Exekutoři chystají past na matky samoživitelky

Asociace neúplných rodin o. s. (ANR) rezolutně odmítá plánované zavedení územní působnosti exekutorských úřadů a s tím spojené povinné zálohy na vymáhání pohledávek. Na těch se dohodla exekutorská komora v květnu na svém sněmu.

Podle ANR by došlo k ohrožení vymahatelnosti soudem stanovených vyživovacích dávek, protože matky samoživitelky by ztratily možnost svobodně si vybrat kvalitního exekutora a navíc by tomu přidělenému musely zaplatit předem bez jistoty úspěchu.

Exekutorská komora sice tvrdí, že v některých případech zálohu exekutor odpustí, ale o tom, kdo by posuzoval bonitu věřitele, zpráva komory nic neříká. „Vzhledem k faktu, že průměrná výše zálohy pro exekutora by se měla pohybovat kolem 7 000 Kč, se z mého pohledu jedná o bezprecedentní krok namířený nejen proti rodičům samoživitelům, ale vůči všem drobným věřitelům,“ říká ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová a dodává: „Vůbec si nedovedu představit, jak ze dne na den přežívající nezabezpečená matka dvou dětí sežene najednou tak vysoký obnos a pak bude čekat třeba rok, než jí exekutor oznámí, že je dlužník (otec dítěte) nemajetný. Již dnes nedochází k vymáhání dlužných alimentů v takové míře, v jaké by to bylo záhodno, a nastavením dalších přísnějších pravidel by se vymahatelnost těchto dluhů zase rapidně zkomplikovala. Kde je jistota, že zaplacená obligatorní záloha nebude exekutorovi prostě stačit k tomu, aby po roce věřiteli dopisem prohlásil, že dlužník nic nevlastní?“ 

Exekutorská komora ospravedlňuje plánovaný krok snížením celkového počtu exekucí, ale lze to vnímat jako nastavení bariér rizikové skupině věřitelů. „Je to stejné, jako by ministerstvo dopravy řešilo snížení dopravních nehod zákazem řízení motorových vozidel v regionech s nejčastějším výskytem kolizí,“ glosuje nešetrný návrh Asenová a pokračuje: “Pokud usiluje Exekutorská komora ČR o snížení celkového počtu nařizovaných exekucí nastavením přísnějších bariér, pak to bude fungovat, ale pouze na úkor obyčejných lidí, kterým bude vymožení práva odepřeno, protože na ni jednoduše nebudou mít.

 „I když to pro mne nebylo jednoduché, zvládla jsem alimenty za součinnosti ANR vymoci. Navíc jsem si mohla zvolit takového exekutora, který po manželovi pátral a peníze vymohl. Kdybych musela platit zálohu ve výši několika tisíc, byla bych v koncích, stejně jako desetitisíce jiných lidí, v obdobné životní situaci. Vymáhání bych musela vzdát a peníze bývalému manželovi odpustit. Pokud o to legislativci usilují, měli by skutečně v ročních statistikách o exekuci méně, bohužel i o tu moji,“ říká jedna z matek samoživitelek Martina B, matka 2 dětí z Prahy. ?

Asociace neúplných rodin o. s.?

Lucie Asenová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele kapitalimus v realite
  kapitalimus v r... (anonym)

  Exekutorska komora, jako cela justice a policie v cechach, na obycejne lidi kasle. Chce si nahrabat a to jak nejsnaze a nejrychleji. Zaloha znamena, ze exekutor bude sedet v hospode u piva par mesicu a pak oznami, ze nikoho nenasel nebo ta osoba nic nema. Stejne je s advokatem. Zaplatite a tak se nic nedeje. soudy vzdy chrani bohate a instituce. No mate, cojste chteli: tohle je skutecny, pravicovy kapitalismus v zivote. Krom tech, kteri rozkradli stat, a nikoho uz tam nepusti, jste vsichni jen otroci.

  Črv 12, 2014
 • Obrázek uživatele Zlatá éra - jak lehko se žilo
  Zlatá éra - jak... (anonym)

  Že jim není hanba, chlap neplatí alimenty, všechno se zdražuje, matka nemá na obživu a hyeny útočí. Zlatá éra socialismu.

  Črv 12, 2014
 • Obrázek uživatele Pavel Misustov
  Pavel Misustov (anonym)

  Exekutor nemůže být soukromý podnikatel, tak jako nemůže být soukromým podnikatelem kat.

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Exekutoři
  Exekutoři (anonym)

  by se spíš měli sami starat o to, zda matky samoživitelky samy něco nedluží. Unás v prodejně vždy samoživitelka něco ukradne a musí jí okradní honit. Podle mého názoru, když se nějaká kráva nechá naprcat, tak by se měla starat sama, jelikož nohy roztáhla dobrovolně.

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele No jistě
  No jistě (anonym)

  by se spíš měli sami...hnáty roztahují pořád

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Ivetka
  Ivetka (anonym)

  by se spíš měli sami...debil ...

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Ivetka
  Ivetka (anonym)

  hnáty roztahují pořád... kdo ...?

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  hnáty roztahují pořádjenom Tobě pořád žádná ne a ne roztáhnout, co?

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  by se spíš měli sami...Máš recht! Když dobrovolně roztáhne hnáty a nechá si zadarmo udělat haranta, tak at' ty hnáty potom roztahuje nedobrovolně v bordelu za prachy, nebo at' si najde jednoho hňupa, kerej jí toho haranta bude živit.

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Chudáčku
  Chudáčku (anonym)

  Máš recht! Když...Honzo, Tobě asi taky roztáhne jedině za prachy v tom bordelu, viď?

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Jeho máma
  Jeho máma (anonym)

  Neházej nás všechny do...asi roztahovala nohy za peníze v tom bordelu a tak ani nevěděla, s kým ho má.

  Črv 13, 2014
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  To je síla,jak někdo může být tak bezpáteřní a ty sprosté řeči,A taková společnost bydlí v českém státě.

  Črv 13, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama