Reklama

Kariéra nebo dítě?

Zásadní otázka, která jednou přichází do života téměř každé ženy. Ať už prostřednictvím vlastních myšlenek a tikajících hodin, nebo tlaku společnosti a rodiny. Kdy je vhodná doba si miminko pořídit a jak na to své tělo připravit, pokud už nejsme nejmladší?
 

Ideální věk pro pořízení dítěte je určitě okolo 25 let, ale v současné době není pro většinu žen reálný. V současné době ženy nejčastěji řeší neplodnost po 35. roce věku,“ říká MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

Ženy toho dnes ale musí stihnout v životě tolik, přitom vše skloubit dohromady není jednoduché. Často můžeme pozorovat, že přednost dostane kariéra před mateřstvím, protože čerstvě nabyté znalosti a elán z vysoké školy je potřeba uplatnit a vybudovat si jisté postavení v rámci svého oboru. Na miminko tak přijde řada až po několika či mnoha letech, kdy se život ustálí a vytoužené pracovní úspěchy jsou zdolány. To ale není pro tělo vždy úplně jednoduché, protože v té době je na tak náročný proces zahrnující mnoho změn už většinou staré.

O to důležitější je věnovat péči výběru vhodných doplňků stravy už při plánování těhotenství. Zaměřit bychom se měli převážně na vitamíny, kyselinu listovou a inositoly spadající mezi méně známou skupinu vitamínů B. „Pro ženu jsou důležité hlavně vitamíny ze skupiny B, vitamín D, E a C. Ideální pro podporu plodnosti je přípravek, který současně kromě vitamínů, naštěpené kyseliny listové neboli folátů, obsahuje i látku inositol. Ženám je také obvykle doporučeno cvičení zaměřující se na pánevní dno,“ vysvětluje doktorka Gregorová.

Jestli zvolit kariéru nebo dítě, to je na každé z nás. Mnoho žen dokáže obojí skloubit, je zde ale riziko, že budete dělat vše jen na půl, s čímž přijdou výčitky. Jisté ale je, že se nedoporučuje nechávat těhotenství po 35. roce života, kdy se rapidně snižuje šance otěhotnění a donošení zdravého dítěte. Časy se mění, a tak není pravidlo, že po 45. roce jsou lidé nepoužitelní, určitě si tak můžete udělat v životě chvíli „volno“od klasické práce a prožít si mateřství se vším všudy.

Reklama

„Páry chtějí budovat kariéru, cestovat a být materiálně zajištěné. Mnohdy si opravdu neuvědomují, že otěhotnění ve vyšším věku může být velkým problémem a následné těhotenství velmi rizikové. Plod je ve vyšší míře ohrožen vrozenými vývojovými vadami. Ženám přináší těhotenství v pokročilém věku vyšší riziko samovolných potratů, těhotenských komplikací (těhotenská cukrovka, preeklampsie, nitroděložní růstová retardace plodu, předčasný porod), ale i porodnických komplikací,“ uzavírá Gregorová.

TZ

Reklama

Komentáře

Linda (St, 30. 10. 2019 - 13:10)
já bych řekla, že je to stejně nejvíc ovlivněno tím, kdy žena najde vhodného partnera, s kterým by chtěla založit rodinu. Vzhledem k tomu, že najít takové partnery je pro plno žen stále těžší, tak se víc upínají na kariéru než na zakládání rodiny.
Jana (Po, 4. 11. 2019 - 10:11)
Já měla první dítě plánovaně ve 26 letech, dnes je dceři 10 let. Tehdy se to povedlo hned.O 4 roky později jsme se pokoušeli o druhé, ale marně, tak jsme to nakonec vzdali.
Před rokem jsme se rozhodli, že to zkusíme znovu a začala jsem se ládovat vším možným, co mi doporučila doktorka, kamarádky.....nakonec jsem si řekla, že to smysl nemá, jen vyhazuju peníze za ,,podporovače otěhotnění".
Důkladně jsem si nechala udělat rozbor krve, aby se případně zjistilo, co mi chybí a ejhle, možná příčina se tehdy našla.
Začala jsem si koupovat vitamín B a hlavně D3 a vápník.Obojí od Biominu, výrobce léčiv, takže zaručená kvalita.
Díky D3 se mi zlepšila imunita, posílil nervový systém a i možná díky tomu, jsem po 3 měsících otěhotněla.
Chce to hlavně se nevzdávat, jako já před lety, ale zamyslet se a začít to řešit.
Jana (Út, 3. 12. 2019 - 21:12)
Dítě, jednoznačně !
Reklama