Reklama

Toto nedělejte, pokud máte virózu

Je mnoho doporučení a postupů, co dělat, pokud dostanete virózu. Co však nedělat, abyste si stav ještě nezhoršili? Následující rady platí jak pro běžné nachlazení, tak pro chřipku či onemocnění COVID 19.

9 škodlivých činností během virózy:

Ponocování

Ponocování škodí, protože spánek je zásadní pro váš imunitní systém , když bojujete s nachlazením, chřipkou či novým koronavirem. Tělo potřebuje odpočinek k dobití energie, pro boj s viry i pro opravu poškozených tkání. Nedostatek spánku zasahuje do vašeho imunitního systému a zhoršuje jeho schopnost uzdravit vaše tělo.

Nedostatek pitné vody

Reklama

Vypadá to tak jednoduše, přesto je to úplně jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat, když jste nachlazení. Dehydratované tělo je neefektivní a není schopné podporovat hojení. Pití čisté teplé vody má zásadní význam pro udržení virů na uzdě a pro nejlepší funkci imunitního systému. Když jste dehydratovaní, omezujete vylučování antimikrobiálních proteinů ve slinách a bráníte tak svému tělu udržet infekce na uzdě. Takže pijte často a přidejte si do vody citron pro další sílu posilující imunitu!

Kouření

Kouření je pro vaše zdraví katastrofální a může zhoršit nachlazení a kašel i vážné virózy. Když kouříte, dráždíte a poškozujete dýchací cesty i plíce. Když jste nachlazení, vaše plíce pracují dvakrát tak silně, aby zbavily vaše tělo viru, a cigaretový kouř zasahuje do jejich úsilí.

Intenzivní cvičení

I při běžném nachlazení přílišná námaha může narušit hojení a nachlazení ještě zhoršit. Studie zveřejněná v Mezinárodním žurnálu sportovní medicíny zjistila, že mírný trénink je nejlepší, pokud jde o boj s nachlazením. Co to znamená? To znamená, že není třeba dělat cvičení s vysokou intenzitou. Místo toho se vydejte na procházku nebo cvičte pouze mírné protahovací cviky, dokud nachlazení nezmizí.

Užívání antibiotik

Běžné nachlazení zasáhne a vy ve své lékárničce sáhnete po zbytcích antibiotik. Tento krok není tak chytrý. Antibiotika jsou léky, které se používají k léčbě infekcí způsobených bakteriemi. Nachlazení, chřipka či onemocnění COVID 19 je způsobeno virem. Užívání antibiotik nebude fungovat a co je ještě horší, zbytečné užívání může způsobit, že vaše tělo bude vůči nim odolné, pokud je budete v budoucnu potřebovat kvůli bakteriální infekci. Antibiotika se nasazují až v případě, že hrozí vážné nebezpečí bakteriální superinfekce a měl by o tom rozhodnout lékař na základě vyšetření.

Smrkání s velkou silou

Ačkoli se může cítit dobře, když z nosních dutin vytáhnete veškerý odpad, nadměrná síla při smrkání je ve skutečnosti kontraproduktivní. Podle výzkumu publikovaného v časopise Clinical Infectious Diseases může vysmrkání nosu velkou silou ve skutečnosti vytlačit hlen do dutin a způsobit infekci dutin. Místo toho jemně foukejte a uvolňujte vždy jednu nosní dírku. Je možné též použít konvičku či přípravky na výplach nosu.

Jezení sladkostí

Snažte se vyhýbat sladkým pokrmům, pokud jste nachlazení. Cukr je prozánětlivé jídlo, které může způsobit oslabení imunitního systému, protože oslabuje bílé krvinky, které jsou odpovědné za udržení zdraví. Pokud toužíte po sladkostech, přidejte syrový med do šálku teplé citronové vody či použijte přírodní sladidlo xylitol.

Konzumace mléčných výrobků

Konzumace mléka u mnoha lidí podporuje tvorbu hlenu. Je proto vhodné se během virové infekce mléčných výrobků vyvarovat nebo volit pouze výrobky zakysané s živou mikroflórou či používat vyrovnávající koření (do teplého mléka přidání trochu šafránu, skořice či muškátového oříšku).

MK

 

Reklama

Komentáře

Paros (St, 13. 1. 2021 - 01:01)
a hlavně nechodit do práce, když je to alespoň trošku možné. ale nejsme naivní...
Honza (St, 13. 1. 2021 - 08:01)
My máme ve firmě všichni home-office, takže do práce chodíme i s virózou.
! (St, 13. 1. 2021 - 17:01)
Nedoporučují se sladkosti, ale "syrový med" je doporučován. Co by to mělo být, "syrový med"? Asi chatrný strojový překlad z angličtiny?
Dita (Čt, 14. 1. 2021 - 16:01)
Syrový - surový-raw - prostě nepasteriovaný, živý.
! (Čt, 14. 1. 2021 - 17:01)
Bývalo dobrým zvykem, že si pachatel překladu text po sobě přečetl a opravil nesmysly, které generovala "umělá inteligence".
Návštěvník (Pá, 15. 1. 2021 - 12:01)
Mám teď Covid a vesele ponocuji. Nechce se mi spát, tak mi nic jiného nezbývá. Ráno si ale přispím. Je to super, když nemusím do práce, tak to jde. Je to celkem fuk, jestli spíte ve dne nebo v noci, hlavně když odpočíváte. Já mám teď večer nejvíc energie.
Souhlas (Pá, 15. 1. 2021 - 12:01)
taky nemuzu spat moc v noci, nejlepe se mi spi brzo vecer a pak nad ranem. Problem je, kdyz clovek musi do prace a nemuze se vyspat podle sve potreby. Proto mi vyhovuje home office. Jen by jeste deti nemusely mit distancni skolu od osmi. Nepsalo se nekde, ze nejlepe pracuje mozek az po desate?
Martina (Pá, 15. 1. 2021 - 12:01)
Sousedi měli kovida a celá rodina dostali od doktora předepsané třídenní antibiotika. Tak asi tolik jsem chtěla napsat k článku. Někteří doktoři dávají ATB stále na vše.
Návštěvník (So, 16. 1. 2021 - 00:01)
Ten doktor je asi kretén, psát na Covid antibiotika. To by jim mohlo i uškodit.
Martina (Pá, 15. 1. 2021 - 13:01)
Ještě dodám, že měli téměř bezpříznakový kovid a jednomu bylo akorát blbě po ATB.
Petra (So, 16. 1. 2021 - 13:01)
beru vitamin C a probiotika, takže zatím jsem v pořádku a cítím se dobře
Reklama