Vakcína nezaručuje bezinfekčnost, imunita po vakcíně Pfizer-BioNTech proti deltě časem slábne

SMIS – Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků zjistilo větší virovou nálož u symptomatických očkovaných než u neočkovaných. Dle studie publikované v The New England Journal of Medicine (NEJM) imunita proti delta variantě SARS-CoV-2 zeslábla ve všech věkových skupinách několik měsíců po podání druhé dávky vakcíny Pfizer–BioNTech.

Porovnání virových náloží u neočkovaných, očkovaných, neočkovaných při reinfekci, očkovaných při reinfekci

Lucia Houfková, Lenka Piherová, Dita Mušálková ze sdružení SMIS zjistily, že očkovaní mají jak v případě první detekované nákazy, tak v případě reinfekce vyšší virové nálože než neočkovaní. Vakcinovaní dvěma dávkami mají statisticky významně vyšší virovou nálož (nižší Ct – počet cyklů nutný k odhalení viru) než nevakcinovaní. Pokud neexistuje nějaké imunologické/mikrobiologické vysvětlení tohoto jevu, domnívají se, že je to způsobeno tím, že očkovaní lidé jsou testování v závažnějším zdravotním stavu a soubor může mít méně záchytů na počátku infekce. Testování očkovaných je tedy nedostatečné, protože je zachycena pouze malá část nákaz

 

Zdroj: Porovnání virových náloží u neočkovaných, očkovaných, neočkovaných při reinfekci, očkovaných při reinfekci - Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků | SMIS (smis-lab.cz)

 

Slábnoucí imunita po vakcíně BNT162b2 v Izraeli

Izrael provedl velmi úspěšnou očkovací kampaň s použitím vakcíny BNT162b2 (Pfizer–BioNTech). 

O prosince 2020 dostala během 3 měsíců více než polovina dospělé populace dvě dávky vakcíny. Očkovací kampaň spolu se sociálními opatřeními vedla k prudkému omezení epidemie. Do května 2021 se míra infekce snížila na několik desítek případů denně, z nichž většina byla u neočkovaných osob nebo u osob vracejících se ze zahraničí.

V červnu 2021 však začal exponenciálně růst počet PCR testů pozitivních na koronavirus 2 (SARS-CoV-2), přičemž značný počet infekcí byl hlášen u očkovaných osob.

Tento nárůst komunitního přenosu byl následován souběžným nárůstem počtu závažných případů a úmrtí, a to jak u očkovaných, tak u neočkovaných populací.

Genetická analýza ukázala, že od června 2021 bylo více než 98% pozitivních případů v Izraeli připsáno variantě delta. Tato studie tedy sledovala roli slábnoucí imunity v pozorovaném průlomu proti variantě delta.

Celá studie: Slábnoucí imunita po vakcíně BNT162b2 v Izraeli | NEJM

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  To je zajímavé, na TV Nova říkají pravý opak, mají jistě větší odborníky, které povolala strana a vláda a prachy...

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  a teď aby se v tom prase vyznalo....???? takže se nemáme očkovat?????

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  ale? co tak najednou?

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  ... a pak jim věř... Připomíná mně to dobu socialismu... ještě toho prezidenta s vytříbenou češtinou, a "je to"

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Nikdo neříká, že vakcína je 100%, ale je důležitá aby se omezilo nejtěžší stadium a lidé neměli těžký průběh nemoci. Proto je v nemocnicích hodně neočkovaných.

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Drahoš
  Drahoš (anonym)

  Myslím si, že hlavně je důležité poskytnout postiženým řádnou lékařskou péči hned po vyskytnutí základních příznaků a pacienta průběžně sledovat. Nechat ho týden nebo jak dlouho bez pomoci snad jen na Paralenu, to je ten hlavní důvod, proč se lidé objevují v nemocnicích a proč už jim často není pomoci.

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Klaus
  Klaus (anonym)

  Jde hlavně o prachy, ty jsou až na prvním místě.

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele Zina
  Zina (anonym)

  Brshma, když,k67,67u

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele Láďa
  Láďa (anonym)

  Aleši když už jsi sem ten komentář dal tak mi taky vysvětli následující studii: . Očkované děti jsou 5x více náchylné k nemocem než neočkované. To nám z toho kokteilu budou děti marodit stále, nebo počkáme až na nějakou prkotinu kterou dříve jejich imunitní systém v pohodě zvládl umřou ?

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele Luděk
  Luděk (anonym)

  Antiwaxerský web doktorka.cz? To je vcelku zábavné. Ostatní weby upozorňují na přeplněné nemocnice a stále mladší s covidem na JIPkách. A doktorka.cz píše jen o vedlejších účincích očkování a že účinek vakciny časem slábne. Je to pravda, jen to vypadá, že největší problém teď máme v nemocnicích s očkováním.

  Lis 27, 2021
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Ne problem máme v nemocnicích s covid pozitivními pacienty - neočkovanými a očkovanými. Očkovaní však na rozdíl od neočkovaných, kteří se museli testovat a v poslední době nikam nemohou, mohli kdekoliv volně chodit. Důležité z článku je, že očkování nezaručuje bezinfekčnost, že očkovaní mohou infekci šířit a pokud jsou od vakcinace pár měsíců dobu, tak se mohou i nakazit, skončit v nemocnici i mít těžký průběh. Nevím, proč pravdu berete za antivax postoj.

  Lis 28, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama