Reklama

Děti a slunce

Léto klepe na dveře. Děti se těší na prázdniny. I nás množství světla v létě pozitivně naladí, jsme otevřenější, vnímáme intenzivněji krásy světa kolem nás. Většinou si neuvědomujeme, jak nesmírně účinnou silou sluneční světlo je: nepůsobí jen na duši, nýbrž na celek organismu. Slunečním světlem je možné se i "předávkovat", obdobně jako léky. Dlouhodobé nadměrné působení slunce v dětství může mít vliv na pozdější sklon k určitým onemocněním.

Jaké účinky má sluneční světlo, jaké procesy v organismu podněcuje?

Ve světě rostlin způsobuje světlo procesy zrání, působením světla se mění šťavnaté listy z období jara na jemné lístky těsně před rozkvětem rostliny. V horách, kde je působení slunečního světla intenzivnější, dosahují rostliny menšího vzrůstu, jsou však precizně formované, tužší, odolnější, mají zářivé barvy. Je-li slunce příliš, rostliny odumírají, schnou. A u člověka? V Evropě je zřetelný rozdíl mezi obyvateli např. Středomoří a Skandinávie. Obyvatelé jihu Evropy jsou spíše snědí, tmavovlasí, temperamentní, dříve dospívají. Lidé ze severních částí Evropy mají světlejší pleť, nemívají tak ostře řezané rysy, jsou zasněnější, v jistém slova smyslu měkčí, puberta u nich nastupuje v průměru výrazně později než ve Středomoří. Co nám napovídají tyto jevy? Říkají nám, že sluneční světlo má na živé bytosti formující, zpevňující vliv a urychluje vývoj. Je-li ho příliš, urychluje i stárnutí.

Děti potřebují pro správný vývoj světlo slunce. Díky působení ultrafialové složky slunečního světla vzniká v organismu účinná forma vitamínu D, který zpevňuje kostru. Je-li však slunečního světla příliš, nebo podáváme-li i v létě kojencům navíc syntetický vitamín D, pak to vede k předčasnému zpevnění organismu, předčasné zralosti, v pozdějším věku ale také k předčasnému stárnutí, vedle již známého zvýšení rizika vzniku kožních nádorů.

Na co tedy dbát o prázdninách?

Reklama

Pobyt na přímém slunečním světle bychom měli v každém případě dávkovat. Nikdy nenecháme děti na slunci déle než 1-2 hodiny. Dobu kolem oběda, kdy jsou účinky slunečního světla nejintenzivnější, by měly děti strávit ve stínu. Určitě nedopustíme, aby dítě na slunci usnulo. Velkou pomocí před negativními vlivy slunečního záření je oděv: alespoň klobouček a tílko. Účinnou prevencí jsou též ochranné sluneční krémy. Zde se při výběru vhodného krému nenecháme ovlivnit vysokými čísly ochranného faktoru.

Číslo ochranného faktoru nám říká, kolikrát déle může být na slunci člověk s použitím tohoto faktoru oproti nechráněné pokožce. Krém s ochranným faktorem 20 a vyšším využijeme pouze ve vysokých horách, u moře nebo u dětí s pokožkou extrémně citlivou na sluneční světlo. Určitě nás vysoký UV faktor neopravňuje k tomu, abychom nechali dítě pobíhat na slunci mnoho hodin. UV filtry v ochranných krémech nikdy nepohltí celé spektrum ultrafialového záření, neodstíní také tepelné účinky slunečního záření.

U nejmenších dětí, které mají pokožku ještě velice prostupnou, hraje velkou roli i složení krému. Vzhledem k tomu, že se velká část krému vstřebá, vybíráme pro kojence a batolata krémy pokud možno čistě přírodního původu, pro naše podmínky plně postačují přípravky s ochranným faktorem 4 až 10.

Autor: MUDr. Lukáš Dostál - Weleda

Reklama

Komentáře

setna711 (Ne, 9. 7. 2006 - 16:07)
kojenec 10 měsíců,horečka 38,5 je malátná unavená.asi úžeh.prosím jak postupovat při této situaci?
Mirka (Ne, 9. 7. 2006 - 17:07)
Určitě dát do chládku a zajistit dostatek tekutin. V případě zhoršených potíží, jít k lékaři.
Reklama