Reklama

Nejčastější příčiny ženské neplodnosti

Snažit se otěhotnět po třicítce znamená obrnit se trpělivostí a připravit se i na možnost, že přirozenou cestou se vám počít nepodaří. Krásné plány na založení či rozšíření rodiny vám totiž může překazit vaše vlastní tělo. A čím jste starší, tím je bohužel větší pravděpodobnost výskytu nejrůznějších rizik.

řesto není třeba klesat na mysli, protože většině neplodných párů může medicína pomoci. Moderní gynekologie totiž stále dokola řeší dva zásadní problémy: jak těhotenství zabránit a jak je naopak vyvolat a udržet. A věřte, že v bádání co a jak v těchto dvou protipólech ještě vylepšit, jsou vědci opravdu dobří. Má-li vám ovšem věda cíleně pomoci, je potřeba nejdříve odhalit příčinu vašich marných pokusů o početí.

Nepřítomnost ovulace
Kolem třicítky jsou nejčastější příčinou stres nebo obezita
Léčba: odstranění příčiny, tedy zmírnění životního tempa, více pohybu, správná životospráva

Nedostatečná funkce žlutého tělíska
Žluté tělísko vzniká ve vaječníku po ovulaci a hormonálně ovlivňuje první týdny těhotenství.
Léčba: hormonální stimulace.

Syndrom PCO (syndrompolycystickýchovarií - vajíček) Řada různých hormonálních odchylek, kvůli kterým vajíčko nemůže dozrát.
Léčba: hormonální. Existuje i možnost chirurgické léčby, ale její efekt vydrží pouze asi dvanáct měsíců.

Reklama

Zvýšená hladina prolaktinu
Způsobeno opět hormonální příčinou.
Léčba: podávání hormonů.

Selhání vaječníku
Rizikové pro ženy po čtyřicítce, protože stav, kdy ve vaječníku nejsou již téměř žádná vajíčka, je typický pro období přechodu. Může se to ale stát i dříve; vaječníky mohou být poškozeny například ozářením či léky.
Léčba: pokud je vajíček málo, podporuje se pomocí léků jejich růst. Jakákoli absence vajíček však znamená, že tento stav je neléčitelný. Pak existuje možnost implantace vajíčka od dárkyně.

Protilátky ničí spermie
Antispermatozoální protilátky mohou být buď v hlenu děložního hrdla, nebo ve vejcovodu. Působí stejně, jako kdyby bránily tělo proti bakteriím. Léčba: imunosupresivní léčba (snižuje tvorbu všech protilátek v organismu ženy) v kombinaci s přesným sledováním menstruačního cyklu.
Pohlavní styk se doporučuje pouze v době, kdy je vajíčko zralé a připravené k oplodnění, případně se vajíčko oplodňuje tzv. nitro-děložní inseminací, eventuelně se může přikročit i k metodě IVF, čili mimotělnímu oplodnění.

Neprůchodné vejcovody
Příčinou jsou záněty, prodělané mimoděložní těhotenství, endometrióza.
Léčba: chirurgická - odstranění neprůchodné části vejcovodu, případně mimotělní oplodnění. Výkon je možné provést i laparoskopicky.

Idiopatické (nevysvětlitelné) příčiny
Jedná se o neplodnost z nejasných příčin.
Léčba: opakovaní stimulace vaječníku s odběrem vajíček a zavedení jediné spermie přímo do zralého vajíčka (metoda ICSI). Pokud nedojde k oplodnění, následuje možnost využít bud vajíčko či spermie od dárkyně, resp. dárce. Někdy se také doporučuje vyčkat delší dobu, zda žena neotěhotní přirozenou cestou.

Zdroj: Lucie Šilhová, MUDr. Jana Stejskalová - Matkou ve vyšším věku, nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Reklama