Reklama

Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy patří mezi nejčastější psychické problémy. Některé druhy, jako fobie nebo panické záchvaty, mohou mít genetický podtext, protože mají tendenci se vyskytovat v určitých rodinách. Jiné, např. posttraumatický syndrom, jsou následkem silného stresu během přírodní katastrofy, násilného činu nebo závažného poranění. Úzkost zhoršují některé faktory, jako stres, velká dávka kofeinu, kouření, požívání alkoholu nebo drog a některé léky. Úzkost mohou spustit i alergické reakce a u žen se někdy vyskytuje jako součást premenstruačního syndromu (PMS).

PŘÍZNAKY

  • mírné až ochromující pocity úzkosti (panika) v běžně neškodných situacích
  • pocení, zrychlený tep, bušení srdce a rychlé dýchání (hyperventilace)
  • závratě, pocity na omdlení, nebo dojem, že se něco přihodí

    PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Úzkost a pocit strachu jsou normální reakce na běžné situace, např. na test z matematiky nebo hrozící nehodu. Doprovázející příznaky - rychlý tep, vzestup krevního tlaku, pocení a zrychlené dýchání.- jsou součástí reakce "uteč, nebo bojuj", která nás připravuje na to, abychom nebezpečí bud' unikli, nebo mu čelili. Úzkostné stavy jsou naopak charakterizovány trvalým pocitem strachu, který nemá žádný podklad a je tak intenzivní, že brání normální každodenní činnosti. Přesné mechanismy vzniku úzkostných stavů neznáme, ale pokud se neléčí, mohou ohrozit partnerské vztahy, vést k poruchám spánku a ničit psychické i fyzické zdraví.

SVÉPOMOC

Reklama

Za nevolnost, bušení srdce a ostatní příznaky strachu během panického záchvatu je zodpovědná hyperventilace, která v krvi snižuje koncentraci kysličníku uhličitého. Příznaky lze odstranit dýcháním do papírového sáčku drženého před ústy a nosem, ze kterého zpátky vdechujete část oxidu uhličitého ztraceného hyperventilací. Nemáte-li po ruce sáček, můžete si pomoci tím, že pomalu vdechujete nosem a vydechujete ústy.

Při léčbě úzkosti byla opakovaně dokázána blahodárná úloha domácích zvířat. K dalším opatřením patří pití nápojů bez kofeinu, abstinence od alkoholu a porada s lékařem, zda nemohou úzkost vyvolávat některé vaše léky. Pokud jste kuřáci, snažte se přestat kouřit. Kuřáci namítají, že je cigareta uklidní, ale ve skutečnosti je nikotin stimulační látka a může pocit úzkosti zhoršovat.

LÉČBA

Léky

Na úzkostné stavy se obvykle podávají benzodiazepiny (např. Diazepam, Nitraze pam, Oxazepam, Neurol, Xanax), betablokátory (např. Inderal, Sectral) nebo různá antidepresiva (např. Deprex, Ludiomil, Prozac, Zoloft).

Anxiolytika ze skupiny benzodiazepinů vedou po 12 týdnech léčby asi 90 procent pacientů s panickými záchvaty k významnému zlepšení a 50 procent se záchvatů zbaví zcela. Benzodiazepiny jsou naneštěstí návykové, proto by léčba neměla trvat déle než 3 měsíce, aby se riziku závislosti předešlo. Mohou rovněž působit ospalost a malátnost, v kombinaci s alkoholem dokonce život ohrožující poruchu dýchání.

Betablokátory jsou někdy podávány u záchvatů spojených s bušením srdce. Mohou se brát dlouhodobě, u některých osob však mohou vyvolávat deprese, malátnost a impotenci.

Psychoterapie

Psychologická léčba zahrnuje individuální techniky, skupinovou léčbu a kognitivní postupy, které učí pacienty rozpoznat včas příznaky nastupující paniky a jak ji odvrátit.

PREVENCE

Každý den si vyšetřete nejméně půlhodinu na klidnou relaxaci - četbu, poslech hudby, různé koníčky nebo jen klidné posezení. Mírnou úzkost odstraní aerobní cvičení, které zvyšuje v těle tvorbu endorfinů - neurotransmiterů s uklidňujícím účinkem a zlepšujících náladu. Vhodné jsou nesoutěživé aktivity jako procházky, jízda na kole nebo plavání. Vyhněte se kávě a nápojům obsahujícím kofein, který zvyšuje úzkost, a tím i spotřebu antidepresiv.

ALTERNATIVNÍ TERAPIE

Biofeedback (biologická zpětná vazba)

Pacienti se naučí kontrolovat své fyzikální pochody, jako je hyperventilace, které spolupůsobí na vznik panického záchvatu.

Fytoterapie

K uklidnění nervů slouží bylinné čaje bez kofeinu. Při nespavosti pomáhají léčivky heřmánek a máta. Studie prokázaly, že proti některým příznakům úzkosti, např. nervozitě a bušení srdce, je léčivka kava, užívaná v dávce 250 mg dvakrát až třikrát denně, stejně účinná jako léky na předpis (u nás je tato látka zakázána - pozn. redakce). Anxiolytické účinky má rovněž třezalka, při jejím nákupu se zaměřte na produkt se standardním obsahem 0,3 procenta hypericinu. Běžná dávka je 300 mg třikrát denně. Proti nespavosti pomáhá valeriána (kozlík lékařský); přípravek se standardizovaným obsahem 0,8 procenta kyseliny valeriánové užívejte před spaním.

Hypnóza

Během několika sezení může hypnotizér pacienta naučit relaxovat pomocí hlubokého dýchání, meditace a vizualizace uklidňujících scén. Mezi další prospěšné relaxační techniky patří autohypnóza, meditace a sugesce.

Masáže

Blahodárný vliv masáže na potlačení úzkosti je ceněný od pradávna. Lepšího účinku lze dosáhnout použitím aromatizovaného olej, např. šalvějového, růžového, heřmánkového nebo jasmínového.

Jóga a relaxační techniky

Technika pohybu kombinovaného s meditací je zvláště prospěšná pro nácvik hlubokého dýchání a poloh snižujících úzkost.

VAROVÁNÍ!

Pokud na záchvaty paniky berete anxiolytika, jako Neurol, Xanax, Diazepam, Oxazepam, nevysazujte je bez porady s lékařem. Tyto léky vyvolávají závislost, proto musí být vysazovány postupně, aby nedošlo k abstinenčním příznakům.

Zdroj: kniha Zbavte se bolesti - Readers Digest Výběr

 

Reklama

Komentáře

policie (Út, 18. 7. 2006 - 19:07)
Ahoj na uzkost se léčím druhý rok léky neberu bojím se jich a tak při ataku používám rivotril chodila jsem k psychiatrovi a ten mě v uvozovkách naučil jak čelit a předcházet utokum.Poslední dobou mám zase ty stavy častěji mám špatnou náladu,myšlenky které nedokážu odsunout je to strach o ostatní i sebe myslím že mám snad všechny nemoci.Stále jsem unavená i když dost odpočívám.Potřebovala bych asi vyčistit mysl nebo něco podobného.Ničí mi to i mé okolí.Poradí někdo děkuji a s pozdravem Zdeňka
H. (Út, 18. 7. 2006 - 19:07)
Zdeňko, jdi na Panickou poruchu 5, tam je na tohle téma už hodně dlouho rozjetá diskuse.
policie (Út, 18. 7. 2006 - 21:07)
kde to je panická porucha 5 ?? a děkuji moc díky Zdeňka
Zdenka (Út, 18. 7. 2006 - 22:07)
Tak jsem to našla a doufám ,že někdo se dokázal i bez léků z toho dostat a poradí jak s tím naložit mějte se krásně a děkuji Zdeňka
Paja (Po, 14. 8. 2006 - 22:08)
Mohu se tez zeptat kde je panicka porucha 5 a co to je?
Linda (St, 11. 10. 2006 - 18:10)
Panickou poruchou trpím 18let a věřte sami bez psychologa a psychiatra to nelze zvládnout.Kdysi se to neléčilo,doktoři to neznali.V dnešní době jso léky a nejsou návykové. Neléčila jsem se a došlo to tak daleko,že jsem měla strach vyjít ven a do obchodů jsem se neodvážila.Měla jsem strach že omdlím,strach z lidí no prostě strach byl stále se mnou.Dnes je to pod kontrolou.Beru jen občas Defobin.Tak držím palce všem kdo se perou s hnusnou ponikou.
Eva (St, 11. 10. 2006 - 18:10)
Zvládla jsem panickou poruchu bez psychiatra, měla jsem výbornou psycholožku, člověk si musí pomoci sám, léky jsou jen berlička, návyková, pozor! Psychiatři typu Praško z nás dolují jen peníze, jste hloupí, že jim věříte.
evam (Pá, 27. 10. 2006 - 16:10)
Evo, prosím tě můžeš mi poradit tu psycholožku - nějak se nám nedaří najít někoho, kdy by pomohl mé 13leté dceři - má záchvaty téměř denně , ztrácí vědomí řetězově po dobu 2-3 hodin... díky...
Hanka (Pá, 11. 6. 2021 - 15:06)
Milá Evam, to,co zde popisuješ se svojí dcerou,není na psycholožku,ale na neurologii.Rozhodně bych nedala na rady zde diskutujících,když se jedná o mé dítě.
13ti letá dcera může mít tyto stavy např. rychlím růstem,ale také třeba úplně něčím jiným ?
Může docházet k náhlému nedokrvování mozku.Proto si zažádej u obvodního lékaře vyšetření na magnetické rezonanci.
Tak ať se daří !
Edita (So, 4. 11. 2006 - 08:11)
Ahoj Evo,po roce behani od certa k dablu,kdyz uz doktori mysleli ze jsem hypochonder a ze me hobby je se s nima bavit ,asi z nudy,mi zjistili,panickou poruchu.parkrat jsem o tom neco cetla .ale na ceskem netu,pisi lidi ,a dost ze bez prasku se to neda vylecit.a ty pises ze ano?no asi je to mozny,protoze vcera mi doktorka rekla ze se bude snazit mi tablety zati nedat.ale ze budu chodit na pohovory a nebo.ziji v Dansku a tady se opravdu davaji leky jen opravdu kdyz neni uz jina moznost.snazi se nejdriv alternativni metodou.nevim,co si mam o tom myslet.jsem novacek s panickou poruchou a nevim jestly k tomu jsou priznaky,bolesti celyho tela,jednou to po druhe neco jineho,dnes treba zaludek,krece,vcera zada a ledviny,jestly muzes napis m na muj mail a napis vic jak jsi to udelala aby jsi se sama z toho dostala a za jak dlouho a vsechny priznaky ..dekuji.nemuzu se dostat na ty clanky ,panicka porucha 1,2,3,...editaj"jubii.dk nebo Tereza"ofir.dk
Lenka (So, 4. 11. 2006 - 11:11)
Trpim panickou poruchou cca měsíc, nikdo kdo to nezažil( a to bych nikomu nepřála) neví o čem je řeč. Neustálé bolení hlavy, pocity na omdlení, špatně se dýchá, bolest na hrudi atd. Trpím tím od té doby co mi umřel tatínek. Bylo mu jen 45 tak jsem to nějak nezvládla. Doma mi moc nerozumí, pořád jen slyšim, seber se! Snaž se! To mi teda moc nepomáhá. Chodim k psychiatrovi a ten mi předepsal Rivotril a Cipralex. Má někdo s těma lékama zkušenosti? Občas bych si taky ráda dala malé pivečko, ale bojím se.
Návštěvník (Út, 7. 11. 2006 - 21:11)
Bezplatné dotazy na: meditcentrum"seznam.cz
eva 15.11.2006 (St, 15. 11. 2006 - 21:11)
evo není to zcela pravda co píšeš 11.měsíců si mne lékaři přehazovaly jak horký brambor.moje kolapsové stavy které byly témněř každý den byly pro mne nesnesitelné a témněř 2.-3.krát v týdnu mne odvážela RZS připadala jsem si jak hypochondr .po několika hospitalizacích nevím do dnes svoji diagnozu.navštívila jsem psichyatra a ten jediný mi pomohl i když beru léky pouze v nejnižších dávkách a pořád snižuju.sice se mé nepříjemné záchvaty vrací ale ne tak často
Inka (Čt, 16. 11. 2006 - 16:11)
Lenko, máš před těmi potížemi i pocity strachu a úzkosti?prostě i psychické projevy? Já totiž mám od července záchvaty-přijde to náhle, zničeho nic bez pocitu strachu nebo úzkosti z úplné pohody:Náhlá nevolnost, pak tlak v hlavě , mdlo, slabost, krevní tlak prudce letí nahoru, stejně tak puls na 120,cítím kolapsový stav,je to jako by se o mě pokoušel infarkt nebo mrtvice, z čehož teprve dostanu strach.Taky mě odvážela záchranka!Nic se při vyšetření nezjistilo, tak mě napadlo, jestli se nejedná o záchvat paniky, ale chybí mi tam ten psychický aspekt! Zkouším na to taky rivotril nebo anxiolytika(lexaurin) a pomáhá to!Antidepresiva se sice též používají na léčbu úzkosti, ale mně způsobují neúnosné vedlejší účinky,proto dávám přednost anxiolytikům, které dobře snáším , ale jsou bohužel návykové!
Zuza (So, 30. 12. 2006 - 21:12)
Lenko, beru cipralex 15 mg jednou denne a myslím, že jedno nebo dvě pivka jsou v normě. Dám si třeba i dvojku vína. Víc ne. Jinak držím palce, at se to lepší.
Nadine (St, 21. 2. 2007 - 16:02)
Beru cipralex, ráno, a občas neurol večer, ten vynechávám, když jdu na pivčo nebo vínko. V kombinaci s alkoholem jsem nikdy problemy nemela. cca 3 desitky nebo 3 striky(2dcl vina 3 mineralky), jen doporucuji k tomu denne vypit asi 3l caje idealne zeleneho
pavlína (St, 21. 2. 2007 - 21:02)
mám taky ty hnusný stavy...zrovna tet mám období a mám to každý den hlavně večer mám pocit že umřu!!samozřejmě jsem oblítala různá vyšetření a nic mi není taky mě jednou vezla záchranka...dámy jsem objednaná za týden k psychologovy tak jsem zvědavá...ahoj
Pomoc (Čt, 22. 2. 2007 - 19:02)
Občas většinou večer se mi stane že najednou necítím jakoby ruku nebo že mi ztuhne pusa jen půlka a pak hned musím na wc na velkou strašně mi buší srdce a nemůžu se uklidnit a pořád chci myslet na něco jinýho hezkýho atd ale...prostě to nejde uklidnit pomůže mi jedině Oxazepam a nejradši bych jela k doktorovi!Už nevím co mám dělat pro jistotu jsem byla radši u dr na neurologii jako že třeba co kdyby to mohla být mozková příhoda.... a dala mi anopirin na ředění krve jako proti ucpávání cév.Může to být z nervů..takový stav necitlivosti ruky nebo tak něco???
jana (Út, 27. 2. 2007 - 23:02)
ahoj jen k tomu alkoholu..ja piju na cipralex docela dost a pomerne casto a problemy nemam...to jen pro uklidneni:o)hezky vecer
jana (Út, 27. 2. 2007 - 23:02)
ahoj jen k tomu alkoholu..ja piju na cipralex docela dost a pomerne casto a problemy nemam...to jen pro uklidneni:o)hezky vecer
Alice (Út, 17. 4. 2007 - 11:04)
Re Pomoc:Ahojky, ty příznaky, které popisuješ jsem měla 10let.Pak jsem se už i pomočovala ap.Doktoři tvrdili, že jsem hypochondr-běžná vyšetření byla ok.Nakonec mi na neurologii udělali lumbální punkci a zjistili, že mám poslední stadium Borreliózy, která mi navíc spustila i roztroušenou sklerózu.Už rok se léčím, ale bez výsledku.Borreliózu mám pořád a zrovna o víkendu jsem dostala další ataku RS.Ale mám už alespoň dobré léky, tak jsem je hned nasadila a proběhlo to mírněji, než před léčbou.Určitě si nech udělat lumbální punkci.Ta RS by to klidně mohla být.Pomáhá mi na příznaky Rivotril a Myolastan - pouze při atakách a Citalec (hlavně si nenech vnutit Tritico - po tom se mi příznaky ještě zhoršily) beru pravidelně.Navíc mi hodně pomohla injekčně aplikovaná Milgamma (vitamin B) - napíše ji i obvoďačka.Zkus ji hned.Moc ti držím palce a určitě se neboj lumbálky - lze ji provést tzv. atraumatickou jehlou a ani to nebolí.Jen musíš hodně pít vodu a coca-colu(kvůli kofeinu).
Alice (Út, 17. 4. 2007 - 11:04)
Re Pomoc:Ahojky, ty příznaky, které popisuješ jsem měla 10let.Pak jsem se už i pomočovala ap.Doktoři tvrdili, že jsem hypochondr-běžná vyšetření byla ok.Nakonec mi na neurologii udělali lumbální punkci a zjistili, že mám poslední stadium Borreliózy, která mi navíc spustila i roztroušenou sklerózu.Už rok se léčím, ale bez výsledku.Borreliózu mám pořád a zrovna o víkendu jsem dostala další ataku RS.Ale mám už alespoň dobré léky, tak jsem je hned nasadila a proběhlo to mírněji, než před léčbou.Určitě si nech udělat lumbální punkci.Ta RS by to klidně mohla být.Pomáhá mi na příznaky Rivotril a Myolastan - pouze při atakách a Citalec (hlavně si nenech vnutit Tritico - po tom se mi příznaky ještě zhoršily) beru pravidelně.Navíc mi hodně pomohla injekčně aplikovaná Milgamma (vitamin B) - napíše ji i obvoďačka.Zkus ji hned.Moc ti držím palce a určitě se neboj lumbálky - lze ji provést tzv. atraumatickou jehlou a ani to nebolí.Jen musíš hodně pít vodu a coca-colu(kvůli kofeinu).
Veronika (St, 9. 5. 2007 - 20:05)
Ahoj, tyto stavy jsem měla také, nebo respektive ještě občas mám. Stoprocentně je to z nervů! I mě se udělalo z ničeho nic zle, bušilo mi srdce, bylo mi zle, začala jsem se třást.. chtěla jsem okamžitě pomoc, dvakrát jsem zajela za rychlou.. a výsledek? úzkost, neuróza... Zakoupila jsem si knihy, jak se toho zbavit, a asi o 70 % to polevilo, ale ne
definitivně. Teď docházím k psychologovi... I já dostala Vasocardin na srdce ale to jsem po pohovoru s psych. vysadila. Nebudeme se cpát lékama, když to z toho není.. Hodně štěstí do budoucna
Marketa (Čt, 24. 5. 2007 - 19:05)
Ahoj Evo, reaguji na Tvuj inzerat. Muzu se zeptat na ten kontakt na tvou pani psycholozku, co Ti pomohla.
Diky marketa
Lucka (St, 6. 6. 2007 - 09:06)
Ahoj všem, s problémem panických záchvatů se potýkám už 5 let.Nejdřivě jsem brala prášky,ale moc nezabírali.Tak jsem je vysadila a zjistila jsem,že oprášcích to není.Je to o tom, dostat to z hlavy,přestat na to myslet a když to přijde , rozumem to ovládnout a zadupat do země.Bylo to hrozně těžký, nekolikrát jsem v těch stavech myslela, že se radši zabiju, než tohle prožívat, ale teď už vím, že by to byla blbost. Je to nemoc a dá se vyléčit. Ale musíte bojovat a hlavně, musíte chtít! Hodně štěstí všem, co toto zažívají a držte se...
marta (St, 6. 6. 2007 - 14:06)
Ahoj.Mi teda prasky zabraly,od te doby co je beru uz nemam zachvaty,a citim se dobre,predtim jsem mivala 2-3x tydne zachvat a skoro po kazde byla u mne sanitka.
Edita (So, 7. 7. 2007 - 04:07)
novacek ,asi s panickou poruchou,no co jsem dnes zazila,myslela jsem si celou dobu ze mam chronickou bronchitidu,a zatim mam panik atack.panickou poruchu,teda nikdy bych neverila co to s clovekem dela,jsem hodinu z nemocnice..myslela jsem si ze prisla ma posledni hodina,brrrr.beru,teda zacinam brat lek-cipralex.kdo ma s tim zkusenosti a vi co mu pomaha napiste mi,prosim,pry mi chyby serotonin v mozku...tuhnou mi klouby,teda svaly,dusim se ,mam strach ze umru a ni ho nechci mit,prijde,budim se v noci,boze,radsi 10x zlomenou nohu,nez tyto stavy,napiste mi na EditaKurt"hotmail.com rada si prectu zazitky,pomoc atd,,od vas...nevim jak na sebe,mam v hlave zmatek.musim si asi na to zvyknout,preji vsem uzdraveni
X (Čt, 9. 8. 2007 - 23:08)
No než pujdete k psychiatrovi pro SSRI a nedejbože neurol či podobná...možná by jste si mohli trochu počíst o vlivu anaerobních vnitrobuněčných infekcí - jako jsou např. chlamydie pneumoniae - na hladinu neurotransmiterů serotoninu a melatoninu v mozku.
blíže in: http://www.chlamydie.info/
alex (Pá, 28. 9. 2007 - 12:09)
muze nato clovek umrit????????
Corty (Po, 5. 11. 2007 - 20:11)
Ahoj, vím , že tyhle situace bývají nejtězší. Obzvlášť, když se jedná o dceru s otcem. Taky mi všichni říkají aŤ myslím na něco pěkného a říkám si, že vše je fajn. To se jim to mluví. Neví jak se cítíš a čím tě rozveselit. Asi jsme moc zahořklé, vztahovačné a plné nenávisti, že nás tu někdo nechal. Držím ti moc palečky, aby si si opět mohla dát pivečko a neměla z toho strach.
martina (Út, 4. 12. 2007 - 16:12)
ahoj mám tak měsíc problémy s tlakem a mám vyššítep beru Betaloc a je mi kolikrát hrozně klepu se balí mě hlava a je mi na omdlení tak jsem si vzala



lexaurin tak uvidím jsem z toho neštastná
Martin (Út, 18. 12. 2007 - 16:12)
Ahoj, je mi 15 let, často se mi stává, že mám ledové ruce, celý se třepu, mám o sebe a o rodinu strach, nevím jestli je to úzkost nebo mi opravdu něco je.Někdy je mi i mdlo a taky mám strach, že se pak už neprobudím.Špatně se mi soustředí. Máte to taky někdo?
Klaudia Radicová (Čt, 3. 1. 2008 - 12:01)
ahojte má niekto to čo ja mám úzkosť ale je to hnustný pocit mňa strašne zo začiatku doslovne škrtilo v krku cítila som ako keby mi stuhlo svalstvo trvalo to 3 mesiace a ešte nie som stále doliečení veµmi mi búšilo srdce a mala som vyský tep teraz ma momentálne bolí žalúdok a hrud nedá sa mi dobre dýchať odpíšte niekto kto to už prežil.
__utma=2259218… (Čt, 10. 1. 2008 - 01:01)
Ahoj prosla jsem taky tim peklem co tu ctu,nevim jestli jsem vylecena ale tabletky jsem sama vysadila,kazdy den jsem mela 3 zachvaty,a kdyz to na me prislo postavila jsem se tomu musela jsem prekonat ten strach,brala jsem rivotril a citalec,myslim si ale ze mi hodne pomohlo knizka o hypnoze kde jsem se naucila zvladat stach a myslenky,a myslet pozitivne,byla jsem na tom dost spatne,myslela jsem ze umiram bala jsem se normalnich veci napriklad kdyz nekdo zazvonil ja hned dostala zachvat a odvezla me sanitka.Urcite musim rict ze z pocatku ych to bez leku nezvladla,ja jsem prestala jist ,mluvit rok jsem lezela bylo to hrozny ,nekdy mam pocit nebo myslenky na to ze se mi to vraci,ale hned na t prestanu myslet a je to v pohode,leky jsem brala 3 roky a neberu je 2 roky,drzim vsem kdo bojuji s touto nemoci palce preju vam aby jste byly zdravi aby vam bylo dobre,a nic netizilo.Hodne stesti
Eva (Pá, 1. 2. 2008 - 14:02)
Již několik let trpím podobnými stavy ... přichází každý rok, vždy na několik měsíců, a pak zase odejdou tak rychle, jako přišly. Chtěla bych se zeptat odborníků, popř podstoupit nějakou terapii, ty potíže jsou čím dál méně snesitelné a mnohdy mi zabraňují v normálním chodu dne. Nemáte nějaké doporučení, kam se v Praze obrátit? Jsem studentka VŠ a nemohu si dovolit platit nehorázné peníze za drahé soukromé terapeuty...
Věra (Pá, 1. 2. 2008 - 17:02)
Ahoj Evi,já měla také stavy jaké popisuješ,jestli chceš vědět jak jsem se z toho pomalu dostala tak napiš mail,ráda odpovím.
Lupina (Pá, 8. 2. 2008 - 11:02)
Ahoj Evo,najdi si na internetu kliniku ESET.Mě tam pomohli.www.klinikaeset.cz
Sailerová Hana (Pá, 15. 2. 2008 - 10:02)
Dobrý den, zcela náhodou jsem zabrousila na tento web a jsem překvapena, kolik lidiček má záchvaty panické úzkosti.Ze začátku jsem si maslela, že jsem nenormální-nikdy jsem se s ničím takovým nesetkala a když to jednou přišlo, myslela jsem si, že tohle je smrt. Odvezlo mě skutečně ARO, druhý den mě propustili s tím, že se jednalo o "hyperventilační tetanii".Po týdnu se začaly dostavovat úzkosti, které přešly v panické záchvaty. Srovnal mě až Lexaurin-3x denně 1/2 tablety(bohužel je návykový).Později jsem dostala předepsaná antidepresiva Seroxat(nebo Remood) a od té doby je vše ok.Beru léky již 10let a ataku jsem zažila již asi "jen" čtyřikrát.
Sailerová Hana
Tereza (Út, 26. 2. 2008 - 20:02)
Zdravim vsechny!jsem tu poprve a nestihla jsem si zatim prispevkyprecist ale potrebovala bych poradit a myslim ze nby nekdo z vas odpoved znat mohli!:/..je mi 18 let a uz odmalicka jsem dost precitlivela a dost veci si strasne beru i kdyz nemusim...postupem casu se to zhorsuje a ja uz asi 3 roky trpim podle me fakt depresi..chodim i k psychologovi a nekolik mesicu i na psychiatrii a beru tritico!nevite nekdo neco o tomto leku?:/a nemate s nim nejake zkusennosti?:/..s doktorkou se neda vubec bavit!:(rikala jsem ji nekolikrat ze mi to vubec nepomaha...mam porad hrozny stavy...proste nedokazu se absolutne na nic soustredit a neustale myslim jen na danej problem kterej prave mam coz mam porad...budto silene vztekle vybuchuju pri kazde "kravine"nebo zas hrozne brecim,nebo se mi proste jen neustale brecet chce,hori mi usi a krk,obcas mi i vyleti teplota a za chvili zase klesne,je mi strasne smutno a uzko a neda se s tim nic delat!jen treba spat!to se mi stavalo i nez jsem zacala tritico brat....pripadam si proste uplne nepouzitelne...sem strasne nestastna a nevim co mam delat...neda se takle zit!dekuju moc za odpoved...
Jana (St, 19. 3. 2008 - 14:03)
Ja to jeste nenasla, nevim kde. A mam uplne to same, strach o sebe a blizke, a myslim si, ze mam kazdou nemoc, trpim hroznym vnitrnim neklidem, beru Guajacuran, protoze antidepresiva jsem spatne snasela. Tento stav se mi objevil po roce, vzdy je to pred menstruaci a trva jen 4 dny-po tu dobu beru guajacuran, jinak ne. Ale nemuzu jist , spat,, tresu se a spatne se mi dycha, nakonec se rozbrecim a tim se mi ulevi. Presto jsou tyto stavy neunosne a obtezuji me, i mou rodinu, v tu chvily totiz nezvladam byt sama.
Ivča (Čt, 10. 4. 2008 - 12:04)
Ahoj, koukam že mám stejné problémy pocit že nemůžu dýchat, nejvíc se bojím že někde omdlím,hrozne se bojim napit i alkoholu protoze bych se nemela pod kontrolou a co kdyby me chytil ten zachvat uzkosti?..mam je skoro denne v noci se mi spatne spi..uz nevim jak dal, kazdou chvilku brecim pritel je ze me nestastnej..trva to 2 mesice, ale nechci brat zadny prasky..sice mam doma Zoloft, ale bojim se ze potom budu oblbla..prosim poradil byste me nekdo??
Ivča (Čt, 10. 4. 2008 - 13:04)
Kdyžtak mi prosim napište na mejlík ivaduskova"seznam.cz
Iveta Szkanderová (St, 16. 4. 2008 - 19:04)
Zdravim, už několik let, si připadám, že nejsem normální,pořád něco řeším,pořád přemýšlím a myšlenky se nedají zastavit.Denní uzkostné stavy mě hrozně vyčerpávají a psychicky ničí, snažím se přemáhat a být v pohodě.Ale je to horší. Snažím se před těmito pocity unikat a utíkat a proto se často stěhuju a měním prostředí. Došla jsem do stadia,že před tim stějně neuteču,protože utíkám před sebou.Velice strádám, ačkoli mám přitele který mě miluje i rodinu od které jsem se odloučila,protože jsem měla pocit, že mě omezují. Předvčerem jsem měla svůj první záchvat hyperventilace a stalo se to z ničeho nic v práci.Vůbec jsem nevěděla co se se mnou děje, ačkoli jsem tyto pocity měla už dřív nikdy jsem neměla takové křeče v končetinách, v čelisti a hrozný strach a paniku, myslela jsem že mi přichází epileptický záchvat. Neustále se cítím nervozně a nepochopeně a neštastně. co mám dělat???prosím pomoc! iv.sz"centrum.cz
Miri (St, 16. 4. 2008 - 21:04)
Ahoj všichni na této diskusi. Taktéž trpím úzkostnou poruchou. Je mi 25 let a začalo to rok před maturitou, nebo od té doby si to aspoň pamatuju. Měla jsem hrozný strach, že to nestihnu, nezvládnu...každý den, když jsem šla ráno do školy, mi bilo srdce, měla jsem návaly pláče a stále se to stupňovalo. Musela jsem odcházet z vyučování, protože to už nešlo zadržet. Vyhledala jsem pomoc psychologa, který mě obratem poslal k psychiatrovi. Dostala jsem deprex a úzkosti byly pryč jako mávnutím kouzelného proutku. Maturitu jsem zvládla s klidem a nadhledem, dostala se na vysokou a vše bylo v nejlepším pořádku. Vysadila jsem tedy deprex, což se ale ukázalo jako předčasné. Z ničeho nic se deprese vrátily, bez příčiny, jen tak...V září, když jsem nastoupila na vysokou, to opět začlo být neúnostné a byla jsem nucena vyhledat psychiatra. Dodnes jsem vyzkoušela různá antidepresiva, rok od roku silnější, protože se deprese vracely. Nyní už asi rok až dva beru stále stejné množství (dva serlifty a epiraly denně). Cítím se docela vyrovnaně a deprese přícházení už jen občas. Nicméně si nejsem jistá, jestli je tohle řešení, jestli chci nebo musím brát antidepresiva do konce života...Taky bychom si s přítelem chtěli pořídít mimi a nevím, jak se to slučuje...takže tak o mých problémech.
Návštěvník (Čt, 17. 4. 2008 - 16:04)
http://www.panickaporucha.mistecko.cz/registration.html
Pavla (Út, 13. 5. 2008 - 14:05)
MYOLASTAN.Pro Alici:Alice přeji ti hodně štěstí při léčbě nemoci.Hledám něco o Myolastanu,lékařka mi ho nechce často psát,ale je to jediný lék,který mi mírní potíže a trvalé silné bolesti a většinovou velmi špatnou pohyblivost při fibromyalgii a revmatoid.artritidě.Připadala jsem si jako pokusný králík(označován jako simulant),než mi teprve po 10 letech tyto diagnozy určily,jako následky po borelioze.Takže na Myolastan nedam dopustit.
SMEJKALOVA (St, 13. 8. 2008 - 21:08)
DOBRY VECER, NEVIM NA KOHO SE OBRATIT,JSEM ZOUFALA A NESTASTNA.UPLNYM ZAZRAKEM JSEM OTEHOTNELA,JSEM VE 12TYDNU,ALE PROC PISU. UZ NEKOLIK LET BERU NEUROL 0,25 A TO RANO A VECER.NEJDE MI TY PRASKY VYSADIT, ABYCH NEUBLIZOVALA DITETI.CHCI MIT ZDRAVE DETATKO.NAJDE SE TADY NEKDO KDO BY MI POMOHL A PORADIL JAK SE ZBAVIT NAVIKU, UZ TO NECHCI BAT. POMOZTE PROSIM!! RAZRA"seznam.cz
Fiona (St, 13. 8. 2008 - 21:08)
Vysazování návykových léků by mělo probíhat pod dohledem lékaře, ke kterému chodíte. A pokud jste těhotná, tak ještě o to víc a přinejmenším okamžitě zatelefonovat a poradit se s doktorem, třeba vám dá dočasně jiné léky....
Návštěvník (Čt, 7. 5. 2009 - 16:05)
Dobrý den,
mě úzkostná porucha brání v normální životě, pořád mám strach, je to hrozné, nemohu se k ničmu odhodlat
honza (Út, 2. 6. 2009 - 21:06)
ahoj vsem ,no po trech mesicich tvrzni ze mi nic neni jsem se dovedel ze mi opravdu neco bylo,kazdopadne ta uzkost ve me zustala,chodim na psychoterapie a podobne vecicky,ale zajimalo by me a pokud nekdo mate zkusenosti co delat doma?poradite nekdo
Reklama