Reklama

Bílé fazole a hubnutí

Extrakt z bílých fazolí je často uváděn na trh jako přírodní pomocník při hubnutí. Doplněk stravy z bílých fazolí Phaseolus vulgaris se obvykle prodává jako „blokátor sacharidů“ a je oblíben u lidí se začínající cukrovkou.

Extrakt z bílé fazole může zpomalit aktivitu alfa-amylázy. Alfa-amyláza je enzym podílející se na štěpení sacharidů na cukr.  Má se za to, že extrakt z bílých fazolí brání tělu přeměnit přebytečný cukr (glukózu) na tuk.

Kromě usnadnění hubnutí je extrakt z bílé fazole považován za prevenci obezity a snížení tuku na břiše.

Navíc se tvrdí, že extrakt z bíllé fazole bojuje proti inzulínové rezistenci, zvyšuje energii, zvyšuje sportovní výkon, zmírňuje příznaky artritidy a snižuje riziko cukrovky, srdečních onemocnění a rakoviny tlustého střeva.

Některá z těchto tvrzení jsou lépe podporována výzkumem než jiná.

Reklama

Výhody pro zdraví

Hubnutí zůstává hlavním zaměřením výzkumu.

Ztráta váhy

Extrakt z bílé fazole je v zahraničí aktivně propagován jako pomoc při hubnutí. Předpokládá se, že látka známá jako izoforma 1 inhibitoru alfa-amylázy (alfa-AI1) se váže na sacharidy s dlouhým řetězcem a brání jejich absorpci ve střevě. Je známo, že Phaseolus vulgaris zvyšuje aktivitu alfa-AI1, a tím brání vstupu škrobu do krevního oběhu a jeho přeměně na tuk.

Recenze předchozích klinických studií z roku 2011, která zahrnovala extrakt z bílých fazolí zjistila, že užívání extraktu z bílých fazolí snížilo absorpci sacharidů u účastníků studie. Autoři dospěli k závěru, že užívání extraktu z bílých fazolí může podpořit hubnutí, pokud se užívá s jídlem.

Glykemická kontrola

Extrakt z bílých fazolí může pomoci lidem s cukrovkou nebo prediabetem lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi. Malá studie provedená v roce 2009 uvádí, že dávka 3 000 mg prášku Phaseolus vulgaris dosáhla 34% snížení glykemického indexu (GI) vysoce glykemických potravin, jako je bílý chléb. Nižší dávky prášku P. vulgaris však nezměnily GI. (Kupodivu ani 1 500, 2 000 nebo 3 000 mg tablety P. vulgaris.) Navzdory potenciálnímu přínosu většina výrobců nedoporučuje užívat více než 2 000 mg denně.

Ostatní výhody

Většina ostatních zdravotních výhod, které citují alternativní lékaři, nesouvisí ani tak s účinky extraktu z bílých fazolí, ale spíše se sekundárními výhodami hubnutí obecně. Nikdy se neprokázalo, že extrakt z bílé fazole předchází nebo léčí hypertenzi, cukrovku, artritidu, vysoký cholesterol, rakovinu nebo chronické onemocnění ledvin. Totéž platí pro zvýšení sportovního výkonu nebo energie. To, co ovlivňuje všechny tyto stavy, je obezita, stav, který má být pozitivně ovlivněn extraktem z bílých fazolí. Je to tedy úbytek hmotnosti - a nikoli konkrétně extrakt z bílých fazolí, který může potenciálně léčit nebo předcházet cukrovce, artritidě, vysokému cholesterolu a všem těmto dalším nepříznivým zdravotním stavům.

Možné nežádoucí účinky

Extrakt z bílé fazole je považován za bezpečný, pokud je užíván předepsaným způsobem. Není určen k dlouhodobému nebo trvalému používání. Extrakt z bíé fazole může u některých vyvolat drobné vedlejší účinky jako je nevolnost, nadýmání, plynatost a průjem. Lidé alergičtí na fazole by se měli výtažkům z bílých fazolí vyhnout. Extrakt z bílých fazolí by se neměl používat u dětí kvůli nedostatečnému výzkumu.

MK

 

 

 • Udani JK, Singh BB, Barrett ML, Preuss HG. Lowering the glycemic index of white bread using a white bean extractNutr J. 2009;8:52. doi:10.1186/1475-2891-8-52

 •  

 • Onakpoya I, Aldaas S, Terry R, Ernst E. The efficacy of Phaseolus vulgaris as a weight-loss supplement: a systematic review and meta-analysis of randomised clinical trials. Br J Nutr. 2011;106(2):196-202. doi:10.1017/s0007114511001516

 •  

 • National Heart, Lung, and Blood Institute. Aim for a Healthy Weight.

 •  

   

   

   

  Reklama

  Komentáře

  Reklama