Reklama

Jsou děti zlé?

Mikuláši a čerti mají v našich krajích dlouhou tradici. Již staletí se na Mikuláše těší jak děti, tak i dospělí. Děti napjatě očekávají, že jim Mikuláš něco nadělí a dospělí se těší na všechnu tu zábavu kolem - jak se převlečou za Mikuláše, anděly nebo čerty, jak děti postraší a ty se budou bát a jaká legrace tohle všechno bude.

Zvládnou-li dospělí udržet zábavu a "strašení" dětí v mezích normálu a slušnosti, může být Mikuláš příjemným zpestřením začátku předvánoční doby.
V naší době doznala Mikulášská tradice jistých změn, daných vývojem a stavem naší společnosti. Již není nutné, aby se čerti malovali uhlím, protože potřebné masky lze za pár korun půjčit nebo koupit na každém kroku. Mikulášové již dětem nenosí pouze oříšky nebo sušené ovoce, vystřídaly je tropické ovoce a různé čokolády, perníky a jiné pamlsky. Na ulicích pak lze potkat dokonce celé skupinky Mikulášů prodávajících mobilní telefony nebo jiné zboží. Taky pojmenování Mikuláše se často zaměňuje americkým "Santa Claus". Tohle je ale všechno odrazem doby a prostředí, ve kterém žijeme a které si sami vytváříme. Tudíž nelze proti tomu cokoliv namítat. Každý máme ostatně volbu přijmout pouze to, co přijmout chceme a k ostatnímu zaujmout neutrální postoj.

A tak se děti setkávají s Mikulášem nejen doma, ale i ve školce nebo škole. Je to úplně v pořádku. Vnáší to do jejích poznávání a vnímání nový rozměr, ve společnosti kamarádů a učitelů prožívají všechny tyto situace úplně jinak, než doma se svými rodiči a sourozenci.

Mikuláš tedy vchází spolu s čertem do třídy, postaví se před děti, pozdraví je a vytáhne z kapsy sešit, ve kterém má zapsané všechny "zlé a neposlušné" děti. Ty pak musí před Mikuláše předstoupit a slíbit mu, že budou už hodné a nebudou zlobit, aby je čert neodnesl do pekla. Dárečky nakonec dostanou všichni a zdánlivě všechno proběhlo dobře a hladce. Děti jsou spokojené, učitelé a rodiče taky.

Zamysleli jsme se ale v okamžiku posuzování děti nad tím, co to znamená "zlé a neposlušné dítě"? Jsou to děti, které cíleně a vědomě někomu ubližují? Jsou to děti, které mají dostatek lásky a radosti a z rozmaru "vystrkují růžky"? Nebo jsou to naopak děti, které si právě tímto svým "zlým a neposlušným" chováním říkají o naší pozornost? Kdy vlastně děti zlobí?

Reklama

Když si děti hrají, nezlobí. Když jsou zabrány do nějaké činnosti, která je zajímá, taky nezlobí. Když si s nimi dospělí povídají, čtou nebo vykládají jim pohádky, objasňují jim věci a svět kolem, když je jim někdo nablízku, hraje nebo mazlí se s nimi, taky nezlobí.

Problémy s dětmi nastávají tehdy, když my, dospělí, se chceme věnovat sami sobě bez dětí, když děti svobodně nepřipustíme ke svým aktivitám a své práci, aby nám pomohly, když se jim přestaneme věnovat a ony sami si právě nedovedou najít aktivitu, která by je zaujala. Tehdy si obvykle vymyslí něco, co se nám moc nelíbí a co považujeme za "zlé", tehdy obvykle tady neposlechnou budeme-li na ně sebevíc křičet. Svým zlobením spíš situaci zkomplikujeme a zhoršíme. Rovněž když začnou cítit, že pro ně nemáme čas a pochopení, často se zlobí, vším kolem třískají nebo jinak vyvádějí, případně se snaží s námi navázat kontakty proti naši vůli - a opět máme dojem, že zlobí.

