Reklama

Plané rostliny mají vlastní inteligenci!

O tom, že rostliny disponují základní formou myšlení, je přesvědčen akademik profesor Tony Truewas z univerzity ve skotském Edinburghu. Rostliny jsou podle něj schopny hodnotit situaci zhruba na úrovni zvířat. Stejně jako zvěř dokáží předvídat některé živelné katastrofy a mají dokonce paměť, umožňující zaznamenávat děje, které se odehrály v minulosti.

Nedávno překvapilo odbornou veřejnost zjištění německých botaniků, že rostliny reagují na bolest a strach křikem! Ten se totiž vědcům podařilo převést do signálů zachytitelných lidským sluchem!

Skotský vědec profesor Truewas tvrdí, že myšlení rostlin není jen na reflexivní úrovni, jak se dlouho tvrdilo. Rostliny podle něj pohlcují informaci, a poté ji zpracovávají a transformují téměř na stejné úrovni jako zvířata nebo dokonce člověk. Disponují tedy určitou dávkou intelektu.

Zároveň si prý ale nemáme dělat iluze a hledat nějaké vysoké rostlinné IQ v truhlíku za oknem. Jen u rostlin rostoucích planě v přírodě má podle Truewase intelekt možnost plně se rozvíjet. Naši domácí miláčci prý už za generace šlechtění zdegenerovali na skutečně elementární úroveň.

Je-li tomu tak, pak nemůžeme vyloučit, že například šamani přírodních národů opravdu dokáží komunikovat, byť v přeneseném slova smyslu, se stromy, jak tvrdí. Přísloví, že někdo slyší trávu růst, nemusí být ryze alegorické.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Tonka Pravdumělová (Út, 22. 3. 2005 - 12:03)
Je to tak, jak říká Tony TrueWas! Zrovna včera mě kousla kopřiva, protože jsem si její ségru uvařila do čaje!!!
;-)
al-ash (Ne, 9. 1. 2005 - 00:01)
přehnané(to srovnání se zvířaty:minimálně nebyl evoluční důvod-strategie rostlin je úplně jiná než přemýšlet...i kdybb přemýšlely tak mají naprosté minimum efektorů,takže v podstatě nemůžou nijak odpovědět na podnět)-jsou tu podněty na které dokáže reagovat...ale to jsou takové(napadení hmyzem,ulomení větve,změna vzdušné vlhkosti nebo třeba světelné vlastnosti etc),na které vystačují reflexivní odezvy...které nejsou dány žádnou soustavou(nervovou,což rozhodně museli autoři článku mít na mysli,jenom ot něchtěli říct,protože by tím článku na věrohodnosti nedodali{protože cokoliv schopné tak složitého vyhodnocování by musela být soustava})ale přímo vlastnostma jednotlivých pletiv a orgánů:takže změnu vlhkosti vnímají průduchy na listech a přímo ty svůj stav náležitě upraví,při napadení hmyzem se roní šťáva etc

....tu paměť su dokážu představit třeba následovně:
rostliny rychle rostou,takže by jako jednotka paměti nejspíš mohly sloužit přímo orgány-části rostlin-které vznikly takovou orgánovou evolucí v rámci života jedince:když větev rostla blbě vzhledem k povětrbnostním podmínkám tak se ulomila a přežívaly jen ty co rostly správně...
...ale paměť v tom užším slova smyslu:asi ve smyslu reakce,ovlivněné předchozí specifickou stimulací...
...zase leda tak že se namnožily ty buňky tvořící ty tkáně které byly výhodnější tehdy a tak je informace o předešlých vlivech zachována přímo v anatomii rostliny(tedy "zapamatována")

a když jsem toho Tonyho Truewase pohledal na googlu , našel jsem jenom odkazy na přímé téhle zprávy a jen češtině..takže to je kachna...
Inga (Út, 3. 5. 2005 - 13:05)
Myslím, že to "kachna" nie je. Skús si nevysvetµovať všetko iba svojimi obmedzenými piatimi zmyslami a pochopíš, že rastliny sú dokonca inteligentnejšie ako niektoré druhy zvierat. Tí, ktorí vidia auru mi to potvrdia. Ja osobne mám skúsenosť len so svojimi izbovými rastlinami -to je to puto- opatrovateµ verzus rastlina.
Ak si chcete o tom prečítať viac odporúčam skvelú knihu - Gaby Haagová - Jak si porozumíme s rostlinami? alebo Prebuďte skrité síly rostlin. Je v krásnej češtine (ako väčšina kníh na Slovensku s duchovnou tématikou) a je to skvelé čítanie. Pekný deň
Tonka Pravdumělová (Út, 22. 3. 2005 - 12:03)
je to tak jak píše Tony TrueWas, zrovna včera mě kousla kopřiva, protože jsem si její ségru uvařila do čaje...
;-)
Reklama