Reklama

5 tipů pro lepší soustředění a rychlejší učení na zkoušky

Zkouškové období je v plném proudu.  Často se v tento čas zapomíná na zdraví, které je půlkou úspěchu a pomáhá k lepšímu soustředění i výkonům. Přinášíme proto pár jednoduchých a rychlých lifehacků, na které se vyplatí myslet při honbě za kredity a známkami.

Větrejte

Možná to zní jako hloupost, ale pravidelné větrání je velmi důležité. Vysoká koncentrace oxidu uhličitého, který vzniká vydýchaným vzduchem, přispívá k únavě, horšímu soustředění a dlouhodobě i chronickým nemocem dýchacích cest nebo alergickým reakcím. Větrat je potřeba intenzivně několikrát za den. Člověk se pak cítí svěží a plný nových sil. Kyslík se dá doplňovat i pomocí aerobních cvičení. Není nic jednoduššího, než si jednou za čas vyrazit na svižnou procházku nebo udělat několik dřepů.

Spánek nade vše

Věděli jste, že během spánku se informace ukládají do dlouhodobé paměti? Probíhá taková záloha toho, co jste se před ním zvládli naučit. Navíc unavený člověk se tolik nesoustředí a prostě se toho tolik nenaučí. Není tak na škodu si při občas dopřát šlofíka. Jak dlouho by měl ale trvat, abyste vstali svěží a odpočatí? Spánek se dělí na 90 minutové cykly a je dokázáno, že když se člověk probudí na jejich konci, tak se mu vstává lépe než během tzv. hluboké fáze. Kvalitní spánek má i další pozitiva než jen doplnění energie a lepší výkony při učení. Obnovují se během něj důležité buňky v těle a jeho dlouhodobým nedostatkem tak riskujete i poškození svého zdraví.

Reklama

Výživové doplňky ano, energeťáky raději ne

Jednou z možností, jak si při učení pomoct, je doslova naboostovat mozek. Je to lákavá a rychlá cesta, ale při výběru podobných substancí je nezbytné hledat takovou, ze které bude mít vaše tělo opravdu užitek. Energeťáky, i když bez cukru, v sobě mají spoustu chemie. Lepší jsou určitě doplňky stravy ve formě tabletek, které jsou vytvořeny a testovány, aby vašemu tělu dodaly potřebné látky v takovém množství, ve kterém je využije. Skvělým pomocníkem jsou tzv. nootropika, která mají příznivý vliv na funkci mozku. 

Pijte dostatečně

Bez vody by neexistoval život a taky se toho bez ní moc nenaučíte. Je jednoduché se do učení ponořit, nevnímat okolí a zapomenout si dát i sklenici vody. Dostatečná hydratace ale tělu dodává živiny, přispívá ke správné funkci orgánů, regeneraci mozkových buněk i k chemickým procesům, které vznikají v mozku během učení. Existují dokonce studie, které dokázaly, že ti, kteří dodržují pitný režim, mají lepší výsledky ve škole než ti, kteří ho nedodržují. Klidně si dejte i kafe nebo čaj, ale myslete na to, že tělo dehydratují a neměli byste je počítat mezi přijaté tekutiny, ale naopak je zapíjet dostatečným množstvím vody.

Pravidelná strava a dostatek glukózy

Mozek spotřebovává množství glukózy a při učení jeho hlad po ní ještě roste. Pokud jí má nedostatek, tak nepracuje na 100 %. Proto je při učení důležité dbát na její přísun a správnou stravu. Neznamená to ale, že byste měli obědvat sladkosti. Ty sice krátkodobě zvýší hladinu cukru, ale následuje její propad, který způsobuje únavu nebo hlad. Zaměřte se na takové potraviny, které vám dodají cukr přírodní a přirozenou cestou. Ideálně ovoce a zeleninu doplněné o komplexními sacharidy. Ty jsou v těstovinách, ovesných vločkách, rýži nebo celozrnném pečivu. Tučné ryby, díky obsahu omega 3 mastných kyselin, zase dokážou zlepšit soustředění a ořechy nebo avokádo jsou zdrojem zdravých tuků. Podstatné je se i necpat a dát přednost menším porcím lehkých jídel před řízkem s bramborovým salátem. 

 

Reklama

Komentáře

Lenka (So, 14. 1. 2023 - 10:01)
Je škoda, že článek neuvádí i jeden fakt účinný doplněk, chápu, že autor asi nesmí psát konkrétní produkty, ale zde je to škoda. Jmenuje se Cognivia IQ a není v lékárnách vidět, ke škodě všech. Nevím výrobce , ale pomáhá i dědovi při řízení auta .
Monika (Ne, 15. 1. 2023 - 12:01)
V článku je odkaz na nootropika, kde je mnoho účinných látek na mozek. Mezi nejvíce prozkoumané látky na mozek patří především ginkgo biloba a omega-3 mastné kyseliny. Šalvěj, která je v přípravku Cognivia IQ může mít podle některých studií pozitivní vliv na mozek a kognitivní funkce, ale není v tomto směru tolik prozkoumána. Je třeba mít též na vědomí, že ne vše účinkuje na všechny lidi stejně. Konkrétně u mladých lidí připravujících se na zkoušky mohou být účinnější zcela jiné přípravky, protože nedostatečná koncentrace může být způsobena jinými vlivy než u starých lidí. Mnoho studentů bývá často přestimulováno, mají problém s usnutím, pak mohou pomoci doplňky s B vitamíny, adaptogeny (žen šen, ashwagandha...) či Bachova terapie....Zen gin může pomoci zvládat zvýšenou psychickou i fyzickou záťěž u studentů, kteří propadají panice...Nelze paušálně poradit 1přípravek, který by byl účinný pro všechny...Omega-3 například jsou velmi dobré pro správné fungování mozku, ale určitě nepůsobí rychle během týdne, takže začít je užívat až při zkoužkovém období nemá moc cenu.
Sony (Ne, 15. 1. 2023 - 18:01)
Za mého mládí bývalo preparátů víc. Vzpomínám si na Centedrin a Ritalin, oba ba recept u praktického lékaře, Fenmetrazin a Dexfenmetrazin u psychiatra. Asi měly nežádoucí účinky a byly návykové a proto jsou zapomenuty. Co vím, tak nyní mladí shánějí kratom, ale ten prý je velmi nebezpečný a hrozí předávkování.
Default User Image
Vilma (Út, 16. 1. 2024 - 09:01)

Já si jdu vždy zaběhat - to mi prokrví mozek a pak se mi lépe učí. Normálně chodít tak obden. Při zkouškovém i 2x denně.

Reklama