A tak docházíme k poznání, že hodnocením dětí a jejich tříděním na "dobré" a "zlé" vlastně hodnotíme sami sebe. Ne děti jsou "zlé" a "zlobivé", ale my jsme neudělali všechno proto, aby byly dobré a šťastné. My, jejich rodiče, učitelé nebo náhodní známí jsme jim odmítli dát to, o co si svým chováním tak naléhavě a nekompromisně říkají. My se chlubíme a jsme hrdí na to, jak všemu rozumíme a přitom často nechápeme vlastní děti.

Zkusme se proto někdy, když máme dojem, že nás naše děti zlobí, zastavit ve své činnosti, vzít si je na kolena a promluvit s nimi. Vysvětlit jim naši situaci a najít kompromis, mezi svými požadavky a problémy a zájmy dítěte. I když je malé a máme dojem, že nám nemůže rozumět, zkusme mu všechno říct přímo tak, jak to je a jak to cítíme a dohodnout se s nim. Věřím, že se na obou stranách mnohé vyjasní, situace se pročistí, dítě nebude mít proč dále zlobit a všichni budete spokojeni. Ve školce nebo škole je situace komplikovanější. "Zlé a nepošlušné" jsou zejména děti, kterým se už doma nedostává dostatek porozumění a lásky. Situace učitele je komplikována i tím, že má na starost více dětí a všem se musí věnovat. Je to ale zároveň pro něho obrovská výzva a možnost někomu a něčemu prospět. Vím, že si to spousta učitelů uvědomuje a velice si vážím jejich práce. Moc jim přeji, ať jejich práce není komplikována "zlými a neposlušnými" dětmi.

Všichni jsme v jádru dobří, v každém lze najít spoustu dobrého. Věřím, že láskou a porozuměním to v každém člověku objevíme. Musíme se ale ještě hodně učit. Začněme tím, že přestaneme posuzovat druhé a budeme se spíš snažit je pochopit. Společně to jistě dokážeme.

Autor: Ingrid Nagyová

Reklama

Komentáře

Zdenýny (Pá, 25. 8. 2006 - 10:08)
Silně, upřímně a z celého srdce tleskám paní Nagyové zde, na otevřené scéně, za článek, který připravila pro tuto webovku!!!
Zírám jen, že od roku 2000 se zde neobjevila ani jedna reakce (já sám jsem, bohužel, navštívil Doktorku.cz poprve před týdnem a tento článek objevil dnes)...
Obávám se, že vím, proč...Tohle pravdivé "odhalení" se totiž převážné většině rodičů nemůže absolutně zamlouvat, tohle jim určitě pod vousy zcela nejde.
Obecně totiž převládá názor, že povaha dětí se dědí. Pokud jde o dítě tzv. zlobivé a neposlušné, vždy se v každé rodině najde nějaká černá ovce, na kterou lze spolehlivě hodit genové propojení.
Pomyšlení, že já bych mohl být nositelem jakékoli chyby a dítě mi jako zrcadlo odráží mé vlastní chování a jednání, chraň Bůh, to je nepřípustné. To raději svedeme na protějšek nebo lépe, na jeho rodiče či prarodiče...
Tenhle článek by měli číst povinně všichni rodiče, postižení zlými a neposlušnými dětmi. Vlastně nejen číst, ale uložit do paměti a naučit se i tak jednat...Potom by už slova - rodičovská láska - nemusela být v mnoha případech klišé...
Ostravski chachar (Po, 18. 12. 2006 - 16:12)
Na zlobivé děti - Herodese.

Na jejich rodiče - Stalina (nebo Beriju).
Návštěvník (Út, 19. 12. 2006 - 14:12)
Tak to vidíš Majko, většina s tebou nesouhlasí. Je to na základě zkušeností. Mám dva lotry (děti) a štve mě, jak se honí za značkovým zbožím. Ne za tím, jestli to splní účel, ale jak se vychloubat značkou,jak se to bere ve škole. Kdy a jak k tomu přišli? Budu asi muset být rodinným vrahem. Toto idiotské chování, které nasávají od debilních, zakomplexovnaých spolužáků a jejich rodičů, musím zničit. Když chtějí ze svých dětí mít egoistické blbečky, tak ať!
bohdana (St, 27. 12. 2006 - 20:12)
Je rozdíl normálně zlobící se dítě,nebo zlobící-hyperaktivní dítě-navíc se sobeckou povahou.Mám 9-letou dceru,která má hyperaktivní poruchu,neplatí na ni vůbec nic,jsem z ní zoufalá.Také mám 3-letého syna,který je také sice živý,ale je citlivý,dokáže rozpoznat,kdy se zlobím a umí to napravit.Bohužel,má ve své starší sestře špatný příklad,ale přesto všechno s mým mladším si dokáži vyřídit nákupy,úřady...Dceři raději nakupuji oblečení sama,v obchodě nechávám zálohu.Nikdo by mi nevěřil,jakou dokáže stropit takhle velká slečna scénu,např. kvůli zkoušení šatů./běhá po obchodě a křičí:ty mě chceš zabít!/Kdo nezažil,nepochopí.Takže pokud máte normálně zlobící dětě,važte si jich prosím,vždycky může být hůře.Někdy ale nepomůže ani kolektiv psychologa,psachiatra a neurologa.Trpělivost mi prosím neradte,nebýt jí,už jsem asi na psychiatrii.S pozdravem vyčerpaná matka
Mamča (St, 27. 12. 2006 - 20:12)
Bohdano,ona z toho vyroste,časem se to bude postupně lepšit a lepšit.Vydrž a uvidíš,že bude líp.Mám vlastní zkušenosti.Taky jsem byla vyčerpaná,ale už je to naprosto v pohodě.Dítku je už 13 let a je příjemné,dobře zvladatelné.Jak bude vyzrávat CNS /centrální nervový systém/,dítě se zklidní.Pak si odpočineš.
Bohdana (Pá, 29. 12. 2006 - 21:12)
Milá mamčo,díky za podporu,to člověka potěší.Kéž bys měla pravdu.Ocením i jiné rady a zkušenosti.Pokud můžeš poslat email.adresu,napíšu více.Díky Bohdana
Liv (So, 30. 12. 2006 - 09:12)
Bohdano, u nás to bylo tak, že po vyléčení synových alergií (alternativa) zmizela do několika týdnů i hyperaktivita. Do té doby,cca do jeho 5 let jsem nežila, ale přežívala. Dnes je v pubertě, kamarádky šílí nad svými nesnesitelnými puberťáky a my se synem jsme v pohodě, na všem se v klidu (!!!) domluvíme a vlastně doháníme ten čas, kdy nás dělila jeho nemoc, dnes mi to připadá, že byl jako začarovaný. Poradit ti neumím, neznám okolnosti, jen píšu svoji zkušenost.
Bohdana (So, 30. 12. 2006 - 14:12)
Liv,tak to je přesné,taky mi připadá,jakoby ji někdo začaroval.Okolnosti nemůžu napsat,vydaly by na knihu.Ale pravda je,že si někdy říkám,že je to snad jen zlý sen.U nás to je ale jiné.Do roku a půl byla dcerka docela v klidu.Ale ted se to rok od roku horší.Pa Bohdana
Návštěvník (St, 3. 1. 2007 - 16:01)
je pravda,ze deti v dnesni dobe jsou zle,mam doma 3,tak vim,o cem mluvim.to,co si dnes dovoli oni,bych si ja ke svym rodicum nikdy nedovolila.uz se tesim,az vypadnou z domu.
Mám dost dětí … (St, 3. 1. 2007 - 19:01)
jsou to hajzlové,mám kluka rád,ale až potáhne z domu,ani mě to nebude vydit,spíš naopak.
koník (St, 3. 1. 2007 - 19:01)
já mam doma tři děti ale nikdy bych o nich neřekla to co ten pán děti jsou zlé to je pravda ale vždy se jím musí vštěpovat co se smí a co né jak se jím nechá moc volnosti a hlavně když naně rodiče nemají čas si sníma promluvit a to taky hodně děla jeden z rodiču musí si na děti udělat čas ale lepe je když se sníma na toto téma baví oba rodiče.
Andy (St, 21. 11. 2007 - 12:11)
A zase...se všechno svede na děti...ne, děti nejsou zlé, to vy se na ně zle díváte...a z vašich příspěvků je to zřetelné!!!
Linka (St, 21. 11. 2007 - 13:11)
Děti jsou zlé, souhlas s 99 procenty příspěvky nade mnou. Je fakt, že výchovou se to dá trochu usměrnit - ale ze své podstaty jsou zlé. Protože nemají empatii, tu získají až časem, nedokáží se tedy vcítit do druhého, do toho, že mu třeba ubližují. A to nemyslím jen fyzické trápení, třeba zvířat, ale i to psychické. Vzpomínám, co dovedly děti na základce udělat za šikanu a psychický teror tomu, koho si vybraly za terč. Byla jsem v té "posmívající se většině", naštěstí, dneska se za to trochu stydím.
Andy (St, 21. 11. 2007 - 13:11)
Takže podle sebe soudíš druhé???
mamča (St, 21. 11. 2007 - 14:11)
tak jsem si to tedy přečetla a vše co je v článku napsáno je čistá pravda.Před dvaceti lety,kdy jsem měla první děti jsem si to ani neuvědomovala,prostě vše šlo nějak hladce,taky jsem na děti doma nebyla sama,ale ted mám dvouletýho prcka a jsme sami doma,dospělé děti chodí do školy a práce.On je skutečně hodný dítě,ale jen do té doby,pokud se mu věnuju....jakmile musím něco udělat nebo prostě nemám čas se mu věnovat,dává mi to neskutečně najevo.Ted zrovna spí,ale když musím vyřídit email.poštu a on to zjistí,tak po mně leze s bouchá do kláves,nenechá mě ani telefonovat,prostě chce mně celou pro sebe.A takhle je to od malička.Věnovat se něčemu jinýmu než jemu,můžu jedině tehdy když spí a nebo ho někomu dám.Občas jsem z toho unavená a mívám pocit,že už mu nestačím.Potřeboval by kolektiv dětí,to mě ani nezná,ale ted v zimě je to problém.A tak se holt musím smířit s tím,že mám velmi společenský dítě a jsem tadypro něj.
A Andy,jsem ráda,že jsi tu,občas na sebe narazíme,i když třeba pod jiným nickem,ale tvé příspěvky lidem nastavují zrcadlo,proto tě málokde snesou.At jsi jaká jsi,názory máš zajímavý a trefný.Pozorovatel bude asi od tebe dost zdeptanej,co?
Andy (St, 21. 11. 2007 - 14:11)
Mamča: tak právě proto, že si pořád měníte nicky, nikoho nepoznávám...připadám si pořád jak nováček:))
ale...k tvému prckovi...víš mamčo, některé děti prostě společnost vyžadují...jako já...
neumí být sami, je to pro ně nuda a jelikož se většinou prckové vzhlíží ve své matce, chtějí dělat totéž co ty...
takže až budeš přístě psát e-mail, otevři si rovnou i World a domluv se s malým, že jednou ťukneš do klávesnice ty a jednou on...nejen že ho rovnou budeš učit práce na PC, které se mu v budoucnu neztratí, ale on bude mít pocit důležitosti a nechá tě ten e-mail dopsat, prostě budeš jen překlikávat ze schránky do Worldu...
je to jen rada...zkus a napiš:))
Pozorovatel je hlavně zaujatej a není vůbec objektivní...takoví lidé by se měli diskuzí zdržovat!
Pozorovatel (St, 21. 11. 2007 - 23:11)
Mamčo, proč nejsem objektivní? Stačí se tu jen trochu rozhlédnout a udělat si trochu takový rozbor osobnosti Andy.
Možná, že se ty její příspěvky mohou zdát být zajímavé, ale, dělá ona vše tak, jak ti tu píše?

