Reklama

Zcela vyloučit útok bývalého psychiatrického pacient prý nelze

Zcela vyloučit útok bývalého psychiatrického pacienta podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka nelze, protože nikdy není možné na sto procent říct, že už je vyléčen.

Němeček to  řekl ČTK v souvislosti s vraždou, jíž se v pondělí 25.5.2015 dopustil muž, který prý trpěl bludy. Zabil mladou ženu v knihovně v Horní Bříze. Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.

“Psychiatrie jako oblast medicíny to má velmi těžké, protože neexistují exaktní metody, které by na sto procent řekly, že jedinec už je zdravý. Základní vyšetřovací metoda je rozhovor, a vždy je tam jistá míra neurčitosti. Asi na sto procent nikdy nezajistíme totální jistotu, že už je někdo zdravý, nicméně je třeba udělat všechno pro to, aby ochrana společnosti se v tomto zvýšila,“ řekl ministr.

Devětadvacetiletého muže hospitalizovali v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech bez jeho souhlasu začátkem roku a propustili ho dřív, než o jeho dalším setrvání v instituci rozhodl soud, který čekal na znalecký posudek.

Do dobřanské nemocnice vyslal Němeček ministerskou komisi, která zjistila, že léčebna zákon neporušila. “Nikdo mě nepřesvědčí, že v situaci, kdy pacient, který byl hospitalizován nedobrovolně pro výhružky zabitím, byl postup léčebny v pořádku v tom, že nebylo vyčkáno na výsledek znaleckého posudku vyžádaného soudem,“ řekl Němeček. Nechá proto zřídit meziresortní komisi, aby mu dala doporučení pro nutné změny zákonů či kompetencí některých úřadů.

Reklama

Psychiatr a někdejší ministr zdravotnictví Ivan David vidí hlavní problém v tom, že systém ambulantní péče o tyto nemocné se v ČR rozpadl. Nemocní jsou podle něj mimo kontrolu, léčba je nedůsledná. Zrušena totiž byla povinnost pro psychiatry postarat se o pacienta ze své spádové oblasti, řekl David ČTK. Možnost vzniku registru a sledování těchto pacientů napadají organizace na ochranu lidských práv.

Chování psychotiků bývá nevyzpytatelné, zavřít všechny preventivně do léčebny podle psychiatrů ale nelze. Bludy spojenými s vyhrožováním mohou trpět vedle schizofreniků také lidé závislí na drogách, u nichž se rozvine toxická psychóza. Diagnózu vraha dobřanští psychiatři s odkazem na lékařské tajemství nezveřejnili.

V ČR se v psychiatrických ambulancích v roce 2013 léčilo 603.205 lidí, poskytnuto jim bylo 2,896 milionu vyšetření a ošetření, o dvě procenta víc než v roce předchozím. Závislost na návykových látkách a schizofrenie patří mezi nejčastější léčené diagnózy, u každé je to po osmi procentech pacientů z celkového počtu léčených. Se schizofrenií se v ambulancích v roce 2013 léčilo 48.603 lidí, plyne to z dat zdravotnických statistiků.

Podle lékařů se vyléčí třetina pacientů, pro většinu znamená schizofrenie celoživotní léčbu s obdobími zlepšení a zhoršení, obvykle když vysadí léky. Schizofrenici pod vlivem nemoci zaútočí na okolí, hlasy jim přikážou zabíjet, častěji ale páchají sebevraždu, aby hlasům unikli.

Podle kritiků mají lékaři málo času na rozpoznání problémů, pacientů je hodně. Psychiatrickou péči zajišťuje v ambulancích 730 psychiatrů, ve všeobecných nemocnicích 140, v psychiatrických nemocnicích 560.

Česká psychiatrická společnost vypracovala koncepci péče o duševní zdraví, v níž počítá s modernizací léčeben a posílením komunitních služeb pro pacienty žijící v domácím prostředí. V návrhu jsou i týmy, jež by jezdily za pacienty. Ministerstvo zdravotnictví chce na reformu získat peníze z evropských fondů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama