10 rad, jak otužovat děti

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že děti, které se správně otužují, jsou třikrát méně nemocné, než ty, které tak nečiní. Štěpánka Štrougalová, odbornice na plavání s dětmi z Baby Clubu Juklík, radí, jak otužovat děti, aby jim to bylo příjemné a má i několik zábavných otužovacích tipů!

V současném studenějším a sychravém počasí stále častěji při pohledu do kočárku najdeme miminko zabalené v teplém chlupatém zimním fusaku, přes čepici má přetaženou kapuci a ruce jsou v rukavičkách. Letmo se podíváte na maminku a její oblečení - ta má na sobě jen lehounký svetřík a kalhoty ke kotníkům. A pak vám proběhne hlavou. Co bude s miminkem dělat, až začnou být teploty pod bodem mrazu? Vždyť už mu nemá co navíc obléknout! Jenže jak poznat, jak dítě správně a dostatečně obléct? Tady platí pravidlo, kdy méně je více, ale zároveň je nezbytné dítě otužovat, aby bylo k chladu odolnější. Jak tedy na to?

Místnost na 20o C a hlavně teplo od podlahy
V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 až 22o C. „Záleží ovšem na tom, jak je domácnost vytápěna. Rodiny s malými dětmi by určitě ocenily podlahové vytápění. Je to zvláštní, ale s jeho přítomností je i při devatenácti stupních tepleji než s pětadvaceti bez něj. A hlavně to pocítí malé děti, které se většinu času pohybují na zemi, kde je jejich svět plný her,“ říká zkušená čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík s tím, že pokojíčky doporučuje vybavit kobercem, který je přeci jenom pro hru příjemnější.

Chladnější noc a teplá rána
Ideální teplota je kolem 18o C. Nemusíte hned svého drobečka učit spát v zimě s otevřeným oknem. Klidně mu dopřejte usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. „Pokud jste v hlučné ulici, naučte se otvírat okno ve vedlejší místnosti a nechat otevřené dveře. V dětském pokojíčku nebude přímý hluk, ale chladný vzduch se do pokoje dostane. Pokud můžete načasovat spínače na topení, určitě využíváte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se vaše dítě probouzelo do teplejší místnosti. Určitě to zpříjemní ranní buzení. Dá se to také vyřešit tím, že dítě rychle přeběhne do jiné místnosti, kde už je teplo a útulno,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

A co ve školce?
Zdá se vám, že je ve školce přetopeno? Možná to ani nemůžete ovlivnit. Neutrácejte síly zbytečnými dohady. Zařiďte se podle svého. Proč by dítě i v zimních měsících nemohlo mít na pobyt ve školce delší kraťasy? Prostě přizpůsobte oblečení.

Nahaté dovádění před koupáním i po koupání
„Dopřejte svým dětem nahaté chvilky. Domluvte si rituál. Třeba takto: Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou do naha a uklízet hraček už mohou hambaté. I toto je nenásilná forma otužování,“ doporučuje netradiční a přitom zábavnou metodu Štěpánka Štrougalová.

Nebojte se bláznivých nápadů v otužování
- Jste na chalupě u babičky a užíváte si posledních teplých dnů? Zkuste se ráno procházet bosky ranní rosou.
- Sedíte večer u ohýnku? Zkuste to samé ve večerní rose a pak si nožky můžete zahřívat u krásně svítícího ohně nebo mamince v dece na klíně.
- Prší? A blesky a hromy v nedohlednu? Na jaře a v létě dovolte dětem běhat nahé po zahradě s deštníkem. A klidně je nechejte skákat na trampolíně. Uvidíte, jaký to pro ně bude zážitek. Voda padá z nebe a po doskoku stříká i z trampolíny.
- Udělaly se obrovské louže na louce? Nechte je do louží skákat a stříkat na sebe vodu.
- Napadla hromada krásného čerstvého sněhu? Vaše dítě utrousí myšlenku, jaké by to asi bylo válet se v prašanu jen tak ve spodním prádle? Dovolte mu to. Stejně to zabere pouhé dvě minutky, ale budou intenzivně prožité!
„Za těch pár minut dítě rozhodně neonemocní a má zážitek na celý život. I toto je forma otužování a ta nejvíce pro děti zábavná. Po všech těch bláznivých nápadech je ale rychle zachumlejte do teplých dek, udělejte jim teplý čaj nebo kakao a pořádně si o tom všem, co jste zažili netradičního, popovídejte,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Praktické desatero otužování dětí:
1. Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka.
2. Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více než je nutno.
3. Otužujte děti vzduchem: miminka nechte při přebalování cca 5 minut nahé v pokojové teplotě.
4. Otužujte vodou: při koupání postupně snižujte teplotu
- dětem starších 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na 34o C
- starší děti (2-3 roky) na konci koupání sprchujte chladnější vodou (nemusíte hned ledovou!)
5. Nepřetápějte v místnosti.
6. Pořádně větrejte.
7. Kdykoliv můžete, běžte na čerstvý vzduch.
8. Zda je dítěti teplo nebo zima zjistíte sáhnutím na předloktí, pod tričko nebo za krk.
9. Přihlaste se s miminkem na kurz plavání, otužování je tady součástí lekcí!
10. A nezapomeňte! Příklad vlastní a celé rodiny je pro dítě rozhodující.

Zdroj: Juklik.cz
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Janička
  Janička (anonym)

  Je to sporné, třeba na topení já nešetřím, snažím se je spíše otužovat ve sprše, ale jinak musí být doma teplo http://www.vzdusin.cz/

  Pro 12, 2014
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj, mému synovi je už 13 let a otužujeme se společně. On hraje fotbal a je to celkově dost sportovní typ, takže je i do otužování dost zapálený. Otužujeme se tak, že nasedneme do auta a vyjedeme kousek do vedlejšího města, kde mají vytvořené přírodní Kneippovy lázně. Tam se společně párkrát projdeme a jedeme domů. Museli jsme už přezout na zimní pneumatiky, které máme odsud: https://www.pneuok.cz/, aby jsme tam vůbec dojeli, když už sněží! :-)

  Lis 27, 2021
 • Obrázek uživatele Klarca
  Klarca (anonym)

  Ahoj, já jsem vysazená na teplo v době. Nesnáším, když je někde zima, že se člověk bojí sundat si mikinu, aby nenastydl. To se u nás doma nesmí stát. ale snažím se děti otužovat ve sprše. Všichni jsme doma naučení si dát každý den minutku ve studené vodě. Dokonce jsem mám na léto koupila se slevou odsud: http://kuponozdroj.cz/ takový ten sud na otužování na zahrádku.

  Bře 28, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama