Reklama

Jóganidrá - hluboká relaxace

Jednou ze základních věcí, které je dobré při praktikování jógy ovládnout, je umění hluboké relaxace. Pro jogína je hluboká relaxace sama o sobě základní dovedností a zároveň bránou k daleko vyšším cílům, včetně spánku na hranici vědomí, léčení sebe sama a zkoumání nekonečného neznáma.

Tyto schopnosti, vycházející z umění hluboké relaxace, jsou součástí procesu, kterému se říká jóganidrá. Jóganidrá neboli jogínský spánek představu­je souznění a kontrolu energetických sil, které procházejí tě­lem a jsou součástí oceánu vesmírné energie.

Prvotním krokem jóganidry je naučit se kompletně a hlu­boce relaxovat. Protože učím jógu více než dvacet let, vím, jak těžké může být něco tak zdánlivě jednoduchého jako re­laxace. Pozoroval jsem své studenty, kteří se ve chvílích, kdy se mají uvolnit, začnou ošívat a vrtět nebo zatínat svaly. Relaxace je sice stav ovlivňovaný vůlí, ale jeho základem je vzdát se kontroly nad tělem, vše nechat plynout, nechat zmizet napětí. Není možné relaxovat a zároveň mít vše podkontrolou, ale je možné uvolnit se vědomě, podržet si stav jasného vědomí a přitom nechat odplynout fyzické tělo. Hluboká relaxace vyžaduje velkou dávku důvěry. Musíte se vědomě „odpoutat“ a přitom věřit, že se vám nic nestane.

Hlubokou relaxaci provádějte následujícím způsobem: Lehněte si do pozice mrtvoly -- položte se na záda, nohy jsou natažené, paty od sebe asi 30 cm. Paže jsou také na­tažené, ruce přibližně 30 cm od těla, dlaně obratte vzhůru (obrázek 14). Oči jsou zavřené. Nesmí vám být zima, zvol­te volné a pohodlné oblečení. V této poloze zhluboka a pomalu dýchejte. S každým výdechem nechte tělo za­padnout hlouběji do podložky, jako kdyby rostla přitažli­vost Země.

Po několika minutách začněte se systematickým uvolňo­váním. Nejprve soustřeďte svou pozornost na chodidla. Po­malu a přirozeně dýchejte, snažte se maximálně cítit svá chodidla. S každým nádechem a výdechem nechte z chodidel vědomě odplynout část napětí. Potom přesuňte pozornost na spodní část nohou. Volně dýchejte a postupně uvolněte svaly lýtek a holení. Stejným postupem pomalu uvolněte ko­lena, stehna, pánev, podbřišek, hýždě, spodní část zad, střed­ní část břicha a zad, hrudník a ramena, horní část ramen, předloktí, ruce, krk a obličej. Nespěchejte, každé části těla se věnujte tak dlouho, dokud nebude zcela uvolněná. Postu­pujte pomalu, systematicky a sami budete překvapeni, jak hluboce se dokážete uvolnit.

Reklama

Když jste postupně uvolnili celé tělo, systematicky prošli každou jeho část, dýchejte tak mělce a jemně, jak jen doká­žete. Pozornost obraťte na skutečně lehoučký dech.

Nesnažte se na něj koncentrovat intenzivně, jen ho zlehka pozorujte. Zpočátku to nebude snadné, ale časem se to naučíte.

V tuto chvíli se vám možná podaří usnout. To vůbec nevadí. Pro mnoho lidí je výše popsaný postup hluboké  relaxace vynikající začátek vydatného nočního spánku. Především pokud žijete ve velkém stresu, je pro vás hlubo­ká relaxace následovaná spánkem správným začátkem cvi­čení jóganidry. Techniku hluboké relaxace cvičte každý den jeden nebo dva měsíce a potom můžete postoupit k vyšším stupňům jóganidry.

Zdroj: Christopher S. Kilham - Pět tibeťanů, nakladatelství NOXI

Reklama

Komentáře

! (Pá, 27. 12. 2013 - 18:12)
Je to jedna z technologií k nabrání sil, aby vás mohli zaměstnavatelé ždímat ještě více než dosud.
Johny (Ne, 29. 12. 2013 - 08:12)
Člověk unavený z práce (jakéhokoliv druhu), si při jóganidře perfektně odpočine. Nejlepší je namluvená. Já běžně přejdu do spánku, který trvá půl hodiny až hodinu a vydá za několikahodinový. Není proč se za spánek stydět. Oni rádoby jogíni ze všeho dělají víc, než tomu sami rozumí.
hhh (Po, 30. 12. 2013 - 15:12)
toto,co sa sa v clanku odporuca je velmi nebezpecne,tak ako aj ostatne umele manipulacie podvedomia.Clovek moze skoncit s psychiatrickou diagnozou.Jedina metoda,ktora je bezpecna je krestanska meditacia,cize modlitba,vsetko ostatne je obrovsky hazard.
Pepa (Po, 30. 12. 2013 - 17:12)
Tento článek ukazuje "C" a "T" a ostatní z abecedy uniká. Na nácvik těchto technik je třeba kvalitního ne samozvaného učitele. Jinak to danou osobu zničí. V každém, případě i když se to udrží pod kontrolou tak dojde k radikální změně osobnosti.
Pepa (Po, 30. 12. 2013 - 17:12)
Člověk unavený z práce...To co popisujete není Jóga, ale relaxace !!
Karel (Út, 22. 3. 2016 - 16:03)
Zajímavá technika ze které vychází i takzvaný Schultzův autogenní trénik.
Reklama