Reklama

Počet dětí s cukrovkou se u nás za posledních 20 let víc než ztrojnásobil

Stále více dětí onemocní diabetem 1. typu, jehož léčba je možná za pomocí inzulínu.

Jen ve FN Motol byla od začátku roku cukrovka zjištěna u 30 pacientů. Příčiny tohoto trendu, se kterým se potýká i mnoho dalších zemí v Evropě, se dosud nepodařilo uspokojivě objasnit. Podle jedné z možných hypotéz (tzv. hygienická hypotéza) se tak děje z toho důvodu, že v kojeneckém a batolecím věku se dítě nedostává do styku s běžnými patogeny, které se přirozeně vyskytují v jeho okolí.

V současné době existují nepřímé důkazy, že pokud se imunitní systém v raném věku nesetkává s běžnými infekty, může selhat ve své hlavní roli rozpoznávání mezi vlastním a cizím a způsobit následně některé z autoimunitních onemocnění, jako je například diabetes 1. typu. „Čistota za každou cenu a neúměrný strach, aby se dítě něčím nenakazilo, pak pro něj mohou mít zcela opačný efekt,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Diabetes neboli cukrovka v současné době postihuje přibližně každé pětisté české dítě. Nejčastějším typem je diabetes 1. typu, což je autoimunitní, na obezitě nezávislé onemocnění, které vyžaduje celoživotní léčbu inzulínem. To, že se cukrovka objevuje již v raném věku, představuje pro malého pacienta do budoucna opravdu závažný problém. Přibývá totiž těch, kteří prožijí prakticky celý život s diabetem, neobejdou se bez pravidelné aplikace inzulínu a je u nich větší pravděpodobnost pozdních komplikací, z nichž nejobávanější je postižení ledvin, očí a nervů.

Zamezit rozvoji těchto závažných komplikací lze prostřednictvím dlouhodobého udržování hladiny krevního cukru v takové výši, aby co nejpřesněji kopírovala hodnoty zdravého člověka. To je však v praxi extrémně složité, protože diabetes 1. typu je u dětí velmi labilní. „Dochází k tomu, že krevní cukr často kolísá bez zjevných příčin a rodiče dětí musí reagovat na okamžitou situaci přidáním dávky inzulínu v případě vzestupu, nebo naopak dodáním rychlých cukrů při rychlém poklesu glykémie. Proto byli někteří rodiče nuceni měřit svým dětem krevní cukr glukometrem i 15x denně, což pro celou rodinu představovalo významnou zátěž organizační i psychickou,“ říká profesor Šumník.

Reklama

Tuto situaci se lékařům daří postupně účinně zlepšovat. Díky technologickému pokroku i částečné úhradě zdravotních pojišťoven se stále více v léčbě diabetu 1. typu uplatňují tzv. kontinuální monitory glykémie. Jde o malé přístroje, které měří koncentraci glukózy v těle pomocí senzoru zavedeného podkožně, a které pravidelně informují své nositele o aktuálních hodnotách. Údaje je možné přenést přes mobilní telefon k rodičům, kteří jsou informováni o aktuálním vývoji a mohou v případě potřeby včas zasáhnout. Systém má v sobě také zabudované alarmy, které dítě s diabetem upozorní, že se jeho krevní cukr dostává mimo doporučené rozmezí. Pokud je senzor navíc spojen s inzulínovou pumpou, může do určité míry automaticky ovládat dávkování inzulínu.

Přesná klíčová data o léčbě českých diabetických dětí poskytuje národní registr dětského diabetu ČENDA, který byl spuštěn v roce 2013. Z jeho dat vyplývá, že za posledních 5 let se zlepšila kontrola diabetu u dětí natolik, že riziko vzniku pozdních komplikací pokleslo o více než 30 %. Klíčové parametry získané z registru ČENDA ukazují vynikající kvalitu péče a kontrolu diabetu zcela srovnatelnou s nejlepšími světovými centry. Nikoli náhodou bylo absolutně nejlepšího výsledku dosaženo v roce 2017, kdy se do praxe začaly zavádět kontinuální monitory glykémie. Na základě analýz je tak nezpochybnitelné, že tato nová technologie má na zlepšujícím se trendu významný podíl. Přestože zkušenost s touto technologií mělo dosud pouze 40 % českých dětí s diabetem 1. typu, z nichž přibližně 15 % ji využívá trvale, zlepšení u nich bylo zcela zásadní, skokové. To ukazuje na velký potenciál této metody při dalším zlepšování prognózy dětí s diabetem 1. typu.

