Reklama

Jak mohou nastávající maminky předcházet poporodním depresím - rada psychologa

Ženy jsou obvykle geneticky náchylnější k depresím než muži. Deprese přináší změny nálady, myšlení a psychomotoriky včetně mimických projevů. Depresivní náladu můžeme vyjádřit jako smutek a sklíčenost, které výrazně dominují.

Depresivní myšlení se projevuje celkovým názorovým pesimismem a negativním pohledem na sebe sama – počínaje sebepodceňováním až po sebeobviňování, ztrátu sebeúcty apod.  V těžších případech se můžeme setkat i s bludy a depresivními domněnkami.
Charakteristické jsou též ranní pesimistické nálady, kdy se člověk cítí ráno nejhůře, a často ani není schopen vstát z postele. Lidé s depresí si nejsou schopni užít jakékoliv potěšení (sex, jídlo, kontakt s přáteli apod.).

Poporodní deprese představuje závažnou psychickou poruchu, která by se neměla podceňovat. Může se vyskytnout v kterémkoliv období po ukončení těhotenství (nezávisle na tom, zda bylo ukončeno spontánně, či operativně). Porod a následná změna aktivity hormonů a vnitřního prostředí v kombinaci se stresem u žen vytvářejí větší náchylnost ke vzniku některého typu deprese. Poporodní deprese se může vyskytnout bez předchozích emocionálních výkyvů až několik týdnů či měsíců po porodu.

S intenzivním prožíváním deprese se můžeme setkat brzy po porodu, ty méně intenzivní začínají plíživě od dvou týdnů do jednoho roku poté.
Projevují se hlavně nadměrnou únavou až vyčerpaností, nespavostí, podrážděností, sebevýčitkami, ať již ve vztahu k péči o dítě (nejsem dobrá matka), rodinu (nejsem dobrá manželka, nedokážu se o rodinu postarat) či namířené proti vlastní osobě (jsem neschopná, nic nezvládám). Dalšími projevy poporodních depresí mohou být napětí, úzkosti, pocity nejistoty a strachu. Intenzita depresivního prožívání má zásadní vliv na schopnost postarat se o dítě.

Prevenci rozvoje depresí spojených s těhotenstvím a porodem je možné podporovat dostatečným příjmem DHA omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Reklama

Každá maminka si zaslouží prožít mateřství v klidu a duševní pohodě.

Phdr. Laura Stouhalová, Csc.

Více informací na: Merck spol s r. o., Zděbradská 72, 251 01 Říčany-Jažlovice, tel.: 323 619 262, www.femibion.cz

 

Reklama

Komentáře

jarca (Pá, 11. 12. 2015 - 10:12)
Dobrý den 2 roky jsem po porodu a trpim stále panickou poruchou.mám strasnej strach že umřu nebo někdo z blízkých beru léky apo sertral 50mg a neurologické 0.25 pár týdnů jsem užívala jen neurol a deprese se mi vrátily.mám problém v tom že to neumím ovládat děkuji za radu
Ivča (Pá, 11. 12. 2015 - 13:12)
Dobrý den 2 roky jsem po...skutečná deprese-ne jen špatná nálada- se nemůže vůlí ovládnout.Pomůžou jen antidepresiva která je nutné brát dlouhodobě,ale to vám lékař vysvětlí.Rozhodně se nestydte a vyhledejte psychiatra.Myslím to dobře,s depresí mám dlouholeté zkušenosti a léky musím užívat trvale.Jasně že nemusíte hned do Bohnic jak vás teď asi napadlo.Stačí jen ambulance.Já vím,ono se to řekne,jít k psychiatrovi.Taky jsem se ho obávala.Nakonec to byl ale právě psychiatr kdo mi pomohl z nejhoršího.Hlavně neposlouchejte ,,dobře míněné,, rady okolí-dělej něco,nemysli na to a podobně.To váš stav ještě zhorší.
Damoša (Pá, 1. 6. 2018 - 22:06)
ano, špatná nálada není deprese. Budoucí maminka má být hlavně v klidu, zdravě jíst, pit vodu a brát potřebné vitaminy
Reklama