Reklama

Riziko utonutí dětí

Na dovolené a o prázdninách stoupá riziko utonutí dětí. Rodiče by proto neměli nechávat malé děti u vody bez dozoru a měli by je co nejdřív naučit plavat. Měli by je také poučit o bezpečném chování u vody a na dovolené vybírat bazény s plavčíkem a pláže, kde je služba záchranářů, radí Veronika Benešová z Centra úrazové prevence Fakultní nemocnice Motol.

"Děti se topí nejčastěji ve chvíli, kdy pozornost dospělých poleví - 60 procent dětí do pěti let bylo ve vodě samo, když se utopilo," sdělila ČTK Benešová. Upozornila, že častěji se topí chlapci, rizikový věk je od jednoho roku do čtyř let věku.


Malé dítě se utopí překvapivě tiše a rychle. Když se dostane pod vodu, automaticky se nadechne, aby zakřičelo. Vdechnutou vodou si zablokuje dýchací cesty, ztrácí orientaci a většinou se samo nedokáže dostat nad hladinu, popsala odbornice. Nafukovací kruhy, zvířátka a matrace má podle ní používat dítě jen v dosahu dospělého. Pomůcky nenahradí stálý dohled. 


Zkušenosti podle Benešové ukazují, že první den po příjezdu na dovolenou a odpolední hodiny jsou pro tonutí dětí nejrizikovější. Rodiče by měli být o to ostražitější. Dvě minuty od potopení ztrácí dítě vědomí, do čtyř až šesti minut nastává nevratné poškození mozku. Přitom obvyklá doba, za kterou rodič dítě postrádá, je pět minut. 


Rodiče by podle Benešové měli dohlížet i na své starší a už samostatnější děti, které umějí plavat. Musejí trvat na tom, že jim potomek vždy oznámí, když se chystá do vody. Měli by se také ujistit, že tam nejde sám, ale třeba s kamarádem. Dítě by mělo vědět, že nikdy nesmí plavat v blízkosti plavidel a jejich plavební dráhy.
Dítě by se mělo podle Benešové naučit plavat co nejdříve. Účinnější je výcvik pod dohledem zkušeného cvičitele, protože naučí dítě také potápět, plavat pod vodou a zachraňovat tonoucího. Dítě si také osvojí bezpečný způsob chování u vody. 


Nejhorší následky mají podle odbornice úrazy způsobené skokem do neznámé vody. Mnoho těchto skokanů skončilo na vozíku. Děti by se měly naučit, že před skokem si ověří hloubku a přesvědčí se, že pod hladinou nejsou žádné překážky. Minimální hloubka pro skok je 150 centimetrů, vždy je bezpečnější skákat po nohou. 


Při pobytu u vody není vhodné pít alkohol, opilost bývá častou příčinou utonutí dospívajících. Neměli by ho pít ale ani dospělí, kteří dohlížejí na koupající se děti. Alkohol snižuje pozornost a omezuje i schopnosti poskytnout účinnou první pomoc. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama