Reklama

Med je nejlepší na kocovinu

Ideální novoroční snídaně je podle britské Královské chemické společnosti toast s medem. Med totiž dodává tělu potřebné látky, aby se vyrovnalo s následky silvestrovského alkoholu.

Britští chemici doporučují také dát si sklenici mléka ještě před odchodem na oslavu, při ní se držet hlavně ginu nebo vodky, prokládané nealkoholickými nápoji, a před uložením do postele určitě vypít sklenici vody.

Doporučený chemický koktejl se opírá o zjištění, jak tělo proměňuje alkohol. "Pocity štěstí pocházejí od alkoholu, kocovina z acetaldehydu," vysvětlil Dr. John Emsley z královské společnosti. Tělo přeměňuje alkohol právě na acetaldehyd, který způsobuje bolesti hlavy, nevolnost, případně zvracení. S tím, jak je acetaldehyd postupně přeměňován v těle na méně jedovaté látky, kocovina podle Emsleyho odchází.

Mléko podle chemiků zpomaluje vstřebávání alkoholu, takže doporučená sklenice před večírkem má působit tak, že v těle je v každém okamžiku o něco méně acetaldehydu, než by bylo bez této přírodní "brzdy". Tělo má tedy o něco jednodušší práci při odbourávání této látky.

Gin je dvakrát pálený a má už jen málo přísad, které podporují kocovinu. Tmavé nápoje jsou na tom naopak, a proto je lépe zůstat u čirého ginu kvalitní značky.

Reklama

Voda před spaním pomůže tělu vyrovnat se s dehydratací, kterou alkohol způsobuje. Dehydratace pak zhoršuje dopady kocoviny. Med k snídani poskytne tělu potřebné látky jako je fruktóza, sodík a podobně, které mu pomohou se vyrovnat s kocovinou. "Nicméně kocovinu přemůže jenom čas," varoval Emsley. "Obecně se dá říci, že acetaldehyd bude rozložen během dopoledne nebo kolem poledne."

Jiří Majstr - ČTK

Reklama

Komentáře

Magrathea (St, 3. 1. 2007 - 16:01)
..no a proč mi to neřekli ještě před Silvestrem???
Návštěvník (St, 3. 1. 2007 - 17:01)
taky jsem se divila proc to vytahli az 2.1..... prisli trosku s krizkem po funuse.... aspon kdyby to publikovali toho 1.1, treba by se dalo jeste neco zachranit... ale 2.1 mi uz bylo dobre.....
Návštěvník (Čt, 4. 1. 2007 - 08:01)
nevim,jak komu,ale me nezabira.
anonymous (Pá, 26. 1. 2007 - 14:01)
Nevadí - můžem přece chlastat dál, máme na to ještě dalších 11 měsíců!
Lowec (Po, 12. 2. 2007 - 14:02)
tak mě nevadí že mi to neřekli před silvestrem ale hlavně že jsem se zase něco dozvěděl že!?....
Návštěvník (Čt, 8. 3. 2007 - 21:03)
Me na absinth nepomuze ani litr mlika a medu.
Edy (St, 18. 4. 2007 - 19:04)
najlepsie na "kocovinu" je nepit, lenze to asi malokto dokaze....
Reklama