Titanový 3D implantát jako náhrada kosti

Fakultní nemocnice Brno použila poprvé v České republice titanový implantát vytištěný na 3D tiskárně jako náhradu za rozdrcenou kost v kotníku. Implantát dostal motorkář, který se zranil při nehodě.

U podobných operací museli lékaři dříve nohu znehybnit, což mělo vliv na pohyblivost. Devětačtyřicetiletý Josef Ondráček z Brna ale díky implantátu normálně chodí a nepotřebuje berle ani hole.

Ondráček havaroval letos v březnu asi ve stokilometrové rychlosti, když mu podjelo přední kolo. Při nehodě měl vícero zranění, například zlomeninu pravé loketní kosti, zlomený nos nebo zlomeninu hlezenní kosti levé nohy. Hlezenní kost odpovídá za přenos hmotnosti z dolní končetiny na chodidlo. "Hlezenní kost připojuje nohu k bérci. Pacient měl po nehodě tuto kost rozdrcenou, část zůstala na silnici a část nám přivezli v rozdrceném stavu záchranáři," popsal přednosta kliniky úrazové chirurgie Milan Krtička.

Podle nemocnice je otevřená ztrátová zlomenina hlezenní kosti raritní a netvoří ani jedno procento ze všech poranění. Standardní postup při podobném problému je znehybnění hlezenního kloubu, což ale přináší omezení hybnosti a výraznou změnu v chůzi. "Něco podobného má kamarád mého otce a špatně chodí, má už problémy s kyčlí a podobně," řekl Ondráček, který do tří měsíců od nehody dostal jako první 3D tištěný titanový implantát. "Provedli jsme tento zákrok poprvé v České republice, ale i ve střední a východní Evropě," poznamenal Krtička.

Primářka transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová uvedla, že u podobných nehod motorkářů musí zdravotníci použít i tolik krve, kolik nemocnice jako největší transfuzní zařízení v ČR odebere za celý den na pracovišti v Brně, Jihlavě a Třebíči.

Ondráček si implantát pochvaluje. "Je to ještě krátká doba od operace asi čtyři měsíce, takže to ještě trošku cítím. Ale chodím bez berlí, normálně s tím hýbu. Ráno vstanu a jdu. Je to všechno super," řekl ČTK Ondráček.

Primář urgentního příjmu nemocnice Martin Doleček uvedl, že nemocnice má ročně zhruba 1500 pacientů s úrazy a zraněními. Loni ošetřili na příjmu 1571 pacientů, letos zatím 1302 pacientů.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Vlaďka
    Vlaďka (anonym)

    "Primářka transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová uvedla, že u podobných nehod motorkářů musí zdravotníci použít i tolik krve, kolik nemocnice jako největší transfuzní zařízení v ČR odebere za celý den na pracovišti v Brně, Jihlavě a Třebíči.".....tak toto je síla.

    Lis 22, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama