomeru na polovicni uvazek.bylo mi receno ze se nemusim jit evidovat na urad prace ze jsem porad zamestnanec firmy.je to mozne.nebudu mit stoho problemy.dekuju za odpoved

VV (Út, 18. 7. 2006 - 19:07)

Předcházející odpověď je dost neúplná. Zákon připouští možnost zaměstnání na poloviční úvazek za polovinu minimální mzdy, při které je zaměstnanec souběžně evidovaný na ÚP a stát za něj zbytek pojistného doplácí. Dále existuje skupina lidí, na které se nevztahuje minimální vyměřovací základ - např. důchodci,osoby pobírající rodičovský příspěvek, studenti, osoba pečující o jedno dítě do 8 let nebo o 2 do 15 let věku atd. Ne vždy se tedy pojistné musí odvést z minimální mzdy.

Šárka (Út, 18. 7. 2006 - 08:07)

To je úplně jedno jak dlouho pracuje, pojištění se odvádí pořád stejně. O hodiny nejde. Pojištění se odvádí jako 13,5% z vyměřovacího základu, dvě třetiny této částky hradí zaměstnavatel, zbývající třetinu strhává z platu zaměstnanci. Vyměřovací základ je mzda. Zaměstnavatel tedy tvojí sestřenii nehradí pojištění za 4 hodiny denně, ale počítá ho z celé její měsíční mzdy. Pojištění se odvádí vždy měsíčně.
Pokud má tvoje sestřenice měsíční mzdu nižší než je minimální mzda, potom by skutečně musela doplácet, protože podle zákona se pojistné odvádí nejméně z minimální mzdy. V takovém případě by ale bylo povinností zaměstnavatele dopočet provést, se setřenicí by se domluvil...nejspíš má plat, který se aspoň té minimální mzdě rovná a pak je vše v pořádku.

Marek (Pá, 14. 7. 2006 - 09:07)

Dobrý den,
moje sestřenice pracuje na zkrácený pracovní úvazek asi tak 4 hodiny denně. Práci získala přes úřad práce, má řádnou smlouvu. Zaměstnavatel za ni hradí zdravotní pojištění za 4 hodiny denně, je to tak správně? Neměla by si sestřenice ty další 4 hodiny (mám za to, že se musí odvádět platba za osm hodin denně) sama zdravotní pojišťovně doplácet?
děkuji

Reklama

Přidat komentář