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů    2. LF UK a sídlí zde i některá pracoviště 1. LF UK. FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů. Ve FN Motol bylo v roce 2017 na 55 klinikách provedeno více než 1,1 mil. ambulantních ošetření a hospitalizováno téměř 80 tisíc pacientů.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Vladič (Út, 6. 11. 2018 - 21:11)
Aby se neztrojnásobil, když člověk vidí, co ty děcka dnes jedí. Samé umělé potravyny s fruktózovým sirupem.
Josef - https:… (So, 19. 1. 2019 - 00:01)
Jsem *1934 a před 3 lety mi diabetoložka uložila, že si musím začít píchat inzulin. Odmítl jsem a podle výsledků ze září 2018 a z ledna jsem v normě 2x 5,3. Ovšem pro jistotu stále beru léky.
Nicméně jsem nasadil poč. listopadu další přírodou umožněný produkt a od jeho konce jsem začal nezřízeně požívat sladkosti i cukr samotný. Náhodou vznikl naprosto stejný výsledek. Lákařka mi sdělila, že se jedná o placebo efekt. Jak úsměvné, tak nesmyslné tvrzení.!! Kéž by takových placebo efektů bylo o hodně více.
Měsíc před dalšími testy postupně vysadím všechny 3 léky (jeden dokonce za 3 dny - Glyclada. Stejně je k ničemu dobrý). :)
Josef Čáp (So, 19. 1. 2019 - 00:01)
Nejsem anonym, jak se tu objevilo. Můj FB najdete ve vyhledávači zadáním: josef.cap.106 a zde pak spoustu údajů. :)
Andrea Sedláčková (So, 19. 1. 2019 - 03:01)
Krásná zkušenost :-) škoda, že spousta lékařů odsuzuje možnost vyřešení zdravotních problémů skrze alternativní léčbu... Já sama spolupracuji od roku 2006 s českou společností, která vyrábí bylinné produkty a až jsem i já byla v šoku, kolika lidem tyto produkty pomohly i na údajně neřešitelné zdravotní problémy. Nejšílenější zkušenost ale měla loni jedna paní středního věku, kterou lekarka chystala na operaci a tato dáma si nasadila naše produkty, po měsíci šla na predoperacni vyšetření, kde se zjistilo, že má vše v normě, lékařce se svěřila, že užívala naše výrobky a lekarka byla hrubá a v konečné fázi ji vyřadila z evidence pacientů. Taktéž nejsem anonym, na face jsem pod Andy Greneia :-)
Andrea Sedláčková (So, 19. 1. 2019 - 03:01)
A co se týče cukrovky, samozřejmě je lepší zdrav. problémům předcházet a to nejlépe prevencí, nicméně když už problém vznikne, rozhodně vím, že nemusí být záležitostí celého života. Mou kamarádku (42) let díky vysokým hladinam připravovali na píchání inzulínu... Brala prášky 3x denně.. Opět pomohly naše výrobky, dnes nebere na cukrovku žádné léky, cukr se stabilizoval, je to už od té doby deset let a je naprosto zdravá, dokonce na ni mohu předat i kontakt :-)
Lucka (So, 11. 12. 2021 - 17:12)
Snažila jsem se žít zdravě, ale také se mi to nevyhnulo... Musím brát prášky a pravidelně si měřit cukr v krvi...
Veronika (Út, 14. 12. 2021 - 14:12)
I v tomto stavu se dá tělu ještě pomoci. Nemusíte nebo teda hlavně ani nesmíte to hned vzdávat. Já jsem také brala léky na cukrovku a teď jsem je mohla vysadit. Vše díky doplňku stravy, který obsahuje Gymnemu Sylvestris, která napomáhá metabolismu glukózy. To znamená, že tělu pomáhá k udržení správné hladiny cukru v krvi.
Hanka (St, 15. 12. 2021 - 11:12)
Velký vliv na vzrůstající počet mladých diabetiků mají různé výrobky s glukózovo-fruktózovým sirupem
Lucka (St, 15. 12. 2021 - 20:12)
Ten doplněk co obsahuje Gymnemu Sylvestris, kde jste ho koupila?
Veronika (Pá, 17. 12. 2021 - 15:12)
Pravidelně si ho objednávám od glukorizin .cz Jedno balení vydrží na 21 dnů. Můžete si však koupit i větší počet balení, a pak se dostanete na daleko lepší cenu. Jsem strašně nadšená, že mám konečně dobrou hladinu cukru v krvi. Cítím se díky tomu daleko lépe.
Reklama