Jen pro ukázku, jaká může Andy být. Navštiv někdy Klubovnu.

Diskuse: Návštěva psychiatra.

25. 10. 2007 08:10:08, andy
už se to semnou tahne skoro 2 roky a ja porad k psychiatrovi jit nechci nebo spis se bojim dneska tam jdu tak doufam ze uz se odvazim tam zaklepat. odpovědět >>
;
25. 10. 2007 10:44:34, Nati
A jaký máš problém?Mě to dneska taky čeká odpovědět >>
;
25. 10. 2007 11:12:17, Andy
Naty, měla jsem příšerný dětství, máma alkoholička, táta mě zneužíval. Jednou o mě přerazil vařechu a odrazil mi ledvinu. Teď mi funguje jenom jedna. Hulim marjánku, páč pak je pro mně život snesitelnější. Žiju si ve svojim světě. Svou sedmiletou holku pálim žehličkou. Dělá mi to dobře. Asi trpim schýzou, proto jdu dnes ke cvokaři.


Tak mamčo, ona ta slavná Andy tady toho napsala na sebe dost a ještě se chlubí tím, že si nemění nick, je to vlastně dobře, aspoň je vidět kdo to je. Někdy udělám osobnostní průřez, jaká je vlastně Andy a jak se tu chová k lidem, pokud nepějí její písně.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 08:11)
Ahoj mamčo a poblouzněný pozorovateli:))
Tyto příspěvky nejsou mé, nýbrž lidí, kteří se za mě vydávají, aby trochu pošpinili mé jméno, páč jak říká mamča, málokde mě snesou...páč vám dokážu připomenou vaše vlastní nedostatky:))
ení to náhodou tvá práce, pozorovateli...když vidím, jak tě baví, špinit mě dál???
Neznáš mě, tak mě prosím nesuď...vyjadřuj se k objektivně k tématu...žij a nechej žít...:)) Díky
Linda (Čt, 22. 11. 2007 - 09:11)
Ale Eli, ona Andy opravdu není psychicky v pořádku, to ví už skoro všichni, kdo ji občas čtou - a že jich není málo, protože ona se vecpe do každé rubriky. A že ji tolik iritují témata o dětech, o potratech, trestání dětí apod., to má zcela jistě svůj důvod. Je to případ pro psychiatra, a to nepíšu ve zlém, takových lidí je na světě víc, jen ona si to ve své samolibosti nechce a nechce přiznat.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 10:11)
Pozorovatel a Linda...zase kazíte téma, zase řešíte Andy...
odpověď je prostá...kdo mě trochu zná, pozná můj psaný projev..to cos pozorovateli zkopíroval, nejsou mé příspěvky, řekla bych, že mé, jsou ty světlejší...
matka není má přítelkyně...mám k tomu své důvody...byla jsem ublížené dítě, takže jsem studovala a zabývám se nejen dětskou psychologií, proto, abych mohla stejně ublíženým dětem dodávat sílu a naději, jako to dokázala moje psycholožka...
chodila jsem, ano, to je pravda...celkem dlouho, nejsem nijak nemocná...jen jsem prostě strádala a jak píše Linda, takových je nás víc...
Ledvinu mi fotr odrazil a trávu jím i hulím...
ale to neznamená, že jsem schizofrenní...to tak zřejmě působí, páč se někomu daří, jak sleduju...ze mě duševně chorou udělat:(
Lindo, ani ty o mně nic nevíš a jak sleduju, též ti k úsudku na odpis lidí stačí vymyšlený a zkopírovaný příspěvek...
celkem škoda, pozor, ať tak nesoudíš i v životě, drby jsou na každém kroku:(
Pozorovatel (Čt, 22. 11. 2007 - 10:11)
Eli, vždyť ty tu píšeš pod přezdívkou, jinak jsi Andy, to už také ví každý.
A to už Andy ani neregistruješ co tu píšeš, ono není divu, někdy píšeš úplně z cesty. Máš smůlu, já tě tu pozoruji pěkně dlouho a že si vymýšlích postavy a úplně s nimi žiješ bytostně, je už jasné a zřejmé. Všude, kde začnou jít lidi proti tobě a tvé scestnosti v mylšlení, vždy ti najednou přispěchají obránkyně, jasně, že vymyšlené, jinak by s tebou nikdo nesouhlasil a nepřikyvoval, prostě sama si děláš své obhájkyně a je logické, že vždy budou na tvé straně. Schíza je tvá silná stránka. Měla by jsi se jít léčit, nechat ti dítě na opatrování je dost nezodpovědné. Matka co kouří marjánku a je sama na dítě, je to dost dílo.
Pozorovatel (Čt, 22. 11. 2007 - 10:11)
Andy, proč tedy, když ti fotr odrazil ledvinu, jsi u něj ve firmě? To se nebojíš že zase zaútočí?
Hele, to už neukecáš, že to jsi nepsala ty, je to pravda a píšeš to tu na více diskusích a nikdy dřív jsi ty příspěvky neodmítala, psala jsi k nim dále a rozvíjela je. To až teď, když se ti to nehodí do diskuse, tak to popíráš i když ne vše. To, že jsi rozporuplná je jasná věc a jen záleží v jakém jsi rozpoložení, kdo tě zrovna naštve, pak píšeš ty úděsnosti.
Asi bude dobré někdy napsat panu Jaroslavovi, aby si na tebe víc dohlížel a zkontroloval, co i o něm a matce píšeš na netu. Myslím, že by takovou jako ty, asi neměli nechávat jen tak pobíhat mezi normálními lidmi.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 10:11)
Pozorovateli, kdybys tu stál, tak zvýším hlas...
jseš úuplně mimo, tak prosimtě nemel nesmysly! Jsi to ty, kdo by měl navštívit lékaře...a nechat si vyšetřit mozek...
ten, kdo mi odrazil ledvinu, byl fotr...to jest člověk, který se stane tvým otčímem:(
Můů tatík je velmi na pohodu, nemá s tím co společného...dávno s námi v tu dobu nežil...
takže prosím nededukuj a nepleť lidem hlavy, stačí ta tvoje pomatená palice:))
Nevím, kdo ti řekl, že jsem sama na dítě, pro mě teda novina, no a že kouřím trávu???
Co jako??? Kuřačka s bříškem ti nevadí a mě budeš hanit za pár tahů z trávy???
Nechápu...asi v tobě dříamjí předsudky, bo co, nevím...ale máš o mně hodně pomotný info...logické, jak tobě může být něco logické, když vidíš nick Andy, jsi jak sup a je ti jedno, kdo to píše...zda-li já, či mý protivníci:(
Nevydávám se za jiná jména...nejsem tak nestálá a vláčná jako vy!!!
Pozorovatel (Čt, 22. 11. 2007 - 11:11)
Andy, co to tu zase píšeš za pomatenosti??
Už ti zase haraší, co? Fotr je normální ožnačení otce a to jakéhokoli. Ale nechala jsi se nachytat. A to, že musíš pro své normální, jak píšeš ty, fungování Andy(otázka je, kdy jsi normální?)musíš mít marjánu, tak už to o něčem svědčí a asi těžko budeš mít u lidí podporu, závislačko. A cigarety do toho nepleť, jo smrdí, ale nezkouří tě. Však až tatík uvidí co tu celé dny vyvádíš, asi tě moc nepochválí.
Škoda, že jsem tě neviděl rozčílenou ty zakomplexovaná brejlatá tlustoprdko. Tak co držíš si sedmdesátku? Nebo už vážíš zase víc? Utři si zpocené čelo a uklidni hormony :-)
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 11:11)
Eli, díky, ale myslím, že pozorovatel je o své pravdě přesvědčen, tudíž další diskuze s ním je zbytečná a marná:(
Ať si myslí co chce, faktury ani složenky mi neplatí:))
A ještě mj...fotr je u mě kryplotec...
otec je pro mě táta nebo tatík:))
AntiAndy (Čt, 22. 11. 2007 - 11:11)
Andy jdi už doprdele, meleš pořád to samé, lezeš kam to jde a jsi fakt otravná.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 11:11)
Nevím, co tu děláš ty...ale je zajímavé...jak vás přitahuju:))
AntiAndy (Čt, 22. 11. 2007 - 11:11)
Nepřitahuješ, ale zasíráš diskuze hovnama.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 11:11)
jj, a ty už jsi druhý hovno:))
Pozorovatel (Čt, 22. 11. 2007 - 12:11)
Andy, blablbla. Nanic rozumného se nezmůžeš. Jsi schíza a máš to v makovici pomatené a není divu THCé umí své.
Jak říká AntiAndy, jen tu zasíráš diskuse jednu za druhou a jen proto, že máš své deprese z někoho, kdo ti připomíná dětství. Neuneseš tu tíhu myšlenek.

Eli, zastávej se koho chceš, jsi Andy, tak je to nasnadě :-) Jak dokážeš, že nejsi?
Opravdu už jděte tedy obě pryč a nechte diskusi jiným! To už stačilo!!
Návštěvník (Čt, 22. 11. 2007 - 12:11)
Prosím, piště raději k tématu, tohle jsou řeči o ničem. Andy už slíbila, že si bude psát se svými přitakávači jen mailem - a stejně to bohužel nedodržela. Tak jí ignorujte a pište prosím k věci.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 12:11)
pozorovatel: ještě abych ti trochu otevřela bránu dalšího vědění...
drogy otevíraj bránu do jiných světů...
asi proto jsem tak rozmanitá bytost, vezmu si z každého to nejlepší...
i Bill Gates, zakladatel microsoftu, vymyslel svůj projekt pod vlivem LSD, prostě drogy nejsou špatný, pokud s nimi umíš zacházet...
to samé Kurt Cobain, jeho tvorba byla uměním, o Doors a dalších nemluvím...
takže se zbav svých předsudků, nemusíš zkoušet nic, co nechceš, nebo z čeho máš strach či respekt...
já jsem prostě jen jiná než ty...zastávám názor, že v životě se má zkusit vše...
vyzkoušela jsem dost a ze všech nabízených světů se mi líbí ten, co nabízí THC:))
Svouminulost mám vyřešenou, jen mám potřebu lidem sdělit, že děti jsou jen vizitkou rodičů a světa, ve kterým se vyvíjejí, není chyba v nich, ale v nás samotných, v těch, co jsou na děti zlé...pak tu plácaj nesmysly, že jsou to děti, kdo je zlý:(
Jinak díky za tvůj názor...
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 12:11)
nečekala bych od tebe nic noblesnějšího:(
Judita (Čt, 22. 11. 2007 - 12:11)
ani Kurt Cobain ani Jim Morison z Doors si ty drogy moc neužili :-(
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 13:11)
Judito: neužili, jo???
Tak to o nich moc nevíš:(
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 13:11)
smažili celý život a všechny výtvory, které po sobě zanechali...jsou pod jejich vlivem...všichni na ně vzpomínají jako na legendy a mezi náma, každý úspěšný člověk, má zkušenost s drogou:))
Pozorovatel (Čt, 22. 11. 2007 - 13:11)
Pardon "tudíž"
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 13:11)
antiAndy, vem si knížku a přiuč se i jiná slova...!!!
Já nevím, proč se domníváš pozorovateli, že beru drogy, jen jsem je kdysi zkoušela, jako každé zakázané ovoce:))
Dneska si prostě počudím marjánu, pro její smysl pro krásu a kreativitu, kterou mi poskytuje...
ty nechodíš s klukama na pivo???
No, vidíš, já pivo nepiju, chodím s klukama na špeka:))
Judita (Čt, 22. 11. 2007 - 13:11)
nevím co to je smažili, ale podle toho co o nich vím, tak ani jeden štěstím nepřekypovali, oba skončili tak, že se pod vlivem drog zabili. A taky nevěř všemu co se píše, hodně je to "image", každý úspěšný (co to je?) nedroguje.
Andy (Čt, 22. 11. 2007 - 13:11)
každý úspěšný je ten, kterej se nebál přeskočit hranice...
kterej měl odvahu skočit do něčeho po hlavě...
kterej chtěl sobě i ostatním dokázet, že je v něčem dobrej...a dokázal!!!
a budeš se divit, naše vláda se potýká s drogama, naše radnice, slavní zpěváci a zpěvačky, herci a herečky a dokonce i výbornej bavič Macháček, kouří trávu:))
Smažit znamená sjíždět se drogama...být pod jejich vlivem!
