Reklama

Rady pro konzumenty alkoholu

Jak se vyhnout kocovině? Co nikdy neužívat při bolesti hlavy po alkoholu? Jak dlouho se odbourává alkohol? Kdy už jde o závislost na alkoholu? S čím byste nikdy neměli alkohol kombinovat? A co je nejdůležitější rada ohledně alkoholu? - To vše se dozvíte v našem článku.

 

Kocovině  je vhodné předcházet už večer. Bolest hlavy je způsobená dehydratací, proto je třeba pít zejména vodu už večer před ulehnutím. Další "léčbou" je dostatečný spánek. Podpořit činnost jater při odbourávání alkoholu můžete bylinkami: ostropestřec mariánský, aloe vera, pampeliška, kurkuma…I lžička kvalitního medu pomáhá.

Na bolest hlavy při kocovině nikdy neužívejte analgetika s paracetamolem - paralen, panadol, coldrex či valetol. V kombinaci s alkoholem mají nežádoucí účinky, jako je zimnice, horečka, únava, zvracení či otoky kloubů. Požití většího množství, například více než osmi tablet obsahujících paracetamol za den, může vést až k selhání jater.

Rizikové pití, při němž hrozí zdravotní následky a závislost, je charakterizováno více než třemi velkými dvanáctistupňovými pivy, čtyřmi deci vína nebo třemi panáky za den, u žen dvoutřetinovými hodnotami. Mezi užíváním alkoholu by pak měla podle odborníků být dvou či třídenní pauza.

Odbourávání alkoholu: Jedno velké pivo se u 85kilogramového muže odbourává z těla dvě a čtvrt hodiny, u 60kilogramové ženy přibližně tři a tři čtvrtě hodiny. Sklenice vína se odbourává téměř dvě a půl hodiny u muže a přes čtyři hodiny u ženy. Malý panák tvrdého alkoholu se bude odbourávat tři a čtvrt hodiny, respektive tři a tři čtvrtě hodiny u ženy. Samozřejmě tyto časy se mohou prodlužovat u lidí s oslabenou funkcí jater.

Reklama

Alkohol byste nikdy neměli pít, pokud užíváte léky, jenž mohou s alkoholem reagovat. I malé množství alkoholu totiž může výrazně změnit působení řady léků. Na to by se mělo myslet především u léčby nervových onemocnění, včetně deprese a nespavosti, u antibiotik, antialergik a léků na ředění krve. Jejich účinek může být alkoholem zcela nepředvídatelně zvýšen. Nežádoucí účinky vzájemného působení alkoholu a nervových léčiv jsou zřejmě nejčastější příčinou úmrtí či přijetí do nemocnice ze všech lékových a potravinových interakcí. Mezi sto nejčastěji předepisovanými léky je přibližně polovina těch, které obsahují látky reagující s alkoholem.

Nejdůležitější rada se týká omezování alkoholu, protože chronická konzumace alkoholu zhoršuje krevní tlak, vede k obezitě a vyššímu riziku nádorů. Je také častou příčinnou nehod a sebevražd. Finanční náročnost léčby následků užívání alkoholu je v ČR velmi vysoká. Dle profesora Michala Miovského, přednosty kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze alkohol přímo ovlivňuje až 9 typů rakoviny a za 10 let nebudeme mít peníze na léčení nemocí spojených s alkoholem a tabákem.

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Reklama