Reklama

Odborníci mají jiný názor na pití alkoholu než běžná populace

44 procent lidí označuje za problematické pití až tři a více alkoholických nápojů denně, 37 procent dva až tři. Podle odborníků je ale hranice nižší, u mužů průměrně dva drinky denně a u žen jeden.

Vyplývá to z průzkumu mezi téměř 1800 lidmi z letošního března, který dnes prezentovala Národní linka pro odvykání. Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600.000 každý den. Společenské náklady převyšují 59 miliard korun ročně.

Roční spotřeba čistého lihu je v Česku více než 11 litrů na osobu. Jeden panák destilátu, půllitr piva nebo dvě deci vína ho obsahují asi 20 gramů. "Asi dvacet procent populace v riziku vypije 67 procent veškerého vypitého alkoholu," uvedl Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Asi 28 procent populace podle něj tvoří abstinenti nebo umírnění konzumenti. S nižším rizikem užívá alkohol asi 53 procent Čechů, 12 procent je ve vyšším riziku a necelých sedm procent jsou problémoví konzumenti a mezi nimi i závislí na alkoholu, kteří běžné dávky překračují dvojnásobně a více.

V průzkumu byli lidé dotazováni také na to, jaké znají dopady alkoholu na zdraví. Téměř všichni si nadměrnou konzumaci spojilo s cirhózou jater, nemocemi ledvin, demencí nebo kornatěním cév. Méně než tři čtvrtiny mělo povědomí riziku neplodnosti, kolem dvou třetin o rakovině žaludku nebo tlustého střeva. "Jen jedna třetina si spojuje nadměrné pití s rakovinou prsu, což se v poslední době má za zcela prokázanou souvislost," uvedl vedoucí České koalice proti tabáku, která provozuje Národní linku pro odvykání 800 350 000, Lukáš Kohoutek. S odvykáním pití alkoholu pomáhají také psychiatrické nemocnice nebo pacientská sdružení.

Reklama

Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh zákona na regulaci reklamy na alkohol. V budoucnu by měl být nabízen jen jako produkt, bez přítomnosti lidí. Návrh má být hotový do konce roku. Poslanci teď projednávají také daňový balíček, jehož součástí je vyšší zdanění tvrdého alkoholu.

Česko je společně s Francií na druhém místě v žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Roční spotřeba čistého lihu na osobu činí 11,7 litru.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Slivovice (So, 30. 11. 2019 - 10:11)
tak ať si daň zvednou.. lidi si o to víc začnou pálit doma a co z toho vznikne? Menší daň pro stát z prodaného alkoholu.. zákon je kontraproduktivní a k ničemu..
Tonda Vlas (Ne, 1. 12. 2019 - 00:12)
Zase pár lidí oslepne z pančovaného ale levnějšího chlastu a co? Ta babišovina se mi naprosto zajídá.
Mirek (So, 30. 11. 2019 - 10:11)
Pokud pijete jen asi 10 standardních nebo 15 amerických standardních sklenic a nejvýše 5 standardních sklenic nebo 7,5 amerických standardních sklenic alkohol tak nemůžete přece se stýt alkoholiky. Myšleno týdně.
Pavel (So, 30. 11. 2019 - 11:11)
"Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele na světě. Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600 tisíc každý den. Společenské náklady převyšují 59 miliard korun ročně."
Ďábel je skryt v detailu. V tomto případě statistika nic nevypovídá o tom, kdo ten průměr navyšuje a kdo naopak sráží dolů. Dle namátkového pozorování, jde ale o pijáky v hospodách, kteří konzumují zcela jistě téměř dvě třetiny každé hospody množství které z nich dělá zcela jistě alkoholiky. Jsme teda národ s kulturou alkoholiků.
Dana (So, 30. 11. 2019 - 11:11)
Největší problém je panákování a na vsích patří panákování k pravidelné zábavě - vždy je co slavit, oplakávat. Panákují ženské i chlapi.
Návštěvník (So, 30. 11. 2019 - 11:11)
Máš pít pivo, to nevyexuješ.
Návštěvník (So, 30. 11. 2019 - 11:11)
Pití je dané kulturou dané země.
Nedá se to zprůměrovat. Je třeba normální, že mladí lidíé do asi 30ti let pijí asi tak 2x více než zbytek.
Potom ovšem většina dokáže srazit svou konzumaci zhruba na polovinu, zase pouze průměr a zbytek nepřestane a stává se alkoholiky. Je to asi podobné jako s počtem sexuálních partnerů, sportovní výkoností, počtu zaměstnání. Časem se musí člověk usadiit a zmírnit svoje tempo, nebo je to cesta do pekel.
Reklama nereklama,. Jen debil kupuje alkohol podle slev a reklam a nechá se doiminancí výčepáka donutit k vyšší konzumaci nebo volbě alkoholického nápoje, když pít nechtěl.
Návštěvník (Ne, 1. 12. 2019 - 00:12)
Odborníci, kteří. To jsou plky,spousta odborníků jsou alkoholici nebo pracují pro alkoholické výrobce.
Karel (Po, 2. 12. 2019 - 12:12)
Na snížení konzumace alkoholu je jednoduchý recept. Prohibice. A ať mi nikdo nevypráví, že by nebyla účinná. Musely by se udělovat drakonické tresty. Za konzumaci alkoholu včetně piva mnohaletý trest vězení, za výrobu, pašování a tak podobně trest smrti. Je zajímavé, že v řadě muslimských zemích to funguje. Třeba v takové Saudské Arábii určitě nikoho ani nenapadne, aby se napil alkoholu.
Linda (Po, 2. 12. 2019 - 15:12)
Mně nevadí, když někdo pije alkohol, ale vadí mi, když se opíjí. Pokud pravidelně, tak to je ještě horší. U nás málo kdo pije jen tak k jídlu, pro uvolnění jako je to vidět v Itálii, Francii. Spíš se vždy lidi chtějí opít. Tresty smrti či vězení jsou ale úplná blbost. Stačily by přísnější pokuty. Vždyť jen těch nezletilých, co se pravidelně každý víkend opíjí, i když dle zákona nesmí.
Pro Karla (Út, 3. 12. 2019 - 13:12)
Proč by měl stát omezovat něco, z čeho mu plyne zisk v podobě spotřební daně? Zisk daleko převyšuje náklady na léčení alkoholiků, kteří se tak jako tak časem uchlastají. Tím dochází k přirozenému výběru. A reklamy na chlast jedou na plné obrátky, aby je měl kdo nahradit.
Pil (Čt, 23. 4. 2020 - 17:04)
O
! (Út, 25. 8. 2020 - 08:08)
Šetřete vodou, pijte pivo.
Adam (Čt, 19. 11. 2020 - 02:11)
Podle mě se na pití alkoholu názory hodně různí. Pro někoho je standard úplně jiný než pro někoho jiného. My si s manželkou třeba každý večer před spaním dáme jeden panáček slivovice a rozhodně se nepovažujeme za alkoholiky, i když někdo jiný by si to mohl myslet. Pijeme jen kvalitní slivovici z Vizovic, kterou kupujeme z internetového obchodu eshop.rjelinek .cz.
Reklama