Štěstím překypovali, byli ho plni, ostatně jejich texty mluví za pocity z jejich duše...
jenom prostě smažili o sto šest, páč tenkrát nebyla taková osvěta a nikdo nevěděl, jaké to může mít následky...
a tyto legendy žijí pořád...už jen jako vzor pro ty, co s drogama začínají...
jsou příkladem toho, jak z nich člověk může úplně zmagořit, když se jimi nechá pohltit!
Návštěvník (St, 16. 1. 2008 - 09:01)
Asi bych ji v tom obchodě nechala a odešla ven.
Jo (St, 16. 1. 2008 - 12:01)
Děti jsou zlé. Většinou je to kombinace genetických vlastností po rodičích a výchovy (teda např. nepotrestaného třískání se o zem, bezdůvodného řvaní před publikem, vydírání, dětského egoizmu a pod.) Mnohé z toho se časem mění ale každý dětský odborník schválí dobře mířenou cokoliv. Nemyslím tím teror, ale usměrňování způsobem, kterému rozumí. Rozumovému nerozumí. Protože je to v zájmu toho dítěte (a ve vysokém věku) i vašem.
Radmila (Ne, 24. 8. 2008 - 21:08)
Doporučuji si zakoupit a přečíst knihu Věda zvaná rodičovství od Margot Sunderlandové, z IKARU. pa
Návštěvník (Ne, 24. 8. 2008 - 22:08)
dítě je vizitka rodičů!!!!
Marta (Út, 11. 11. 2008 - 13:11)
Mám syna,je mu 13 let a začal být na každýho zlý,myslíte,že je to jen puberta?myslíte,že až dospěje,že už zlý nebude?
Vanessa (Út, 11. 11. 2008 - 20:11)
Priklanim se k Andy, a teda s Linkou vubec nemuzu souhlasit, ze decka nemaji empatii ze neni vrozena apod. Deti se muzou zdat sobecke ale jen maji sobeckost ve vinku do pocatku, aby prezily. Pokud se s nimi uz v rannem detstvi zachazi tak ja se ma, tak se v nich rychle veskera empatie podpori, ona tam uz uvnitr samozrejme je, ale pokud jsou rodice nesetrni anebo to s vychovou neumi, pak se to na tech detech hodne rychle ukaze (a nemyslim tim takove ty extremy kdy rodice deti az moc rozmazluji tak takova vychova je take spis na skodu - i kdyz zastavam nazor lepe rozmazlovat nez trapit).
Elka (Čt, 3. 10. 2013 - 18:10)
Dobrý den, co říkáte na to, když desetileté dítě zlomí druhému dítěti ve škole ruku při hodině, kdy se učitel na chvilku otočí k tabuli?
.... (Čt, 3. 10. 2013 - 18:10)
no takové dítě by mělo dostat pořádně na zadek a spoustu dalších trestů od rodičů,aby rozlišilo již pokaždé v životě,co se má a nemá,co už je za hranicí chování..tak se to dělalo dřív,a fungovalo to....,upřímně -já jsem moc měkká a můj manžel taky(oproti generaci našich rodičů), a tak bych děcku asi jen vyliskala,sebrala mobil,notebook a všechno kapesné a to trvale až do odvolání..a až za několik měsíců, a jen za dobré chování!a dobré výsledky ve škole i doma,bych mu to vrátila...
Elka (Čt, 3. 10. 2013 - 18:10)
Na zadek nepomáhá, chlapec se vám chechtá do obličeje, když mu vysvětlujete, že udělal závažnou věc, mimochodem ne poprvé ublížil někomu jinému. Nejde o mé dítě, je mi ho spíš líto, je z neúplné rodiny, navíc rodiče oba měli zkušenosti s drogama... Je to hrozné, že toto děti vůbec jsou schopné udělat.
. (Čt, 3. 10. 2013 - 18:10)
Na zadek nepomáhá, chlapec...Pane jo, to musí bejt rodina, rodiče narkomani a feťáci a jejich spratek láme kosti spolužákům. Jedním slovem HRŮZA.
Reklama