Reklama

Předvánoční deprese zmírní procházky

Brzká tma a nečas nikomu na náladě nepřidají. Ještě tíživěji však jim čelí osamělí lidé, pro něž se předvánoční slavnostní atmosféra a radostné očekávání vánočních svátků stávají doslova noční můrou, která jen prohlubuje jejich běžné deprese.

Není třeba si však zoufat. Těmto sezónním psychickým stavům, jež vyvolává především nedostatek světla, se dá nejen účinně čelit, ale také předcházet. Pracovníci berlínského Spolku proti depresím všem postiženým nabízejí jednoduchý recept.

Především nezapomínat na pohybovou aktivitu a vycházet ven na denní pravidelné procházky za jakéhokoli počasí. I podmračená obloha, z níž se lije déšť nebo padá sníh, propouští třikrát až čtyřikrát více světla než ho dokáže vytvořit umělé osvětlení.

Jogging, rychlá chůze, jízda na kole nebo putování na běžkách přitom nejen prospívají tělu, ale dokáží udělat malé zázraky i s duší.

A po pobytu na čerstvém vzduchu se dostaví i chuť na něco dobrého k zakousnutí. Právě tradiční vánoční pochoutky mohou přijít k duhu a vylepšit psychické rozpoložení strávníka. Také díky magnesiu, jež v potřebné míře obsahují například banány, čočka, ořechy a sušené ovoce.

Reklama

A když i tyto pochutiny selžou, rozhodně se vyplatí odlomit si kousek hořké čokolády, která dokáže navodit pocit štěstí a spokojenosti.

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

chacatura (Po, 19. 12. 2005 - 19:12)
je to blbost
Roman (Čt, 15. 12. 2005 - 15:12)
K té procházce je žádoucí přidat příjemné myšlenky, nemyslet na průšvihy.Tady výborně pomáhá takový ten umělý, na první pohled přiblblý "americký" úsměv a vzpřímená postava, jako když spolknu pravítko. Přes svaly okolo úst se začnou v mozku vyvářet endorfiny a nálada je hned sluníčková :-)) našel jsem to někde na www.kolumber.com, vyzkoušel a bez dalšího čarování si vyrobím dobrou náladu kdy chci. Roman
Patricie (Pá, 17. 11. 2006 - 22:11)
Znám ještě něco lepšího. Čarování. Je to prosté. Zavřete oči a pomalu si několikrát za sebou opakujte: "Jsem šťastná, krásná, zdravá a velmi spokojená." Minimálně se začnete usmívat. ;)
depresík (So, 18. 11. 2006 - 23:11)
není to blbost!Souvisí to se snížením světla v zimním období.A venku je světla více nežli v bytech či práci.Umělé osvětlení nestačí(leda 2000 luxů).
Reklama