Reklama

Ordinace pro bezdomovce mohou získat dotaci

Poskytovatelé zdravotních služeb mohou získat na dva roky až 7,5 milionu korun na provoz ordinace pro bezdomovce v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Olomouci nebo Plzni. Peníze z Evropského sociálního fondu rozdělí ministerstvo zdravotnictví.  V Česku žije podle ministerstva práce téměř 24.000 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let.

Nejvíce lidí bez domova je v Moravskoslezském kraji a Praze, zhruba polovina žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro lidi bez přístřeší. V Praze už podobné ordinace fungují včetně zubní, psychiatrické a gynekologické, často mají ale problém získat pro ni lékaře. Na jejich provoz přispívá magistrát.

"Náš zdravotní systém garantuje všem občanům stejný přístup ke zdravotní péči. Nicméně osoby bez přístřeší se často hůře sociálně adaptují, nemají osvojené hygienické návyky a vedle zdravotních obtíží, které se u nich vyskytují, se objevují i obtíže s komunikací. Mnohdy tak v případě problémů nevyhledají pomoc, jelikož mají obavy, že je lékaři nepřijmou," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ordinace podle něj mohou pomoci s rozpoznáváním infekčních a parazitárních onemocnění u jejich populace. Současně budou působit i preventivně ve vztahu k zneužívání návykových látek a vzniku závislostí.

Podmínkou poskytnutí dotace je pilotní provoz ordinace na 24 měsíců. Zájemci mají možnost podat žádost od 18. do 29. listopadu. Podrobnosti uvedlo ministerstvo na webu.

Reklama

V Moravskoslezském kraji žije asi 3540 bezdomovců, v hlavním městě zhruba 3250 a v Jihomoravském kraji přibližně 2450. Většina bezdomovců v metropoli nepochází z Prahy, ale přišla do metropole z jiných krajů, nízké procento z ciziny. Trvalé bydliště má v Praze pouze 40 procent lidí žijících na ulici.

Mezi bezdomovci přespávajícími venku a v noclehárnách je 80 procent mužů. V azylových domech žije 30 procent žen, 38 procent mužů a 32 procent dětí.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama