Reklama

Autisti by měli dostat speciální průkazy

Lidé s autismem by už brzy mohli začít od lékařů, psychologů či psychiatrů dostávat nové zdravotní průkazky. Ty by jim měly usnadnit komunikaci u lékaře, na úřadech, v dopravě či v krizových situacích. Okolí by se z kartičky s modrým pruhem dozvědělo, jak má postupovat a s člověkem s poruchou autistického spektra (PAS) jednat.

Podle odhadů by v Česku mohlo žít kolem 100.000 až 200.000 lidí s autismem.  Lidé mohou mít problémy s komunikací, mohou se chovat nepřiměřeně, na nátlak mohou reagovat i agresivně.

"Průkaz je kartička, která umožňuje pomoc, pokud se lidé s poruchou autistického spektra dostanou do prostředí, které je pro ně stresující a nové a kdy se mohou chovat jinak než běžná populace... Určitě to není o tom, že by kartička měla pacienty stigmatizovat. Naopak by jim měla v praxi pomáhat," uvedl Prymula.

Podle něj nyní kartičky dostanou praktičtí lékaři pro děti i dospělé, kliničtí psychologové a psychiatři. Ti by měli pak průkaz lidem s autismem vystavit. Na přední straně papírové karty s modrým pruhem by měla být fotografie, jméno, adresa a kontakt na blízkého. Na zadní straně pak bude vyznačeno, zda držitel rozumí mluvenému slovu, užívá léky, má speciální dietu, na podněty reaguje nepřiměřeně a nevhodně či je impulzivní. Ve spodní části nechybí dva QR kódy. Pod prvním se skrývají obecné zásady pro komunikaci s lidmi s autismem, pod druhým informace o majiteli průkazu. Text na kartě je v češtině a angličtině.

Držitelé kartu budou moci využít na úřadech, u lékařů, v dopravě či při případné nehodě. "Od průkazu si hodně slibujeme. Díky němu se vyvarujeme kritických situací. Záchranáři či lidé si načtou mobilem QR kódy. První poslouží jako komunikační klíč, druhý pomůže navázat komunikaci s člověkem, který nesnáší doteky, zvýšený hlas. Když se lidé průkazem prokážou, lékaři či úředníci budou vědět, že je potřeba je vzít přednostně," uvedla předsedkyně organizace Za sklem Marta Pečeňová. Popsala situace, kdy člověka s PAS není možné vůbec ošetřit, protože ho do stresu dostalo pípání zdravotnických přístrojů či čekání v čekárně.

Reklama

Zavedení průkazek je jedno z opatření z podnětu vládního výboru pro zdravotně postižené ke zlepšení života lidí s autismem. Návrhy schválila před třemi lety vláda. Týkaly se vzdělávání, diagnostiky, posuzování stavu či péče. Celkem materiál obsahuje 36 úkolů pro jednotlivá ministerstva.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

verka (Čt, 28. 2. 2019 - 15:02)
Když to tak pročítám - i já stará osoba jsem nebo nejsem autistka? Všechny uvedené pseudoproblémy jsem občas v životě prožila a s postupujícím věkem pociťuji stále častěji (nechuť s někým komunikovat, rozladění z předlouhého sezení v čekárnách, některé názory některých lidí mi můj doufám zdravý rozum nebere, rozčilují me...), a vím, že každý z nás OD NAROZENÍ, nejen starý člověk, takové chvíle mívá. Ale jakmile se z čehokoliv začíná v naší 30tileté "demokratické" době dělat Problém, začne se to všelijak zveličovat, zvyjímečňovat, kterému se musí ustupovat a ZVÝHODŇOVAT ho, a toto všecko dokonce stigmatizováním jakýmisi kartičkami, je to určitě špatně. Uznávám snad, ale ani to moc ne, na obojku přecivilizovaného psa nošení krabičky s napsaným tel. číslem jeho neschopného (jak se mu může PES ztratit,) majitele, oceňuji i průkazy např.pro diabetiky, pro epileptiky - ani nevím, jestli oni je mají a různá pod. vážná onemocnění spojená s ohrožením života. Tzv.autista, ADHD a s jinými moderními "reklamovanými" poruchami (po 1989 to začalo masivním "objevováním" všelijakých poruch učení a chování) je vlastně oběť části naší polistop společnosti. Z praxe vím, že převážné většině takových dětí v podstatě stačí normální vedení a správná výchova - laskavost, trpělivost, důslednost, vlastní příklad, zájem, pomoc, milující zázemí...prostě všecko, co se 30 let "nenosí". Místo toho se ze zveličovaných pseudoproblémů dětí vyrábějí pseudopracovní příležitosti pro různá lobby.
Tím rozhodně netvrdím, že podobné děti vůbec neeexistují. Jistěže ano, ale ne v takovém počtu! Také vím, že svým názorem rozhněvám mnoho různých "odborníků" - ale píši z mojí celoživotní praxe a za svým názorem si rozhodně stojím.
D (Čt, 28. 2. 2019 - 20:02)
Čili sečteno a podtrženo, nějací autisté podle vás sice existují, ale je jich příliš málo na to, aby se pro ně dělaly nějaké průkazky.
máma dítěte s PAS (So, 2. 3. 2019 - 15:03)
Dobrý den, když máte takové zkušenosti, a silné řeči, prosím, přihlaste se do programu "home-sharing" https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/homesharing-autismus-pas-pas-deti-uplnku-socialni-sluzby-poruchy-autistickeho-spektra.A181115_084820_domaci_linv. Možná se svými zkušenostmi pár rodinám pomůžete jak z dětí udělat děti normální a ne děti s autismem. Pro osobu s takovými zkušenostmi by pár hodin týdně nemusel být problém.
Eva (Čt, 28. 2. 2019 - 21:02)
Přesně...přehánějí to!
člověk s PAS (So, 2. 3. 2019 - 17:03)
z paní Verky se asi po**ru
Návštěvník (So, 2. 3. 2019 - 19:03)
To je tvůj problém - klidně se po**r - nikdo ti v tom nebrání
! (Po, 4. 3. 2019 - 12:03)
Ve středověku museli lidé stižení leprou chodit mezi zdravé lidi se zvonkem v ruce, aby se jim zdraví mohli vyhnout. Autisti budou mít zatím průkazky. Jak daleko je doba, kdy je budou povinně čipovat a monitorovat?
!! (Po, 4. 3. 2019 - 14:03)
Průkazka bude jen možnost, nemusí si ji člověk nechat vystavit a nemusí ji použít!. Ale pokud bude potřeba, tak ji člověk použít může! Ve spoustě situacích to může pomoci.
Reklama