Přes 65 procent jedenáctiletých ochutnalo alkohol, rodiče to vědí

Přes 65 procent jedenáctiletých dětí ochutnalo alkohol, a to i pod dozoren rodičů, zkušenost s touto legální drogou má 83 procent českých dětí od 11 do 15 let věku.

Zjistilo to Fórum Pijte s rozumem, které pro vyšší informovanost žáků, rodičů i lektorů spustilo novou verzi webových stránek www.pijsrozumem a www.pobavmeseoalkoholu.cz. Jsou na nich statistiky konzumace alkoholu, údaje o doporučených denních dávkách či rady, jak rodiče a učitelé mohou hovořit s dětmi o alkoholu, na co je upozornit i jak děti mohou zdvořile odmítnout nabídku alkoholu.

    “Jako zásadní problém v prevenci se stále jeví osvěta v rodině i škole. Třetina rodičů považuje za ideální věk na rozhovor s dětmi o alkoholu období mezi patnáctým a osmnáctým rokem. To už je ale často pozdě, většina dětí okusí alkohol před jedenáctým rokem,“ řekl dnes novinářům viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník.

    Z dlouhodobých průzkumů vyplývá, že největším vzorem v chování, a tedy i v pití alkoholu, jsou pro děti rodiče. Postoj, který si v dětství vytvoří, je bude provázet celý život. Podle ankety fóra téměř třetina školáků od 11 do 15 let věku s rodiči o pití alkoholu nemluvila, přitom stejné procento dětí v anketě potvrdilo, že to už někdy s alkoholem přehnalo. Žáci, kteří hovoří s rodiči o alkoholu, se podle odborníků k pití stavějí rozumněji, především víc vědí o jeho zdravotních rizicích.

    Josef Šedivý ze sdružení Sananim, jež pomáhá lidem závislým na alkoholu i nelegálních drogách, vidí jako problém to, že dospělí často vnímají alkohol jako společenskou záležitost. “Přiťuknutí si skleničkami se stalo symbolem úspěchu a moci. Dospělí pak při rodinných oslavách přimhouří oči a dovolí dětem si také připít. Často si neuvědomují, že tím přispívají k tomu, že děti během dospívání vnímají pití na oslavách jako povinnost a těžko se jim alkohol odmítá,“ varoval.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele re
  re (anonym)

  ŠLÁFMBERG Z JEBANEJ NEMUŽE VYDEJCHAT ŽE SE NESTAL PREZIDENTEM JE TO HANBA MÍT TOHODLE ČLOVEKA V POLITICE MÁTE SMULU DRUHÉ PBDOBÍ BUDE OPĚT ZEMAN PREZIDENTEM JSTE OVCE!!!!!!!!!!!!!

  Lis 17, 2014
 • Obrázek uživatele GE710
  GE710 (anonym)

  Pořád lepší Zeman na Hradě, než tenhle ochrápaný huhla, který, když něco vyblekotá, tak k tomu musí dávat v televizi titulky, aby divák vůbec věděl, co chtěl vlastně říci. Ale nějak nechápu, jakou to má souvislost s alkoholem u dětí. Možná jedině tu, že Khárl asi taky začal chlastat už v útlém věku jako jeho kámoš Kalousek.

  Lis 17, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Souvisí to s tím tak, že mezi tím není žádná souvislost.

  Lis 19, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama