Medicína

Životní styl

Rodina a vztahy

K zamyšlení

 • WHO: Přátelé a duševní činnost svědčí mozku

  Kvalitní sociální kontakty a podněcující činnosti podporují zdraví mozku, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Zároveň v příslušné brožuře vyzvala vlády, aby vytvořily podmínky pro tělesné zdraví, čistší životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, společenský život a dostupné zdravotnictví, neboť i to může zabránit vzniku mnoha neurologických a duševních nemocí.

 • Národní ústav duševního zdraví chce zmapovat problémy LGBT+ lidí

  Nová publikace Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) pomůže získat data o problémech neheterosexuálních a genderově rozmanitých (LGBT+) lidí. Podle odborníků o jejich potížích v ČR chybí dostatek relevantních informací. Kvalitní data jsou zásadní pro odstraňování stigmatizace, diskriminace i násilí. 

 • Stigmatizace lidí po prodělaném Covidu v Číně

  V Číně, kde je politika nulové tolerance ti, kteří se nakazili virem, jsou izolováni a často znevažováni jen proto, že se nakazili, napsal zpravodajský server Bloomberg.

 • Deprese není špatná nálada

  Deprese není smutek nebo špatná nálada, příznaky této psychické nemoci jsou ztráta zájmů nebo radosti ze života, která trvá nejméně 14 dní. Pacientům, u nichž špatně funguje jiná léčba, je dostupná i psychoterapie za použití léku ketamin, který má i psychedelické účinky. Léčbu hradí i některé zdravotní pojišťovny, uvedla  v tiskové zprávě klinika Psyon, která se léčbě deprese věnuje.

 • Celostátní konference psychosomatické medicíny v Liberci

  Odborná Společnost psychosomatické medicíny České lékařské společnosti JEP pořádá 19. celostátní konferenci psychosomatické medicíny v Liberci ve dnech 16.-18. června 2022 v prostorách TUL.

 • Diskriminace po prodělané rakovině

  Život lidem po prodělané rakovině ztěžují nerovné podmínky. Diskriminaci řeší „právo být zapomenut“, v ČR je však zatím neznámým pojmem.

Doporučujeme