Reklama

Kardioložka radí: jak sportovat při hypertenzi?

Vysoký krevní tlak, hypertenze, je onemocněním, které v průběhu života zasáhne cca 40% obyvatel ČR. Patří mezi civilizační choroby, což ovšem neznamená, že bychom se s ním měli smířit a tak říkajíc si na něj zvyknout. Jednou ze součástí zdravého životního stylu, který pomáhá civilizačním nemocem předcházet, je sport. Ale je možné při hypertenzi sportovat? Jak a na co si dávat pozor? A jak vlastně „poznat“ vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak často probíhá zcela bez příznaků, a proto bývá dlouho nerozpoznaný. Jeho diagnóza je velmi snadná, stačí pravidelné měření krevního tlaku. Buď u praktického lékaře, nebo doma, některým z přístrojů vhodných pro domácí měření krevního tlaku,“ říká MUDr. Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FN Brno. K přesnému měření je možno doporučit např. validované tlakoměry Omron, vybavené jak inovativní Intelli manžetou pro přesné měření, tak preventivní detekcí fibrilace srdečních síní AFib, což napomáhá předcházet riziku mozkové mrtvice.

Co vlastně znamenají ta čísla?

Hodnota krevního tlaku se udává pomocí dvou čísel. Vyšší hodnota, systolický krevní tlak, je dána stahem levé srdeční komory a vyjadřuje jakou silou je krev vypuzena ze srdce do cév celého těla a jakou silou působí na cévní stěnu. Druhá nižší hodnota, diastolický krevní tlak, je dána odporem cévního řečiště. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím více poškozují srdce a cévy nemocného.

Podle doktorky Vysočanové si dispozici k vysokému krevnímu tlaku neseme ve svých genech, ale jeho manifestaci se můžeme pokusit oddálit. Nejlépe pomocí řady změn svého životního stylu. Je vhodné začít s pravidelnou fyzickou aktivitou minimálně 30-60 minut denně, optimálně 5x týdně. Upravit jídelníček, který by mě obsahovat dostatek zeleniny, ovoce a ryb a měl by obsahovat méně tučných a slaných jídel. Udržovat optimální váhu, případně zhubnout a samozřejmě nekouřit.

Když pohyb skutečně pomáhá…

Pravidelná fyzická aktivita nám může pomoci nejen vysokému krevnímu tlaku předcházet, ale přímo hodnoty krevního tlaku snížit, pokud je již zvýšený. Podle paní doktorky Vysočanové by u nemocných s lehkou a nekomplikovanou hypertenzí by mělo doporučení pravidelné fyzické aktivity a vhodné diety předcházet předpisu léků. U řady mladých hypertoniků dokáže zdravý životní styl s pravidelným pohybem oddálit potřebu užívat léky i o řadu roků. Klidový režim je vhodný jen u zvláště komplikovaných nemocných s výrazným zvýšením tlaku, do doby, než léky dostaneme jejich tlak pod kontrolu. I tam je potom pravidelná aerobní fyzická aktivita vhodná. Navíc sportování může pomoci udržovat nejen dobrou fyzickou kondici srdce a celého organizmu, ale také pomůže s hubnutím!

Reklama

Vyberte si, co vás baví, říká kardioložka

Vhodnou fyzickou aktivitou je hlavně chůze, ale může to být i jízda na kole, plavání, kolektivní míčové sporty nebo jóga. Každý si může najít, to co ho baví, co dobře zvládne a co mu vyhovuje.“ I když při sportu srdce pracuje s vyšší zátěží, pracuje proti menšímu odporu, protože se cévy v pracujících svalech roztahují. Jistá omezení platí pouze pro tzv. „silové sporty“. Při silových sportech, jako je třeba vzpírání nebo kulturistika, mohou být svalové cévy při zátěži stlačené a dochází po dobu zátěže k významnému zvýšení systémového krevního tlaku. I tady lze najít pro rekreačního sportovce vhodnou cestu po poradě s jeho ošetřujícím lékařem, za předpokladu dobré kontroly krevního tlaku. Pokud si pacient není jistý svojí tolerancí fyzické aktivity, nebo mívá při zátěži potíže, je možné ověřit kontrolu krevního tlaku a toleranci zátěže například zátěžovým testem,“ vysvětluje MUDr. Vysočanová.

Čeho by se měl amatérský sportovec vyvarovat?

Trénovaný jedinec s dobrou kontrolou tlaku si může dovolit téměř vše. „Zcela nevhodné je užívání některých látek zvyšujících výkonnost, které se bohužel někdy objevují i mezi amatéry. Také nadměrné užívání „energetický“ nápojů není vhodné i u zdravých lidí, ale u hypertonika může vést k významnému zvýšení krevního tlaku,“ varuje doktorka Vysočanová.

Pokud se chcete sportu věnovat intenzivně, případně závodně, přeměřte si svůj krevní tlak a zajděte se nejdříve poradit s lékařem. Vhodné je i kompletní vyšetření sportovním lékařem. Závodníci, kteří musí užívat léky ke kontrole krevního tlaku, musí sportovního lékaře konsultovat vždy. Některá běžně užívaná antihypertenziva mohou vést k porušení antidopingových pravidel, protože jsou zařazeny do Seznamu zakázaných látek a metod dopingu!

Více informací o hypertenzi, měření tlaku, ale také poradnu lékaře najdete na www.krevnitlak.cz

MK

Reklama

Komentáře

Panda (Pá, 22. 5. 2020 - 17:05)
Ach zase ty gramatické chyby...
Radka (Ne, 11. 12. 2022 - 12:12)
Chtěla bych začít sportovat pravidelně. Také ale musím opatrně, a tak celkem zvažuji, že bych si domů pořídila běhací pás. Máte s tím někdo prosím zkušenost?
Jana (Po, 12. 12. 2022 - 00:12)
Také jsem si domů koupila běhací pás a je to výborná věc. Konečně se mi daří hubnout tak jak jsem si představovala.
Marta (Po, 12. 12. 2022 - 08:12)
Ja beham doma stále po schodech, dolu a nahoru. Kuchyni mam v prizemi, obyvak v prvnim patre a loznici a detske pokoje v podkrovi. Vytah mi manzel ne a ne poridit. No aspon usetrim za behaci pas :-)
Radka (Čt, 15. 12. 2022 - 23:12)
Jaký pás jste teda vybrala? Zajímalo by mě taky, jestli je to hodně hlučné? Když doma běháte?
Marta (Ne, 18. 12. 2022 - 08:12)
Zkuste se podívat na stránky obchodu fitham .cz, kde najdete i nákupní rádce, podle kterého pak vyberete kvalitní běhací pás. Já jsem to tak tedy alespoň dělala, že jsem si to nastudovala a podle toho jsem pak u nich koupila dobrý pás i s doručením domů zdarma.
David (Ne, 23. 7. 2023 - 08:07)
Také mám celkem už dlouhodobě problém s vysokým tlakem a moc si s tím nevím rady. I když naslouchám všem doporučením od doktorky, tak se z toho pořád jak se říká nemohu vyhrabat... Co vám na problémy se zvýšeným tlakem nejvíc pomáhá?
Lukáš (St, 26. 7. 2023 - 01:07)
S tlakem jsem bojoval asi rok a půl v kuse. Přes všechna doporučení doktorky jsem se pořád vysokého tlaku nemohl zbavit. Nakonec mi ale pomohlo, když jsem si našel doplněk stravy, který dokáže čistit cévy od mrtvého tkaniva a krevních sraženin. Díky tomu se mi tlak vlastně srovnal a já mohu žít v klidu, že mne to neklepne dřív než bude potřeba.
David (Čt, 27. 7. 2023 - 00:07)
Který doplněk stravy tohle prosím tedy dokáže?
Lukáš (Čt, 27. 7. 2023 - 10:07)
Já užívám pravidelně doplněk stravy enerex Serrapeptáta, kerý si vlastně kupuji na jejich stránkách enerex-vitaminy .cz Tam taky najdete vlastně i kompletní informace o tom. Tlak se mi začal napravovat hodně rychle. Člověk z toho má potom fakt radost.
Reklama